Okunma

İnternet için RTÜK denetimi yasası resmileşti!


28 Mart 2018 Çarşamba 11:00
İnternet için RTÜK denetimi yasası resmileşti!

Torba yasayla birlikte RTÜK‘e internet yayınlarını denetleme yetkisi getirileceğini geçtiğimiz haftalarda sizlere duyurmuştuk. İlk günden bu yana büyük yankı uyandıran bu yasa tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaştı. Bu olay şu an için Resmi Gazete’de yer alan torba yasaya göre kesinleşti.

Sosyal medya üzerinde insanların ilk günden beri sürekli konuştuğu bu yasa hakkında şimdilik birkaç soru işareti bulunuyor. Bu yeni yasa ile birlikte radyo, televizyon ve diğer yayın hizmetlerini sadece internet ile sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

Yeni bir dönem başladı: İnternet RTÜK denetimine girdi!

Bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecilerinin ise benzer bir şekilde artık RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alması gerekiyor. RTÜK’ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı alan medya hizmet sağlayıcıları, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamına taşıyabilecek.

Resmileşen bu düzenlemelerin en büyük soru işaretlerine neden olan noktası ise, platformlar için getirilen izin zorunluluğu. Zira, artık kuruluşların internet üzerinde yayınlarına devam edebilmesi için Türkiye’nin yargı yetkisi altındaki diğer kuruluşlar gibi RTÜK’ten yayın lisansı, bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de yayın iletim yetkisi alması zorunlu hale geldi.

Bu kapsamda internet ortamından radyo, televizyon ve diğer yayın hizmetlerinin sunumuna, iletimine, yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi verilmesine, bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usuller, RTÜK ile BTK‘nın 6 ay içerisinde ortak çıkartacağı yönetmelikle düzenlenecek.

Ayrıca, bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformları ( YouTube, Facebook, Twitter ) düzenleme kapsamına alınmadı. Bu durumun yönetmelik sonrasında netleşmesi bekleniyor.

:: Siz resmileşen bu yasa hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İnternet için RTÜK denetimi yasası resmileşti!”

 1. Gökhan Acar dedi ki:

  neden bizim yasaklarımız bu kadar fazla ?
  yahu avrupada bu kadar yasak yok kısıtlama yok
  biz daha mı ileriyiz güvenlik konusunda
  biplemeler iplemeler
  herkes açık olsun küfretmezsin bu senin isteğindir ben senin gibi olmak zorunda değilim ben küfredince rahatlıyorum
  filtre nedir bilmiyorsan evine sokma interneti kardeşim
  çocuğun küfür dinlemesini istemiyorsan (ki hiçkimse istemez bu konuda herkes hemfikirdir) git filtre nedir öğren
  ayrıca senin verdiğin vergiyi ben de veriyorum
  banane senin hayatından sanane benim hayatımdan
  babamın karışmadığı 32 yaşında adamım rtük kim oluyor bu devirde her siteye ahkam kesiyor tabi ahkamı sadece bize kesiyor siteler tınlamıyor örnek wikipedia
  vergi alamadığı siteleri kapatması da cabası sanki bizden aldığı vergi yetmiyor 4000 tl olan cihaz bizde 6000 tl den başlıyor ayıp ayıp asıl bu devletin bize yaptığı ayıp

 2. abdulkerim dedi ki:

  Bence tv kanallarının netteki canlı ve tekrarları için sansür gelmesi çok iyi olur. Dizilerin sansürsüz yayınları tam bir rezillik çünkü. Tamam küfür ve argoda hayatta var ama tv de görme gererkliliğini yanında getirmez bunun var olması.Rtük’ü destekliyorum. Hatta kat kat arttırsın denetimleri.

  1. seyhmusarkan dedi ki:

   Netflix gibi bir platforma 40TL vereyim sansür olsun mozaik olsun içinde bip olsun böyle şekilde dizileri izleyeyim elin gavuru ham haliyle izlerken bizde mozaikli bipli izleyelim hem para veriyorum bunun için

 3. İki Çocuk Babası dedi ki:

  youtube için sansür gerekli, çünkü bu milletin çocukları youtube üzerinden izledikleri saçmalıklarla beyni yıkanıyor. bilinçaltları darma dağın, ufacık çocukların rüyaları kabusa döndü. sorun o kadar ciddiki, bunu ancak anne baba olanlar çok daha iyi anlayabilir.

  1. Gökhan Göktürk dedi ki:

   Ebebeynlerin de hiç mi suçu yok!!! (3 çocuk babası)

  2. Lev dedi ki:

   Efendim, modeminizden ebeveyn denetimini açın o zaman veya bu işi üstlenen üçüncü parti yazılımları edinin. Çocuğunuzun izlememesi gerektiğini düşündüğünüz şeyleri siz engelleyin, RTÜK değil!

 4. Ali dedi ki:

  para koparmadığı bi internet kalmıştı oda oldu bravo canım ülkem.

 5. Umut ERGÜN dedi ki:

  Netflixe dokunmayın ya

 6. Tayfun dedi ki:

  Kuzey Kore gübi internet kullanırız artık herşeye sansür 🤔

 7. Tarık Kılınç dedi ki:

  BullShit

" İnternet için RTÜK denetimi yasası resmileşti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet için RTÜK denetimi yasası resmileşti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet için RTÜK denetimi yasası resmileşti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "