İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!


13 Temmuz 2015 Pazartesi 15:00
İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!

Teknoloji, internet sitelerini barındırmak için çeşitli seçenekler sunmuşdurumda. Sizin de sitenizin ihtiyaçlarınıbelirleyerek doğru tercihi yapmanız gerekiyor. Eğer ileride sitenizin açılmama, donma, yavaşlama vb. sorunlar yaşamasınıistemiyorsanız bu tercihi yaparken ince eleyip sık dokumalısınız.

15-07/13/1-1436781967.jpg

Barındırma hizmeti alacağınız yerlerde karşılaşacağınız bazıterimler:

– Barındırılabilecek site sayısı nedir? Hosting alanınıza kaçtane alan adınıbağlayabileceğinizi ifade eder.

– Subdomain sayısı nedir? Alan adınıza ekleyebileceğiniz alt alan adlarını ifade eder.(Örn. forum.shiftdelete.net, adresi shiftdelete.netin forum için kullandığıbir subdomaindir.)

– Disk alanı nedir? Kullanabileceğiniz maksimum disk alanını belirtir.

– Trafik(Aylık) nedir? Hizmetinizin bir ay içinde ne kadar veri transferi yapabileceğini belirtir. Örneğin, sitenize yüklediğiniz bir videonun boyutu 50 mb ise videoyu izleyen her kullanıcıo ayki trafik değerinize 50 mb ekleyecektir. Bu değeri aştığınızda ise trafik değerleri sıfırlanıncaya kadar(her ay sıfırlanır) sitenizin yayınıgeçici olarak durdurulur veya durdurulmaması için sizden ek bir ücret talep edilir.

– E-posta hesabısayısı nedir? Alan adınıza ait kaçtane e-posta hesabı([email protected] gibi) açabileceğinizi belirtir

– Lokasyon nedir? Sunucunun fiziksel olarak nerede olduğunu belirtir. İnternet sitenizin yayın yapmayıamaçladığıülkede lokasyon seçmeniz, kullanıcıların daha rahat bağlantı kurmasıiçin faydalı olacaktır.

15-07/13/2.jpg

Doğru bir hizmet seçebilmek için cevap bulmanız bazıgereken sorular:

Ziyaretçilerime ne türde içerikler sunacağım?

İnternet sitenizde ne tür içerikler paylaşılacağınıbelirlemeniz lazım. Metin türüpaylaşımların çok olacağı bir siteyle, video türünde paylaşımların yapıldığı bir site, disk alanıve trafik açısından farklı ihtiyaçlar duyacaktır.

Bu içerikler ne kadar yer kaplar?

Metin türündeki içerikler video türüne göre doğal olarak daha az yer kaplayacaktır.

Sitemi ne kadar kişi ziyaret eder?

Sitenizin ziyaretçi sayısı ısiteyi açmadan bilemezsiniz. Ancak yinede sahip olduğunuz potansiyele bağlı olarak bu sayıyı tahmin ederek barındırma hizmeti almanızda fayda var. Hizmetinizin trafik seçimini yaparken bu sayı size yardımcıolacaktır.

15-07/13/3.jpg

Bu iş için ayırmam gereken bütçe ne kadar?

En önemli konulardan biriside bütçeniz. Eğer fazla bir bütçeniz yoksa başlangıçta hosting almanız veya bütçenizi denkleştirene kadar beklemeniz en doğru seçim olacaktır.

Bu sorulara cevap bulduktan sonra seçenekleriniz genel olarak ikiye ayrılıyor. Ya sunucu alacak/kiralayacak ya da bir hosting hizmetiyle sitenizi yayınlayacaksanız.

Peki Hosting Nedir?

İnternet sitenize ait dosyaları, veri tabanlarını, mailleri tutan ve bunlara sürekli erişimi sağlayan, sunucu üzerinde sitenize özel ayrılmış alanlara hosting denir. Bir sunucuya, sunucu sahibinin insiyatifi ve sunucu özelliklerine bağlıolarak yüzlerce hatta binlerce hosting alanıaçılabilir. Bu nedenle hostinglerepaylaşımlısunucuda denilmektedir.

Hostinglerinreseller hostingolarak bilinen bir türüde vardır. Reseller hosting paketlerinin sunduğu özellikler, hosting paketlerine göre daha fazladır. Ayrıca reseller hostingler size verilen özellikler doğrultusunda özelleştirebileceğiniz hosting alanlarıaçmanızıda sağlar.

15-07/13/4.jpg

Hosting Alırken Dikkat Edin

Hosting almak istediğinizde karşınıza kafanızıkarıştıracak birçok paket çıkacaktır. Bu paket türlerinden birisi de limitisiz hostingpaketi olacaktır. Ancak burada ki limitsiz” kelimesi sizi hemen aldatmasın. Limitsiz hosting paketlerini alırken bunu limitlendirilmemiş hostingolarak düşünmeniz daha iyi olur. Firmalar bu paketleri satarken limitsiz diyerek satarlar ve çoğu özellik gerçekten de limitlendirilmemiştir.

Genel olarak hosting hizmetlerinde limitsiz hostingler de dahil bazıkısıtlamalar vardır. Bunlar CPU(işlemci) kullanma limiti, saatlik/günlük e-posta limiti, maksimum veri tabanıboyutu gibi firmadan firmaya değişen kısıtlamalardır. Örneğin, limitsiz diye aldığınız hosting paketi, siteniz anlık olarak yüksek bir ziyaretçi kitlesiyle karşılaştığında kilitlenebilir. Neden mi? Çünkü bu durum sitenizden yüksek miktarda veri transferi yapılmasına sebep olacak ve işlemci kullanımınıarttıracaktır. Bu durumda sizde firmanın verdiği işlemci kullanım limitini aşmışolacaksınız. Böyle bir durumun yaşanmasıdurumunda hosting hesabınızın kapatılma ihtimali olduğunu da göz ardıcetmemeniz gerekir. Hosting almadan önce bu limitlerin ne kadar olduğunu ve ne gibi yaptırımlarıolduğunu firmaların kullanıcısözleşmelerinde görebilirsiniz.

15-07/13/5.jpg

Satın aldığım hosting yetmezse?

Hosting paketlerinin yetersiz kaldığıdurumlarda karşımıza sunucular çıkıyor. Sunucular, istemcilerden gelen erişim ve isteklere cevap veren, yüksek donanıma ve internet hızına sahip, sürekli çalışmaya uygun olarak yapılandırılmış özel bilgisayarlardır. Sunucular, internet sitesi yayınlamak da dahil birçok alanda hizmet sunarlar. İnternet sitenizin ihtiyacına göre direkt olarak sunucu kiralayıp/alabileceğiniz gibi VPS, VDS diye adlandırılan sunucuların bölümlendirilmişhallerini de satın alabilirsiniz.

Son olarak

İnternet alemine hitap edeceğiniz sitenizin ilk başlarda ziyaretçisinin çok fazla olmayacağını düşünüyorsanız ve içerik bakımından da büyük bir site olmayacaksa belirttiğimiz kriterlere dikkat ederek hosting paketi almanız en doğru seçim olacaktır. Piyasada yıllık 5 TL, 10 TL gibi rakamlara da hosting satan şirketler(!) bulabilirsiniz. Bu tip fiyatlara hosting ve sunucu satanlardan uzak durmalısınız. Hem sunucu hem hosting için Türkiye’nin bilinen ve önde gelen şirketlerini tercih etmeniz sitenizin ve sizin sağlığınız için faydalı olacaktır.

Yazan: Adem ÇAMLIKAYA

:: Şahsi web siteniz var mı?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Yazı güzel ancak bir okuyaydınız bazı kelimeler arası boşluk verilmemiş.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Yıllık 10 TL'ye hosting paketi satan firmalardan neden uzak duralım ki? Tamam dolandırıcılar genelde bu fiyatlarda kampanya başlatıyor ama yine bu fiyatlara paket sunan çok sağlam firmalar var. Örneğin: YNT. Yıllık 9 TL'ye hosting paketi veriyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Alasytr

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Açıkçası ben hem uygun fiyatlı hem de her daim sorunuma bir arkadaş gibi yardımcı olan güzel insanların olduğu ve yurtdışı server'ları ile kaliteli iş yaptığını düşündüğüm Kebirhost firmasını herkese öneriyorum. Türkiyenin önde gelen firmaları ile başlamak fiyatların olması gerekenden yüksek olması demek. Dolayısıyla bütçeniz yok ise önce iyice araştırın, yorumları okuyun ondan sonra kendiniz karar verin. Size önerim 7 yıldır 4 tane internet sitem ile kesintisiz çalıştığım firma: Kebirhost

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

yazı güzel olmuş site kuracak arkadaşlara yardımcı olacaktır…

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Godaddy de Hosting + Domain 20 küsür tl ye geliyor. Biraz yavaş lokasyondan dolayı ama ilk sefer için ideal. En kötü 0.99 dolara yine Godaddy'den domain alıp dns ile türkiye den bir hostinge yönlendirilme yapılabilir. Türkiye'de ki sitelerimi ilk başlarda aysima'da barındırıyordum. Artık tüm sitelerimi ixirhostinge taşıdım. Tamamen kampanyalarından dolayı. Şuan destek bakımından çok memnun kaldım. Domainlerim hala GoDaddy üzerinde bulunuyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Google trendsler yenilenmiş ama hiç bir yerde haberini yapan çıkmamış neden?

" İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi