İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?


10 Nisan 2020 Cuma 02:01
İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?

Uluslararası Saptanmış İsimler ve Sayılar Şirketi (ICANN), kayıt şirketlerini halka açık alan adları vermeye veya atamaya yetkilendiren kuruluştur. Kayıt ettiren kişi olarak internet sitesinin sahibi, alan adıyla ilgili hayati bilgilerde değişiklik yapabilir. Bu nedenle, bir alan adının “sahip” tescil ettiricisini ve aynı zamanda alanla ilgili idari, faturalandırma ve teknik haklara sahip kişi veya kuruluşu bilmek kritik öneme sahiptir.

İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda size adım adım teknikleri göstereceğiz. Sizler de istediğiniz internet sitesinin sahibini bulabileceksiniz.

İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek neden önemlidir?

1) Bir iş yapıyor ve bulduğunuz bir internet sitesinin sahibi ile çalışmak istiyorsanız o kişiyi doğru aramalısınız. İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek kişisel alanlarınızın, kayıt defteri ayrıntılarının doğru girildiğini doğrular. Eğer öğrendiğiniz kişi yanlışsa ve aslında iş yapmak istemeyeceğiniz türden biriyse yenileme bildirimlerini, satın alma tekliflerini, ortaklık isteklerini ve benzerlerini boşu boşuna vermiş olmazsınız.

2) İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek eğer kişisel bilgilerinizi korumaya çalışıyorsanız, arama yaptığınız gizlilik denetimlerinin gerçekten yürürlükte olup olmadığı konusunda yardımcı olabilir.

3) İnternet sitenize koymak istediğiniz ismi birisi çok daha önceden almışsa internet sitesinin kime ait olduğunu bilmek o kişiyle iletişim kurmanıza yarar ve anlaşmanız doğrultusunda istediğiniz alan adını kullanabilirsiniz.

İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?

1) “https://www.ihs.com.tr/seo/whois-sorgulama” sitesine girin.

2) Açılan pencerede “Whois Sorgulama İçin Tıklayınız” butonuna basın.

3) “Whois sorgula” kutucuğuna internet sitesinin adresini yapıştırın. Ben robot değilim kutucuğuna tıklayın ve Sorgula butonuna basın.

4) Çıkan sayfada eğer site sahibi kimliğini gizlemediyse bilgilerini görebilirsiniz.

Doğrulama işlemi

Alan adı hakkında verilen ayrıntıları doğrulayabilirsiniz. Herhangi bir bilgiyi eksik veya yanlış bulursanız, alan adı kayıt kuruluşuna değişiklik yapma isteği gönderebilirsiniz. Bazen, bilgiler tam olarak kullanılamıyorsa, birçok kayıt şirketi veya kişi bilgilerini tam olarak paylaşmak istemediğinden, özellikle kayıt şirketinin web sitesini ziyaret edebilir ve bilgiyi oradan edinebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
  9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
  10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!