İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?


10 Nisan 2020 Cuma 02:01
İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?

Uluslararası Saptanmış İsimler ve Sayılar Şirketi (ICANN), kayıt şirketlerini halka açık alan adları vermeye veya atamaya yetkilendiren kuruluştur. Kayıt ettiren kişi olarak internet sitesinin sahibi, alan adıyla ilgili hayati bilgilerde değişiklik yapabilir. Bu nedenle, bir alan adının “sahip” tescil ettiricisini ve aynı zamanda alanla ilgili idari, faturalandırma ve teknik haklara sahip kişi veya kuruluşu bilmek kritik öneme sahiptir.

İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda size adım adım teknikleri göstereceğiz. Sizler de istediğiniz internet sitesinin sahibini bulabileceksiniz.

İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek neden önemlidir?

1) Bir iş yapıyor ve bulduğunuz bir internet sitesinin sahibi ile çalışmak istiyorsanız o kişiyi doğru aramalısınız. İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek kişisel alanlarınızın, kayıt defteri ayrıntılarının doğru girildiğini doğrular. Eğer öğrendiğiniz kişi yanlışsa ve aslında iş yapmak istemeyeceğiniz türden biriyse yenileme bildirimlerini, satın alma tekliflerini, ortaklık isteklerini ve benzerlerini boşu boşuna vermiş olmazsınız.

2) İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek eğer kişisel bilgilerinizi korumaya çalışıyorsanız, arama yaptığınız gizlilik denetimlerinin gerçekten yürürlükte olup olmadığı konusunda yardımcı olabilir.

3) İnternet sitenize koymak istediğiniz ismi birisi çok daha önceden almışsa internet sitesinin kime ait olduğunu bilmek o kişiyle iletişim kurmanıza yarar ve anlaşmanız doğrultusunda istediğiniz alan adını kullanabilirsiniz.

İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?

1) “https://www.ihs.com.tr/seo/whois-sorgulama” sitesine girin.

2) Açılan pencerede “Whois Sorgulama İçin Tıklayınız” butonuna basın.

3) “Whois sorgula” kutucuğuna internet sitesinin adresini yapıştırın. Ben robot değilim kutucuğuna tıklayın ve Sorgula butonuna basın.

4) Çıkan sayfada eğer site sahibi kimliğini gizlemediyse bilgilerini görebilirsiniz.

Doğrulama işlemi

Alan adı hakkında verilen ayrıntıları doğrulayabilirsiniz. Herhangi bir bilgiyi eksik veya yanlış bulursanız, alan adı kayıt kuruluşuna değişiklik yapma isteği gönderebilirsiniz. Bazen, bilgiler tam olarak kullanılamıyorsa, birçok kayıt şirketi veya kişi bilgilerini tam olarak paylaşmak istemediğinden, özellikle kayıt şirketinin web sitesini ziyaret edebilir ve bilgiyi oradan edinebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kimsenin bilmediği yerli işletim sistemi: Pardus! Kimsenin bilmediği yerli işletim sistemi: Pardus!
  2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC