Okunma

İnternet Yasası Değişiyor!


16 Nisan 2009 Perşembe 16:36
İnternet Yasası Değişiyor!

Ülkemizdeki kullanımı hızla ilerleyen ve 3G‘nin kullanıma açılması ile beraber çok daha fazla kişinin hizmetine açılacak olan internet servisleri, beraberinde bazı denetlemeleri de zorunlu hale getiriyor. Bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu‘nda başkanlık görevini sürdüren Tayfun Acarer‘e, okurlarımızın merak ettiği konuları ilettik.

İnternette Sansür ve Daha Fazlası

İstanbul’da gerçekleşen Hücresel Sistemler, Baz İstasyonları Ve Etkileri Konferansı‘nda görüşme imkanı bulduğumuz Acarer‘e, Google ve YouTube‘un kapanması, internet dolandırıcıları ve daha fazlasını sorduk. Hepsini, videoda izleyebilirsiniz.

Videoyu İzleyin

:: Acarer’in görüşlerine katılıyor musunuz? Forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnternet Yasası Değişiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Atatürk ve Din Türkiye’nin hassasiyeti deniliyor. Evet doğru bir tespit. Ancak Hakkı Alkan’ın da ifade ettiği gibi sadece bir vidyo nedeni ile tüm sitenin kapatılması doğru bir yaklaşım değil.

  Amerika gibi bir ülkede bile üniverisite öğrenicisi 2 kişinin çektiği vidyo kayıtlarında Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin nasıl yıkıldığına dair vidyo görüntüleri youtube ve goolge üzerinde izlenebilir durumda bulunuyor. Bu vidyo kayıtlarna bakılırsa Amerika’nın iş kulelerini terörist saldırılar sonucunda değilde kendisi tarafından planlı bir şekilde yıkıldığını görebilir.
  Şimdi bu vidyo görüntüleri nedeni ile Amerika kökenli kuruluşlar olan youtube ve google neden kapatılmıyor ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence, kendimce görüşüm,
  çocuk pornosu vesaire bağlantıların engellenmesi güzel…
  ancak youtube idi, blogger idi, belli portalları kompile engellemek son kullanıcıya haksızlık.
  telekom aboneliğinde, sözleşmesinde bazı kısıtlama seçenekleri olabilir, son kullanıcıya bırakılması lazım bazı şeyler.
  google’da bir link çıkıyormuş da, bizim istediğimiz tüm dünyaya ulaşımının kapanması imiş… bunu hukukçuları ile müzakere edeceklermiş… komikler…
  bilmiyorsanız neyin nasıl olduğunu bilen insanlarla çalışın farklı yerlerden bilgi alışverişi yapın.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Forumdaki Yazımı Burdada Paylaşıyorum.

  Atatürk ve din ülkenin can damarı olarak bahsediliyor. Tabi doğru. Yalnız AB Ãœyelik sürecinde olan ülkemizin bu tarz olaylara belirli kısıtlamaları daha farklı filtreler belirleyerek yerine getirmelidir. Örneğin bir google kapanırsa amatör internet kullanıcılarımız, özellikle amatör öğrenci kullanıcılarımız başka arama motoru ne bilmezler ve bunun getirdiği dezavantajlar dolaylı bir şekilde çalışmalarınada etki eder. Sen din bizim damarımız o damardan giden kan başka damara girmez biz dünyaya at gözlüğüyle bakıyoruz demek kesinlikle kabul edilemez. Sen git adam ateist diye Richard Dawkins isimli dünyada çalışmaları farklı düşünce biçimi ile ün yapmış adamın sitesine erişimi engelle. Ve sitede Türkiyeden ban yedik diye bir başlık altında Türkiye ***** efendim adam çocuklarımıza ateistliği aşılıyor görülmesin bilinmesin. Sen müslüman değilmisin her dine saygı gösteren, inanıda inanmayanıda hoşgören. Sen o çocuklarına paşalar gibi eğitimini ver; disipline sokçam diye psikolojilerini bozma. Dünyaya geniş baktıkları taktirde herkes kendi yolunu bilecektir. Karşılıklı saygı olduğu sürece propagandalar değer kaybedecektir. Sen her damarına basıldığında böyle yaparsan senin damarına daha çok basarlar, böle bastıkları sürecede beyninize oksijen ***** olsun !
  Tayfun Acerer i bazı düşüncelerinde haklı (Kişisel zarar görme ve karşı tepki psikolojisi”İstem dışı gerçekleşebilir”) buluyorum ama benim geniş düşüncelerime tamamen zıt biri olarak nitelendiriyorum. Ve bu olaya karşı bakışını daha olumlu düşünerek uygulamaya geçireceklerini planlamasını istiyorum(ruz).
  Saygılarımla

" İnternet Yasası Değişiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Yasası Değişiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Yasası Değişiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "