İnternet yoluyla bazı hastalıklara çare bulunuyor


05 Mart 2020 Perşembe 22:15
İnternet yoluyla bazı hastalıklara çare bulunuyor

Newman Endonezya’da bir sağlık girişimine başladı. Hassas bazı sağlık sorunlarını çözmek için çevrimiçi tedavi yöntemlerini kullanan girişim, temelde teletıp sistemine dayanıyor. Adeta internet yoluyla bazı hastalıklara çare bulan Newman, oldukça ilginç bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Teletıp ile hastalık teşhis dönemi birçok ülke için hala çok yeni diyebiliriz.

Endonezya’da teletıp ile hastalık teşhis dönemi başladı

Endonezya’da hastalara sunulan bu sağlık girişimi hastaların çekindikleri durumlarda devreye giriyor. Telemedicine Türkçe adıyla ‘’teletıp’’ olarak adlandırılan bu sağlık sisteminde doktor ve hasta birbirleriyle fiziksel olarak görüşemediği durumlarda hastaların uzaktan bakımını, tedavi yollarının geliştirilmesini ifade ediyor.

Modern tıp teknolojisi ile beraber hayatımıza adapte olan bu sistem, uyumlu video konferans uygulamaları kullanılarak hastaların doktorlara danışmasını sağlıyor. Hatta Türkiye’de Sağlık Bakanlığı bünyesinde yer alan Teletıp Sistemi sayesinde radyolojik tetkiklere ait görüntülere kısa sürede internet ortamıyla ulaşılması sağlanıyor. Bu görüntülerin raporlanabilmesine ve radyologlar arasında iletişim kurulmasına olanak sağlıyor. e-Nabız ile entegre çalışan sistem şu an için ilk aşamada.

Newman da teletıp sistemini kullanan bir sağlık girişimi olarak Endonezya’de yer alıyor. Geçen aylarda başlayan uygulama ile ilk tedaviler ‘’saç dökülmesi’’ üzerine yapılıyor. Bunun yanında sigarayı bırakmak için bile kullanılabilen bu sistem, hastalıklarından bahsetmekten çekinen insanlar için hayat kurtarıcı hale gelebilir.

Bazı hastalıkların teşhis edilmesi ve ilaç kullanma süreçleri oldukça masraflı olabiliyor. Kişilerin birçoğu da hayati olmadığı için bu süreçlerden çekinebiliyor. Teletıp sistemi nispeten daha uygun olduğu için birçok hastalığın teşhisi ve iyileşme süreçleri için oldukça faydalı olabilir.

Newman ise doğrudan saç dökülmesi üzerine şirketlerle çalışıyor ve hastaların bu ilaçlara kolay bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Dağıtım ve satışlarda yaşanan masrafların önüne geçen bu sistem ile hasta ve doktor ilişkisi için de önem arz ediyor.

Girişimde ise işler, randevu almak isteyen hastanın sisteme girmesi ve anket doldurmasıyla başlıyor. Sonrasında sisteme fotoğrafını yükleyen hasta, teşhise göre tedavi önerisi alabiliyor. Şu an için toplamda 15 doktor bulunduran sistem ilerleyen günlerde hasta sayısının artışına göre doktor sayısını da artırmayı düşünüyor.

Şu an için saç dökülmesi üzerine odaklanan sistem, ilerleyen günlerde hastaların konuşmaktan ve doktora görünmekten çekineceği hastalıklar için de çalışmalar yapmayı hedefliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternet yoluyla bazı hastalıklara çare bulunuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet yoluyla bazı hastalıklara çare bulunuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet yoluyla bazı hastalıklara çare bulunuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!