Okunma

İnternetin Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor


09 Haziran 2011 Perşembe 14:30
İnternetin Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor

Telekom dünyasının küresel devleri internetin geleceğini tartışmak üzere Türk Telekom‘un ev sahipliğinde İstanbul’da bir araya geldi. Dünya çapındaki telekom şirketlerinin CEO’larını buluşturan etkinlikte “İnternet için Sürdürülebilir Ticaret Modelleri Geliştirme” konusu ele alınıyor.

Avrupa Telekomünikasyon Operatörleri Birliği ETNO ve Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki telekom şirketlerini temsil eden SAMENA üyelerinin buluştuğu etkinlik hakkında bilgi veren Türk Telekom CEO’su Hakam Kanafani  ve SAMENA Telekomünikasyon Konseyi CEO’su Thomas Wilson, gelecek için sürdürülebilir bir ekonomik model ve internet erişimi sağlayıcıları ile içerik ve uygulama sağlayıcıları arasında kârlı ortaklık modelleri oluşturma gereksiniminin önemi vurguladı.

Toplantıda konuşan Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, “ETNO ve SAMENA arasında sinerji ve işbirliği başlatan bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnanıyoruz ki bu etkinlik, telekom operatörleri ve üreticiler arasında gelir paylaşımı yaklaşımıyla sürdürülebilir internet iş modeli politika ve stratejilerinin geliştirilmesi için önemli bir adım olacak.” dedi.

Ağ operatörlerinin sahip oldukları ağı iyileştirmek başta olmak üzere daha iyi şeyler yapabileceklerini vurgulayan Kanafani, “Türk Telekom Grubu olarak bu konuya, yatırımcılara değer yaratan, sürdürülebilir data ve içerik hizmetlerini model alan yakınsama stratejisiyle yaklaşıyoruz. Bu da sadece ses ve data hizmetlerinin yakınsanmasını değil aynı zamanda tüm bilgi teknolojisi ve telekomünikasyonun yakınsanmasını kapsamalıdır” şeklinde konuştu.

SAMENA Telekomünikasyon Konseyi CEO’su Thomas Wilson da internetin hızlı trafik artışına ve sabit kalan gelirlere rağmen sürdürülebilir bir biçimde gelişmeye devam etmesi gerekliliğinin altını çizdi. Wilson, “Biz de ETNO üyelerinin, risklerin ve gelirlerin adil bir biçimde dağıtıldığı, tüketiciler için yaratılan değeri göz önünde bulunduran yeni bir dengeye doğru gidilmesinin elzem olduğu yönündeki görüşünü paylaşıyoruz.” dedi.

Wilson ayrıca Apple‘ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı iOS 5 ve iCloud ile küresel ağlara gelecek ek yükün önemine de dikkat çekti.

:: Sizce telekom şirketleri gelirlerden daha fazla pay almalı mıdır?

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İnternetin Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kimse farkında diil, ama (Stephen Neal’in Centronomicon’unu okuyanlar bilir) burada konuşulanlar çok önemli – o k,itaptakine benzer bir şekilde, Türkiye internet otoyolunun merkezlerinden biri olursa işte enerji hatları merkezi olmanın benzeri olur! süper kıyak olur!

" İnternetin Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetin Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetin Geleceği İstanbul’da Tartışılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "