Okunma

İnternetin Sosyal Ünlüleri


05 Temmuz 2009 Pazar 12:31
İnternetin Sosyal Ünlüleri

Yurt dışında son derece popüler olan Twitter ve FriendFeed gibi sosyal ağlar ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşıyor. İlk başta işi gücü internet olan kişilerce kullanılan bu servisler yavaş yavaş toplumun her kesimine yaygınlaşıyor.


Özel Twitter Kullanım Kılavuzu’nu 8 Nisan’da size sunmaya başlamıştık.

Sizlerin de bu sosyal takibe dahil olabilmeniz için iki özel dosya hazırlamıştık. Eğer henüz üye değilseniz Twitter ile ilgili özel dosyamız için burayı, FriendFeed dosyası içinse burayı tıklayabilir, bu servislerin tüm özelliklerini öğrenip takibe başlayabilirsiniz.

Ünlülerle Yazışmak

Sosyal ağlarda ünlülerin yer alması öncelikle onlarla birebir iletişim kurmanızı da sağlıyor. Herhangi bir iletişim formu, telefon numarası, menajerleri ya da bağlı oldukları firmaların yetkilileri olmaksızın kısa metinlerle sevginizi paylaşabiliyor, soru ve yorumlarınızı iletebiliyorsunuz. İş böyle olunca da sosyal ünlüler dosyasını hazırlamak da bize düşüyor.


Sosyal ağlar sayesinde ünlülerle arada hiç kimse olmadan yazışabilirsiniz.

Kimi ünlüler sadece isimlerini kaydettirmekle yetinirken Sertab Erener gibi bazı isimler bu konuda özel danışmanlık alıyor ve içtenlikle sizi yanıtlıyor. Listeyi hazırlarken bu isimlerin gerçekten o kişilere ait olup olmadığını da kontrol etmeye çalıştık. Çünkü internet jargonunda ‘fake’ olarak tanımlanan sahte kişiliklere de rastlamak mümkündü. Bu yüzden ince eledik, sık dokuduk ve ufak bir liste hazırladık, buyrun takip edin.

Sertab Erener

Sertab Erener sosyal ağ kullanımıyla ilgili profesyonel danışmanlık alan isimlerden biri. Sadece duyuru amaçlı değil, hayranlarıyla iletişim için de bu servisleri kullanan Erener’in takipçi sayılarına ve yazılarına gelen yorumlara bakıldığında bu işi doğru yürüttüğü görülüyor.


Sertab Erener en aktif sosyal medya kullanıcısı ünlülerden biri.

Yazıyı hazırladığımız an itibariyle Twitter hesabında 2021 takipçisi bulunan Erener’in 313 güncellemesi bulunuyor. Sanatçının FriendFeed hesabınıysa 1481 kişi takip ediyor. Erener’in FriendFeed üzerinden yaptığı yorum (yanıt, yeni mesaj vs.) sayısı ise 640. Facebook’ta ise 16.215 hayranı bulunuyor. İşte Sertab’ı takip edebileceğiniz hesaplar;

Sertab Erener – Twitter
Sertab Erener – FriendFeed
Sertab Erener – Facebook
Sertab Erener – Flickr
Sertab Erener – MySpace
Sertab Erener Resmi Sitesi

Demir Demirkan

Sertab Erener’le aynı tarihte sosyal ağlara dahil olan Demir Demirkan da aktif isimlerden biri. Sertab Erener’le aynı isimden danışmanlık alan Demirkan’ın resmi internet sitesi de Sertab Erener’in sitesine benzerliğiyle dikkat çekiyor.

 

Yazıyı hazırladığımız sırada Twitter’da 753 takipçisi bulunan Demirkan’ın 83 güncellemesi bulunuyor. FriendFeed hesabına baktığımızdaysa 609 abone ve 101 yorumla karşılaşıyoruz. Sanatçının Facebook hesabındayki hayran sayısıysa 4.784 hayranı bulunuyor. İşte Demir Demirkan’ı takip edebileceğiniz sayfalar;

Demir Demirkan – Twitter
Demir Demirkan – FriendFeed
Demir Demirkan – Facebook
Demir Demirkan – Flickr
Demir Demirkan – MySpace
Demir Demirkan Resmi Sitesi

Nil Karaibrahimgil

İsminin yazmanın soyadını yazmaktan daha kolay olduğu neşeli sanatçılarımızdan Nil de sosyal ağlarda yerini alan isimlerden biri. Resmi sitesinden kendisine ulaşılabilecek adresleri de bildiren Nil’in FriendFeed’deki hesabı kendine ait değil. Bunu hem resmi sitesinden FriendFeed linki vermeyerek hem de Twitter’daki mesajlarıyla duyuran sanatçının Flickr’da fotoğraflarından oluşan bir albümü de bulunuyor.

Yazıyı hazırladığımız sırada Nil’i Twitter’da takip edenlerin sayısı 925 olarak karşımıza çıkıyor. Resmi FriendFeed hesabı bulunmayan sanatçının Facebook’taki sayfasında şimdilik 220 üye görülüyor. Şimdilik diyoruz, çünkü sanatçı Twitter’daki mesajlarının birinde “internette yeni şeyler yapıcakmış… taktı internete” cümlesini yazmış. Sanatçıya ulaşabileceğiniz sayfalara ait linkler ise şu şekilde sıralanıyor;

Nil – Twitter
Nil – Facebook
Nil – Flickr
Nil Karaibrahimgil Resmi Sitesi

Hadise

Hadise şimdilik sadece FriendFeed’de bulunan ama orada da gerçekten O olup olmadığını ispat etmekte zorlanan isimlerden biri. Resmi sitesinden herhangi bir sosyal ağa link vermeyen sanatçının resmiliği doğrulanmayan FriendFeed hesabı Eurovision’dan birkaç hafta önce açıldı. Resmi siteden ulaşabileceğiniz linkler ise Downloads linki altından ulaşabileceğiniz MySpace arka plan resimleriyle MSN avatarları.


Hadise’nin resmi sosyal medya adresi MySpace içerisinde bulunuyor.

FriendFeed’deki resmi olmayan Hadise hesabını 69 kişi takip ediyor. Facebook’ta ise üç ayrı Hadise hesabının sırasıyla 233.385, 240.921 ve 163.036 hayranı bulunuyor. İşte resmi yollardan Hadise’ye ulaşabileceğiniz adresler;

Hadise – MySpace
Hadise Resmi Sitesi

Erdil Yaşaroğlu

Sevilen mizah dergisi Penguen’den tanıdığımız Erdil Yaşaroğlu FriendFeed’e son katılan isimlerden biri. Diyomki.com adresinde uzun süredir güncellediği bir bloga da sahip olan Yaşaroğlu’na yeni başladığı sosyal medya macerasında da eğlenceli ve başarılı günler diliyoruz.


FriendFeed ve Twitter’a son katılan ünlülerden Erdil Yaşaroğlu’nun takipçileri hızla artıyor.

Yazıyı hazırladığımız sırada Erdil Yaşaroğlu’nun Twitter’daki hesabını takip edenlerin sayısı 216’yı bulmuştu. Haziran sonlarında buralarda boy göstermeye başlayan Erdil Yaşaroğlu’nu FriendFeed’den takip edenlerin sayısı ise 453‘ü bulmuş durumda. İşte Erdil Yaşaroğlu’na ulaşabileceğiniz sayfalar.

Erdil Yaşaroğlu – Twitter
Erdil Yaşaroğlu – FriendFeed
Erdil Yaşaroğlu – Blog

Kraliçe Rania

Ürün Kraliçesi Rania’yı bu yazıya dahil etmemizin önemli bir sebebi var. Pek çok internet kullanıcısı, takip ettikleri ünlünün gerçekten o olup olmadığından emin olamadığı için olayları geriden takip etmekle yetiniyor. Twitter’ı aktif kullanan ünlülerden biri olan Kraliçe Rania’nın gerçekten O olup olmadığı konusunda endişe etmenize gerek yok. Çünkü bu hesap ‘Verified Accont‘, yani resmi olarak onaylı ibaresi taşıyor.


Ürdün Kraliçesi Rania’nın hesabı resmi olarak onaylı.

Tam 369.457 kişinin takip ettiği Kraliçe Rania’nın yönteminin ülkemizdeki ünlüler için de uygulanabileceğini düşünüyoruz. Bu ünlülerin ve onlara sosyal medya konusunda yardımcı olanların şu an beta olarak çalışmaları süren Verified Account onayı için twitter.com/help/verified adresini ziyaret etmelerini öneririz. Dünyanın en önemli kişiliklerinden biri kabul edilen Ürdün Kraliçe Rania’yı siz de takip etmek isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Kraliçe Rania – Twitter
Kraliçe Rania Resmi Sitesi

Bir Görünüp Kaybolanlar

FriendFeed’de bir görünüp kaybolan bazı ünlüler de yok değil. Örneğin birileri tarafından eğlence amaçlı açılan Müslüm Gürses gibi hesapların yanında FriendFeed’i aktif olarak kullanmak isteyen ama daha sonra vazgeçen Necati Şaşmaz gibi ünlüler de bulunuyor.


Necati Şaşmaz’ın FriendFeed macerası kısa sürdü.

Özellikle Twitter’ın Verified Account uygulamasının yaygınlaşmasıyla sosyal ağlara dahil olan ünlülerin sayısının artacağı öngörüsünde bulunabiliriz. Yukarıda saydığımız isimlere yenileri eklendikçe takip edebilmeniz için duyurmaya elbette devam edeceğiz.

:: İnternet üzerinden takip ettiğiniz, hayranı olduğunuz ünlüler kimler?

Sanatçılar

Sertab Erener

Sertab Erener sosyal ağ kullanımıyla ilgili profesyonel danışmanlık alan isimlerden biri. Sadece duyuru amaçlı değil, hayranlarıyla iletişim için de bu servisleri kullanan Erener’in takipçi sayılarına ve yazılarına gelen yorumlara bakıldığında bu işi doğru yürüttüğü görülüyor.

Yazıyı hazırladığımız an itibariyle Twitter hesabında 2021 takipçisi bulunan Erener’in 313 güncellemesi bulunuyor. Sanatçının FriendFeed hesabınıysa 1481 kişi takip ediyor. Erener’in FriendFeed üzerinden yaptığı yorum (yanıt, yeni mesaj vs.) sayısı ise 640. Facebook’ta ise 16.215 hayranı bulunuyor. İşte Sertab’ı takip edebileceğiniz hesaplar;

Sertab Erener – Twitter
Sertab Erener – FriendFeed
Sertab Erener – Facebook
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

60 yorum - “İnternetin Sosyal Ünlüleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SERTAP HANIM AİLEM VE ÇOCUKLARIM İÇİN SİZDEN YARDIM İSTİYORUM. 20.000 TL. YE İHTİYACIMIZ VAR. ALLAH RIZASI İÇİN LÜTFEN YARDIM EDER MİSİNİZ? 05356126917 ( EŞİMİN ) BEN TELEFONUMU YAVRULARIMA YİYECEK ALABİLMEK İÇİN SATTIM. ADRESİM : ALTIYOL SK. LALE APT. NO : 23 / 13 ETLİK / KEÇİÖREN / ANKARA 05356126917

 2. SDN Okuru dedi ki:

  AİLEM VE YUVAM DAĞ***** RIZASI İÇİN LÜTFEN YARDIM EDİN.20.000 TL. YE ACİLEN İHTİYACIM ***** KÜÇÜK ÇOCUĞUM İÇİN İSTİYORUM. ERTAN EKMEKCİ 05356126917 ( EŞİMİN ) BENİM TELEFONUM YOK. ÇÜNKÜ ÇOCUKLARIMA YİYECEK ALMAK İÇİN SATTIM. 05356126917 DEN BANA ULAŞABİLİRSİNİZ. ANKARA KEÇİÖREN DE YAŞIYORUZ. TAM ADRESİM : ALTIYOL SK. LALE APT. NO: 23/ 13 ETLİK-KEÇİÖREN-ANKARA SAYIN NECATİ ŞAŞMAZ BEY SİZDEN AİLEM VE ÇOCUKLARIM İÇİN BİZE YARDIM ETMENİZİ RİCA EDİYORUM. SİZİ AİLECEK ÇOK SEVİYORUZ. BEN AİLEMİ VE YAVRULARIMI ÇOK SEVİ***** İÇİN CANIMI VERİRİM. ALLAH RIZASI İÇİN LÜTFEN YARDIM EDİN. DETAYLARI ÖĞRENMEK İÇİN LÜTFEN BİZİ ARAR MISINIZ ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Necati abi seni seviyoruz Azərbaycan.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Necati sasmaz kurtlar vadisi pusu hic bittmesin sizi 13 senedir izliyorum bir 13 sene daha izliyebilirim insallah bir gün yüz yüze görüsürüz selamlar saygilar Polat Alemdar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Necati sasmaz kurtlar vadisi pusu hic bittmesin sizi 13 senedir izliyorum bir 13 sene daha izliyebilirim insallah bir gün yüz yüze görüsürüz selamlar daygilar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Valla öyle bir tipim beni görseniz mafya dizilerinin aranılan adamıyım bana ulasın Necati Şaşmaz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba çok zor durumdayım bana yardımcı olursanız sevinirim lütfen bana yardımcı olun çok sıkıntıdayım tel no 05068391807

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kurtlar vadisi setinde nasıl bulunabilirim ajanslar kayıt parası aldılar r sonra götürmüyolar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın Necati ŞAŞMAZ ; Polat Alemdar olarak ailecek vazgeçilmezimsiniz. Ancak benim yeğenim için sizin yeriniz bambaşka. Kendisi Emre AYDIN down sendromlu olarak 1990 yılında doğdu. Diziniz başladığından beri sizi her gördüğünde konuşma yetisini biraz daha zorluyor. Sizinle birebir görüşmek okadar çok istiyor ki anlatamam. Sizden tek istediğimiz 1 dakika dahi olsa Emre ile birebir karşılıklı konuşmanız. O kadar çok mutlu olacak ki…. Şimdiden göstereceğiniz ilgiye sonsuz teşekkürler… Emre AYDIN iletişim 0262 324 7574 Babası Esat AYDIN 0532 543 8931 ben dayısı Metin GÜRER 0530 380 8840

" İnternetin Sosyal Ünlüleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetin Sosyal Ünlüleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetin Sosyal Ünlüleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "