Okunma

İnternetin Sınırlarından Kurtulun


21 Şubat 2011 Pazartesi 15:30
İnternetin Sınırlarından Kurtulun

Dev bir bilgi bulutu olan internet yavaş yavaş sınırlandırmalar ve bölgelere bölünmeye başladı. Bu bölgelendirme ayarları yüzünden, örneğin çok sevdiğiniz bir dizinin orijinal web sitesine giremeyebiliyorsunuz.

Sınırlar Kalkıyor

Ya da herkese açık olan bir YouTube videosuna girişiniz sizin ülkenize yasaktır uyarısıyla engelleniyor. Eski internet kullanıcılarının pek alışık olmadığı bu durum canınızı sıkıyorsa, sanal dünyada bu konuda çözüm de bulunuyor.

İşte İnternet üzerindeki bölge sınırlandırmasını kaldıran Chrome eklentisi.

Gerekli Programlar Neler?

İnternetteki bölgesel sınırları kaldırmak için, hidemyass adlı özel eklentiye ve Chrome tarayıcısına ihtiyacınız bulunuyor.

Sadece Chorme ile çalışan eklenti sayesinde istediğiniz sayfaya rahatça girebiliyorsunuz. Google Chorme’a bu adresten ulaşabilirsiniz.

Gerekli eklentiye ise bu link‘e tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kurulum

Programı kullanmak için Google’ın Chrome adlı tarayıcısına sahip olmanız lazım. Google Chrome açıkken, bir önceki sayfada verdiğimiz linki kullanın ve resimdeki adrese ulaşın.

Bu sayfadan install dediğiniz zaman otomatik olarak, ekranın sağ üst kısmında programın aktif olduğunu göreceksiniz.

Ayarları Yapmak

Eklentiyi daha rahat kullanmak için, gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Tarayıcınızın sağ üst kısmında bulunan H simgesine farenizin sağ tuşuyla tıklayın.

Karşınıza gelen menüden ayarları seçin. Daha sonraki ekranda ayarlar menüsü belirecek. Eğer YouTube‘la ilgili ayarı aktif hale getirseniz, arkadaşlarınızla videoların linkini paylaşırken otomatik olarak bölgesiz adresleri yollayabilirsiniz.

Bölge Farklı Site

Programda çalışması için bölge farkı olan siteyi ya da videoyu ilk önce uygulama olmadan çalıştırmanız lazım. Biz örnek olarak ülkemizde gösterilmesine rağmen BBC tarafından Türkiye‘ye sınırlandırma getirilen bir dizinin web sitesini seçtik.

Bölge Farkı Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Bölge farkı olmadan internette dolaşmak için ilk önce açamadığınız sayfanın adresini kopyalayın. Daha sonra ekranın sağ üst tarafında bulunan H simgesine farenizin sol tuşuyla tıklayın.

Karşınıza yeni bir adres kutusu çıkacak. Buraya kopyaladığınız site adresini yaptıştırın ve arama motoru kullanıyormuş gibi ‘enter’ tuşuna basın.

Eklenti otomatik olarak karşınıza istediğiniz sayfayı bölge farkı olmadan kullanılabilir şekilde çıkartacak.

:: İnternet sitelerindeki bölge farkı uygulaması sizi rahatsız ediyor mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İnternetin Sınırlarından Kurtulun”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  eyyyyyyyvallllllllllllaaaahhhhhhhh

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox eklentisi yokmuymuş bunun ?

 3. sdelta dedi ki:

  Download da falan işe yarasa iyi olur da bu türlü pek işime yaramaz.

 4. Enki_ dedi ki:

  Çok yavaş ama yinede sağol.

" İnternetin Sınırlarından Kurtulun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetin Sınırlarından Kurtulun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetin Sınırlarından Kurtulun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "