Okunma

İnternette Ev Ekonomisi


27 Mayıs 2009 Çarşamba 06:41
İnternette Ev Ekonomisi

Aaron Patzer’in Facebook sayfası gayet güzel. Patzer burada özellikle gelecek planlarından bahsetmiş. Onun planları arasında sörf için Costa Rika’ya gitmek ve İspanyolca dersleri almak başta geliyor. Ayrıca tabii ki bizimde çok ilgilendiğimiz Mint. 
 
Aslında Mint web sayfası (www.mint.com) uzun süredir açık. Ama Aaron onu Facebook’a yükleyene kadar çok da popüler olmamıştı. Aaron Patzer bu web sayfasındaki uygulamayı Facebook’a yükledi. Oldukça ilgi gören bu uygulamaya 1 milyon kişi üye oldu. 
 
Mint sitesi bu popülaritenin ardından Webby ödülünü kazandı. Ayrıca Edison en iyi ürün yarışmasında ise 2 inci oldu. Mint kazandığı tüm ödülleri hak etmesinin yanında size sahip olduğunuz parayla, ne kadar borcunuz olduğu ve ne kadar harcadığınızla ilgili bir rota çizmenize yardımcı oluyor. 
 
www.mint.com sitesine kayıt olduktan sonra toplam birikiminiz, aylık gelriniz ve giderlerinizi girdikten sonra Mint sizin için finans bilgilerinizi yönetiyor. Önemli olan sizin doğru ve detaylı bilgiler girmeniz. Mint bu bilgilerin kayıt altında tutulmadığı ve kimse ile paylaşılmayacağı konusunda sizinle sözleşme imzalıyor.

Mesela elektrik faturanızın tarihi geldi ve siz bunu hatırlamıyorsunuz. Zaten hatırlamanıza da gerek yok. Mint sizi bu ödemeden haberdar ediyor. Bir akşam kız arkadaşınızla yemeğe çıkacaksınız ve toplamda 100 TL harcamayı düşünüyorsunuz. Bu bilgileri Mint’e giriyorsunuz. Mint’te sizin o ayki gelirlerinizi ve giderlerinizi hesaplayarak böyle bir harcama için durumunuzun müsait olup olmadığını söylüyor. 
 
Sistem yeterince basit görünmesine rağmen, Patzer’ın söylediğine göre 5 ayrı patente sahip. Online hesap için önce kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz. Site sizin banka hesaplarınızı, kredi kartlarınızı, banka borçlarınızı ve vs. topluyor. (Mint  Amerika’da yaklaşık 7500 finansal kuruma bağlanıyor ama görüntüleme yada bilgi kaydetme  yapmıyor) 
 
Mint ayrıca nakit parayı harcama trendleri hakkında bilgi verirken sizin hesap hareketlerinizin, ani para harcamalarınızın ve bankaların hesaplarından aldığı ücretler hakkında bilgi veriyor. Düzenli olarak bankaların kampanyaları ve kredi kartları konusunda detaylı bilgi geçerek sizin uyanık olmanızı sağlıyor. Kısacası Mint, sizin üzerinizden birinin sizi gözlemlemesi ki bu ücretsiz bir gözlem. Bu sistemi yakında bir Türk yaparsa şaşırmayın. 
 
:: Sizde finanssal danışman ister misiniz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İnternette Ev Ekonomisi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    o kadar şahsi bilgi girilirmi yaff

" İnternette Ev Ekonomisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternette Ev Ekonomisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternette Ev Ekonomisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "