Okunma

İnternette İtibar Nasıl Kazanılır?


02 Mart 2011 Çarşamba 15:30
İnternette İtibar Nasıl Kazanılır?

Dünyanın en iyi şirketleri listesine baktığımız zaman ilk 10‘u paylaşan tüm firmaların itibarlarıyla tanındığını görürüz. Bir şirket için çoğu zaman paradan bile daha önemli bir ölçü biçimi olan itibar 21.yüzyıla birlikte farklı platformlara da taşınmaya başladı. Müşterinin ve piyasanın gözündeki değerindeki itibarınızla doğru orantıda iş yapabilirsiniz.

İnternet İtibarı Neler Katar?

İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte itibar kavramı da değişiklik göstermeye başladı. Artık gerçek dünyadaki kadar sanal dünyadaki itibar ve yorumlar da şirketlerin stratejilerinde büyük önem taşıyor.

Peki, sanal dünyada itibar nasıl kazanılır? İnternetin nimetleri şirketinize nasıl yarar? İşte bu konudaki araştırmamız.

Bu Kavram Nasıl Doğdu?

Şirketler müşterilerinin gözündeki itibarı artırmak için büyük reklam ve sosyal yardım kampanyaları düzenlemekten hiç kaçınmazlar. 90‘lı yıllarla birlikte internet tüm dünyada yaygınlaşınca bu konuda yatırım yapan firmalar rakiplerine göre bazı üstünlükler kazanmaya başladı.

Müşteriler ve yorumcular bu şirketlerin geleceği düşündüğünü ve vizyon sahibi olduğunu varsaydılar. Kısa sürede dünyada sözü geçen büyük ve küçük sayısız şirket aslında hiçbir işe yaramayan web sitelerini sanal dünyada yayına sokmaya başladı. Çoğu site çağrı merkezlerinden bile daha az kişiye hitap ediyordu.

Sanal itibar anlayışı bu dönemde yavaş yavaş oluşmaya başladı. O zaman internet üzerinden itibar kazanmak için sadece bir resmi web sitesi açmak yeterliydi. Ancak gelişen sanal dünya ve tüketicilerin istekleriyle birlikte internet sektörü de değişmeye başladı.

Bu kavramı ciddi anlamda ortaya koyan olay ise ebay gibi sanal müzayede sitelerinin yaygınlaşmasıydı. İtibar sahibi olmayan satıcılar, ürünlerini ne kadar ucuz fiyata satmak isteseler de müşteriler tarafından dikkate alınmıyordu. Ebay bu konuda ilginç bir sistem geliştirdi ve satıcılar itibar kazanmak için bir birleriyle yarıştı.

Sanal İtibar Anlayışı Nasıl Gelişti?

2000‘li yıllarla birlikte tüm dünyadaki internet anlayışı kökten değişmeye başladı. Bu dönemde sıradan kullanıcılar da kendilerine internet sitesi açarak sanal yarışa katıldılar. Büyük şirketler sadece kendilerini tanıtan resmi ve sıkıcı web siteleri hazırlarken fan sayfası kavramı internet kullanıcıları tarafından daha çok sevilmeye başlandı.

Filmlerden şirketlerin ürünlerine kadar sayısız fan sayfası, resmi sitelerden daha çok bilgi içerdiği için insanları kendisine çekiyordu. Ancak bu güven ortamı dolandırıcıların durumu kullanmasıyla birlikte değişiklik göstermeye başladı. Sanal efsaneler ve dolandırıcılık faaliyetleri yayılırken büyük şirketler fan sayfalarıyla yarışmak zorunda kaldılar.

Fan sayfasında okuduğu bilgileri gerçek sanıp kandırılan insanlar ya da resmi site sandığı site üzerinden ürün almak isteyen mağdurlar karşısında şirketler itibar kaybediyordu. İlk başlarda fan sayfalarını kapatmaya çalışan şirketler bu işten fayda sağlamayacaklarını anlayınca bu siteleri hazırlayan kişileri kendi bünyelerine aldılar.

İnternette bu denli önem veren şirketleri gören kişiler için firmaların itibarı artmaya başlamıştı. Şirketler yavaş yavaş daha çok içerik sunan siteleriyle tüketicileri kendilerine çekmeye başladı. Ebay‘deki satış yöntemlerinden şikayetçi firmalar ise bu platforma rakip siteler kurup tüketicilere daha ucuza ürünler sattılar.

Şirketler Sanal İtibarı Nasıl Kazandı

Günümüzde internet durdurulamayacak kadar güçlü ve hızlı büyüyen bir güç haline geldi. İnternet o kadar hızlı ki kullanıcılar için bir gün çok önemli olan içerikler ertesi gün unutulup gidebiliyor bile. Bu hızlı dönemde büyük şirketler bile ayakta kalmak için internet üzerinden itibara sahip olmalılar.

İnternet üzerinde yüzlerce farklı satış sitesi bulunuyor. Ancak yine de tüketiciler Amazon.com, ebay.com gibi sitelerden alışverişlerini yapmayı tercih ediyor. Bu büyük siteler ufak rakipleri kadar ucuz değil. Peki, tüketicileri daha pahalıya yönlendiren en büyük etken nedir?

Bu siteler insanlar üzerinde büyük bir itibar kazandı. Bunu yapmak için ise tüketicilerle birebir diyaloğa girmeyi tercih ettiler.

Amazon ve Ebay Nasıl Kazandı?

Ebay sadece güvenilir kullanıcıların hayatta kalabileceği bir sistem oturttu. Özel indirimler ve kampanyalar düzenlemekten çekinmedi.

Amazon ise uzun süre hiçbir hesap sormadan kargosunu alamadığını iddia eden müşterilerine ürünün yenisini yolladı. Tüketicilerine sürpriz hediyeler yollayan Amazon itibarını kazanmak için uzun süre kâr elde etmemeyi bile göze aldı.

Bugün sırf Amazon ve ebay üzerinden yaşanan dolandırıcılıklar için Interpol ve FBI‘da özel masalar oluşturulmuş durumda. Ancak bu iki şirketin itibar için verdikleri fedakarlıklar sayesinde tüketiciler tüm olumsuzlukları rağmen rakipleri değil ikiliyi seçiyor.

Popüler film ve sosyal ağlara şirketler sponsor olarak tüm dünyada güvenilecek şirketler olduklarını tüketicilerine anlatmaya çalışıyor.

Şirketinize İtibar Nasıl Kazandırırsınız?

Bu uzun süreç sonucunda son yıllarda sanal itibar kavramı tam anlamıyla oturmuş oldu. Artık şirketler internette itibar kazandıracak projeler ve içeriklere basılı medyalara kıyasla yüzde 60‘a varan daha fazla bütçe ayırıyor. İşin kurallarının yazıldığı bu dönemde ise itibarınızı artırmak için yapmanız gerekenler keskin çizgilerle belirlendi.

Şirketinizin itibarını sanal dünyada artırmak için ilk önce, doyurucu içeriğe ve modern tasarıma sahip bir web siteniz olmalı. Sizi anlatan kurumsal bir yazı ya da içerik yerine videolu reklamlarla tüketicilerin ilgisini daha fazla çekebilirsiniz. Sitenizi CV mantığından çok bu kişilerin görmesi gereken bir sosyal ağ duvarı gibi düşünün.

İletişim ise sanal dünyada en büyük etkenlerden biri. Sosyal ağların artmasıyla birlikte kullanıcılar bu tarz sitelere daha fazla önem vermeye başladı. Hedef kitlenizle internet üzerinden sürekli iletişime geçmek zorundasınız. Şirketinize samimi ve ilgi çekici içerikler sunan birkaç sosyal ağ sayfası açın.

Burada ise sürekli olarak gelen soruları yanıtlayın. Yüzlerce müşteriye telefondan yardımcı olabilirsiniz ancak bunu hiçbir tüketici fark edemez. Facebook sayfanızda yardım ettiğiniz tek bir kullanıcın memnuniyetine ve sizin ilginize ise tüm hayran sayfanızdaki tüketiciler şahitlik yapacak.

İnternet sayfanız üzerinden ücretsiz hediyeler dağıtmaktan ise asla çekinmeyin. Apple’ın sitesi özel indirimler ve hediyeler sayesinde hergün tıklanma rekorları kırıyor.

iPhone 4 satışa sunulduğu zaman tüm stok sadece 15 dakika içinde tükendi. Çünkü site üzerindeki ilk 50 kullanıcıya cihaz özel bir fiyatla satılıyordu. İlk 50 telefonun satılması ise 1 dakika bile sürmedi.

Sosyal Ağların Kullanımı

Sosyal ağlar artık tüketiciler için vazgeçilmez bir platform haline geldi. Buradaki profilleriniz tüketicinin gözündeki itibarınızı artıracak. Sosyal ağ sayfalarınız, tüketicileri reklamlarla ve açıklamalarla boğacak kadar resmi ve sıkıcı olmamalı. Coca Cola, McDonalds, Dell ve Nissan‘ın sayfalarına göz attığımız zaman bu şirketlerin sayfalarının sıradan bir arkadaş profilinizden pek farklı olmadığını görebilirsiniz.

Sosyal ağ sayfanızda şirketinizin günlük yaşantısından kareler koymaktan çekinmeyin. İş başvurularını buradan alırsanız tüketiciler hem size güvenir hem de hedef kitlenizin gözündeki itibarınız artar. Şirket yönetici kişiliğinizle sosyal ağdaki kullanıcılığınızı birbirinize karıştırmayın. Şirketinizde belki sıradan müşteriler sizinle irtibat kuramaz ancak sosyal ağda aradaki duvarlar kalkmış durumda.

 

Bu duvarları oluşturmaya çalışmak ise size kötü itibar kazandıracaktır. Yönetici kişiliğinizi bir kenara bırakıp, sayfanızda paylaşılan videolara ve fotoğraflara yorum yapmaktan çekinmeyin. Özellikle Steve Ballmer’ın bu konuda hem kendi çalışanlarını hem de müşterileri fazlasıyla şaşırtan eylemleri bulunuyor.

LastFM üzerinden bir anda podcast yayınına başlayan Steve Ballmer bu sayede günlerce medyada konuşulmayı başarmıştı. Facebook, Twitter hesaplarınız ise kesinlikle bulunmalı. Facebook üzerinden kullanıcılar eğlendirecek paylaşımlar yaparken, Twitter’da ise şirketinizin yaşadığı ilginç durumları, kampanyalarınızı ve durumlarla ilgili kurumsal fikirlerinizi paylaşmanız hedef kitlerinizin ilgisini fazlasıyla çekecektir.

Dell şu anda Twitter üzerinden açtığı outlet mağazası sayesinde her ay milyonlarca dolarlık ek gelire sahip oluyor.

:: Sanal dünyada itibar kazanmak için bir çalışmanız var mı? Rehber size yardımcı oldu mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternette İtibar Nasıl Kazanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternette İtibar Nasıl Kazanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternette İtibar Nasıl Kazanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "