İnternette Saklanmak Çok mu Zor?


13 Mart 2010 Cumartesi 17:09
İnternette Saklanmak Çok mu Zor?

Güvenlik güçlerine yardımcı olmak üzere yapılan ihbarlar için farklı yollar mevcut. Telefon, posta, şahsi müracaat gibi seçeneklerin yanı sıra internet de bu iletişim için sunulan imkanlar arasında.

Hemen hemen her polis aracının üzerinde de görebileceğiniz [email protected] adresi, bu işler için ayrılmış durumda. Şu sıralar gündemi meşgul eden silah yüklü kamyonun ihbarının e-posta adresi üzerinden ihbar edilmesi üzerine söylenenler ise bu konuda ulusal basının aslında ne kadar bilinçsiz olduğunu da ortaya koyuyor.

Bu yazıda, ilk görülen IP adresinin her şey olmadığını açıklamaya çalışacağız.

E-postadan IP Adresi Nasıl Bulunur?

Size gelen bir e-postanın, nereden geldiğini görmeniz çok kolay. Hatta en çok kullanılan e-posta servislerinden biri olan Gmail’de bunun nasıl yapıldığını anlatalım;

 

 • Size gelen e-postayı açın.
 • Sağ üst tarafta yer alan aşağıya dönük ok işaretine tıklayın.
 • Açılan menüden “Show Original” seçeneğine tıklayın.
 • Yeni açılan sayfada, IP adresi de dahil tüm detayları göreceksiniz.

Bu işlemlerin bir benzerini Outlook gibi e-posta istemcilerinde de yapabiliyorsunuz.

Bu kaynakta da görebileceğiniz gibi, size gönderilen bu e-postanın hangi sunucudan, hangi IP üzerinden geldiğini görmeniz mümkün.

IP Üzerinden Adres Nasıl Bulunur?

Size gönderilen bu e-postadan elde ettiğiniz IP adresini takip etmeniz mümkün. Bunun nasıl yapıldığını kendi IP adresiniz üzerinden yola çıkarak açıklayalım.

Yaptığımız ilk denemede bu servis,
Sakarya’da olduğumuzu görebildi.

Kendi IP adresinizi öğrenmek için yapmanız gereken çok basit.

 • whatismyip.com adresine girin.
 • Açılan sayfadaki IP adresini kopyalayın.
 • ipaddresslocation.org adresine girin.

Karşınızda bu IP adresinin hangi internet servis sağlayıcısı tarafından hangi şehirde verildiğini görmeniz mümkün.

Elde edilen IP numarasının size kesin ve net sonuç verdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şimdi de bunun nedenlerini sıralayalım.

Proxy ile Kandırmak Mümkün


Yüzlerce ücretsiz vekil sunucu (proxy) adresi

Takip edilmek istemeyen bir kullanıcı, bunu rahatlıkla yapabilir veya bulunmasını çok zor hale getirebilir. Akla gelen ilk saklanma yöntemi Proxy, yani vekil sunucu kullanmak. Bu, iletişimi başka bir yer üzerinden gerçekleştirmek anlamına geliyor.

proxy4free.com/page1.html adresinde görebileceğiniz sayısız Proxy sunucusu, bu hizmet için hazırda bekliyor. Bu sayfalarda listelenen bir ülkeden vekil sunucu seçerek işlem yaptığınızda, teknik uzmanların sizi Meksika‘da veya Japonya’da zannetmeleri çok kolay.

Ulaştıkları yerin bir Proxy servisi olduğunu anladıklarında ise işler daha da karmaşık hale geliyor ve bu servisten hizmet alan kişilerin bilgisi isteniyor. Bu da servisi sağlayan kişi veya kurumun insafına kalmış demektir.

Geçici E-posta Adresleri

İz bırakmadan e-posta göndermenin bir diğer yolu da ömrü çok kısa olan e-posta hizmetlerinden faydalanmak. 10minutemail.com gibi bir servis, ömrü sadece 10 dakika olan bir e-posta adresi açıyor.

Bu hizmetin açılma nedeni ise istenmeyen mesajları (spam) engellemek. Diyelim ki bir forumdaki içeriğe ulaşmak için sizden üyelik isteniyor ve adresinizi de onlarla paylaşmak istemiyorsunuz.

Bu durumda 10 dakikalık e-posta servisinden faydalanarak kendinize geçici bir adres alıyorsunuz, bu adresi foruma veriyorsunuz, içeriğe ulaşıyorsunuz ve 10 dakika sonra bu e-posta hesabı ölüyor.

Böylece spam yapacak kişiler de hüsrana uğramış oluyor. Bu amaçlar için oldukça güzel bir servis gibi görünse de, izinin sürülmesini istemeyen kişiler, bu hizmetleri kötüye kullanabiliyorlar.

Bir diğer Yol: Uzaktan Erişim

İz belli etmek istemeyen kişiler için bir diğer seçenek de uzaktan erişim. Bir hosting şirketinden alınan sunucuya uzaktan erişerek tüm işlemlerinizi o sunucuda gerçekleştirebilirsiniz.

Sizi bulmak isteyenlerin önce sunucuya, sonra sunucudaki kayıtlara ve o kayıtlardan sonra da size ulaşması gerekiyor.

Ele Geçirilen Bilgisayarlar

İz bırakmak istemeyen kullanıcılar, eğer biraz daha deneyim sahibi ise o zaman hacking yaparak da işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Güvenlik açığı olan bilinçsiz kullanıcıların bilgisayarlarına erişim sağlayan hacker’lar, işlemleri bu bilgisayar üzerinden yapabiliyorlar ve daha sonra da iz bırakmadan yok olabiliyorlar. Tüm suç, hiç haberi olmayan kullanıcıya kalabiliyor.

İzin sürülmesini güçleştiren birçok nedeni saydık. Bu nedenler arasına bir de altyapı sahibi kurumun ne kadar iyi işlediğini eklemek gerekiyor. Ülkemizde bu hizmeti Türk Telekom yapıyor. Her ne kadar IP adreslerimizin hangi şehirlere ait olduğu bilgisi doğru olarak verilmese de bu kayıtlar çok daha detaylı verilerle Türk Telekom‘da saklanıyor.

Emniyet yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, bulunmak istenen bir IP adresinin güvenlik güçlerine ulaşmasından en fazla yarım saat sonra ilgili IP adresine fiziksel olarak ulaşım sağlanılıyor.

Sonuç

Tüm bu bilgilerden sonra özetlemek gerekirse; internette yaptığımız her işlem bir şekilde kayıt ediliyor. Bu verilere ulaşmak, bazen mümkün iken bazen de imkansız hale gelebiliyor. En net verilere internet servis sağlayıcılarının ulaşabildiğini, bu sağlayıcılar dışında sizlere sunulan bilgilerin kesin olmadığını belirtelim.

:: İnternet üzerinden izlendiğinizi düşünüyor musunuz?




yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnternette Saklanmak Çok mu Zor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ya hotmaılıde anlatırmısınız lutfenn

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  pekıde naslı meksıkaya yapcaz yanı hangı steden

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ve gizlenmenin en kaliteli ve güvenli yolu olan VPN’den bahsetmemişsiniz! Size daha güvenli bir yöntem daha söyliyeyim; 8 farklı VPN hesabı düşünün ve her hesap bir diğerinin içinden geçerek şifreli kanala kilitleniyor! tavsiye ederim…

" İnternette Saklanmak Çok mu Zor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternette Saklanmak Çok mu Zor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternette Saklanmak Çok mu Zor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!