Okunma

İnternette Sizi Kim Takip Ediyor?


29 Ocak 2009 Perşembe 08:14
İnternette Sizi Kim Takip Ediyor?

“İnternet böcekleri” olarak bilinen ve web üzerinde dolaşırken(herhangi bir sebeple) bilgilerinizi toplayan araçların kullanıldığı sitelere giriş yaptığınızda, Firefox‘un sizi uyarmasını ister misiniz? Ghostery adlı eklenti tam olarak bu işe yarıyor.

100’ün üzerindeki farklı türde web böceğini takip altına alabilen Ghostery, Sitemeter, Google veya Amazon gibi script’leri kullanan sitelere giriş yaptığınızda, sayfanın üst kısmında o adreste ikamet eden internet böceklerini listeliyor.

Her Böcek Tehlikeli Değil

Uyarı balonu 15 saniye sonra otomatik kapanıyor. Diğer yandan, web böceklerinin tamamının kötü amaçlar taşımadığını da belirtmekte fayda var. Google‘ın arama sisteminden tutun da, birçok üçüncü parti yorum yapma araçları da web böceklerini kullanıyor. Yine de, bir sayfada hangi böceklerin gizlendiğini bilmekte fayda var.

:: Ghostery’i Mozilla Firefox’a eklemek için tıklayın.

:: Ghostery hangi böcekleri tespit etti?

Bilgi İçin : Ghostery
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İnternette Sizi Kim Takip Ediyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Elinize Sağlık Erhan bey Başarılarınızın devamını diliyorum.

" İnternette Sizi Kim Takip Ediyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternette Sizi Kim Takip Ediyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternette Sizi Kim Takip Ediyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "