İnternetten Alışverişte Gaza Bastık


23 Kasım 2011 Çarşamba 11:50
İnternetten Alışverişte Gaza Bastık

Türkiye İstatistik Kurumu’nun her yıl yaptığı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım anketi sonuçlarına göre, internetten alışveriş yapma oranı her yıl hızlı bir ivme göstererek 2011 yılında %18,6 seviyelerine ulaştı.

Google’ın Perakende Sektörüne yönelik gerçekleştirdiği son araştırmada da tüketici satın alma alışkanlıklarındaki değişim dikkat çekiyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden seçilen 1000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada; sektörel dağılımda elektronik eşyanın yanı sıra, beyaz eşya ve giyim/aksesuar , kozmetik kategorilerindeki artış göze çarpıyor.

Anneler İnternette

Araştırmada ayrıca annelerin alışverişlerinde ürün araştırma ve satın almada internet oldukça aktif kullandığı gözlemleniyor.

ThinkRetail araştırma sonuçlarını değerlendiren Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez yaptığı açıklamada; ‘ E-ticarette son dönemde yaşanan hızlı gelişimin yansımasını perakende sektöründe de gözlemliyoruz.

Tüketici alışkanlıklarındaki değişimi ve önümüzdeki dönemde tercihlerinin nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendirmeyi amaçladığımız bu araştırma, tüketicilerin artik internetin sunduğu rahatlık ve konforu hem ürün araştırması hem de satın almada etkin olarak kullanmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Bu sonuçlar, perakende sektöründeki oyuncuların artik fiziksel mağazacılığın yanı sıra internet üzerinden de hedef kitlelerine erişebilecek multikanal satış stratejileri geliştirme gerekliliğini ortaya koyuyor‘ dedi.

Tüketici “Konforlu alışverişin” peşinde

Türk tüketicisinin internet üzerinden alışveriş ile ilgili algısının büyük ölçüde değiştiği de dikkat çeken veriler arasında yer alıyor.

Türkiye’deki kullanıcıların internetten alışveriş yapmayı seçmelerinin başlıca nedeni ise internetten alışverişin rahatlığı olarak görülüyor. Fiyat avantajı ve tüm ürün çeşitlerine ulaşabilmek ise diğer nedenler.

“Önümüzdeki 12 ay içerisinde internet üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna verilen yüzde 60 oranındaki olumlu yanıt ise Türkiye’deki tüketicilerin internet alışverişine olan ilgisinin artarak devam edeceğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

İnternette Anneler Çok Araştırıyor

‘Anne’lerin online alışveriş ve internette araştırma konusunda farklı davranışlar sergilediğini ortaya koyan araştırma, arama motoru kullanıcılarının yüzde 80’inden fazlasının ve annelerin yüzde 90’ının gıda, giyim ve aksesuar, ev bakımı, kişisel bakım ve kozmetik kategorilerinden ürün satın aldığını gösteriyor.

Araştırmaya göre, daha çok ürün bilgisi edinmek için internet kullanma eğiliminde olan anneler, en çok kişisel bakım ve ev aletleri kategorisini araştırıyor.

Araştırmada, Türkiye’deki internet kullanıcılarının satın almadan önce en çok ürün araştırması yaptığı kategori elektronik olmakla birlikte beyaz eşya, giyim aksesuar ve kişisel bakım & kozmetik kategorilerinde araştırmada dikkat çekici bir yükselme görülüyor.

Güvenlik Artık 1 Numarada Değil

İnternetten alışverişe halen tereddütlü yaklaşma nedenlerinin sorgulandığı araştırmada artık ‘güvenlik unsuru’nun birinci sırada yer almadığı gözlemleniyor.

Temel neden olarak tüketiciler aldıkları ürünü görmek ve dokunmak istiyor. Ayrıca halen araştırmayı internet üzerinden yapsalar da tüketiciler mağazaya gitme alışkanlıklarını devam ettiriyorlar.

Türk kullanıcısının en çok tercih ettiği ve araştırma şekli ise arama motorları ve mağazaların web sayfaları.

:: İnternetten en çok ne satın alıyorsunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İnternetten Alışverişte Gaza Bastık”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  daha az önce samsung galaxy note aldım yorulmadan etmeden bence çok iyi bir şey bütçenize uygun kazıklanma derdi olmadan hemde

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Paypalda yaygınlaşsaydı çok harika olurdu.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  artık internetten alışverişlerde güvenlik kaygısının olmaması güzel birşey. bazı şeyleri aşmaya başlamışız.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternetten alışveriş yapmak gerçekten bir ***** yorulmadan,kısa sürede ne almak istiyorsan,onunla ilgili herşeye ulaşı***** />
  Hele büyük şehirde yaşama şansı olmayan ve herhangi bir ürüne ulaşamayanlar için ayrı bir ***** />
  Kargo sektörü de bence buna paralel olarak çok geliş***** />
  Şimdi tam olmasa gelcekte etrafımızdaki fiyatları baya bir etkiler.

" İnternetten Alışverişte Gaza Bastık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetten Alışverişte Gaza Bastık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetten Alışverişte Gaza Bastık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?