Okunma

İnternetten Asal Sayı Avı


30 Ağustos 2008 Cumartesi 21:00
İnternetten Asal Sayı Avı
Mersenne Asalı olarak anılan ve ikinin herhangi bir kuvvetinin bir eksiği şeklinde ifade edilebilen sayıları internet üzerinden katılımcı kullanıcılara hesaplatarak araştıran GIMPS (Great internet Mersenne Prime Search, büyük internet Mersenne asalı araştırması) ekibi, yeni bir Mersenne Asalı buldu. Henüz doğrulama aşamasında olduğu için açıklanmayan 45. Mersenne Asalı, kaç milyon basamaklı bilemiyoruz; fakat bundan önce bulunan 44. Mersenne Asalı hakkındaki bilgileri okuyunca bunun sayısal bir çılgınlık olduğunu düşünmemek elde değil.

44. Sayı Neydi?

44. Mersenne Asalı 2’nin 32,582,657. kuvvetinden bir eksikti ve bulunma tarihi 11 Eylül 2006 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Ortaya çıkan sayı aynı zamanda 9,808,358 basamağa sahipti. Bu açıdan baktığınızda yeni sayının ne kadar büyük olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Çok sayıda kullanıcının bilgisayarları boş kaldıkça ve internete bağlı oldukları sürece kendiliğinden çalışan bir yazılım sayesinde yaptıkları bu hesaplamalar, sadece asal sayı avında değil, Folding At Home (proteinler üzerine araştırma) veya SETI At Home (uzaydaki dünya dışı varlıkları araştırma projesi) gibi diğer bilimsel hesaplamalarda da kullanılıyor.

Bilgi için: GIMPS
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İnternetten Asal Sayı Avı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ben bişeyi koyduğum yeri unutuyorum mesela onu bulsunlar :)…

" İnternetten Asal Sayı Avı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetten Asal Sayı Avı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetten Asal Sayı Avı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "