Okunma

İnternetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha!


24 Ağustos 2017 Perşembe 08:52
İnternetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2017 yılı temmuz ayı verilerini açıkladı. BKM’nin verilerine göre internetten ödeme alışkanlıklarının her geçen gün artması kartlı ödeme istatistiklerine de yansırken, 2016 yılı Ağustos-2017 yılı Temmuz dönemi arasını kapsayan son bir yılda 84,7 milyar TL internetten kartlı ödeme yapıldığı görülüyor.

Yıllık yüzde 44 olan büyüme hızının bu seviyede devam etmesi halinde 2017 yılı sonunda internetten kartlı ödeme tutarının yaklaşık 98,4 milyar TL‘ye ulaşacağı öngörülüyor.

Temmuz ayı içerisinde yapılan internetten kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendğinde ise 144 milyon TL ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 149 artışla mobilya ve dekorasyon internetten en fazla kartlı ödeme artışı görülen sektör oldu.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde kredi kartları tercih edildi

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikinci taksitinin ödendiği temmuz ayında, bu ödemeleri kapsayan “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektöründe kredi kartlarıyla 3 milyar TL‘lik ödeme yapıldı. Bu değer 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 47 büyümeye denk gelirken, toplam kredi kartı ödemeleri içindeki vergi ödemeleri payı yüzde 4,7‘den yüzde 5,5‘e yükseldi.

17-08/24/11.jpg

Kartlarla yapılan vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı

İnternetten yapılan kartlı ödemeler incelendiğinde ise kamu ve vergi ödemelerinin yüzde 59‘unun internetten yapıldığı görülüyor. 1,8 milyar TL‘lik ödeme tutarı ile “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektörü, temmuz ayında internetten en fazla ödeme yapılan sektör oldu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnternetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    alışverişler internete kaydı iyi oldu tüketiciye yarıyor bu iş

  2. SDN Okuru dedi ki:

    e-ticarete vergi gelmeli mağazalar , avm'ler o kadar vergi ödüyor .
    internette adam 100 tl'lik ürünü 70 tl'ye satıyor .
    devlet böyle bırakmaz

" İnternetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "