Okunma

İnternetten yayınlanacak filmler için yeni karar


22 Ekim 2019 Salı 12:45
İnternetten yayınlanacak filmler için yeni karar

Yeni Sinema Kanunu, 22 Ekim günü Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürülüğe girdi. Bundan sonra sinema salonu işletmecileri, gösterilen filmlerle ve sattıkları biletlerle ilgili Bakanlığa bilgilendirme yapacak. Kanun ile internetten yayınlanacak filmler için de yeni bir karar çıktı.

İnternetten yayınlanacak filmler için karar çıktı

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğin içinde, ilk olarak sinemada yayınlanan sonrasında ise dijital platformlara geçiş yapacak filmler için de yeni bir karar bulunuyor. Artık beyaz perdeye çıkmış olan filmlerin ücretli yayın yapan platformlarda yayınlanması için 5 ay geçmesi gerekiyor. Ücretsiz yayın yapılan platformlarda ise bu süre 6 aya çıkıyor. Yani, beyaz perdeye çıkan bir film Netflix gibi platformlara 5 ayın sonunda, televizyon kanallarına ise 6 ayın sonunda çıkabilir.

İlgili hüküm Resmi Gazete‘de şu cümlelerle yer alıyor:

“Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez”

Hatırlayacağınız gibi, 2019 yılının Ocak ayında film yapımcıları ve sinema salonu işletmecilere arasında çıkan ‘Mısır polemiği’nin ardından Yılmaz Erdoğan’ın  Organize İşler: Sazan Sarmalı hem beyaz perdede hem de Netflix‘te aynı anda karşımıza çıkmıştı. Yeni karar ile bu olayların önüne geçilecek.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İnternetten yayınlanacak filmler için yeni karar”

 1. Anonim dedi ki:

  Bu kararı aldırdıkları için asla sinemaya gitmeyeceğim.

 2. Anonim dedi ki:

  Hayatları yasak olmuş bize de çektiriyorlar.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiye’de yaşamanın bir avantajını bugüne kadar görmedik çok şükür

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Son yıllarda çıkan her yasa yönetmelik malesef zengini koruyor fakiri eziyor yazkkk

 5. Anonim dedi ki:

  Hay sizin yapacağınız işin,hiç hayırlı bi haber yok belki ben sinemaya gidemiyorum evde izlemek istiyorum niye karışıyorsun benim keyfime?Tek taraflı ve yanlı bir karar bu,sinema işletmecilerin lehine olmuş izleyiciyi düşünen yok

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sağolasun devletimiz zenginlerin hemen derdine derman oluyor

" İnternetten yayınlanacak filmler için yeni karar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetten yayınlanacak filmler için yeni karar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetten yayınlanacak filmler için yeni karar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "