Okunma

WWDC 2016: iOS 10’dan Beklentiler


29 Mayıs 2016 Pazar 09:30
WWDC 2016: iOS 10’dan Beklentiler

13-17 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Apple WWDC 2016 Geliştiriciler Konferansı’na yaklaşırken, etkinlik kapsamında karşımıza çıkacak ve çıkması muhtemel yenilikleri sizler için haberimizde derledik.

WWDC 2016, geçmiş yıllarda olduğu gibi San Francisco, Kaliforniya’da yer alan Moscone West Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinlik birçok geliştiriciye ev sahipliği yapacak.

Etkinliğin kuşkusuz en çok merak edileni iOS 10 işletim sistemi olacak. Apple’ın ilk olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta yer vereceği onuncu iOS sürümü beraberinde pek çok yenilik ve iyileştirmeyi getirecek.

Bunlar arasında; Apple Music gelişmeleri, Apple Pay güncellemeleri, App Store için iyileştirmeler, HomeKit gelişmeleri, Siri ve Apple News için yeni özellikler yer alıyor.

Aşağıda ve sonraki sayfalarda iOS 10 işletim sisteminde karşımıza çıkacak ya da çıkması muhtemel yeni iPhone ve iPad özelliklerini göz atabilirsiniz. 

16-05/29/wwdc-2016.jpg

Uygulamalar

Öncelikle Apple’ın kullanıcıların uygulama menüsündeki stok uygulamaları gizleyebileceği bir özelliği platforma getirmesi bekleniyor.

İddialara göre Apple ayrıca platformu kullanan eklentileri yönetmek için Siri ve üçüncü taraf uygulamalar dışında konum vermeyi sağlayacak bağımsız bir uygulamayı HomeKit için başlatmayı düşünüyor.

Bunun yanında Apple’ın, geçen yıl iOS 9 ile getirdiği News uygulamasında ücretli abonelik içeriği sunacak bir yöntem üzerinde çalıştığı gelen haberler arasında. Ayrıca iOS 10 ile birlikte Apple News özelliğini daha fazla ülkede göreceğiz.

16-05/29/ios.png

App Store

App Store iyileştirmeleri bir yandan devam ederken, Apple’ın Dünya Çapında Pazarlama Başkan Yardımcısı olarak App Store sorumluluklarını devralan Phil Schiller‘ın şirketin özellikle arama ve keşif özellikleri hakkında uzun soluklu meseleler üzerinde çalıştığına dair haberler geliyor.

Başka bir haberde Apple’ın App Store’daki tarayıcıyı ücretli arama sonuçları getirecek şekilde yenileyeceği iddia ediliyor.

16-05/29/best-new-apps-app-store.jpg

Apple Music & iTunes

iOS 10 güncellemesiyle birlikte Apple Music servisinde önemli yenilikler göreceğiz. Apple Music ilk yılından itibaren 13 milyon ödeme yapan aboneye ulaşarak önemli bir başarının altına imza attı.

Apple Music cephesinde iOS 10 ile birlikte arayüz tasarımında önemli bir değişiminin yaşanması bekleniyor. Kullanıcılardan ve basından gelen bazı eleştirilere rağmen Apple, Apple Music için yeni ve çoğunlukla siyah-beyaz temalardan oluşan yeni bir arayüz geliştiriyor.

Ayrıca haziran ayında gerçekleşecek WWDC 2016 etkinliğine kadar Apple Music abone sayısının 15 milyona ulaşması bekleniyor.

16-05/29/1.png

Siri

Daha önceki haberlerimizde Apple’ın OS X 10.12 güncellemesiyle Siri’yi Mac’e getirmeyi planladığını bildirmiştik. Yeni bir haber ise Apple’ın gelecek ay düzenlenecek WWDC etkinliğinde yeni bir Siri SDK’sı geliştirdiği yönünde. Bu durum, Siri geliştirmelerinin etkinliğin odak noktalarından biri olacağını gösteriyor.

Haber, gelecek yayınlanacak SDK ile tüm uygulama geliştiricilerinin Siri işlevselliğine erişim sağlayacağını iddia ediyor. Haberin devamında ise Amazon’un Echo’yu ilk sunduğundan bu yana Apple’ın Amazon Echo gibi sesli bağımsız bir Wi-Fi/Bluetooth hoparlörü üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Ek olarak, geçen yıl dördüncü nesil Apple TV için sunulan Siri Remote özelliği iOS Remote uygulamasıyla platforma getirilecek.

16-05/29/iphone-6-better-siri.jpg

iCloud& Güvenlik

Bu yıl baş gösteren Apple- FBI kavgası sonrası iddiaya göre Apple‘ın iPhone güvenlik özelliklerini ve iCloud yedekleme şifrelerini güçlendiriyor.

Tim Cook son etkinliklerinde FBI ile olan bu anlaşmazlıklardan bahsederken, WWDC‘nin iOS 10’nun yeni ve gelişmiş güvenlik özelliklerinin gösterileceği adres olacağını belirtti.

16-05/29/screenshot_2.jpg

Apple Pay & Touch ID

Yüz yüze ödeme özelliği ve Apple Pay için ATM para çekme desteği, aynı zamanda ödeme servislerini daha çok ülkeye genişletme, Apple’ın üzerinde çalıştığı ve bu yıl piyasaya süreceği düşünülen projelerden bazıları.

Yakın zamanda ortaya çıkan haberlerde ise OS X 10.12 güncellemesiyle Apple’ın Mac kullanıcılarına iPhone’daki gibi Touch ID parmak izi sensörü kullanarak bilgisayarlarını açma olanağı sunacak bir özellik geliştirdiği bildiriliyor.

16-05/29/apple-pay-copy.png

:: iOS 10 işletim sisteminde yer alması muhtemel yenilikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

55 yorum - “WWDC 2016: iOS 10’dan Beklentiler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  zeki müren de bizi görecekmi ios 10 la 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yaw Allah için artık şu macpro güncellensin. 2013 de aldı en son güncellemeyi !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kameraya duraklatma,live photoya renk modları geldin nide hücresel veri kısayoluOzaman ios un rakibi kimse olamaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kameraya duraklatma,live photoya renk modları geldin nide hücresel veri kısayoluOzaman ios un rakibi kimse olamaz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Her şeyden önce tüm kullanıcıların ortak sorunu şu hücresel açma kapamanın bir kısayolunun gelmesi. Sistemi tam anlamıyla stabilleştirmemelerinin sebebi şu; pazarlama stratejileri. iOS sistem UI görünümünün değişmesi için tahminimce 1-2 yıla daha ihtiyaç var. Bunun dışında artık sistemde kullanılmayan uygulamaların gizlenebilmesi güzel olur ***** Music'in yeni tasarıma ihtiyacı vardı. İyi güzel bu da düşünülmüş. Ancak Türkçe şarkı sayısı cidden Spotify'a göre çok daha az bu konu üzerinde de müzik şirketleriyle bir anlaşmaya ***** da belirtmeliyim ki iOS 10 veya iOS X sürümü iPhone 5 ve üstü modellere ***** arada unutmadan editöre bir not fotoğraf düzenleme ve detaylı exif bilgisi görüntüleme gibi özellikleri de barındıracak, eklemeyi unutmuşsunuz sanırım.2-3 hafta içerisinde bakıp göreceğiz gerçekten ne özellikler getirdiğini.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iOS 6 stabilitesini istiyoruz başka hiçbirşey gerek yok

 7. SDN Okuru dedi ki:

  tasarım?!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  1: Sımdı bu guncellemede neden hucresel verının kısa yolu eklenmıyo? Ayrıca bu 9.3.2 guncellemesının getırdıgı yenılık yok ufak tefek cart curt bu guncelleme son olsun ama tam olsun yeter artık.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İPhone 6 Plus'a gelir dime birde yeni duvar kağıtları gelmeyecek sanırım..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hücresel veri kısayolunu koysalar bildirim çubuğuna çok güzel olur

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Görüşme kaydetme , arama kayıtlarının listesi genişlese, appstoredanda indirilen programları hesaptan silme gelse insan başka ne ister !!!!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Görünen o ki Apple yine pek bir değişiklik yapma gereği hissetmemiş.Çünkü o da biliyor ne yaparsa yapsın telefonları almak için kuyruklar oluşacak ***** ki iphone sevdalıları oldukça ***** yok yeniliğe. Malesef işinize ***** gelmezse bizim tarafa bekliyoruz. Her bir Iphone kullanıcısı elbet bir gün Androidle tanış***** benim "android kullanacağıma 3310 kullanırım" diyen arkadaşımın iphone unu satıp general mobile aldığı gibi :)))))))))

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ipod touch alın 600 tl ye..açın diğer akıllı telin wifisini iphone da yapılan herşeyi yapın.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ios 9 da ne gördükki 10 da görcez fiyasko

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kim derdi apple bir gün batacak..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  apple fısladı..yenilik bulamıyolar..telefondada işletimdede..tıkandılar artık ..ahahaha 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 4s e gelir mi ne dersiniz

 18. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 4s e gelir mi ne dersiniz

 19. SDN Okuru dedi ki:

  iOS 10 ile artık bildirim bölümünün rengini değişebileceksiniz woowwwww

 20. SDN Okuru dedi ki:

  İos 10 a şu hücresel veriyi açmanın kısa yolunu ekleseler milyonlarca hayır duası alırlar.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  İsteklerini sayan arkadaş, eğer onların hepsi olursa Android'ten ne farkı olacak iOS'un? Birde içerisinden tek istediğim alttan çektiğimiz Panelde gerçekten hücresel aç kapat olmalı. Ordaki kamera butonu gerçekten gereksiz. Neredeyse hiç oradan kamera açmıyorum.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Aman cok büyük özellikler

 23. SDN Okuru dedi ki:

  iOS 10 ile iOS 6 yı getirsinler bizim için en büyük ve sevindirici yenilik olur buraya yazıyorum.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Apple sürekli güncelleme veriyor hatta 4s e bile veriyor diyen apple kullanıcıları… Veriyorda ne oluyor ne kazandınız? Apple musice baka baka kendinizi avutun 😀 Sent from my Galaxy S7 edge using ShiftDelete android app

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Beklenti büyük ama boş.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbiri kaydadeğer yenilik değil

 27. SDN Okuru dedi ki:

  iOS6 yuklu iphone 5den selamlar hız gormek isteyen gelip bakabilir 🙂

 28. SDN Okuru dedi ki:

  App store düzelsin birde saçma sapan hatalar giderilsin yeter iphone 6s kullanıyorum bazen insanı çıldırtabiliyor

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Apple artık anket yapmalı kullanıcının beklentileri neler her kullanıcı istediğini yazmalı ve bu yazılanlara göre iOS sürümü düzenlenmeli, 1) fm radio gelmeli 2) ekranı ikiye bölmeliyiz 3) YouTube'dan bir klip açıp küçük hale getirdiğimizde tekrar internet sayfası okuyabilmeli ve o klip ekranın bir köşesinde devam etmeli 4) İos 5 kilit açma sesi geri gelmeli 5) bildirim ekranına LtE aç kapa eklenmeli gibi birçok şeyi kullanıcılar istemektedir bunlara Apple'ının yanıt vermesi daha çok ürün satmasına sebep olacaktır

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Anlamiz Yenilikler be guncellemeler

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Apple zaten büyük değişikliği ios 6 dan geçerken yapmış bulunmakta hali hazırdaki sistemin tam stabil olmadığını düşünürsek geniş çaplı bi değişiklik tamamıyla saçmalık olur…Apple Music te yeniliği ve Siri Apple Pay ve Apple news türkiye kanadındaki büyük eksiklikler bunlara daha fazla modifikasyon yapılmalıki gerekli olanda budur iOS 10 güncellemesi ile tam bi sistem olacağını düşünüyorum daha sonraki iOS sürümündeyse yeni bir makyajlama yapılıcaktır…Haberdeki yenilikler Türkiyedeki kanadı için geçerli olursa oldukça kaliteli olur ayrıca Apple Maps te Amerikada olduğu gibi bize haritada cafe,restoran yerlerini apple kendi gösterirse çok daha güzel bi sistemle karşı karşıya oluruz…

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Ben ios x diyorum ama siz bilirsiniz yine de…

 33. SDN Okuru dedi ki:

  İsmin den başka hiç bir yenilik göremedim.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Ahaha özelliklere gel

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Sıkı bir iphone kullanıcısı olarak gerçekten yenilik adını bir şey yok diyorum, koskoca fıss

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Desenize ayfon yine olan birseyi kendisi keyfetmis gibi sunacak..

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Yine hic bir yenilik yok yine boş bir ios yükseltme sürümü hee şunuda belirteyim deli gibi bir apple kullanıcısıyım ama gerçekten öz eleştiri yapmak gerekli artık şu homekit yerine ya da apple music yerine işletim sisteminin ciddi anlamda buraz değsikliğe ihtiyacı var insanlar apple musicteki yenilige bakmaz bilmiyorum sahsi dusuncem

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Fıs bi güncelleme

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Görmek istemeseniz de apple pek geniş çaplı konularda çalışmalar yapıp kendini ve prestijini daha iyi bir noktaya çekmeye çalışan güçlü birkaç şirketten biri mobil sektörde

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Yani kısacası yine çok büyük yenilikler yok

 41. SDN Okuru dedi ki:

  jailbreak gelsin artık bidaha güncellemicem ./

" WWDC 2016: iOS 10’dan Beklentiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WWDC 2016: iOS 10’dan Beklentiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WWDC 2016: iOS 10’dan Beklentiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "