Okunma

iOS 11.3 ile Apple ID kullanım alanı genişliyor!


04 Şubat 2018 Pazar 10:00
iOS 11.3 ile Apple ID kullanım alanı genişliyor!

Apple iOS işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan iOS 11.3’ün ilk betasında tek oturum açma hizmetinin kanıtlarına rastlandı.

iOS 11.3’te Apple ID ile web sitelerine giriş yapılabilecek!

9to5Mac’ten geliştirici Guilherme Rambo, iOS 11.3’ün ilk betasını inceledikçe yeni özellikler keşfediyor. Rambo, geçtiğimiz hafta aile satın alımlarının Face ID ile onaylanabileceğini ve Apple’ın iBooks’ta revizyona gideceğini keşfetmişti.

ios 11.3

Son olarak Apple’ın web için yeni bir tek oturum açma hizmeti geliştirdiğini dair kanıtlar buldu. iOS 11.3 beta 1’de bulunan SecureChannel adlı yeni bir bileşen,  Apple’ın kullanıcıların Apple kimliğini kullanarak web sitelerine giriş yapmasına izin vermek için bir çözüm üzerinde çalıştığını gösteriyor.

SecureChannel’de bulunan dizeler kimlik doğrulama yöntemini kullanan bir web sitesinin kullanıcının kişisel iCloud verilerine erişebileceğini gösteriyor. Bu bilgiler muhtemelen kullanıcının gerçek adı ve e-posta adresi ile sınırlı olacak.

Bu işlevsellik, Apple TV’de ilk oturum açıldıktan sonra çeşitli TV uygulamalarına sorunsuz şekilde giriş yapmanızı sağlayan Tek Oturum Açma özelliğine benziyor. Ayrıca, kamera uygulamasını kullanarak tarandığında kullanıcıların Apple Kimlik doğrulamasını isteyen bir QR Kodu taramasına izin verecek bir bileşen var. Rambo, bu istemi özel hazırlanmış bir QR Kodu tarayarak etkinleştirebilmiş.

ios 11.3

Bu sistemin kesin amacının ne olduğu açık değil. Ancak muhtemelen web sitelerine yeni bir kullanıcı ve şifre oluşturulmasına gerek olmadan Apple ID ile giriş imkanı sunacak.

iOS 11.3 ile yavaşlayan iPhone’lar için batarya sağlığı ve işlemci performansının düşmesini engellemek için ayarlarda yeni bölümler geliyor. Güncelleme, yeni animojiler, ARKit 1.5, iMessage için ticari sohbet özelliği ve sağlık uygulaması için önemli yenilikler ile geliyor.

:: Sizce web sitelerine Apple ID ile giriş güvenlik sorunları oluşturur mu?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iOS 11.3 ile Apple ID kullanım alanı genişliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 11.3 ile Apple ID kullanım alanı genişliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 11.3 ile Apple ID kullanım alanı genişliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "