Okunma

iOS 11.3 ile birlikte hangi yenilikler gelecek?


13 Şubat 2018 Salı 14:35
iOS 11.3 ile birlikte hangi yenilikler gelecek?

iOS işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 11.3 ile birlikte performans sorunu çözülüyor. Ayrıca, Apple, iOS 11.3 ile birlikte gelecek olan yenilikleri web sitesi üzerinden duyurdu.

Dilerseniz hep birlikte gelecek olan yeniliklere bir göz atalım.

iOS 11 Performans sorunu çözülüyor

Geliştiricilerin kullanımına sunulan iOS 11.3, test sonuçları ortaya çıktı. Yayınlanan GeekBench skorlarında performansın net bir şekilde arttığı görülebiliyor.

Tek çekirdek sonucu 1306’dan 1510’a yükselmiş. Tüm çekirdeklerin kullanıldığı testte ise aradaki makas daha da açılıyor. 2247 olan çoklu çekirdek skoru, 11.3 sürümüyle birlikte 1621’e çıkıyor.

Yeni animoji karakterleri

iPhone X ile birlikte ortaya çıkan animoji, TrueDepth kamera teknolojisi sayesinde yüz ifadenizi algılayarak 3 boyutlu emojiler yollamanızı sağlıyor.

iOS 11.3 ile birlikte 4 yeni animoji daha geliyor. Bunlar aslan, ayı, ejderha ve kurukafa. Bu 4 animoji ile birlikte iPhone X kullanıcılarının kullanabileceği toplamda 16 tane animojisi olmuş olacak.

Yeni AR özellikleri

Augmented Reality, Türkçesi ile “Artırılmış Gerçeklik” teknolojisi de iOS 11 ile önem kazanan konulardan birisi olmuştu. iOS 11.3 ile birlikte işletim sisteminin AR teknolojilerinde daha da ileriye gidiliyor.

iOS 11.3 ile birlikte gelen ARKit 1.5 sürümü ile birlikte masa ve sandalye gibi yatay yüzeylerin yanı sıra artık duvarlar veya kapılar gibi dikey yüzeylerde algılanabilecek.

Aynı zamanda yeni ARKit’in yuvarlak masa gibi düzensiz şekile sahip öğeleri artık daha iyi algılayabildiğini belirtelim.

Öte yandan, AR konusunda gelen diğer bir özellik ise 2 boyutlu öğeler. Levhalar, posterler veya sanat eserleri artık ARKit tarafından algılanabilecek. Kullanıcı, 2 boyutlu öğeleri kamerasında okutarak onları interaktif halde görebilecek.

Örneğin bir müzedeki sanat eserinin posterini okutarak, o eserin 3 boyutlu halini telefonunuzda görebilecek ve deneyimleyebileceksiniz.

Son olarak ARKit için kameranın %50 daha iyi çözünürlük sunacağını ve otomatik netleme desteğine sahip olacağını belirtelim.

Batarya ve performans

iOS 11.3 ile birlikte Ayarlar uygulamasında bulunan Pil sekmesine yeni bilgiler ekleniyor. Kullanıcılar, pil sekmesi altında pilin sağlık durumunu ve pili servise götürüp götürmemeleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Bu özelliğin, sadece iPhone 6 ve sonrasında olacağını belirtelim.

Aynı zamanda anlık kapanmaları ve cihazın kullanım süresini uzatmak amacıyla pil ömrünün düştüğü durumlarda işlemci hızını düşüren güç yönetimi sistemi de, kapatılabilir hale geliyor.

Ticari sohbet özelliği

iOS 11.3’ün ön plana çıkan bir diğer özelliği ise ticari sohbet. Business Chat adı altında sunulan bu özellik, müşterilerin ilgili kuruma gitmesine veya aramasına gerek kalmaksızın sadece mesajlaşarak o kurum ile iletişim kurmasına olanak tanıyor.

11.3 ile birlikte Beta olarak çıkışını gerçekleştirecek bu özellik başlangıçta Wells Fargo, Hilton, Lowe’s, Discover ve başka bir takım şirketler tarafından desteklenecek.

Müşteri dilerse ilgili kurum ile mesajlaşarak otel rezervasyonunu Apple Pay aracılığıyla yapabilecek. Yada Lowe’s ile mesajlaşarak beğendiği bir sandalyeyi satın alabilecek.

Özelliğin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ve gelirse hangi şirketler tarafından destekleneceği ise şimdilik belli değil. 

Özelliğin vurgulanan yanlarından bir tanesi de Apple’ın müşterinin iletişim bilgilerini ilgili şirketlere iletmiyor oluşu.

Sağlık kayıtları

iOS 11.3 ile birlikte gelen bir diğer göze çarpan özellik ise sağlık kayıtları.

Tüketiciler, gittikleri hastaneler ve kliniklerdeki muayene sonuçlarını, tetkikleri ve haklarında gerçekleştirilen birçok tıbbi raporu Sağlık uygulaması üzerinden görebilme imkanına sahip olacak.

Bu özelliğinde başlangıç için ABD’de bulunan pilot hastaneler ve kliniklerde uygulanmaya başlayacağını, Türkiye için henüz tahmini çıkış tarihinin bulunmadığını belirtelim.

Ufak yenilikler

Öne çarpan bu 5 ana yeniliğin yanı sıra bazı ufak yeniliklerde, iOS 11.3’de karşımıza çıkacak.

Bu yeniliklerden bazıları;

–> Apple Music klip desteğine kavuşacak. Kullanıcılar, reklamlara maruz kalmaksızın diledikleri müzik klipini izleme imkanına sahip olacak.

–> Haberler uygulamasına eklenen Video sekmesi sayesinde artık günün önemli videolarına daha kolay ulaşabileceksiniz.

–> HomeKit uygulama doğrulama sistemi sayesinde geliştiriciler hali hazırda çıkarttıkları aksesuarlarına güvenlik ve gizlilikten feragat etmeksizin HomeKit desteği ekleyebilecek.

–> Gelişmiş mobil lokasyon (AML) sistemi desteklendi. Bu sistem ile birlikte AML’nin desteklendiği ülkelerde acil aramalarınızda konum bilginiz otomatik olarak güvenlik servislerine gönderiliyor.

iOS 11.3 ne zaman çıkacak?

Birçok yeni özelliği bünyesinde barındıran Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 11.3 için çıkış tarihi verildi.

Apple tarafından şimdlik açıklanan çıkış tarihi, Bahar 2018. İşletim sisteminin betası ise bugünden itibaren Apple geliştiricileri için indirilebilir durumda.

iOS 11.3’ün destekleyeceği cihazlar;

iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, 12.9 inç iPad Pro, 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 1. nesil 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil.

:: Gelen bu yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “iOS 11.3 ile birlikte hangi yenilikler gelecek?”

 1. Kandemi dedi ki:

  Airkit1.5 nasıl kullanılır

 2. Burak dedi ki:

  Heyt be yavrum gelcek özelliklere bak samsung gibi güvenlik güncellemesi verip başından savmıyor işte bu iyi.

 3. KÜRŞAT BULUT dedi ki:

  Bu haberde bu sürümü kullanacak cihazlarda iPad 2017 de var mı bu arada
  Hakkı abi hiç videolarda çıkmıyor neyse iPhone 6 Plus kullanıcısıyım garantim var iPhone 6 s modeli ile değişim yapılıyor falan diye bir haber vardı onu hala anlamadım bir videoda tam açıklayın

 4. Ömer dedi ki:

  İos 11.3 ne zaman ğünçelleseçek

 5. Toprak Poliçe dedi ki:

  Müzik klipini mi Müzik klibini mi? Türkçe yazım kurallarına dikkat edebilirsiniz.

" iOS 11.3 ile birlikte hangi yenilikler gelecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 11.3 ile birlikte hangi yenilikler gelecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 11.3 ile birlikte hangi yenilikler gelecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "