iOS 11 için beklenen özellikler neler?


06 Mart 2017 Pazartesi 11:00
iOS 11 için beklenen özellikler neler?

iOS 10, Eylül ayından beri halka açık olarak kullanılıyor. iOS 10 ile birçok yenilik getiren Apple’ın iOS 11‘e hangi özellikleri ekleyeceği bilinmiyor. Bu yazımızdaki yeni güncelleme ile gelmesi muhtemel yeniliklere yer verdik. Bu özellikler beklenti gibi görünse de bir çoğu raporlara ve patentlere göre hazırlanmıştır.

iOS 11 hangi cihazlara yüklenebilecek?

Apple’ın iPad 4, , iPhone 5 ve iPhone 5c (kesin değil ) için iOS 11 desteği vermeyeceğini düşünüyoruz.  

Aşağıdaki cihazlar muhtemelen iOS 11 güncellemesini alabilecekler. 

-iPad Air 1, iPad Air 2, iPad Pro 9,7 inç, iPad Pro 12,9-inç,iPad Mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4

-iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPod touch (altıncı nesil)

-Tanıtılması muhtemel olan iPhone 7s, iPhone 7s Plus, iPhone 8 (X), Yeni iPad Pro 

iOS 11 ne zaman yayınlanacak?

iOS 11, 5-9 Haziran’da düzenlenecek olan WWDC 2017’nin ilk günü olan 5 Haziran‘da tanıtılacak. Aynı gün ilk betası geliştiriciler için yayınlanacak. Bir kaç hafta sonra ise halka açık betaları yayınlanmaya başlayacak. 

17-03/06/wwdc-2017-600x338.jpg

iOS 11’in yaklaşık 3 aylık bir test süreci olacak. Eylül ayında yeni iPhone’ların tanıtımını takip eden günlerde ise iOS 11 final sürümü yayınlanacak.

iOS 11’de beklenen özellikler şunlar

Siri güncellemesi

Raporlara göre, iOS 11’de doğal ses veren bir Siri geliyor. Ayrıca Siri’nin daha akıllı olacağını söyleyebiliriz. Sanal asistanlar konusunda oldukça sıkı bir rekabet yaşandığı şu günlerde Siri’nin gelişimi rakiplere göre biraz yavaş kaldı. Bu sebeple Apple’ın Siri ile özel olarak ilgileneceği düşünülüyor.

Business Insider‘ın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Apple’ın Siri için görevlendirdiği bir ekip Siri’nin daha doğal konuşması için çalışmalar yapıyor. Bu ekip Apple’ın 2015’te satın aldığı VocallQ’nun ekibi. VocallQ, bilgisayar seslerini insan sesine en yakın hale getiren bir teknolojiye sahip. Apple’ın yapay zeka ve makina öğrenme şirketi Turi‘yi satın alması da Siri üzerinde geliştirmeler yapacağına kanıt.

Dark Mode  (Karanlık Mod)

iOS 10.3‘te karanlık mod benzeri bir modun geleceği söylenmişti. Fakat Apple Watch için gelen tiyatro modu, iOS kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Bu modun iOS 11’de olacağını düşünüyoruz.

iOS 10′un ilk betalarında bu mod ile ilgili ipuçlarına rastlanmıştı. iOS 10’un Karanlık Mod adlı yeni bir görüntüleme moduna sahip olacağı ve geceleri gözün yorulmaması için  siyah zeminlere sahip olması bekleniyordu. Fakat bu mod iOS yerine tvOS’a geldi.

FaceTime için grup sohbeti 

The Verifier sitesinin yayınladığı rapora göre Apple, iOS kullanıcılarının uzun süredir bekledikleri bu özelliği iOS 11 ile sunacak.Skype’deki grup sohbeti FaceTime için de beklenen bir şey. 

Raporda Apple’ın Snapchat ve MSQRD gibi filtrelerle büyük başarı yakalayan uygulamalara benzer filtreler ekleyerek FaceTime’ı daha sosyal bir deneyim haline getirmeyi düşündüğü belirtiliyor.

 

Snapchat benzeri video uygulaması

Apple’ın Snapchat benzeri video uygulaması sunacağına dair ciddi iddilar var. 2016 yılının Ağustos ayında Bloomberg‘in yayınladığı bir raporda Apple’ın bir video paylaşım ve düzenleme uygulaması geliştirdiği iddia edilmişti. Bloomberg’e göre, video paylaşım uygulaması, kullanıcılara video kaydetme, filtreleri ve çizimleri medyaya uygulayabilme ve sosyal medyada paylaşabilme olanağı sunacak.

Kamera ile arttırılmış gerçeklik

İddialara göre Apple, iOS 11’de kamera uygulamasına arttırılmış gerçeklik özelliği ekleyecek. Kullanıcılar kameralarını bir nesneye yönlendirdiklerinde yazılım o nesneyi tanıyacak. Örneğin bir bahçede ismini bilmediğiniz bir çiçek için kamera uygulamasını açarak çiçeğin ismini öğrenebileceksiniz.

Bütün etkileşimlerin bir arada olduğu mesajlar uygulaması

Bloomberg’in raporuna göre, Apple’ın sosyal kullanıcıları daha etkili bir şekilde kişilerle bağ kurmak için çalışmalar yapıyor. Apple, kullanıcılar arasındaki iletişimi tek bir panel üzerinden sağlamak istiyor. Örneğin, iki arkadaş tüm metin mesajlarını, e-postalarını ve birbirleriyle yaptıkları tüm sosyal ağ etkileşimlerini tek bir pencerede görebilecek.

Kişilerin durum bilgisi 

Apple arkadaşlarınızın nerede olduğunu, iPhone kullanıp kullanmadığını, iPhone’unun çalışıp çalışmadığını (sessiz veya uçak modu gibi) tespit eden bir sistemi Kişiler uygulamasında sunabilir. Apple’ın konu ile ilgili bir patenti olması özelliğin gelme ihtimalini arttırıyor.

17-03/06/patent-576x428.jpg

Geliştirilmiş Haritalar

Güvenilir kaynaklardan gelen raporlara göre Apple, yollardaki değişiklikleri yakalamak için drone kullanıyor. Böylece bir kaç günlük yol yapım çalışmaları bile haritaya yansıyabilecek.

Artık 32 bitlik uygulama olmayacak 

Apple, iOS 10’un ilk betalarında 64 bite uyum sağlamayan uygulamalar için uygulama açılışlarında cihazınızı yavaşlatabilir diye uyarıda bulunuyordu. Aslında bu uyarı kullanıcıdan çok geliştiriciye yönelikti. Fakat bunu dikkate almayan geliştiriciler için iOS 10.3‘te uyarı biraz sertleşti. Eski uygulamalar iOS’un bundan sonraki sürümlerinde çalışmayacak. Belki de App Store’dan tamamen silinecekler.

 

Parmak algılayan dinamik klavye

Apple, dokunmatik ekranlarda dinamik klavyenin konumlandırılmasını kapsayan bir patent aldı. Böylece tuşlar kullanıcının parmak uçlarının algılanmış konumuna göre yerleştirilerek daha kolay yazım sağlanacak. Bu özelliğin iPad’lere özel olması bekleniyor.

17-03/06/ios-11-klavye-600x368.jpg

Özelleştirilebilir kontrol merkezi

Kontrol Merkezi, Ayarlar uygulamasını açmaya gerek kalmadan çeşitli geçişlere ve kontrollere kolay erişim sağlayan önemli bir özellik. Fakat kontrol merkezini özelleştiremiyoruz. iOS 11’de belki yine 3g, 4g gibi kısayollar gelmese bile kullanıcılar hesap makinası gibi her zaman lazım olmayan bazı simgeleri başka simgelerle değiştirme imkanına kavuşabilirler. Kontrol merkezinde 3D Touch özelliğinin kullanım alanının genişlemesi de beklentiler arasında.

Akıllı Wi-Fi

Huawei P9, Wi-Fi + (veya Wi-Fi + 2.0) adı verilen bir özelliğe sahip. Bu, daha güçlü bağlantıların öncelikli olmasını sağlayan bir özellik. Ancak akıllı WiFi özelliğinin en iyi tarafı, konumunuza göre otomatik olarak kablosuz ağı kapatması. Bilinen ağların yerlerini hatırlıyor ve onlara bağlanmak için harekete geçiyor. Ancak bölgeyi terk ettiğinizde pil tasarrufu yapmak için Wi-Fi kapanıyor. Bu özelliğin iOS 11’e gelmesi ciddi pil tasarrufu sağlayabilir 

Uygulamalara şifre koyma  

Şu anda Notlar uygulamasında tek tek belgeleri kilitlemek mümkün. Ancak uygulamalara şifre koyulamıyor. Bu da kullanıcı gizliliği açısından sıkıntılı bir durum. Uygulamalara izinsiz giriş olmaması kullanıcılar için önemli. iPhone, özellikle çocukların eline geçtiği zaman bazı veri kayıplarına sebep olabiliyor.  

Apple’ın Cydia’da yer alan Touch ID’yi kullanarak uygulamalara şifre koyan tweaklerden esinlenerek kullanıcılara uygulama şifreleme özelliği sunması gerekiyor. Umarız bu özellik iOS 11’de gelir.

Uygulama içi video çözünürlüğü değiştirme özelliği

iPhone 6s ve 6s Plus ile birlikte iPhone’lar 30fps‘de 4K çözünürlükte ve standart flaşlarda 60fps veya 30fps‘de kayıt yapabilmekte. Fakat Kamera uygulaması içindeki çözünürlükler arasında kolayca geçiş yapmak mümkün değil. Değişiklik yapmak için Ayarlardan Kamera ayarlarına girmek gerekiyor. iOS 11’de buna bir çözüm geleceğini düşünüyoruz. 

iOS 11’den beklentilerimiz bunlar. iOS 11 ile ilgili konseptleri ve istek listelerini gösteren videolara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. 

:: iOS 11’de hangi özelliklerin olmasını isterdiniz?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
53 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Siri hangi rakibine göre geride kaldı söyleyin de bilelim onun yaptıklarının yarısını yapabilen var mı? Pixel xl kullanıyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yuh en iyisi siri diye biliyorum ben. Başka ne var ki ben bilmiyorum 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bunlar gerçekleşsin bende eşek gibi anırırım 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Gereksiz şeyler

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

İnşallahh arayüz değişir

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

valla jb yaptım ios 10.2 çok memnunum uzun yıllar güncelleme düşünmem.. isterse yüz tanıma özelliği gelsin

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Neden iPad Air2'yi 2 kere yazdınız

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Daha ios 10.3 yayınlanmadı

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Çöp

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

İPhone da çoklu uygulama desteği (Özellikle Plus modeller)

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

hücresel veri işini ne yapçaz

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

bu kadar beklentiye girmeyin çok bişey değişmeyecek ios 10 daki gibi. mesajlar uygulamasında yeni emojiler eklerler, facetime grup sohbeti olabilir, iphone 7s ve üzeri için ekranda parmak tanıma özelliği, siri ye 3-5 komut eklerler ve her ıvır zıvır ekledikleri şeyi bir özellik olarak önüne getirip 100-200 yeni özellik ekledik der koyarlar önüne sende güncelleme alıyorum diye hava atarsın 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Her sene aynı hayaller.. Night Mode bile bin senedir gelemedi.. hiç inanasım yok

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

iPhone 5 o destekler insallah ya

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bu yüzden Android

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bos isler. iphone 4 kullananda en yeni iphonedakilerle neredeyse ayni seyi yapiyor. Uygulamalara sifre konsa iyi olabilir gerisi yalan.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ve hiç bir şey gelmeyecek

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

İphone 5 dekteklemeyecek kardeş kusura bakma

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

iphone 5 bence alır çünkü ios 10 la hala gayet kullanılabilir 4s ios 9 da öldüğü için artık güncelleme gelmedi

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

İos 11 tanıtımına 3 ay kaldı siz 4 ay kaldı yazmışınız, lütfen düzeltin.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

konsept kusucaz artık

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Hep aynı arayüz design sıkıldık artık

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

4s destek varmı 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Böylelikle telefonlar biraz daha yavaşlatılıp batarya ömürleri de kısaltılacak. Hadi geçmiş olsun :))

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Çöp özellikler

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bende doğan slx kullanıyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Aynı arayüz aynı terane ufak bir kaç uygulamaya iyileştirme adı altında yeni sürüm ve yeni özellikler diye milleti oyalıyorlar. iOS stabil Tamam güzel çalışan ama milleti keriz gibi yoluyorlar Android bence gelmiş geçmiş en iyi mobil işletim sistemi

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

ByEverythinkapplepro her seferinde mükemmelleştiriyor adam

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Video kalitesini düşürme seçeneği koysa ya, 10 dakika video çekiyoruz 500 mb yer tutuyor. Pc de küçültüyorum sürekli

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

iphone 5 1gb ram ile ios 11'de ölür almaz güncelleme

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

S3 miniye nasıl yüklücem bunu

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

apple vazgeçilmez ama eşke şu 3g/4g kısaylu olsa
yeter atık bi kısayol getirsinler

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

valla video yu çok dikkatlice izledim şu hücresel veri kısa yolu gelecek ya en çok ona sevindim dört gözle bekliyorum
bu arada samsung plastik çöpünü kullanan arkadaşlar bu habere yorum yazmasınlar ve çamur atmasınlar :))

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

İphone 5 destekler mi sizce bi arkadas 1 gb ram var almaz demis ama iphone 6 da da 1gb ram var.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Tamam kardeşim bakmayacağım.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

mobil veri kısa yolu gelmesin bence 🙂 android gibi ne o öyle .

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Şimdi adamlar boşuna iOS 10.3.1 içşn jailbreak çıkarmıyorlar. Her sene aynı senaryo. Önce mevcut iOS sürümüne jailbreak gelir. Sonra Apple bilgiler toplar bakar. İnsanlar me kullanıyor, ne istiyor diye. Sonra ordan işine gelen 2 özelliği iOS 11 diye millete yutturur. İOS 38500 e kadar böyle devam eder herhalde. Halbuki versinler Tim Cook un eline bir tane S8 veya G6 kurcalasın baksın. Eksiklerini görsün iOS'un tamamlasın. 3.5mm kulaklık girişi için Parça başına 0.005 cent ödememek için milleti lightning kulaklığa mahkum edip, basit bir çevirici aparatıda 55₺'ye itelemek değil marifet.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

ios 10.3.2 yi de vermicek diyodunuz iphone 5 e noldu??

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ben 3310'a yükledim gayet güzel olmuş, tavsiye ederim.

" iOS 11 için beklenen özellikler neler? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 11 için beklenen özellikler neler? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 11 için beklenen özellikler neler? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ortalığı karıştıracak Xiaomi Mi Watch kutu açılışı! Ortalığı karıştıracak Xiaomi Mi Watch kutu açılışı!
  2. 2 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  3. 3 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  4. 4 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  5. 5 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  6. 6 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  7. 7 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  8. 8 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  9. 9 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  10. 10 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik