Okunma

iOS 12 ile düzeltilmesi gereken 5 şey!


31 Ocak 2018 Çarşamba 18:00
iOS 12 ile düzeltilmesi gereken 5 şey!
iOS 12’de büyük yenilikler yerine daha çok geliştirmelere odaklanması beklenen Apple’ın bu güncellemede üzerinde durması gereken şeyler neler?

iOS 12’de düzeltilmesi gereken 5 şey!

Dün yayınlanan bir rapor Apple’ın Haziran ayında tanıtacağı iOS 12’de önemli yenilikler getirmeyeceğini iddia ediyor. Şirket bunun yerine performans ve güvenliğe odaklanacak. Peki Apple iOS işletim sistemindeki hangi sorunlar ile ilgilenmeli?

Siri’nin ses tanıma sorunu

Siri, Amazon ve Alexa gibi rakip sanal asistanların sunduğu özelliklerin eksikliğini yaşıyor. Bunun yakın zamanda değişmesi pek mümkün değil. Apple’ın kısıtlamaları, Siri’nin rakipleri kadar esnek olamayacağı anlamına geliyor. Ancak Apple ses tanımayı iyileştirebilir.

ios 12

Sanal asistanın kullancı ile buluşmasının üzerinden nerdeyse 7 yıl geçti. Ancak Siri hâlâ pek çok kullanıcıyı anlamada sorunlar yaşadığı için basit komutları uygulayamıyor veya dikteyi düzgün bir şekilde yazamıyor.

Apple, Siri’ye iOS 11 ile daha doğal bir ses getirdi. Ancak bu yeterli bir iyileştirme değil. Sanal asistanın sesi doğru tanıma zorunluluğu var. HomePod ile birlikte Siri’ye daha çok iş düşecek. Bu sebeple iOS 12’de mutlaka bir ayar çekilmesi gerekiyor.

Bildirim Merkezi

Bildirim Merkezi, iOS 5 ile birlikte sunulmaya başlandığından beri pek fazla değişikliğe uğramadı. İlk haline göre daha iyi görünse de temel olarak aynı. Her gün onlarca bildirim alan bir kullancı iPhone’una düzenli olarak bakmazsa önemli bildirimler bildirim merkezinin karışık düzeni içinde kayboluyor.

ios 12

Bunun düzeltilmesi için Android‘den biraz ilham alınması gerekiyor. Android’de bildirimler her uygulama için kategorilere ayrılabiliyor. Bazı uygulamalardan gelen bildirimleri öncelikli olarak ayarlamak mümkün. Bu nedenle en önemli uyarılarınız ne zaman alındığına bakılmaksızın listenin başında görünüyor.

Bütün bildirimleri tek seferde temizleyebiliyorsunuz. Google, kullanıcılara bildirimleri erteleme imkanı da tanıyor. Böylece daha uygun bir zamanda bildirimler tekrar geliyor. Apple’ın bildirimler ile ilgili bu konulara el atması gerekiyor.

Portre modu

iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus ve iPhone X‘da bulanan Portre modu birçok kullanıcı için vazgeçilmez bir özellik oldu. Fakat özelliğin stabilitesinin arttırılması gerekiyor. Çift kamerası olan bir telefonun nesneleri daha iyi tanımlaması ve nesnelerin kenarlarını bulanıklaştırmaması gerekiyor.

ios 12

Bu modda bazen harika fotoğraflar çekilebilirken bazen fiyasko ile sonuçlanabiliyor. Apple bunu yazılımdaki iyileştirmelerle düzeltebilir. Google Pixel 2 tek kamera ile Portre modunda çekimler yapabiliyorsa Apple cihazlarının bu özelliği çok daha iyi kullanmalarını sağlayabilir.

iPhone X’un durum çubuğu

iPhone X’daki çentik tam bir durum çubuğuna sahip olamayacağınız anlamına geliyor. Apple çentiğin sağında ve solunda yer alacak simgeleri standart olarak belirledi. Ancak bu alanın kişiselleştirilebilir olması gerekiyor.

ios 12

 

iOS 11’deki Kontrol Merkezi’nde olduğu gibi durum çubuğunda ne olması gerektiğine kullanıcı karar vermeli.

Bitmeyen hatalar

Apple birçok beta sürümü yayınlanmasına rağmen her yeni yazılımda ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. iOS 11’de bu duruma sıkça rastlanıyor. Kullanıcılardan cihazlarında zaman zaman donmalar yaşandığına dair şikayetler geliyor.

ios 12

Küçük sorunların beta testinde tanımlanmasının zor olduğunu ve yazılımın asla mükemmel olamayacağını biliyoruz. Ancak güncelleme yayınlandıktan sonraki geri bildirimlere rağmen hataların sonraki sürümlerde düzeltilmemesi kullanıcılar için can sıkıcı bir durum.

iOS’u stabil olduğu için tercih eden birçok kullanıcı olduğunu biliyoruz. Ancak son yıllarda yayınlanan büyük güncellemelerde stabiliteden uzaklaşıldığı görülüyor. Apple’ın sürekli güncelleme yayınlaması, ara güncellemeler için bile yedi beta sürüm yayınlaması bunun göstergesi. Şirketin iOS 12 ile bu konu üzerinde durması gerekiyor.

:: Sizce iOS 12’de hangi konularda iyileştirme yapılmalı?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “iOS 12 ile düzeltilmesi gereken 5 şey!”

 1. Plammekrog dedi ki:

  Her zaman için Android daha işlevsel ve daha iyi bir işletim sistemiydi ancak tek sıkıntısı performanstı, neyse ki bu artık söz konusu bile değil. Son 3 4 senedir Android performans konusunu aştı ve IOS ana güncellemelerini düşünürsek IOS’un önüne bile geçti diyebiliriz rahatlıkla. Ancak Android ne kadar ilerlediyse IOS bir o kadar yerinde saydı ve saymaya devam ediyor. Apple’ın bu kafası oldukça IOS hiç bir zaman bir Android olamaz. Android kullanıcıları yeni güncellemeleri beklerken acaba bu sefer ne yenilikler ve özellikler gelicek diye düşünürken IOS kullanıcıları artık şu sorunlar çözülsün derdindeler.

 2. Baran dedi ki:

  İyice gömmüşsünüz bu haberi yapan acaba hangi
  Telefonu kullanıyor

 3. Kemal dedi ki:

  iPhone’da da bildirimler tek seferde temizlenebiliyor. Bildirim merkezinde “Sil” butonuna uzun basılı tutarak hepsini silebilirsiniz. Ama yine de “Yaşasın Android” =)

  1. haci dedi ki:

   aynen bilmeyenler yorum yapıyor işte. iphone candır. paranız yoksa android alın. ama samsung almayın..

" iOS 12 ile düzeltilmesi gereken 5 şey! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 12 ile düzeltilmesi gereken 5 şey! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 12 ile düzeltilmesi gereken 5 şey! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "