iOS 12 özelliklerine ilk bakış! iOS 11 ile karşılaştırdık!


18 Eylül 2018 Salı 21:44
iOS 12 özelliklerine ilk bakış! iOS 11 ile karşılaştırdık!

Apple’ın milyonlar tarafından merakla beklenen iOS 12 güncellemesi nihayet kullanıcılar tarafından indirilmeye başlandı. iOS 12 yeniliklerine ve iOS 12 özelliklerine hazırladığımız videoda yakından bakıyor, iOS 11 ile performans farklarına göz atıyoruz!

iOS 12 güncellemesini yüklemeli miyiz? 

Geçtiğimiz yıl çıkan iOS 11 sürümüyle kullanıcılarına pek çok farklı sorunlar yaşatan Apple, iOS 11.3 sürümünden sonra iOS 11 ailesini daha az sorunlu hale getirmeyi başarmıştı.

iOS 11 güncellemesini alan her modele gelecek olan iOS 12 sürümünde Apple, kökten değişiklikler yerine hız ve kararlılık geliştirmeleriyle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

iOS 12 ile beraber iPhone 5s, iPhone 6 ve iPad Mini 2 gibi eskimiş modellerin bile arayüz hızıyla beraber, uygulamaların açılma hızı ciddi derecede hızlandı. Pil tüketimini de iyileştiren Apple, iOS 12 ile artık daha hızlı, kararlı ve pürüzsüz bir kullanım deneyimi sunuyor.

Hazırladığımız videoda, iOS 12 özelliklerine yakından bakıyoruz ve ayrıca A11 Bionic işlemcili iPhone 8 Plus‘ta performans testleri yaparak, iOS sürümleri arasındaki farklılıklara yakından bakıyoruz. Bakalım iOS 11.4.1 ile iOS 12 arasındaki test sonuçları farkı nasıl olacak? Cevabı hazırladığımız videoda.

Yeni iOS 12 özellikleri ve bu özelliklerin nasıl kullanıldığıyla ilgili tüm detayları videomuzda izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

Yeni iOS 12 özellikleri ve yenilikleri

ARKit 2.0 ve Ölçüm uygulaması

Artırılmış gerçekliğe ciddi yatırım yapan Apple, iOS 12 ile beraber dahili olarak hem iPad hem de iPhone modellerine ölçüm uygulamasını ekliyor. Bu uygulamayı da hazırladığımız videoda test ettik ve gerçek metreyle yapılan ölçümle karşılaştırdık.

Yeni özelliklerden birisi de “Measure” yani “Ölçü” olarak öne çıkıyor. Bir nesnenin ölçülerini alabileceğiniz bu özellik kolaylıkla nesneleri tespit edebiliyor ve santim santim ölçebiliyor. Artırılmış gerçekliğin olanaklarından faydalanan Measure ile ek bir üçüncü parti uygulama kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

iOS 12 özellikleri

Artık bildirimler uygulamalara göre gruplar halinde gelecek!

Bildirimler için uzun zamandır beklenilen gruplandırma özelliği de sonunda iOS 12 ile geldi. Kullanıcılar ne kadar bildirim almak istediklerini artık kendileri kontrol edebilecekler.  Böylece farklı uygulamalardan gelen farklı bildirimler sayesinde, bildirim ekranı eskisi gibi karışık bir halde olmayacak. Daha düzenli olacak.

Kilit Ekranı üzerinden bildirimler için ayarları da kolayca yapabilecek ve Bildirim Merkezi için ayarlamalar yapabileceksiniz.

Rahatsız Etme (Do Not Disturb) özelliği de geliştirilerek artık geceleri kullanıcıların rahatsız olmamasını sağlayacak bir hal alıyor. Bildirimlerle rahatsız edilmemeniz ve telefonunuzun ışığının dikkatinizi dağıtmaması için ekranın tamamen karanlık bir moda bürünmesi sağlanıyor. Kısacası Always-On Screen özelliği sonunda gelmiş durumda.

Ekran zamanını görün, uygulamaları kısıtlayın

Screen Time (Ekran Zamanı) altındaki Haftalık Aktivite Özeti ise bir çeşit dijital sağlık özelliği. Telefonunuzla veya tabletinizle ne kadar süre geçirdiğinizi bu özellik ile takip edebilecek ya da Uygulama Limitleri ile uygulama kullanım sürelerini ayarlayabilecek.

Araç takımındaki kısayoluyla beraber dikkat çeken ekran zamanı, telefon ya da tableti kullandığınız sürece neler yaptığınızı, hangi uygulamaları kullandığınızı sizlere gösteriyor. Ayrıca uygulamaları haftalık günlere göre farklı saatlerle kullanımını sınırlandırabilme özelliği de mevcut.

Fotoğraflar artık daha akıllı

Her yıl 1 trilyon fotoğrafın çekildiği iPhone’ların Fotoğraflar özelliği için gelen yeni arama yetenekleri de büyük kolaylık vadediyor.

Daha yazmaya başlarken arama önerileri sunacak özellik yerkategorikişietkinlik gibi kategorilerde aradığınız fotoğrafları anında bulmanıza yardımcı olacak. Fotoğraflarınızı indeksleyecek olan makine öğrenimi burada büyük sorumluluk üstlenecek.

Google Fotoğraflar uygulamasındaki beğenilen arama özelliklerinin farklı bir tarafı Apple Fotoğraflar uygulamasında karşımızda olacak.

Siri’ye kısayollar ekleyin

iOS 12’deki bir diğer yenilik ise Siri tarafında.  Her ay 10 milyar talebin geldiği akıllı asistana artık her uygulamadan hızlı aksiyonlar ekleyebileceksiniz.

Özel cümlelerile ilişkilendirdiğiniz bir uygulamaya bağlı olarak Siri sizi doğrudan bu uygulamaya yönlendirebilecek. Örneğin videomuzda aktardığımız gibi Google Hisselerine bakma kısayolunu Siri’ye ayarlardan ekleyebiliyorsunuz. Bu kısayollar Türkçe de olabiliyor.

Sesli Notlar iPad desteği kazandı ve arayüzü değişti

Sesli Notlar ise yeniden tasarlanırken ilk kez iPad ile uyumlu hale geliyor. Ayrıca bu uygulama için iCloud desteği de gelmiş durumda.

iBooks da yeniden tasarlanarak Apple Books haline dönüşüyor. Yeni kitap mağazası özellikle sesli kitaplara da odaklanmasıyla öne çıkıyor.

Animoji sayısı artıyor, Memoji geliyor!

Animoji özelliği için de önemli yenilikler var. Hatta bir de Memoji özelliği geliyor. HayaletKoalaKaplan ve T-Rex olmak üzere dört yeni Animoji yüzü bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar buluşacak. Ek olarak, Memoji ve Animoji’ler için dil tespiti yeniliği geliyor.

Memoji ise kişiselleştirilmiş emojilerinizi oluşturmanıza olanak sağlayacak. Bu özellik için Galaxy S9 ile gelen AR Emoji‘ye Apple yaklaşımı diyebiliriz.

Grup FaceTime ile 32 kişiye destek!

Mesajlar kamerası için de birçok efekt ekleniyor. Snapchat benzeri efektler, şekiller, metinler ve çıkartmaların yanı sıra Animoji ve memoji desteği ile mesajlar çok daha renkli hale gelecek.

FaceTime için de büyük yenilikler var. Grup FaceTime ile aynı anda 32 kişinin sesli ve görüntülü olarak bir arada görüşmesi mümkün olacak. Bu ekranda konuşan kişinin görüntüsü daha öne çıkarken diğerleri küçülecek. Üstüne tıkladığınız kişinin de büyümesi sağlanıyor.

Yine bu özellik sırasında filtreler, Animoji ve Memoji için destek geliyor. iPhone, iPad ve Mac ile Grup FaceTime kullanımının mümkün olacağını da belirtelim.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
31 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Albus
Albus
2 yıl önce

İos 12 ye güncelledim ve kelime tahminim çıkmıyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

Yasin durur
Yasin durur
2 yıl önce

6 ya yukledim ana sayfamda olcum uygulamasi yok ama depolamada gozukuyor ne yapmaliyiz

I8
I8
2 yıl önce
Yanıtla  Yasin durur

5s ve 6 kullanamiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Hamam tası gümüşten 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

boş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

always on screen buysa samsungdaki ne rahatsız etme moduyla always on screen diye yazdığınızın uzaktan yakından alakası yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

İphone 8 altı yüklemesin derim tavsiyem bu 70 kg daki adama 200kg vermek tasıtmak olur bu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

yazılım mühendisi konuştu!

Ozzigorn
Ozzigorn
2 yıl önce

iPhone 7 ye yüklemeyin pil bir anda düşüyor ölçüm uygulaması pili çok tüketiyor

Alaattin
Alaattin
2 yıl önce
Yanıtla  Ozzigorn

Doğru söylüyorsun gözle görünür şekilde düşüyor telefon çok ısınıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Merhabalar az önce güncelleme yaptım cıhazıma ıphon se 16Gb herhangibir bir donma ve yavaşlama olmado ayrıca bazı programlar yüklü olmasına rağmen ve 2000 yakın resim olmasına karşılık herhangibir cıhazımda donma yavaşlam olmadı gayet güzel ve eskisinden daha hızlı cihazın sorunsuz çalışıyor şimdiden herkese hayırlı olsun .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Boş diyen boşlar cep telefonunda ne bekliyor anlamak güç uçmasını falan mı istiyorsunuz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

6s için yükledim. Uygulamalarda sorun yok. Anca safaride yeni sekme açmak istediğiniz zaman ekran ışığı azalıp artıyor. Deneyen oldu mu??

Zad
Zad
2 yıl önce

Tel kapandı kendi kendine 6s

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

iphone 7 için ısrarla bekleyeceğim batarya iyileştirme olana kadar…

doctorserkan
doctorserkan
2 yıl önce

iphone 7 için ısrarla bekleyeceğim tekrar şarj sorunu yaşmak istemiyorum..iphonlar için şarj sorunu bir türlü geliştiremediler maalesef..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

abi bu nasil resim 🙂
ios11 – tolga – ios12 kiyaslamasi sanki

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

iPhone 5s arama ekranı yazıları çok büyük oldu bunu eski haline getirmenin yolu yokmu acaba

Teklonoji severi
Teklonoji severi
2 yıl önce

Biliyorum iPhone 5S artık çok düşük ve eski kalıyor fakat yükleyen arkadaşlar yorum atabilirler mi iOS 12 nasıl tavsiye ederler mi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Arkadaşlar X kullanıyorum. Dün yükledim. Gözle görünür bir şekilde telefon hızlandı ama batarya tüketim hızı coştu. Benzin içen spor arabalara döndü. Bence yüklemeyin ve ilk güncellemesini bekleyin. Saat şu an 13.00 ve ios 11.4.1 versiyonunda telefonun bataryası %80-85 arasında olurdu ama ios 12 de şu an telefonun bataryası %59 da. İnşallah çözüm bulurlar. Yoksa eve gitmeden batarya bitecek…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

İos 12 nasil indirebilirim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

bu yoruma bende katılıyorum. Bataryayı ios 12 acayip sömürüyor

Hüseyin
Hüseyin
2 yıl önce

Fotoğraflara girdiğinde gizli fotoğraflar diye bir albüm var ne işe yarar nasıl kullanılır bilen varmı

Selman
Selman
2 yıl önce
Yanıtla  Hüseyin

Fotoğraflar uygulamasında, herhangi bir fotoğrafı açıp sol alttan paylaş butonuna tıkladığında çıkan menüde uygulamaların altındaki kısımda gizle butonu var ona tıklarsan seçtiğin resmi gizli fotoğraflar klasörüne atar, o fotoğrafa ancak gizli fotoğraflar klasöründen bakabilirsin film rulosunda görünmez diye biliyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ölçüm bende yok ama dosyalarda görünüyor cihaz 6 nasıl kullanacağım ben bunu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

6 da sirinin şivesi bozuldu ne dediği anlaşılmıyor. Hiç yapmasalarmış çok daha iyiydi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

5s de klavye hızlı açılıyor ama telefon genel olarak yavaşladı yüklemenizi tavsiye etmem şarj aynı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Arkadaşlar batarya sorununa bende katılıyorum yüklemeden önce hiç sıkıntım yoktu şimdi şarj %30 falan olunca kasılmalar bazen ekran kayboluyor ve çok hızlı bi şekilde bitiyor batarya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

5s kullaniyorum gercekten çok iyi telefonda kasma yok hızı artti pil de gayet iyi olay budur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

iPhone 6 kullanıyorum mükemmel bir fark. İos12 den önce kasma vardı menü Aralarında canlı değildi şimde süper olmuş menü geçişleri ,parmak izini daha hızlı okuyur bu sadece birkaçı tavsiye ederim mükemmel

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

pubg indirmek için alanım yoktu bişeyler sildim alan açtım güncelleme geldi ordan 1gb alan kapladığı yazıyo sizce ios 12 güncellemeyi silmeli miyim yoksa güncellemeyi yapmalı mıyım

" iOS 12 özelliklerine ilk bakış! iOS 11 ile karşılaştırdık! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 12 özelliklerine ilk bakış! iOS 11 ile karşılaştırdık! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 12 özelliklerine ilk bakış! iOS 11 ile karşılaştırdık! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  2. 2 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  3. 3 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  4. 4 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  5. 5 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  6. 6 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  7. 7 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  8. 8 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  9. 9 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  10. 10 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!