iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 


24 Ocak 2021 Pazar 16:59
ABONE OL
iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 

Google tarafından Android 11 beta sürümlerinde denemesi yapılan, çift dokunma özelliği Android 12 ile birlikte karşımıza çıkabilir. Peki ama iOS 14 ile birlikte iPhone modellerine gelen Back Tab benzeri olan çift dokunma yani Columbus özelliği nedir ve nasıl çalışıyor?

Bazı Android 12 özellikleri sızdırıldı, çift dokunma özelliği de yolda

Android 12 özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Henüz geliştirici ön sürümü yayınlanmasa da, Android 12 kaynak kodlarına ulaşan bazı geliştiriciler, işletim sistemi ile ilgili bazı özellikleri ortaya çıkardı. Buna göre çift dokunma özelliği, Andoroid 12 ile birlikte gerçeğe dönüşebilir.

Ancak bu özellik daha önce Android 11 için denenmişti. Google daha sonradan bu işlevi devreye almamaya karar verdi. Bunun ana nedeni olarak ise geliştiriciler tarafından Columbus özelliği olarak adlandırılan özelliğin, Android 11 tarafında tıklamaları ayırmakta zorlanması gösteriliyordu.

ios 14 özelliği, android 12 özelliği, çift dokunma özelliği, columbus özelliği, android 12 özellikleri

 

Geliştiricilerin yaptığı denemelerde, özellikle çift dokunmanın varsayılan olarak Google Asistan uygulamasını çalıştırması bekleniyor. Ancak bu özelliğin alarm kurma, kamerayı başlatma, video oynatma, ekran görüntüsü alma gibi birçok eylem için kullanılması mümkün olacak. Yine kullanıcılara bu özelliği devre dışı bırakma imkanı da sunulacak.

Google şu anda Android 12 işletim sistemi tarafından, yanlışlıkla dokunma ve itme hareketlerinin çift dokunma olarak algılanmaması için kullanıcıların bu hareketi kaydetmesi üzerinde çalışıyor. Böylece dokunma hassasiyetinizi algılayacak olan Android 12, farklı dokunmaları da çift dokunma eyleminden ayırabilecek.

Sızdırılan diğer Android 12 özellikleri

Google’ın Android 12 işletim sisteminde yeni bir özellik denediği de bazı geliştiriciler tarafından keşfedildi. Daha önce sunulan bölünmüş ekran özelliği, Android 12 ile birlikte çok daha kullanışlı hale gelecek.

Google, Android 12 bölünmüş ekran özelliği için Uygulama Çiftleri adı verilen tamamen yeniden tasarlanmış bir bölünmüş ekran modu hazırlıyor gibi görünüyor.

Kullanılan uygulamalar üzerinde bu özellik sayesinde işletim sistemi aynı anda kullanılan uygulamaları artık tek bir uygulama gibi algılayacak. Böylece aynı anda iki uygulamanın işlemci ve RAM üzerinde aşırı baskı yapmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Ortaya çıkan diğer bir Android 12 özelliği ise uygulamaların Wi-Fi erişimini kısıtlamayı sağlayan kısıtlı ağ modu özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hangi uygulamanın kablosuz ağa bağlanmasını tercih edebilecek gibi görünüyor. Şu an için özelliğin alt kırılımlarında nasıl faydalar sağlayacağı tam olarak ortaya çıkmış değil.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
yeha
yeha
1 ay önce

Dur buraya dandroidçi taklidi yapayım: Bu özellik ios’ta zaten vaar. :):):):)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Peh ne özellik be

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Haberin son 2 paragrafı beni mutlu etti 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hani diyordunuz IOS 14’e gelen özelliklerin çoğu android sen kopya diye noldu, yavaş yavaş android de iOS’dan kopya çekmeye başladı 😀

" iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor?  konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor?  ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor?  ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!