iOS 14 ile gelebilecek çok faydalı AR desteği


18 Mayıs 2020 Pazartesi 23:35
iOS 14 ile gelebilecek çok faydalı AR desteği

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik (AR) ile ilgili yoğun çalışmalar yaptığı biliniyor. Şirket hem iPhone tarafında hem de arayüz tarafında AR desteğini geliştirmek istiyor. Yeni ortaya çıkan görsellere göre, Gobi uygulaması ile Apple cihazlar iOS 14 sürümü ile birlikte yeni bir AR desteği kazanabilir! iOS 14 Artırılmış Gerçeklik sayesinde kare kod (QR) okuma özelliği çok daha işlevsel hale gelecek gibi duruyor.

iOS 14 Artırılmış Gerçeklik ile gelişecek: Gobi uygulaması nedir?

WWDC 2020 etkinliği ile birlikte birçok yenilik duyurulacak. Bu kapsamda geçen hafta ortaya çıktığı kadarıyla iOS 14 uygulamaları indirmeden deneme imkanı sunacak gibi duruyor.

Bunun yanında iOS 14, Apple markalı QR kodlarını okuyabilen yeni bir AR uygulamasına sahip olabilir. Eski TechCrunch muhabiri Josh Constine tarafından ortaya çıkarılan iOS 14 dosyalarına göre, Find My uygulamasında yeni özellikleri sahip birkaç değişiklik bulunuyor.

iOS 14 artirilmis gerceklik-gobi-uygulamasi

Constine, bu dosyalar arasında Gobi adı verilen yeni bir artırılmış gerçeklik uygulamasının bulunduğunu söylüyor. iOS 14 artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi’nin ise ister geleneksel ister yeni kare kodlar olsun okuma yapabileceğini söylüyor.

Dairesel tasarım ile okuma yapacağı görülen bu AR uygulaması oldukça ilginç görünüyor. Teknoloji muhabiri aynı zamanda söz konusu QR kodların neye benzeyebileceğini de bizlerle paylaştı.

iOS 14 artirilmis gerceklik-gobi-uygulamasi

Paylaşılan görselde de görüldüğü gibi Gobi uygulaması içindeki dosyalar Mac Pro ve Apple Watch için internet sitelerini açan QR’ları ve iTunes Store’daki Starbucks Kart gibi kayıt akışlarını açabilen özellikleri göz önüne seriyor.

Gobi uygulaması ilk olarak karşımıza ne zaman çıkmıştı? 9to5Mac ilk kez mart ayında Gobi uygulaması hakkında paylaşımlar yaptı.

iOS 14 artırılmış gerçeklik uygulaması dışında bir de Find My uygulaması ile yeni ses ve titreşim ipuçları kazanacak deniyor. Elbette söylentiler bunlarla da sınırlı değil.

iOS 14’ün aynı zamanda Apple cihazları için yeni bir ana ekran görünümü sunması, yeni bir sağlık uygulaması ve PencilKit gibi farklı şekillerde karşımıza çıkması bekleniyor. Bakalım 22 Haziran WWDC 2020 etkinliği bize neler sunacak?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “iOS 14 ile gelebilecek çok faydalı AR desteği”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tutturmuşsunuz bi 10.000 lira muhabbetti
  Sanki dünya türkiyeden ibaret
  adamlar yarım maaşla raatlıkla alabiliyor,
  Stabil, kamerası mükemmel, güvenli, güncellme garantisi olan telefon alır tabii

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Param var ve kullandığım telefon iPhone SE. Gayet de yeterli. Yorumda bahsettiğim basit kullanıcının nasıl tepki vermiş olduğunu da gördük. 🙂

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Parası olan sen al. Senin gibiler oldukça Apple daha çok süt sağlar sizden. Bu sözüm Android için de geçerli…

  1. T dedi ki:

   Sana ne kardeşim sana ne sen salak gibi 1.5 yılda bir andorid de 2 bin veriyorsunuz 5 yılda ortalama 5 bin TL yakın para veriyorsun ben tek seferde 5700 verdim xr hem sattığımda değer kaybetmiyor hemde 5-6 yıl kesintisiz götürüyor bence sizin sütünüzü çok sağıyorlar

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  AR’ı kaç kişi kullanacak sanki ? Millet 10.000₺ verip alıyor son model iPhone’ları ve yaptıkları tek şey sosyal medya. Başka bir şey yok.

  1. Y dedi ki:

   Param yok alamıyorum dur napim aaa çamur atayım!!!!! Sana ne para bizim telefon bizim istediğimizi kullanırız sana ne kardeşim sen işine bak biz andorid e bişi diyormuyuz

" iOS 14 ile gelebilecek çok faydalı AR desteği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 14 ile gelebilecek çok faydalı AR desteği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 14 ile gelebilecek çok faydalı AR desteği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "