iOS 14, bir tehlikeyi daha ortaya çıkardı!


04 Temmuz 2020 Cumartesi 08:00
iOS 14, bir tehlikeyi daha ortaya çıkardı!

iOS 14 ve LinkedIn ikilisi, gizlilik ihlali kapsamına giren veri ihlali yüzünden karşı karşıya geldi. TikTok ve benzeri uygulamaların kullanıcılardan izin almadan pano takibi yöntemi ile veri toplaması birçok kişiyi endişelendirdi.

iOS 14 ve LinkedIn veri ihlali ile gündemde

Apple’ın iOS 14 yazılımını test eden bir geliştirici, LinkedIn uygulamasının veri kopyaladığını tespit etti. LinkedIn’de ürün mühendisi olarak görev alan Erran Berger, bu olayın yazılımsal bir sorundan kaynaklandığını söyledi.

Berger, bu olayı doğrulayarak tüm sorumluluğu üstlendiğini açıkladı. “DonCubed” isimli Twitter kullanıcısı, kendi profilinden bu olayın iPad Pro’da yaşandığını aktardı ve LinkedIn’in verileri kopyaladığını gösteren bir video paylaştı.

LinkedIn veri ihlali

Berger, bu sorunun çözüleceğini ifade etti. Apple, iOS 14 ile birlikte verilerin izinsiz bir şekilde kopyalanmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Bilindiği üzere Tiktok da LinkedIn gibi eleştirilmişti ancak TikTok yönetimi bu durumu şu cümleler ile açıklamıştı: “Bu sistemi uygunsuz ve kötü niyetli mesajları (spam) engellemek için kullanıyoruz.”

iOS 14 yazılımında bir uyarı sistemi bulunuyor. Bu uyarı sistemi sayesinde alınan önlemler, kullanıcıları veri ihlallerinden koruyor. Kullanıcılar, iOS’un yeni sürümü sayesinde bir uygulamanın kullanıcılar tarafından yazılan, kullanılan ve panoya kopyalanan içerikleri takip ettiğini ve bunları kopyaladığını bir bildirim aracılığı ile anlayabiliyor.

LinkedIn gizlilik ihlali

iOS 14, bu durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Erran Berger, LinkedIn’in veri kopyalamadığını ancak panoda bulunan içerikler ile o an yazılan içerikleri kontrol ettiğini söyledi. Birçok kullanıcı buna inanmıyor.

Dilerseniz iddia sahibinin videosunu aşağıda bulunan ileti sayesinde izleyebilirsiniz. LinkedIn, veri ihlali konusunda oldukça dikkatli olduğunu da ifade etti. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?
Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Bir defa daha ios hayatımızı kurtardı yani öylemi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Seni ben kurtaracam tabi zirt pirt benden kacmazsan

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

ilk çıkan iphone SE’ye ios 14 betayı attım telefon GG oldu 😀 15 gb sadece sistem dosyaları yer kaplıyor 5 yıldır inatla ölmeyen telefonumu akşam kendi ellerimle öldürdüm ios versiyonu nasıl düşürülür ? bilen biri yazabilir mi gerekirse bazı şeylerden feragat edip ios 12 ye filan dönebilirim yeter ki yer açılsın

İos
İos
6 ay önce

13.6 beta yükle ordan geçiş yarsın biraz zahmetli iş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Telefonunu beta kullanıcı modundan çıkar sonra iOS 13 e geri dönersin ama yedek almazsan herşey silinir

İos
İos
6 ay önce

1. Yol iPhone mi bul kapat daha önce indirmiş olduğun ios13 son versiyonu pc den kur bukadar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Itunes i pc ne kur,
ipsw den 13.5.1 ios romu pc ne indir,
Tel itunes modune al,ve tel pc ye bagla dosyayi sec ve yükle.
Itunes almayi yotube bak,
Almanyadan selamlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Neyi tartışıyor, neyi haber yapıyorsunuz. İos14 le geleceği söylenen ses tanıma özelliği, sirinin yaptığının legal versiyonu. Çünkü bu uygulama için onay vereceksiniz. Herhangi hukuki bir durumda aktif yaparak herkes kendi izin vermiş olacak. Olayın bu tarafı çok detaylı incelenerek kullanıcılara müsbet/menfi tüm detaylar açıklanmalıdır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

İos 14 ten ios 13.5.1 sadece iTunes üzerinden geri dönebilirsiniz bilgisayrınıza iTunes yükleyin telefonun orijinal kablosu ile bilgisayara bağlanın bişgisayarıjıza ethernet kablosu takınki bağlantı wifi den kopma riski olmasın telefonunuzu kapatın ve şarj kablonuzu bağlayın aynı anda açma kapama ve home tuşuna basılı tutun itınes işareti gelecek ve sonrasında geri yükle ve güncelle deyin bilgisayardan indirme işlemi başlayınca telefondan şarj kablonuzu çıkartın indirme bitince telefonu tekrar kabloya takın ve güncellemeyi otomatik alacaktır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Kullanmadığım için sıkıntı yok ve kaç tanesi takip etmiyordur ki

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

suan ios 13’e geri dönüyorum bir daha asla beta kullanmam

" iOS 14, bir tehlikeyi daha ortaya çıkardı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 14, bir tehlikeyi daha ortaya çıkardı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 14, bir tehlikeyi daha ortaya çıkardı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2