Okunma

iOS 4.2 Yayınlandı!


23 Kasım 2010 Salı 16:30
iOS 4.2 Yayınlandı!

iOS 4.2 güncellemesi sonunda iPhone, iPod ve iPad kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Güncelleme birçok iyileştirme ve yenilik içeriyor olsa da en ciddi gelişme iPad kullanıcılarını ilgilendiriyor. Apple’ın tablet iOS 4.2 ile birlikte sonunda çoklu işlem yapabilme yeteneğine kavuşmuş oldu.

 

Güncelleme sonrasında dikkat çeken yeniliklerden bir diğeri ise AirPlay. Pek de alışık olmadığımız bu yeni isim, aslında bilindik bir hizmetin gelişmiş versiyonu. AirTunes artık yenilenen adıyla AirPlay olarak anılacak. Bu hizmet sayesinde iOS’li cihazlar ile video, müzik ve fotoğrafları iTunes kütüphanesi üzerinden seçerek, AirPlay destekli herhangi bir cihaza göndermek mümkün hale geliyor. Apple TV’nin de desteklediği bu özellik, üçüncü şahıs ekipmanların da geliştirilmesinin önünü açmış oluyor.

AirPrint de yeniliklerden birisi. Bu sayede kullanıcılar iPhone, iPad veya iPod Touch üzerinde yer alan dosyaları AirPrint destekli yazıcılara, wireless ile bağlanarak çıktı alabilecek.

Find my iPhone Artık Ücretsiz!

Dikkat çekici bu yeniliklerin yanında önceden aşina olduğumuz ancak ücretli olarak sunulan iOS 4.2 ile ise ücretsiz hale gelen bir takım servisler de var. Birçok kullanıcının istediği gibi iDisk değil ne yazık ki ücretsiz hale gelen servis. Bahsettiğimiz Find my iPhone isimli servis.

 

Bu özellik sayesinde kullanıcılar MobileMe hesaplarını kullanarak iPhone’larının nerede olduğunu harita üzerinden anlık olarak takip edebiliyordu. GPS destekli olarak çalışan bu servis iPod Touch 4G, iPhone 4 ve iPad ile kullanılabiliyor. Apple’ın bu servise dair yayınladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

#y3/7fb0c2b77c644fcc2feeaad51ae54da9.flv#

 

:: Güncelleme sonrasındaki izlenimleriniz neler?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iOS 4.2 Yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 4.2 Yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 4.2 Yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "