Okunma

iOS 4.3 Yayınlandı!


13 Ocak 2011 Perşembe 17:20
iOS 4.3 Yayınlandı!

Geçtiğimiz günlerde burada yer alan yazımızda duyurduğumuz CDMA destekli iPhone haberinin üzerinden çok geçmeden iOS 4.3 de resmi olarak yayınlandı. Beta aşamasındaki bu yeni sürümü yalnızca geliştiricilerin kullanması tavsiye ediliyor.

HotSpot Desteği

iPhone 3G’lere yüklenemeyecek olan yeni iOS 4.3, işleyişte önemli düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Bunlardan en önemlisi ise hiç şüphe yok ki HotSpot desteği olmuş. Verizon için üretilen iPhone’da da bulunacağı açıklanan bu özellik sayesinde, iOS 4.3 yüklü cihazlar internet bağlantısını diğer mobil cihazlar ve hatta bilgisayarlar ile paylaşabilecek.

Wi-Fi, USB ve Bluetooth ile desteklenen bu bağlantı seçeneği, 5 cihaza kadar internet erişim olanağı sağlayabiliyor. Güncellemenin iPad kullanıcılarını ilgilendiren en önemli ayrıntısı ise hiç şüphe yok ki ekran kilitleme anahtarının kişiselleştirilebilir hale getirilmesi olmuş. Bu sayede iPad kullanıcıları bu tuşu önceki sürümlerde olduğu gibi ekran döndürme fonksiyonunu kilitleme yahut cihazı sessize alma işleviyle kullanabiliyor.

Multi Gesture ve iPad

iOS 4.3’ün arayüze kattığı önemli yeniliklerden biri de “Multi Gesture” yeteneği olmuş. Multitouch fonksiyonlarından sonuna kadar faydalanan bu özellik sayesinde menuler arasında geçiş yapmak ve cihazı çok daha hızlı bir şekilde kullanabilmek olanaklı hale geliyor.

Kullanımı ciddi anlamda kolaylaştıran bu özellik sayesinde farklı dokunuşlar farklı işlemleri yaptırabiliyor. Örneğin parmaklarınızı merkeze doğru toplayarak sürüklediğinizde cihaz Home tuşuna bastığınızdaki tepkiyi veriyor.

http://www.youtube.com/v/qEivxDY82bw?fs=1&hl=en_US

AirPlay’in Etkinliği Artıyor

iOS 4.3’e dair atlanmaması gereken önemli ayrıntılardan bir diğeri ise AirPlay hakkında. Daha önce yalnızca Apple uygulamaları tarafından kullanılabilen AirPlay artık üçüncü şahıs yazılımlar tarafından da yönetilebilecek. Yani üçüncü şahıs bir yazılımdan ve hatta web sayfasından videoları Apple TV’ye göndermek olanaklı hale gelmiş oluyor. Apple Developer sayfasına burada yer alan adresten ulaşabilirsiniz.

 

:: iOS 4.3’ün yeniliklerini başarılı buldunuz mu? Güncellemede olmasını istediğiniz en önemli özellik neydi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “iOS 4.3 Yayınlandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  unlock yok cıkacagını sanmıyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ya arkadaşım o nasıl bir sorudur ya! :S

 3. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi ios 4.3 yayınlandğına göre unlock ne zaman çıkar ?

 4. umutarslan dedi ki:
 5. DarkDance dedi ki:

  arkadaşlar şimdi 3GS telefonlarımıza bu güncellemeyi yapamayacakmıyız ?

 6. K0rkunc dedi ki:

  Apple gittikçe yolundan sapıyor 3gleri devre dışı bırakmaları hiç apple a yakışan bir haraket değildi ama gittikcede kan kaybediyorlar.

 7. blauzahn dedi ki:

  3G kullanıcılarına da geçmiş olsun! Bundan sonra destek vermeyecekler gibi görünüyor…

" iOS 4.3 Yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 4.3 Yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 4.3 Yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "