Okunma

iOS 4.3’ün İkinci Betası’nda Neler Var?


21 Ocak 2011 Cuma 19:09
iOS 4.3’ün İkinci Betası’nda Neler Var?

iOS 4.3’ün ilk geliştirici sürümüne dair ayrıntıları sizlere burada yer alan yazımızda duyurmuştuk. Bu duyurunun üzerinden kısa bir süre geçmişti ki Apple yeni iOS 4.3 sürümünün ikinci betasını da geliştiricilerin hizmetine sundu.

Yeni sürümdeki en şaşırtıcı olay ise Multi Gesture adı verilen ve telefonu çok daha hızlı kullanma olanağı tanıyan çoklu dokunmatik ekran özelliğinin kaldırılması olmuş. Multi Gesture ile örneğin ekrandaki tek bir hareketle ana ekrana dönebilmeniz olanaklı hale geliyordu. Apple cephesinden gelen açıklamalarda bu özelliğin ilk betaya sadece test amacıyla entegre edildiği ve özellikle üçüncü şahıs yazılımlarda nasıl bir sonuç ortaya çıkaracağını görmek amacıyla konulduğu belirtilmiş. Bu özellik muhtemelen iPad 2’de yer alacak.

Dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise iPhoto isimli fotoğraf paylaşım uygulamasını ilgilendiriyor. Daha önce bu isimle anılan yazılım biraz daha geliştirilmiş ve artık MobileMe Gallery olarak adlandırılacak. Beklendiği gibi MobileMe Gallery video paylaşımlarını da destekliyor.

iPad’e FaceTime!

iOS 4.3’ün ikinci betası da gösteriyor ki ikinci nesil iPad’e artık çok az kaldı. Zira güncellemedeki birçok gelişme çoğunlukla iPad üzerine. Bunlardan bir diğeri yeni uygulama ikonları olmuş. Apple Insider’ın haberine göre iPad sürümü içersinde Camera, PhotoBooth ve FaceTime ikonları yer alıyor. Bu da iPad’e FaceTime uygulaması üzerinden görüntülü arama yapabilme desteği getireceğine işaret ediyor.

Apple beta sürümleri normalde iki haftada bir yayınlarken bu kez bir hafta gibi kısa bir süreçte ikinci betayı yayınladı. Bu duruma sebep iPad 2 için harcanan yoğun mesai midir bilinmez ancak iOS 4.3 için kararlı sürümün Şubat ayının ortalarında indirilmeye hazır hale geleceği tahmin ediliyor.

:: Sizce Gesture Tools mobil cihazlar için yeni bir trendin öncüsü olabilir mi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iOS 4.3’ün İkinci Betası’nda Neler Var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 4.3’ün İkinci Betası’nda Neler Var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 4.3’ün İkinci Betası’nda Neler Var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "