Okunma

iOS 8’de İç İçe Klasörler Oluşturun


22 Eylül 2014 Pazartesi 06:30
iOS 8’de İç İçe Klasörler Oluşturun

iOS uygulamalarının çeşitliği giderek artıyor ve ortalama bir kullanıcı her geçen gün daha fazla sayıda uygulama kullanmaya başlıyor. Birçok iPhone ve iPad kullanıcısı uygulamaların arayüzde dağılmasından ve düzensizliğinden rahatsız oluyor.

:: Detaylı iPhone 6 Video İncelememiz için Tıklayın

iOS’un sunduğu klasörleme bir parça işleri toparlamaya yardımcı olsa da kullanıcılar iç içe klasörlerle arayüzde dağınık duran uygulama sayısını sıfıra indirme isteğinde. Eğer siz de iPhone ve iPad‘inizde çok sayıda uygulama kullanıyorsanız ve düzen takıntınız varsa, iç içe klasörleme yönetimini önerebiliriz.

Yeni işletim sistemi iOS 8‘de iç içe klasörleme yapmak için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor.

1-Cihazınızın ekranında herhangi bir uygulama simgesinin üzerinde basılı tutun ve uygulama simgelerinin titrek hale gelmesini sağlayın.

2- Aynı klasörde yer almasını istediğiniz bir uygulamayı diğerinin üzerine sürükleyin. Bildiğiniz gibi, üst üste gelen iki uygulama ikonu otomatik olarak yeni bir klasör oluşturacak.

14-09/22/news-ios-8-dizin.jpg

3- Oluşan klasörün içine daha önce oluşturmuş olduğunuz bir diğer klasörü sürükleyin. Bu noktada el çabukluğu büyük ölçüde önemli. Çünkü, iki uygulama ikonunu birbirinin üzerine sürüklediğiniz anda yeni bir klasör oluşacak ve bu yeni klasör animasyon ile büyüyerek ekranın merkezine gelecek. Animasyon başlamadan önce klasörün içine diğer klasörü sürüklemiş olmanız gerek. Yani, iş el çabukluğunda bitiyor.

4- Eğer yeterince hızlı olabildiyseniz iç içe klasörlerin oluştuğunu göreceksiniz. Oluşturduğunuz iç içe klasörü anlattığımız yöntem ile bir başka klasörün içine de yerleştirebilir, dizin ağacı yaratmaya kadar işi götürebilirsiniz. 

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var; Bir klasörün içine yerleştirdiğiniz alt klasör, ana ekranda bakıldığında görünmeyecek. Alt klasörü ancak üst klasörün içine girdiğinizde görebileceksiniz.

:: iOS’ta iç içe klasör oluşturmak sizce gerekli mi?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “iOS 8’de İç İçe Klasörler Oluşturun”

 1. Anonim dedi ki:

  Olmuyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  oo devrimsel bir özellik teşekkürler ios allah c.c. korusun seni tapıyorum applea amen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  uygulama gizleme yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu özellik eskiden de vardı bre 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu özellik iOS 6 dan itibaren vardı,

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yaklaşık 1 saattir uğraşıyorum ama beceremiyorum, diğer klasör kayıyor hep video ile anlatılsa ne güzel olur 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İyi merve

 8. Spy.94 dedi ki:

  Klasörception

 9. SDN Okuru dedi ki:

  aman ne büyük yenilik

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 4s 16 GB’da olmuyor…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  16 gb da ios8 kurulum için 4.6 gb yer açmamı istedi. Uugulamaları kaldırdığım için. Birde ekstra sd kart desteklemediğinden sanırım bu işleve ihtiyacım olmayacak 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  jailbreakten alıntılar

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Burdakiler statik WP daki canlı içinde bilgi var anlık 🙂 kopyacı elma 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ios sistemi bitmiştir felsefe yanlıştır eskiden tam anlamıyla sistem oluşturulur öyle piyasaya sürülürdü şimdi sürülüp düzeltmeler Yapılıyor, Özellikler tüm telefon ve bilgisayar için geçerli değil iPhoneden iphoneye iPad e başka markalara kullanılamıyor bu hiç hoş değil…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Valla deniyorum ama olmuyor klasör yer değiştiriyor hemen

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Araki bulasın… İyice windowsa çevirdiler. Sizce bu telefonu başta bu kadar çorba yapsalardı tutar mıydı? Ne ekleyeceklerini şaşırdılar.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bu bi bug herhalde.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  64 ve 128GB lık iphone ya da ipadlerde kesinlikle işe yarıyor. O kadar çok uygulama yüklenince ister istemez klasör ve alt klasörler oluşturmak gerekiyor…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ilk defa işe yarar bilgi edindim sizden

" iOS 8’de İç İçe Klasörler Oluşturun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 8’de İç İçe Klasörler Oluşturun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 8’de İç İçe Klasörler Oluşturun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "