Okunma

iOS 8’in Yeni Kamera Özellikleri


04 Haziran 2014 Çarşamba 05:30
iOS 8’in Yeni Kamera Özellikleri

Evrensel Geliştiriciler Konferansı‘nın açılış töreninde gerçekleşen iOS 8 tanıtımı sırasında yeni mobil işletim sisteminin önemli özelliklerine değinildi. Buna rağmen, hali hazırda iOS‘da varolan birçok uygulama üzerindeki geliştirmelerden pek söz edilmedi. iOS 8‘in beta sürümünün yayınlanmasıyla birlikte yeni işletim sistemindeki uygulama bazlı yenilikler de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Kamera uygulamasındaki yenilikler

Yeni sürümde kamera uygulaması üzerindeki bazı yenilikler oldukça dikkat çekici. Hali hazırda, manuel pozlama ayarına izin verilmeyen kamera uygulamasında, iOS 8‘de bunu yapmak mümkün. Bir diğer dikkat çekici yenilik ise, Apple‘ın yeni sürümde çok noktalı odaklamaya olanak sağlaması. Kullanıcılar iOS cihazlarının ekranı üzerinde istenilen noktalara dokunarak kamerayı birden fazla alana odaklayabilecek.

Kullanıcıya tam kontrol

Apple‘ın geliştiriciler için manuel kamara ayarlarına erişim izni vermesi oldukça önemli. Geliştiriciler, kameranın ISO, diyafram, shutter, pozlama gibi birçok ayarını değiştirebilecek. PhotoKit geliştirmesi sayesinde ise artık iOS‘un yerleşik fotoğraflar uygulaması üzerinden üçüncü parti yazılımları kullanmak mümkün. Böylece VSCO cam gibi popüler uygulamalar, doğrudan fotoğraf uygulaması içerisinden kullanılabilecek.

iOS 8 ile birlikte video yakalamaya yönelik yeni bir çekim modu da sunuluyor. Apple, Time-Lapse olarak adlandırılan videolara olanak sağlayan ve aynı adı taşıyan bu mod ile son yıllarda popüler olan Slow-Mo videolardan sora ikinci bir yeniliğe imza atıyor. iOS 8 betasını indiren kullanıcılar bu modda ilk çekimlerini yapmaya başladılar bile. Aşağıda, iPhone 5s ile Time-Lapse modunda çekilmiş örnek bir videoyu bulabilirsiniz.

:: iOS 8’in yeni Kamera özelliklerini beğendiniz mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iOS 8’in Yeni Kamera Özellikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 8’in Yeni Kamera Özellikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 8’in Yeni Kamera Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "