Okunma

Apple’dan, Wi-Fi Yardımı Açıklaması!


16 Ekim 2015 Cuma 15:00
Apple’dan, Wi-Fi Yardımı Açıklaması!

Apple’ın, en son mobil işletim sistemi iOS 9 ile aktif kullanıma sunduğu Wi-Fi Assist yani Wi-Fi Yardımı özelliği, kullanıma başlandığından bu yana iPhone ve hücresel veri destekli iPad kullanıcıları üzerinde soru işaretleri meydana getirmişti.

Bu tedirginliklerin artması üzerine Apple, resmi olarak Wi-Fi Yardımı özelliği ile ilgili bir açıklama yaparak, iPhone ve hücresel veri destekli iPad kullanıcılarının bu tedirginliklerini gidermiş oldu.

15-10/16/news_1-apple-wi-fi-assist-nedir-apple-wi-fi-assist-aciklamasi-sdn-2015-wifi-yardimi-wi-fi-yardimi.jpg

Wi-Fi Yardımı nedir?

Apple’ın Wi-Fi Yardımı ile ilgili yaptığı açıklamaya değinmeden önce, genel olarak Wi-Fi Yardımı tam olarak ne işe yarıyordu, hatırlatmak fayda var.

Bilindiği gibi Wi-Fi Yardımı, kullanıcıların mobil internet deneyimini arttırmak için, Wi-Fi bağlantısının zayıf olduğu durumlarda hücresel veri desteğini alarak, kullanıcıların web deneyiminin aksamasının önüne geçmeyi amaçlayan bir sistemdi.

15-10/16/news_2-apple-wi-fi-assist-nedir-apple-wi-fi-assist-aciklamasi-sdn-2015-wifi-yardimi-wi-fi-yardimi.jpg

Ancak durumun böyle olması da kullanıcıları, Wi-Fi Yardımı ile ilgili şüphe duymasına yol açtı. Zira kullanıcılar kablosuz bağlantıya güvenerek veri indirmeleri dahi yapabiliyordu. Nitekim bu özellik akıllara, “Ya mobil veri kotam doluyorsa?” sorusunu getiriyordu ve bu durumun tartışmaları, uzun zamandır devam ediyordu.

İşte Apple, Wi-Fi-Yardımı ile ilgili meydana gelen bu endişeler ve tartışmaları dindirecek bir açıklama yapma gereği duydu.

Apple, Wi-Fi Assist/Wi-Fi Yardımı ile ilgili açıklama yaptı!

Apple’ın yaptığı Wi-Fi Yardımı açıklaması, bu sistemin sadece uygulama bildirimleri ve web gezintilerinde aktif olduğu, dolayısıyla indirme odaklı süreçlerin Wi-Fi Yardımı dahilinde olmadığı bilgisini içeriyor.

Kullanıcıların zayıf sinyan alan kablosuz bağlantılarda, bildirimler ve web deneyimini kaybetmemesi için hazırlanan Wi-Fi Yardımı, bu açıklamayla beraber kullanıcılarının akıllarındaki sorulara cevap vermiş oldu.

15-10/16/news_3-apple-wi-fi-assist-nedir-apple-wi-fi-assist-aciklamasi-sdn-2015-wifi-yardimi-wi-fi-yardimi.jpg

Ancak bu açıklama ile yetinmek istemeyen kullanıcılar, yine de Wi-Fi Yardımı özelliğini kapatmakta özgürler. Ayarlar>Hücresel>Wi-Fi Yardımı seçeneğini kapatarak, Wi-Fi Yardımı özelliğini devre dışı bırakabilirler.

:: Apple’ın iOS 9 ile birlikte getirdiği Wi-Fi Yardımı ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Siz de bu özelliği kullanıyor muydunuz yoksa kapatıyor muydunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Apple’dan, Wi-Fi Yardımı Açıklaması!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Farkından olmayarak kota aşımı yaşıyorsunuz faturalar ister istemez bütçe yi zorluyor android işletim cihazı alacam 542 2790342

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence kapalı tutmakta fahda var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bende bunun kapatılıp kapatılmadığını merak ediyordum kotam bu ay erken bitti bu yüzden. teşekkürler SDN ve Eren.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar sürekli çevrimiçi kalın da ne halt yiyiyorsunuz haberimiz olsun derdindeler 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mende ios 9.0.2 orada wi fi assist yoxdur harada olar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  olm bu dandroidmi ki la gereksiz arkaplanda sistem kullanacak 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Meğersem ios 9 yüklediğimden beri wifi yardımı açıkmış. Bu haber sayesinde hemen kapattım. Teşekkürler SDN

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Wi-fi asist gereksiz wi-fi sinyali açık ve güçlü olsada veriden yiyor. O da paketten gua cepten yiyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim genel müdüre bu özellik sayesinde 5 saatte 3000 lira internet yazdı djdjdj

 10. SDN Okuru dedi ki:

  herkes bundan şikayetçi apple ne iş yapıyor anlamış değilim…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iOS 9 ile gelen bu güncelleme iPhone 4S'te mevcut değil nedense?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yalan söylüyorlar Wifi assist youtube sayesinde 1gb internet kotamı yedi eğer böyle bir özellik olmasaydı bu ay turkcell den ek internet paketi almam gerekmeyecekti. İnsanları zarara uğraşmaktan başka bir işe yaramıyor zaten iphone interneti çok sömüren bir telefon o yetmezmiş gibi bir de bunu koymuşlar ne büyük lütuf Allaha şükür zahmet olmamış kapama opsiyonu sunmuşlar aman tanrım

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Lütfen surface book ile ilgili haber yapar misiniz

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Peki youtube ta vidyo izlerkende geçerli mi bu yani videoyu yüklememesi gerekir bu durumda.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  demek ki arka planda arama yapacak saçma her insan hep aynı ve şifresini bildiği lokasyonlarda mi duruyor saçma en güzeli kullanıcı kendisi tayin etsin bir zahmet.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yalan söylüyorlar. 🙂

 17. Ahmethz dedi ki:

  dun ios 9a gectim ilk isim Wi-Fi Assist i kapamak *****

" Apple’dan, Wi-Fi Yardımı Açıklaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan, Wi-Fi Yardımı Açıklaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan, Wi-Fi Yardımı Açıklaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "