iOS ile Android'i Karşılaştırdık


iOS ile Android’i Karşılaştırdık

Son yıllarda teknoloji dünyasında en sıkı rekabet mobil dünyada ve özellikle cep telefonu pazarında yaşanıyor. Bu rekabetin önemli bir bölümü ise Apple tarafından geliştirilen iOS ve Google tarafından geliştirilen Android arasında yaşanıyor. Bu yazımızda her iki işletim sistemini karşılaştırıyoruz. 

Hem iOS hem Android Linux tabanlı işletim sistemleri. Her iki işletim sistemi de sadece cep telefonlarında değil aynı zamanda tablet bilgisayarlarda da çalışabiliyor. Birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlara sahip olan işletim sistemlerinden iOS kapalı bir eko sisteme sahipken, Android ise daha açık bir sistemadikle çalışıyor.

Açık ya da kapalı olmasının yine bazı avantaj ve dezavantajları var. Apple’ın geliştirdiği iOS kapalı bir sistem olduğundan dış saldırılara karşı daha güvenli. Ancak bu cihazlara dışarıdan müdahaleyi çok zorlaştırıyor. Hatta cihaza MP3 ya da fotoğraf yükleme işlemini bile özel bir yazılım ile (iTunes) yapmanız gerekiyor.

Android açık bir sistem ve isteyen üreticiler tarafından kullanılabiliyor. Cihaz çeşitliliği çok fazla ve bu işletim sistemine sahip bir telefona dışardan yazılım (uygulama) yükleyebiliyorsunuz. Bu ise hem esneklik hem saldırılara karşı açık hedef haline gelmesine sebep oluyor. Ayrıca cihaz çeşitliliği uygulama geliştiricileri zorlayan bir etken haline de gelebiliyor. 

Her iki işletim sisteminin de kendine has uygulama ekosistemi var. Apple online uygulama mağazasına App Store adını veriyor. Google ise Android Market adını tercih ediyor. App Store’dan Türkiye hesabı ile uygulama satın alınabilirken Android Market’te bu şimdilik mümkün değil.

Şimdi belli başlıklar altında her iki işletim sistemini ele alıyoruz.

Kullanım Kolaylığı ve Arayüz

Android

Android akıllı telefonlarında genelde 5 tane ana ekran bulunuyor (bu sayı üreticiye göre artabiliyor). Bu ekranlara widget adı verilen kısa yollar ekleyerek çok daha kullanışlı hale getirebiliyorsunuz. Menüye girmeden Twitter, Facebook, Foursquare, haberler ve hava durumu gibi onlarca widget ekleyip, anında bilgilere erişebiliyorsunuz.

Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda Android işletim sisteminin biraz karışık olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ayarlar birden fazla sekmenin altında bulunuyor ve teknolojiye hakim olmayan kullanıcılar için fazlasıyla karışık olduğunu belirtelim.

iOS

Son derece basit ancak kullanışlı bir tasarıma sahip olan iOS, telefonla ilgili tüm ayarları “Ayarlar” uygulamasının içinde barındırıyor. Ayırdığı kategoriler bakımından en ince ayarları yapmak bile oldukça kolay. iOS’un tüm özellikleri ve uygulamaları kutu şeklinde ekranda yer alıyor. Ayrıca istenilen uygulamalar klasör haline getirilerek kullanım kolaylığı daha da arttırılıyor. Ek olarak ekranı en sola getirdiğiniz zaman çıkan arama kısmında mesajlardan rehbere, uygulamalardan notlara kadar tüm bilgilere erişebiliyorsunuz.

Home tuşuna iki kere basılınca açık uygulamaların ve müzik çaların çıkması, kilit ekranındayken kameraya hızlı geçiş yapılabilmesi, artı tuşuyla fotoğraf çekebilmek, yeni bildirim sistemiyle tüm bildirimleri tek ekranda görmek gibi özellikleriyle de iOS kullanımı en kolay mobil işletim sistemi durumuna geliyor.

Kazanan

Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda iOS açık ara önde çıkıyor. Teknoloji bilgisi yeteri kadar iyi olmayanlar ve çocuklar bile iOS işletim sistemine sahip cihazları kolaylıkla kullanabiliyor.

Performans

Android

Android işletim sistemi, Linux çekirdeği üzerinde Dalvik sanal makinasının çalışması ile ortaya çıkan bir işletim sistemi. Kısaca ifade etmek gerekirse Android’i Dalvik sayesinde kullanıyoruz. Dalvik çalışmak için Linux çekirdeğine ihtiyaç duyuyor. Bu da belli bir işlem gücü istiyor.

Öte yandan Android işletim sistemi açık bir sistem ve birçok cihaz tarafından kullanılıyor. Ancak cihaz çeşitliliğinden dolayı genel bir performansa göre optimize edilebiliyor. Bu yüzden kapalı sistemler gibi kolayca performans odaklı bir şekilde optimize edilemiyor.

iOS

iOS, takılma gibi problemlerin olmadığı, ne kadar açık uygulama olursa olsun yavaşlamanın olmadığı bir işletim sistemi. Aslında widget sisteminin henüz gelmemiş olması da sistemin hızını arttırıyor.

Özellikle son çıkan iPhone modeli iPhone 4S, iOS’u en iyi kullanan cihaz durumunda. Zorlamanın sıfıra kadar indiği iPhone 4S’de tüm menülerin açılması, uygulamaların çalışması, yükleme süreleri gibi beklemeyi gerektiren etkenler oldukça düşük. Hatta multitasking performansı da son derece başarılı.

Kazanan

Kuşkusuz performans konusunda da iOS liderlik koltuğunu bırakmıyor. Stabilizasyon konusunda Andoid henüz iOS’un eline su dökemiyor.

Uygulamalar

Android

Android Market, 400.000 civarı uygulama sayısına sahip dev bir market platformuna sahip. Market’te birçok uygulamayı bulmak mümkün. Uygulamaların kalitesi ve çeşit sayısı de son aylarda ciddi anlamda arttığından aranılan uygulamaları bulmak sıkıntı olmuyor.

Android Market ile ilgili en büyük sıkıntı yazılım satın alma fonksiyonunu Türkiye’deki kullanıcılar tarafından kullanılamaması. Hatta geçen sene Mart ayına kadar Market uygulamasına Türkiye’de satılan telefonlardan resmi olarak ulaşmak mümkün olmuyordu.

Android telefonlara APK uzantılı uygulama dosyaları dışarıdan yüklenebiliyor. Bu Market’e bağımlı olmama adına güzel bir uygulama. Ancak bu aynı zamanda trojan ve benzeri zararlı yazılımların telefonlara yüklenebileceği anlamına geliyor ki ciddi bir güvenlik zaafı oluşturuyor.

iOS

Cep telefonları için uygulama konusu Apple’dan önce de vardı. Ancak Apple bunu düzenli bir online yazılım mağazası haline getirip milyonlarca kullanıcıya ulaşan ilk şirket oldu. Apple bu alanda ilk olmanın avantajını da  fazlasıyla kullandı ve kullanıyor.  Bu alanda ilk olması sebebiyle geniş uygulama ağına sahip. Dünya çapında 500 binden fazla uygulamasıyla beraber kullanıcılara geniş seçenek sunuyor. Ülkemizde de birçok firma, mobil uygulama geliştirirken kullanım oranı ve stabil çalışması bakımından ilk olarak iOS’a uygulama geliştiriyor.

Kazanan

Android son bir yılda atağa geçse ve uygulama adedini hızla artırsa da henüz iOS’taki çeşitliliğe ulaştığını söylemek zor. Ayrıca iOS’ta yerel (Türkiye’ye özel) uygulama sayısı da çok daha fazla. Yani bu kategoride de galip iOS oluyor.

Sınırlamalar ve Esneklik

Android

Android işletim sisteminin en güzel yanlarından biri sınırlama konusunda neredeyse hiç sınırının olmaması.  Telefonun ekran ışığından tutun, ses yükseklik sınırını kaldırmaya, işlemcinizi hızlandırmaktan, depolamayı kontrol etmeye kadar herşeye hükmedebiliyorsunuz.

Androidli bir telefonu bilgisayara bağladığınızda USB sürücü oluyor ve istediğiniz dosyayı içine atabiliyorsunuz. Ayrıca özel yazılım ve işletim sistemi modlarıyla istediğiniz özelleştirmeleri yapabiliyorsunuz.

Ancak bütün bu işlemler için ortalamanın üstünde (hatta yerine göre üst düzey) bilgi sahibi olmanız gerekiyor.  Bu da az bilgili kullanıcıların müdahalesini zorlaştırıyor.

iOS

Apple, sınırlamalar konusunda oldukça titiz. Güvenliği had safhada tutan Apple, uygulamaların hepsini kontrol ettikten sonra App Store’da yayınlıyor. Telefonu iTunes olmayan bir bilgisayara bağladığınız zaman içindeki fotoğrafları alabiiyorsunuz. Fakat yine güvenlik sebebiyle bu klasöre hiçbir dosya kopyalanamıyor. iOS, tamamiyle kapalı bir sistem durumunda. Bu, kullanıcıların bazı özellikleri yapmasını engellese de tam güvenlik sağladığı için büyük oranda tercih sebebi oluyor.

Öte yandan arayüz esnekliği ve benzeri özelliştirmeler konusunda iOS biraz daha korumacı davranıyor. Herşeyi değiştirmeniz ya da düzenleme yapmanız çok kolay değil.

Kazanan

Sınırlamalar ve Esneklik konusunda galip ise Android. Her ne kadar iOS güvenlik konusunda daha titiz olsa da bu titizlik zaman zaman can sıkabiliyor. Özelleştirmeler konusunda da çok başarılı olamayan Apple, bu kategoride liderlik koltuğunduan iniyor.

Erişilebilirlik

Android

Android işletim sisteminin en önemli avantajı (yerine göre dezavantaj da olan) düşük kapasiteli cihazlarda bile çalışabilmesi. Bu güzel bir şey olsa da performans isteyen uygulamaların sorun çıkarması kullanımda sıkıntılara yol açabiliyor.

iOS

Apple’ın kontrolcü tavrı burada da ortaya çıkıyor. iOS işletim sistemi Apple’ın mobil cihazlarından başka hiçbir üründe çalışmıyor. iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPad, iPad 2 ve iPod Touch modelleri, şuan için iOS kullanan Apple ürünleri. iOS’un son sürümünü olan iOS 5’i ise yukarıda saydığım ilk iki iPhone modeli kullanmıyor.

Cihaz sayısının az olması hem uygulama geliştirilecek hem kullanıcılar açısından önemli bir avantaj. Seçenek sayısı az olsa da stabilizasyon sıkıntısının olmaması iOS’u tercih edilebilir bir işletim sistemi haline getiriyor.

Kazanan

Bu bölümde de galip iOS oluyor. Cihaz sayısının az olması dezavantaj gibi görünse de stabilizasyonun korunabilmesi açısından önemli bir etkin oluyor.

Güncellemeler

Android

Google Android‘e çok sık olmasa da güncelleme yapıyor. Android 2.3 Gingerbread sürümünü 2.3.7‘ye kadar güncelledi. Bu güncellemeler ise telefonlara hız ve özellik kattı. Ama bütün üretici firmalar bu güncellemeleri telefonlara yansıtmıyorlar. Yansıtsa da çok geç yansıtıyorlar. Bu da özellikle Türkiye’de satılan telefonlar açısından sıkıntı oluşturabiliyor.

iOS

Her sene yeni bir iPhone ile büyük iOS güncellemesi yayınlanıyor. Bu güncelleme birbirinden fazla yenilik, hatta büyük değişimler içeriyor. Son yapılan iOS 5 güncellemesi telefona 200’ün üzerinde yenilik getiriyor.

Büyük güncellemelerin yanı sıra ortalama 2 ya da 3 ayda bir küçük güncellemeler yayınlanıyor. Bu güncellemeler genellikle yenilik getirmeden sorun çözme odaklı oluyor.

Kazanan

iOS bu kategorinin de galibi. Güncellemeler düzenli ve kullanıcı talepleri dikkate alınıyor. Android ‘de ise Google güncelleme yapsa bile her telefon üreticisi bunu cihazlarına yansıtmıyor. Yansıtma bile Türkiye’de bu güncelleme yayınlanmayabiliyor.

Sonuç

Telefon cephesinde Android ve iOS arasındaki rekabette kazanan iOS oluyor. Kullanım kolaylığı, stabilizasyon ve uygulama zenginliği iOS’u liderlik koltuğuna taşıyor. Android ise Sınırlamalar ve Esneklik konusunda bizden olumlu puan aldı. Öte yandan karşılaştırma yapmasak da fiyat anlamında iOS’un bu alanda da liderlik koltuğunu bırakmadığını hatırlatalım. 

Özetle kolay, kullanışlı ve kafa karıştırmayan bir işletim sistemi arıyorsanız iOS size göre. Uğraşmayı ve kurcalamayı seviyor, teknolojiden de anlıyorsanız Android size daha uygun olabilir. 

Bu yazı iOS’da Yusuf Canpolat, Android kısmında Tolga Küçükyılmaz, karşılaştırma konusunda ise Özgür Çetin’in katkılarıyla hazırlanmıştır.

:: Siz ne diyorsunuz? Android mi? iOS mu?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}

 • yazarYusuf Canpolat

  Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “iOS ile Android’i Karşılaştırdık” üzerine 314 yorum

  1. mr_rain dedi ki:

   Android kullanıyorum. CM7 yükledim ve son derece memnunum. Stabilite ve performans konusunda kesinlikle IOS derim ancak bir çuval para verdiğim bir sisteme JB yapmak zorunda olmak, kendimi bir başka hissetmeme neden olurdu herhalde !

  2. SDN Okuru dedi ki:

   haha arayüz ve güncelleme konusunda ios’mu karşılarştırdığınız cihazlara dikkat edelim applın iosu güncelleniyor, android güncellenmiyor mu? androide güncellemeler geç geliyor, pardon ama appleda apple telefonlarıyla karılaştırırken google da neden nexus serisi dikkate alınmıyor? Arayüz dede ios kadar boş bir arayüz yoktur daha geçen seneye kadar duvar kağıdı bile yoktu 😀 android widgetlar rahat bir kullanım sağlıyor ve birçk işlemi rahatça yapabiliyorsunuz, ör: wifi için, ios ta ayarlara gir wifi ayarları diyip ordan açmak gerekiyor, fakat androidde arayüzde olan bir widget direkt veya htc ve samsung bildirim çubuğundan yapıyor bu işi.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   ios; linux tabanlı değil macos x yani unix tabanlıdır. sayfada yazılan gibi açık ve kapalı olarak belirtilen bir sistem yoktur. açık kaynak kodlu sistem vardır. bu da açık kaynak kodlu sistemin saldırılara açık olacağını göstermez. açık kaynak kod; herkes tarafından derlenebilen kodlar demektir yani isteyen sistemi kendine göre derleyebilir, geliştirebilir. bu da sistemdeki açıkların daha hızlı farkedilmedi ve gidirilmesini sağlar böylece saldırılara karşı daha iyi bir sistem olduğunu gösterir

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Son dediginizede jb ile ulasilabiliyor kisacasi ios her alanda lider

  5. SDN Okuru dedi ki:

   ikisi de kesinlikle cok iyi ancak belli basli konularda ikisinin de eksikleri var. İos kapali ancak adamlar her seyi super duzenlemisler, bir eksik hissi vermiyor pek ancak androidi istediginiz gibi gelistirmeniz bence cok buyuk bir nimet. Ancak bu nimeti sony xperialar haric peki bir sistemde gorememdim veya htclerde. bu iki firma hakikaten ugrasip kendilerininkini yapmislar. Samsung gibi buyuk firma ise “kopya” demem tum calisanlarina bir haksizlik olur ancak benzermisler yani. Keske kendileri biraz daha ozellestirselerdi de daha cok rekavbet olsaydi. Satis olarak degil de sistem farklari olarak da( arayuz falan)

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Aslında eğer android güncellemeleri adam gibi alsa sorun yok.başkada bir eksigi yok bana göre

  7. SDN Okuru dedi ki:

   andoid sistemde genelde 5 ana ekranın bulunması diye birşey de nerden çıktı. üstelik bu sayı üreticiye göre değişiyor yazılmış. bu sayı sistemde kullanılan tema launcheri ile ilgilidir. çoğu launcherda kaç ekran istenildiği ayarlanabiliniyor

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Uğraşmayı ve kurcalamayı seviyor, teknolojiden de anlıyorsanız Android size daha uygun olabilir.
   Baska söze gerek yok…

  9. exop dedi ki:

   Yazarın kendini tanıtan yazsını okuduktan sonra bu haberi hiç okuma gereği duymadım.

   "Yazar: Yusuf Canpolat
   Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur. "

  10. SDN Okuru dedi ki:

   Yinemi karsilastirma diyorum oncelikle sayin sdn. :)). Sonrada tabiki ios diyorum , tartismasiz..

  11. SDN Okuru dedi ki:

   exop katilin uşak olduğunu sanmışsın fakat katil sektretermiş.

   “Bu yazı iOS’da Yusuf Canpolat, Android kısmında Tolga Küçükyılmaz, karşılaştırma konusunda ise Özgür Çetin’in katkılarıyla hazırlanmıştır”

  12. 1ruby1 dedi ki:

   Fiyat/Performans olarak bakarsanız kral Android’dir, kimse kimseyi kandırmasın =) 2.500 TL para ver 3.5" ufak bir ekranla uğraş, widget desteği olmasın, 3G isteğe bağlı kapatılmasın vs vs.. Çoook paranız varsa, aynı zamanda da teknolojiden fazla anlamıyorsanız IOS almanızı öneririm, hakikaten sorunsuz ve kolay kullanımlı işletim sistemi. Diğer herşey ise Android.

  13. m1903 dedi ki:

   Ben de ikisi de "linux" tabanlı kısmını okuduktan sonra devamını okuma ihtiyacı duymadım.

   Alıntı exop Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Yazarın kendini tanıtan yazsını okuduktan sonra bu haberi hiç okuma gereği duymadım.

   "Yazar: Yusuf Canpolat
   Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur. "

  14. SDN Okuru dedi ki:

   Yazarın Apple düşkünü olduğu, anlatım biçiminden anlaşılıyor.

  15. SDN Okuru dedi ki:

   Linux özgürlüktür ayrıca çoğu dejavantaj muhabbetine katılmıyorum evet donanım olarak iPhone daha iyi ama sonuçta yapılan iş aynı bir pda ya 3000 lira vermenin ne gereği var hatta Android bu benim görüşüm ios e beş basar pil biraz az gitsin ne olacak nasıl olsa onunda çözümünü bulurlar Apple bulsada satmaz yeni iPhone a koyar ayrıca 3,5 inç bilmem kaç bin çözünürlüklü olsa ne yazar

  16. disobedient dedi ki:

   icinde ios olan herseyi seviyorum. hic degilse görselligi var, uygulamalar zaten cok kaliteli. cok cok farkli bir platform

  17. SDN Okuru dedi ki:

   Android / Ios tartışmalarını hiç sevmeyen ve gereksiz bulan biri olarak. Yazının taraflı olduğunu düşünüyorum. Androidin bir avantajından bahsederken, illaki hatasını bulmak ister gibi ancak şöyle de dezavantajları var şunlar var gibi araya girilmiş. Daha tarafsız bir şekilde hazırlanabilirdi.

  18. SDN Okuru dedi ki:

   “Öte yandan karşılaştırma yapmasak da fiyat anlamında iOS’un bu alanda da liderlik koltuğunu bırakmadığını hatırlatalım. ”

   Afedersin başlığı ios diye okudum sanıyordum, kol saati vs anroid başlığına gelmişim meğersem.

  19. SDN Okuru dedi ki:

   kendim samsung galaxy gio kullanıyorum android 2.3.3 sürümü kardeşimde iste iphone 4 var ve diyorumki gel karşılaştıralım bnm telefonumdan sadece 2 3 özelliği daha üstün bnm telefonum fiyatı 560 tl 800 mhz işlemcili kardeşiminki 2bin tl bu platformda android markette uygulama sayısı daha fazla yazarın yanlışları var iphone kişellik adına hiç birşey vaad etmeyen bir işletim sistemi bluetooth ile bnm telefonumdan onun telefonuna resim dahi gönderemiyoruz ve emin olum appstore daki uygulamaların yarısı saçmalık yok radyo viva yok bilmem kral radyo hep böyle yatırım üzerine uygulamalar var yazarın yazısını doğru bulmuyorum şu noktada bizzat karşılaştırdığım işletim sistemlerinde android’in kat kat daha iyi bir işletim sistemi olduğunu anladım androidde sadelik isteyenler telefonu ilk aldıklarında boş oluyo o şekilde çok basit tema koymak istersen bile uygulama gerekli bnm görselliğe önem veriyorum ve androidde mükemmel temalar var kesinlikle android eğer ücretli uygulama indirmek istersen bilgisayar üzerinden yapabilirsin androidde bnm telefondaki markette ücretsizler gözüküyor sadece tercih sizn 560 tl ye sınırları zorlayan özgürlükmü 2 bin tl ye kapalı bir kutumu siz seçin.

  20. cgrszone dedi ki:

   Androidlerin performansları hiç bir zaman beni tatmin etmedi. iOS’tan çok memnunum açıkçası. Android VM yüzüden ancak çok yüksek donanımlarda iyi çalışıyor ama iOS sınırlandırılmış donanımla bile çok iyi performans verebiliyor. Apple bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da (her ne kadar kabul edilmese bile) lider…

  21. SDN Okuru dedi ki:

   Çok eksik bir karşılaştırma olmuş malesef. Android arayüzünde yapılabilecekler sınırsız ve ios iphone çıktıgından beri aynı arayüzü kullanıyor geliştirmeler olmasına rağmen.
   Market ios ta daha iyi denmiş fakat oyun dışında kesinlikle android market daha iyi. Sebebi ise iosta ücretli olan çogu uygulama android markette ücretsiz sunuluyor.
   Güncellemeler konusunda androidin ilk sürümü ile son sürümü karşılaştırılırsa hangisi daha iyi güncellenmiş anlaşılır zaten.
   Değiştilemeyen pil, arttırılmayan hafıza,değerinden yüksek fiyat, kullanıcısına telefondaki mp3 ünü , resmini programını paylaşmayı neredeyse imkansız hale getiren işletim sistemi, ioslar dışında kullanamayacağınız bir bluetooth, flash desteklemeyen bir browser vs vs vs.

  22. SDN Okuru dedi ki:

   androıdın gozünü seveyım yapmıyosa bır tek gorüntülü konusma yapmıyo onuda skype üzerınden yapıyorum IOS den cok üstün

  23. SDN Okuru dedi ki:

   Ios dan guvenilir ve stabil platform yoktur gerisi bos

  24. SDN Okuru dedi ki:

   android 5 para etmez

  25. SDN Okuru dedi ki:

   İOS kullanıyorum ve çok memnunum. Neden? Çünkü basit ve stabil, Android ise her ne kadar özgür bir sistem olsa da aynı linux örneğinde olduğu gibi hepimiz yazılımcı değiliz sonuçta. Kullanamayacağım özgürlüğü ben ne yapayım. Ben telefonda istediğim bütün işleri basit bir şekilde yapıyorum ama uygulama yazamıyorum, önemli mi? Değil çünkü ben yazılımcı değil kullanıcıym. 🙂

  26. celalim93 dedi ki:

   @Jestman360 editörümüz değinmediğiniz bir iki ufak nokta var şimdi ios üzerinde uygulama yardımı olmadan konuştuğunu metin mesajı olarak gönderebilmek gibi bir özellik var mı?

   swype klavye kadar rahat ve akıcı orjinal bir klavyesi var mı?
   ios işletim sisteminde jailbreak hariç app store dışından uygulama yüklenebiliyor mu?
   ios işletim sistemi android kadar kişiselleştirilebiliyor mu?
   ios işletim sisteminin kapalı bir kutu olması geliştiriciler açısından düşünülüyor mu?
   ios işletim sisteminde uygulama sertifikası için 99 dolar gibi bir ücret istemesi ne kadar doğru?

   yanlış anlamayın ama taraflı haber diye buna derim

  27. SDN Okuru dedi ki:

   Android fanı falan değilim ama 2 aydır android işletim sistemli bir HTC telefonu kullanıyorum ve gerçekten iphone dan daha rahat daha hızlı daha esnek kullanım olanları buldum. Yazınız bence taraflı hazırlanmış bir yazı olmuş.

  28. yer6 dedi ki:
   Quote Originally Posted by exop
   View Post
   Yazarın kendini tanıtan yazsını okuduktan sonra bu haberi hiç okuma gereği duymadım.

   "Yazar: Yusuf Canpolat
   Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur. "

   yazının en sonunda bir şey yazıyor. "Bu yazı iOS’da Yusuf Canpolat, Android kısmında Tolga Küçükyılmaz, karşılaştırma konusunda ise Özgür Çetin’in katkılarıyla hazırlanmıştır."…

  29. cgrszone dedi ki:
   Alıntı celalim93 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   @Jestman360 editörümüz değinmediğiniz bir iki ufak nokta var şimdi ios üzerinde uygulama yardımı olmadan konuştuğunu metin mesajı olarak gönderebilmek gibi bir özellik var mı?

   swype klavye kadar rahat ve akıcı orjinal bir klavyesi var mı?
   ios işletim sisteminde jailbreak hariç app store dışından uygulama yüklenebiliyor mu?
   ios işletim sistemi android kadar kişiselleştirilebiliyor mu?
   ios işletim sisteminin kapalı bir kutu olması geliştiriciler açısından düşünülüyor mu?
   ios işletim sisteminde uygulama sertifikası için 99 dolar gibi bir ücret istemesi ne kadar doğru?

   yanlış anlamayın ama taraflı haber diye buna derim

   açıkçası bazılarına ben cevap vermek isterim. mesaj olayı için siri var fakat androiddeki kadar çok dil seçeneği yok maalesef.

   swype klavye herkese hitap etmeyebiliyor. sahip olup da lanet eden birkaç kişi tanıyorum diğer yandan ios klavyesi alıştıktan sonra gayet akıcı ama kelime düzeltme olayı sıkıntılı.

   jb dışında app yüklenemiyor. kaldı ki jb artık yasal ve garantiyi etkilemiyor. isteğe bağlı. jb yapmadan mutlu mesut yaşayan arkadaşlarım da var.

   android kadar kişiselleştirmek için jb şart. jb’den sonra istersen telefona bootloader yükleyip android bile kurabiliyorsun…

   sistemin kapalı olması geliştiricileri pek etkilemez. güzel bir SDK ve dökümantasyon olduktan sonra sıkıntı çıkmaz. Windows ve WP’da kapalı ama .NET konusunda çığır açmış vaziyette…

   Uygulama sertifikası evet biraz pahalı ama bu işi yapan insana zaten pek koymaz. kaldı ki o sertifika ile beraber nasıl yazılım tasarlamanız gerektiği ile ilgili dökümanlar geliyor. kafanıza göre ios yazılımı yapamıyorsunuz yani. yoksa apple’ın onayından geçmiyor yazılımınız…

  30. beyazayeb dedi ki:

   Apple ın artıları üstüne basa basa vurgulanmış.. (artı bile denemeyecek kadar küçük özellikler).
   Android in çok üstün olduğu yönler var. o özelliklerde eh işte idare eder tarızında söylenmiş..
   Bu yazıyı hazırlayan arkadaşlar okuyucularını yönlendirdiklerinin farkındadırlar umarım..

   Sanki bir taraf gibi hazırlanmış bu yazı.
   Burda taraf neden olunuyor onuda anlamıyorum.. Ben iphone uma 2000 tl verdim kazık yemedim bu parayı hak ediyor bu cihaz diyip kendini kandırmak istiyor ise evde kendi kendine söylesin ve insanları yanlış yönlendirmesinler lütfen..

  31. SDN Okuru dedi ki:

   Fanandtoidciler konuşmayın artık yerin dibine gömüldünüz Birkere Android’de siri gibi asistan yok bu 1 2. Olarak Android sandığınız kadar özgürlük sunmuyor sunsaydı root işlemine gerek kalmazdı ayrıca Galaxy S2 bile sahip olduğu o kadar donanıma rağmen donuyorsa burda bir problem vardır son olarak google’ın yeni gizlilik politikasıyla size başarılar xD

  32. SDN Okuru dedi ki:

   ben bir iPhone kullanıcısı olarak bundan bir ay öncesine kadar HTC Sensation markalı Android tabanlı telefonu kullanmaktaydım. Şu an iPhone iOs platformuna geçiş yaptım. iPhone kullanmak istemem hem iOs platformunu incelemek hemde iPhone’un Androidden ne kadar iyi olduğunu öğrenmek içindi.

   iPhone Çok stabil, hızlı, sağlam. Ama o kadar..

   Hem teknoloji ile iç içe olmam, hem bilgisayar programcısı olmam, hemde telefonu her özelliğiyle kullanıp hayatımın bir parçası yapmam bana farklarını anlamam için yardımcı oldu.

   Kesinlikle ANDROID. HTC cihazımı mumla arıyorum. Onda bulduğum onlarca özellik iPhone üzerinde ya yok yada yetersiz. Bu kadar bariz fark var. Örneğin Navigasyon. iPhone ile yolumu zor bulurken, HTC bana geçtiğim yerlerdeki her önemli yer hakkında bilgi verebiliyor. Ve bu özellik cihazı aldığınızda içinde geliyor.

   Sonuç olarak bu kadar taraflı bir haberi yayınladığı için SDN ekibini kınıyorum. iPhone parasını haketmeyen bir cihazdır.

  33. SDN Okuru dedi ki:

   7 karşılaştırmanın 6 sında ios kazanmış madem ios bu kadar iyi neden android birinci?

  34. SDN Okuru dedi ki:

   Yahu android gibi ulaşılabilir bir işletim sistemi varmı 600 tl ye size herşeyi sunuyor

  35. SDN Okuru dedi ki:

   Yazıyı okudumda androidi satıp iphone alasım geldi. Kullanması çok zormuş gerçi benim 5 yaşındaki kızım kullanıyor ama herhalde bizimki süper zeka.

  36. checkirge dedi ki:

   Forumda genel bir apple düşmanlığı seziyorum. Android kullanan arkadaşlara bir laf atmak çabasında değilim ancak Iphone kullananlara kazık yemiş,teknolojiden anlamayan damgası vuruluyor. Ben Samsung Galaxy S II de kullandım şu an Iphone 4S kullanıyorum. Benim için işletim sisteminde en önemli özellik stabil olması ve sorunsuz çalışabilmesidir. Android işletim sistemi donanıma aç bir işletim sistemi. Ne yazık ki düşük donanımlı cihazlarda tam tadını alamıyor insan. İos bu konuda çok üstün bence. her donanıma optime olabiliyor.
   Swype övülmüş,appstore a taş atılmış vs. Bunlara hiç laf etmeyeceğim kullanan bilir ios klavyesini. Ayrıca appstore hala en çok uygulama barındıran mobil markettir. JB yapma zorunluluğu gibi birşey de yok ortada. JB yapmadan mutlu mesut kullanıyorum telefonumu. Apple uygulama konusunda çok daha ileride benim fikrime göre. Android ise uygulamacıların kodlarına bile bakmadan markete koyuyor tüm programları. Güvenlik adına hiçbirşey yok.
   siz iphone kullananlara enayi gözüyle bakabilirsiniz ama ben verdiğim parayı sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.

  37. SDN Okuru dedi ki:

   Sonuç: Kimse ayranım ekşi demez. ios kullanan benimki android kullan benimki diyecektir bu hep böyledir kimse para verdiği şeyin berbat bişiy olacağını söyleyecek kadar cesaretli değildir veya kabullenmez. Demek istediğim herzaman taraflar vardır iyi veya kötü olsada.

  38. SDN Okuru dedi ki:

   Tamamiyle taraflı bir yazı. SDN ekibinin iphone sevdası nereden gliyor anlamadım gitti.. Oldu olacak symbian ile karşılaştırsaydınız Android’i.. Siz telefonu değil telefon sizi yönetsin istiyorsanız iphone alın.

  39. acer dedi ki:

   3,5” inç ekranla size mutluluklar dilerim kolay ve basittir. Objektif olmaya gayret ediyorum.
   İphone 4s den hevesimi almam 10dk sürdü. S2 ise yarım saat sürdü(bu süreler işlevsel özelliklerini görmem içindi). Bu sadece bir yönü..
   Ben özgür Android kullanıcısıyım.

  40. SDN Okuru dedi ki:

   iOS, Androidi bu kadar geçiyor olsaydı kimse android telefon almazdı. abdde lider kim? bedavaya 3gs satılıyor kontratla o zaman herkes kapıs kapıs iphone alır kimse androidin yüzüne bakmaz.

   sadece itunes ile şarkı atılabilen, melodi yapmak için bile bilgisayara bağlamayı gerekli gören bir işletim sistemi, erişebilirlik ve esneklikte androidi geçmiş ya ben bir daha bakmam bile yani.

  41. SDN Okuru dedi ki:

   Elinize 500 liralık bir android telefon alıp, 2,000 liralık sabit donanım bir iPhone ile karşılaştırırsanız, bu kanılara kapılırsınız.. Taraflı haber 😉

  42. SDN Okuru dedi ki:

   iOS’nin Kisitlamalarini Anlamak İcin , Steve Jobs’u Anlamaniz Gerekiyor..

  43. SDN Okuru dedi ki:

   çok taraflı bi yazı olmuş okadar para verip acağım bi cihazın nerdeyse yarı fiyatına olan ve donanım olarak daha üstün olan android cihazını almamak zaten akıl karı olmamakla beraber üst seviye androidli cihazların iphone4s den daha hızlı olduğu su götürmez bi gerçek ki bunlarla ilgili birsürü inceleme ve videolarda var. gerçekten çok taraflı bi yazı açıkçası hiç beyenmedim sizdende beklemezdim…

  44. SDN Okuru dedi ki:

   Bunda tartışılacak bişey yok kesin kez Android en iyisidir. Her dosyayı almaması müzik video kolay kolay yüklenemesi belli formatları desteklemesi bunlar sıkıntı bi ios kullanmış olan birisi olarak bunun yanında özellikle galaxsi serileri samsung özellikler s2 tartışılmaz uygulmalar

  45. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar: Yusuf Canpolat kardeşim anlayamadığım bu tarz araştırmalarda neden bir taraf gibi davranıyorsunuz,yoksa ben mi yanlış algılıyorum.Gerçek araştırmacı araştırma sonuçlarını ortaya döker sonucu takipçileri karar verir.Bu yönlerdirmeden bir payınız varsa helal olsun yok bedava yapıyorsanız kendinize yazık ediyorsunuz.Ben sizlerin bu tarz çalışmalarda daha başarılı olmanızı canı gönülden desteklerim,yalnız dediğim gibi bazı konularda biraz daha dikkat selamlar.Kandilinizi tebrik ederim

  46. SDN Okuru dedi ki:

   ben gelecekten geliyorum… önünüzdeki bir kaç yıl içinde andoid düşecek (donanım canavarı) ios işletim sisteminin stabilliği gibi stabil kalacak… wp7/8 (nokia) “inanılmaz” yükselecek (düşük donanım düşük güç tüketimi yüksek performans) :)))

  47. beyazayeb dedi ki:
   Alıntı checkirge Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Forumda genel bir apple düşmanlığı seziyorum. Android kullanan arkadaşlara bir laf atmak çabasında değilim ancak Iphone kullananlara kazık yemiş,teknolojiden anlamayan damgası vuruluyor. Ben Samsung Galaxy S II de kullandım şu an Iphone 4S kullanıyorum. Benim için işletim sisteminde en önemli özellik stabil olması ve sorunsuz çalışabilmesidir. Android işletim sistemi donanıma aç bir işletim sistemi. Ne yazık ki düşük donanımlı cihazlarda tam tadını alamıyor insan. İos bu konuda çok üstün bence. her donanıma optime olabiliyor.
   Swype övülmüş,appstore a taş atılmış vs. Bunlara hiç laf etmeyeceğim kullanan bilir ios klavyesini. Ayrıca appstore hala en çok uygulama barındıran mobil markettir. JB yapma zorunluluğu gibi birşey de yok ortada. JB yapmadan mutlu mesut kullanıyorum telefonumu. Apple uygulama konusunda çok daha ileride benim fikrime göre. Android ise uygulamacıların kodlarına bile bakmadan markete koyuyor tüm programları. Güvenlik adına hiçbirşey yok.
   siz iphone kullananlara enayi gözüyle bakabilirsiniz ama ben verdiğim parayı sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.

   Apple düşmanlığı falan yok.
   Sitede yayınlanan yazıya bir eleştiri var.
   Samsung galaxy s2 iphone un bütün türevlerinden üstün bir telefon. ios her donanımda sorunsuz çalşıyormuş . Zaten sadece kendi cihazlarında kullanıyor ios u . sanki diğer cihazlar ( nokia, samsung , htc vs ..vs) ios kullanıyormuş gibi bir şey söylemişsin.
   Apple kendi çalıyor kendi oynuyor..
   Bence kesinlikle çok pahalı ve kısıtlı bir cihaz. jb yapmadan bluetoot la resim video müzik vs vs. yollayamayan bir cihaz kısıtlı değilde nedir.
   Android düşük donanımlı cihazlarda biraz sorunlu çalışıyor olabilir.. Ancak bu android sisteminin sorunu değil.. Samsung , htc , asus , lg gibi donanım seviyesi orta düzey olan cihazlarda android çok güzel çalışıyor..
   Gayet özgür ve kullanışlı bir şekilde. Wifi yi bluetooth u gps i kapatıp açmak , ekran ışığını ayarlamak için ayarlar menüsünün altını üstüne getirmek zorunda kalmıyorum. Widget lar yeter yani..
   Her iki sistemide kullandım. Androidin ios tan daha kullanışlı ve iyi bir sistem olduğunu düşünüyorum.

  48. SDN Okuru dedi ki:

   SAÇMALAMAYIN ARKADAŞLAR İOS BİR İŞLETİMSİSTEMİ ANDROİDSE GÖZ BOYAMA BAKIN İOS 5 İPHONE 3 EDE KURULDU AMA ANDROİDİN 4. VERSİYONU GEÇEN SENE ÇIKAN TELLERE BİLE OLMUYOR EN BÜYÜK FARK BU

  49. SDN Okuru dedi ki:

   Bu cümle nasıl arkadaş ya. İOSTA istediğin kadar uygulama aç ve hiçöbir takılma söz konusu değil.Böyle bir cümle kuruyorsunuz ama unttuğunuz bir şey var. İOSl ta 2. uygulamayı açınca 1 . uygulama otomatikmen durur ve ram işlemci harcamaz onnu için takılma yapmaz.Ama androidte durum farklı ram ne kadarsa okadar uygulama aç taki ram bitince oygulamar kilitlerin.Androidin çoklu uygulama açmada kimse eline su dökemez.Androidte çok uygulama açınca önceki uygulamalar arka planda çalışır.İOS ta böyle birşey yoktur.İOSta bişey olmadığı ve özelliksiz olduğu için stabil bir şekilde çalısır.Szi nokia 3100 ın kilitlendiğini gördünüz mü?Telefonu zroalyacak özellik olmazsa stabilite bozulmaz tabi..

  50. SDN Okuru dedi ki:

   Ilk yorumlari okudum o kadar da tarafli yazmamislardir dedim ama ne yazik ki coook tarafli bir yazi olmus. Ios ta hic bir tikanma yokmus; o kadar cok goruyorum ki biri aradiginda cevap vermek icin kaydiriyorlar o sirada telefon donuyor.

  51. SDN Okuru dedi ki:

   Bir de ortadaki fotolarin bile hep ios olmasi dahi gosteriyor ne.kadar tarafli oldugunu

  52. SDN Okuru dedi ki:

   Taraflı Hazırlanmis Diyenlere Önerim Var , Sizde Karsilastirin , Bizde Okuyalim…

  53. SDN Okuru dedi ki:

   Bence android ci tolga kardesimiz bizi yeterli iyi temsil edememis

  54. Burakfrcsgzl dedi ki:

   Bana bu daha bi hoş geldi .
   Android taraftarı birisiyim.
   Uğraşmayı ve kurcalamayı seviyor, teknolojiden de anlıyorsanız Android size daha uygun olabilir.

  55. SDN Okuru dedi ki:

   gerçekten çok çok amatör bir yazı olmuş , developer olarak bakıldığında kesinlik android bir numaradır , hatta her konuda bir numara bu testi hangi sürümler ve hangi cihazlar ile yaptınız bilmiyorum ama biz defalraca aynı uygulamalarla test ettik Android ICS yani Android 4 şu anda İOS tan önde ,

  56. SDN Okuru dedi ki:

   Evet iphone pahali ve bu yuzden iphone 3gs’imden sonra yeni bir telefon olarak samsung galaxy s2 alma karari aldim. inanin sadece 3 hafta dayanabildim telefon gercekten guzel ekrani buyuk falan filan ama olmuyor iphone 3gsim burnumda tuttu.galaxy s2 yi satip iphone 4s aldim kendime geldim. bi daha ucu besi aramam iphone bu sekilde devam ettigi surece iphone dan da sasmam.

  57. SDN Okuru dedi ki:

   Guzel bir yazi olmus
   Apple nin eksileri bence sunlar
   Home tusu maalesef 1 sene gibi bir zamanda hassayiyetini kaybediyor ( activator var allahtan)
   Dier sevmedigim bir seyde mt uygulama gecislerinde yeniden acilmis gibi oluyor yani begenmedim eskiden 3.1.3 deyken proswicher mt nin babasiydi

  58. SDN Okuru dedi ki:

   1ruby1 belli ki iPhone 4 kullanmamışsın veya milleti kandırmaya çalışıyorsun, ilginç olan ne biliyo musunuz ios kullananlar android’e laf sokmuyorlar ki birsürü eksiği var ama android kullananlar iPhone’a laf atıyo.
   1.si iPhone’da 2G-3G’yi istediğin gibi kapatıp açabilirsin
   2.Ana ekrana widget koyamazsın ama bu en fazla 10sn zaman kaybettirir
   3.sü iPhone herzaman daha stabil seri hızlıdır. Android cihazı 3gün kapatma donar ama iPhone’da bu olmaz.
   Şimdi diyeceksin ki iPhone mu kullanıyosun? Hayır HTC Sensation XE kullanıyorum ve asla bir iPhone olamaz ve şuanda bir pasaport bulup kaydettirmek koşuluyla 1,500TL’ye iPhone 4S alabilirsin

  59. checkirge dedi ki:

   benim eleştirim forumda android kullanıcıları özgür kullanıcı, ios kullanıcısı özür olmayan kazık yemiş kullanıcı sıfatıyla anılıyor. hiç de öyle değil arkadaşlar isteyen istediği platformda istediği gibi özgür olabiliyor.

  60. Elbruz46 dedi ki:

   İOS stabil olması ve performans yönünden öne çıkıyor.
   Peki bu neden böyle?

   Gayet basit APPLE markalı her üründe olduğu gibi yazılım donanıma özel hazırlanıyor…

   İşletim sistemi sadece sınırlı sayıdaki donanım göz önüne alınarak ve o donanımlarda en yüksek performansı vermek üzere yazılıyor…

   Bu Apple’ın bilgisayarlarında da böyle telefonlarında da böyle…

   Mesela Microsoft Windows’u yazarken sayısız donanım çeşitliliği göz önüne alınıp mümkün olduğunca çok donanım ile birlikte çalışabilecek gibi tasarlanıyor. Sadece bir donanıma özel değil…

   Aynı şey ANDROID için de geçerli.

   Her marka kendi cihazına uygun rom hazırlamış olsa da temel olarak hazırlanan ANDROID sürümü bir çok marka ve bu markaların tercih edecekleri donanımlara göre tasarlanıyor.

   Bu gözden kaçırılmamalı.

  61. trak99 dedi ki:

   Sınırlamalar ve Esneklik konusunda galip ise ”Maalesef Android” denecek sandım.Yazının objektif olmadığı açık;fakat bazı maddelerin doğruluğunu kabul etmek gerek.
   En Basit Örnek ile Android’in iOS ‘tan daha stabil olduğu doğru ;fakat uygulama cephesinde iOS’un üstün çıkması yanlış.Bunun nedeni ise belirtildiği gibi Apple’nin uygulamaları filtrelerden geçirmesi bu yöntem birtakım faydalar sağlıyor ise de Android’in eline su dökemez
   Yazının sonunda ise GALİP iOS denilmesi yanlış:Galip yok ,Stabilite isteyen iOS,Özgürlük isteyen Android Kullanmalı Denilmeliydi

  62. celalim93 dedi ki:
   Alıntı cgrszone Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   açıkçası bazılarına ben cevap vermek isterim. mesaj olayı için siri var fakat androiddeki kadar çok dil seçeneği yok maalesef.

   swype klavye herkese hitap etmeyebiliyor. sahip olup da lanet eden birkaç kişi tanıyorum diğer yandan ios klavyesi alıştıktan sonra gayet akıcı ama kelime düzeltme olayı sıkıntılı.

   jb dışında app yüklenemiyor. kaldı ki jb artık yasal ve garantiyi etkilemiyor. isteğe bağlı. jb yapmadan mutlu mesut yaşayan arkadaşlarım da var.

   android kadar kişiselleştirmek için jb şart. jb’den sonra istersen telefona bootloader yükleyip android bile kurabiliyorsun…

   sistemin kapalı olması geliştiricileri pek etkilemez. güzel bir SDK ve dökümantasyon olduktan sonra sıkıntı çıkmaz. Windows ve WP’da kapalı ama .NET konusunda çığır açmış vaziyette…

   Uygulama sertifikası evet biraz pahalı ama bu işi yapan insana zaten pek koymaz. kaldı ki o sertifika ile beraber nasıl yazılım tasarlamanız gerektiği ile ilgili dökümanlar geliyor. kafanıza göre ios yazılımı yapamıyorsunuz yani. yoksa apple’ın onayından geçmiyor yazılımınız…

   jailbreak sonrası cihazdaki stabilite nereye gidiyor acaba swype klavyeye alışmam 1 saat sürdü yazdığınız kelimeyi anlamıyorsa ekliyorsunuz bu kadar basit onun haricinde parmağımı kaldırmadan kelimeleri yazabilmenin rahatlığı var biri demiş swype klavyeyi övüyor şöyle böyle eee apple yapsaydı swype ı çok gerekli teknoloji şu bu denilirdi emin olabilirsiniz. cihazları yüzeysel olarak kullanan biri değilim her ayrıntılarına girerim. bildirim çubuğunu android işletim sisteminden görüp kopyalayan başka bir firma değil miydi? siri dediğiniz uygulama daha yeni çıktı ve sadece iphone 4s te var. ancak 2010 da alınan galaxy s te okuduğunu metne dönüştürüp metin mesajı olarak gönderme özelliği vardı ve şu an çoğu android modelinde bulunuyor.bluetooth ve fm radyosu olmayan bir cihaz kullandığınızı tekrar hatırlatayım. bana özgür olduğum şu nokta var cihazımda diye bir şey söyleyin ya merak ediyorum ayrıca bootloader dan kurduğunuz android işletim sistemi değil haberiniz olsun kendinizi avutmayın cihazıma android kuruluyor diye hani android marketi hani android uygulamaları hani itunes ya da harici program olmadan kullanabilme özgürlüğü. bende telefona 2 bin tl para versem paramın hakkını alıyorum derim inanın

   @acer arkadaşımıza katılıyorum

  63. SDN Okuru dedi ki:

   Çok saçma bir inceleme olmuş. Tabi buna inceleme denebilirse. Nedense güncelleme konusunda android’in ios ye göre ne kadar avantajlı olduğundan, ne kadar basit güncelleme yapilabildiginden hiç bahsedilmemis. Güncelleme sonrası veri kaybi açısından android’in ios ye karşı ne kadar avantajlı olduğundan da bahsedilmemis. android in bir çok avantajı bir madde de toplanmis üstelik bir çoğu es geçilerek. ios nin azicik olan avantajları ise sanki cokmus gibi gösterilip madde madde yazılmış. Üstelik fazla bilgi sahibi olmayan bir kişinin nerde görülmüş ios yi rahat kullanabildiği alır almaz uygulama bile yukleyemisin ios ye jb yapmadan, oysa android oylemi gördüğün herşeyi yükle hack’ın jb nin ne olduğunu bile bilmeden. tarayicidan da hiç bahsedilmemis. Çok taraflı olmuş sizden bunu hiç beklemezdim.

  64. SDN Okuru dedi ki:

   Yazı bir karşılaştırma yazısı değil. Kulaktan dolma bilgilerle yazılmış ve IOS açıkça övülmüş. Yazının karşılaştırma yazısı olması için alırsın 2 tane makine eline, eşit donanıma sahip. Sonra bunları gayet bilimsel bir şekilde işlem sürelerini ölçersin. Tabi arkaplanda çalışan uygulamalarıda göz önünde bulundurursun. Yoksa IOS hızlı demenin hiç bir anlamı yok.
   Ayrıca bir uygulamanın açık kaynak olması saldırıya açık olduğu anlamına gelmez. Neyse daha çok şeyler yazacaktım da, boşver. Yukarıdaki yorumlarda izah edilmiş.

   Böyle bir siteye böyle bir karşılaştırma yazısı yakışmamış.

  65. engerex dedi ki:

   Androidte bir çok markanın bir çok modelinden birinde bir çok boyut ve donanım seçeneklerinden birini tercih edebiliyorsunuz.

  66. SDN Okuru dedi ki:

   3 yıl iphone kullandım şuan S.G Note var, ama kesinlikle iphone kalitesi yok. Telefonum çok güzel fakat, iostan sonra android biraz attan eşeğe binmek gibi oldu. Telefonu root ettim, rom yükledim, birçok market yükledim ama yok.. Appstore’un o kalitesinin yanına yaklaşamaz android market.

  67. checkirge dedi ki:

   android öven arkadaşlar istediğiniz kadar övün lafımız yok android uzaya çıkarıyor deseniz bile lafım yok isteyen istediği platformu över. ama diğerini ezme,lekeleme,aşağılama çabası neden onu bir söyleyin bana. android kullanıyorsan apple’a neden laf atıyorsun? yok apple kullanan gerizekalı yok apple kullanan enayi.. kusura bakma ama sana ne arkadasım parası olan kullanır

  68. celalim93 dedi ki:

   @checkirge hangi mesajda dediğiniz gibi bir söylem var. Siz kendinizi öyle hissediyorsunuz galiba

  69. cgrszone dedi ki:

   şu apple üşmanlığı anlayamıyorum bir türlü Bootloader ile dual boot yapıp normal bir şekilde çalışıyor. Hatta gingerbread versiyonu vardı iphone için sanırım ama üzerine düşen kimse yok. oturup kimse gelişmesi için kasmıyor maksat çalıştığını görmek. iOS varken gerek yok çünkü. ben cihazın özgür bir yanı var demiyorum ama olan özellikleri bana fazlası ile yetiyor. ayrıca o kadar özgürsünüz ama nereye kadar kullanıyorsunuz? oturup üzerine bir donanım bağlayıp kod mu yazıyorsunuz? ya da kodlarını düzeltip kendi istediğiniz bir şeyi mi ekliyorsunuz? hayır eee, daha ne…

   ayrıca 2000 tl hayatta vermem hat ile beraber 800 TL’ye aldım aylık taksitlerle de 1300 TL civarı bir paraya geldi. bana öğrenci olmama rağmen koymadı açıkçası. Türkiye’de bu kadar kazık fiyatlara satılıyor olması ve kimsenin alamıyor olması benim sorunum değil

  70. checkirge dedi ki:

   @celalim93 ben forumdaki genel görüşten bahsediyorum sadece bu başlık değil. ayrıca gidip 2bin küsür liraya ben de almadım 1200 liraya aldım iphone 4s i

   S II bin kat daha iyi diyenler için de küçük bir benchmark testi

   devamı burada: http://www.anandtech.com/show/4951/i…pu-than-ipad-2

  71. SDN Okuru dedi ki:

   EXOP…TAMAEN KATILIYORUM BELLİ İOS FANATİĞİ BUNU TARAFSIZ BİRİNİN YAPMASI GEREK

  72. SDN Okuru dedi ki:

   Üzgünüm fakat gerçekten çok kötü ve başarısız bir karşılaştırma olmuş. iOS’u galip kıldığınız kategorilerin hepsinde neden Android’in kazanacağını açıkça söyleyebilirim.

  73. celalim93 dedi ki:

   @cgrszone kendinizi avutmaya devam edin. Sanırım galiba görmüştüm diyerek olmuyor bu işler.harici harddiskimi otg kablosu ile bağlayıp arşivimi düzenliyorum. Root yaptıktan sonra gereksiz ram harcayan sistem dosyalarını kilitledim ve ram kullanımı minimuma düştü. Cihazımın performansı arttı. Bu daha başlangıç

  74. SDN Okuru dedi ki:

   ios un uygulama gelıstırme konusundakı polıtıkası android e gore daha ıyı. sertıfıka ıcın odenen para niteliği arttırıyor.oysa android niteliği 2. plana almıs ve bıran once uygulama pazarında ısmı duyulsun dıye nıcelıge onem verıyor sayı artsında kalıtelımı vıruslumu onemlı degıl dıyor acıksacı.
   ben android kullanıcısıyım.telefon haddınden razla ram tuketıyor ve arka planca cok uygulama calısıyor.fakat ozellestırebılme ve her fıyata android bulabılme şartları andrıid kullanmama neden oluyor.birda ayfon kullananların ımajından dolayı ayfondan sogumuş durumdayım

  75. celalim93 dedi ki:

   @cgrszone kendinizi avutmaya devam edin. Sanırım galiba görmüştüm diyerek olmuyor bu işler.harici harddiskimi otg kablosu ile bağlayıp arşivimi düzenliyorum. Root yaptıktan sonra gereksiz ram harcayan sistem dosyalarını kilitledim ve ram kullanımı minimuma düştü. Cihazımın performansı arttı. Bu daha başlangıç

   — Mesaj Güncellendi —

   @checkirge göndermiş olduğunuz test sonucu grafik yonga seti ile ilgili test

  76. SDN Okuru dedi ki:

   Iphone 3gs kullandım bir süre, şuan android kullanıyorum. Iphone 2400 tl saymıştım acıdim parama dögrusu. Sokaktaki ve dıger cevrelerdeki gözlemlerimı paylaşacak olursam, iphone’ u parası çok olan ve teknolojinin t sindn anamayan gösteriş meraklıları alıyo. Başka söze hacet yok…

  77. SDN Okuru dedi ki:

   once yorumları okdum sonra ıncelemeyı.fakat gercekten taraflı olmuş.bılınclı bır sekılde yapıldıgını sanmıyorum ama durum boyle.android in daha cok telefonda olması stabilizasyonnun bozulması denılıyor ıos ta az cıhaz oldugu ıcın gelıstırıcılerın ısıne geldıgı soylenıyor ama bu ınceleme gelıstırıcıler ıcınmı yoksa satın alanlar ıcınmı yapılıyor?
   konu erısılebılırlık ama herkezın erısemedıgı ıos kazanan nasıl oluyor?

  78. cgrszone dedi ki:
   Alıntı celalim93 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   @cgrszone kendinizi avutmaya devam edin. Sanırım galiba görmüştüm diyerek olmuyor bu işler.harici harddiskimi otg kablosu ile bağlayıp arşivimi düzenliyorum. Root yaptıktan sonra gereksiz ram harcayan sistem dosyalarını kilitledim ve ram kullanımı minimuma düştü. Cihazımın performansı arttı. Bu daha başlangıç

   — Mesaj Güncellendi —

   @checkirge göndermiş olduğunuz test sonucu grafik yonga seti ile ilgili test

   Harici cihaz bağlantılarını camera connection kit destekli tüm iOS cihazlarla yapılabiliyor. HDD bağlayıp iFile ile dosyaları düzenleyebiliyorsun.

   Ben de şöyle söyleyeyim, Cihaza SSH kurulu. İstediğim zaman cihaza bağlanıp cihazdaki dosyaları bilgisayardan da düzenleyebiliyorum. Ayrıca cihazın kendi localinde web server kurdum Cihaz içine PHP dosyalarımı atıp çalıştırabiliyor ve başkalarına sunabiliyorum Veri tabanı olarak da SQLite kullanıyorum Bu arada Cydia’da JavaVM, python ve perl için de interpreter var. İstersem bu dillerde program yazıp cihaz üzerinde kullanabiliyorum da

   Androidi övücem diye bin takla atmanıza gerek yok Ne yapılabiliyorsa iPhone ile de yapılabiliyor Cydia’yı yeteri kadar kurcalamadan gelmeyin benim karşıma lütfen

   hatta konu ile ilgili resim atayım

  79. SDN Okuru dedi ki:

   bu degerlendırmeyı yapan/yapanlar kendı ıhtıyacları dogrultusunda kazananı belırlemısler(performans harıc)tamamen taraflı

  80. SDN Okuru dedi ki:

   Bazı androidciler iphonenin ekranının 3.5 inc olmasına laf atmış. Siz eniyisi bi 5inclik galaxy note alın güle güle bir yerlerinize sokarsınız 😀 sanki telefonu oyun oynamak için alıyolar yaa 🙂 eğer büyük ekran istiyosan alırsın telefonu 46inclik tvye bağlarsın ( bu sana yetermi bilmem) güzel güzel sen tv ye tv sana bakar. Androyidcilere 46 inc anca yeter 😀

  81. SDN Okuru dedi ki:

   800 mhz’lık işlemciyle 1.5 ghz işlemciye sahip bir telefondan ( binlerce telefondan ) daha stabil daha performanslı daha gerekli şeylerle daha güvenli çalışıyorsa üstüne çok konuşmaya gerek yok. Bu serinin en iyi telefonları Samsung Galaxy S serisi satmış 30 milyon iPhone satmış bir çeyrekte 37 milyon mu ne. Özellikle yurt dışında ki insanların iyi eğitim aldığını ve teknolojiye bizden daha hızlı ulaşıp adapte olduklarını düşünürsek ve Apple’ın elindeki nakit parayla Motorola, LG, Samsung Mobile ve HTC firmasını aynı anda satın alabilecek paraya sahip iken ( hepsinin toplam değeri 75B $, Apple’ın nakiti 97B $ ) müşterilerine kaliteli maddelerden kaliteli cihazlar üretip satıyorsa tekrar diyorum üstüne çok konuşmaya gerek yok.

  82. celalim93 dedi ki:

   adobe flash player desteği niye gelmedi iphone a? ayrıca cydia yı karıştırmadan karşıma gelme dediğiniz insan 2 buçuk sene boyunca jb li ipod touch kullandı bilginize.bütün bu dediklerinizi jb olmadan yapın yapamazsınız. Andro mouse ile telefonumu hem bluetooth hem de wifi aracılığı ile bilgisayar faresi gibi kullanabiliyorum ayrıca teamviewer ile iş yerimden evimdeki bilgisayarımı kontrol edebiliyorum. Allshare ile dlna destekli televizyon vb cihazlarda sunum yapabiliyorum. Go launcher ex ile en ince detayına kadar cihazın menüsü ile oynamalar yapabiliyorum. .iso emulatorleri sayesinde sanal makine kurabildim telefonuma. hafıza dolduğunda cihazın stabilitesini görürsünüz. başlangıç 2

  83. freewill dedi ki:

   4.0 la birlikte bu vw olayı sona eriyor bildiğim kadarıyla sgs2 ye 4 yüklediğimde inanılmaz fark vardı ki daha tamamlanmamış olduğu halde inşallah 4.0 la birlikte daha iyi yerlere gelecektir.

  84. fyodor dedi ki:

   Android de root ios ta jailbreak yapmaniz lazim. Bundan baska ikisi de ozgur degil. Isin program yazma tarafina bakarsaniz kesinlikle ios a program yazmak kolay ve kazancli.

  85. SDN Okuru dedi ki:

   Çok iyi bi inceleme olmuş. Her iki işletim sisteminide kullandım ve deneyimlerim neredeyse incelemenizle bire bir örtüşüyor. Maddi durum elverse bütün cihazlarım Apple olsun isterim. Donanım ve yazılım eslestirilmesi mükemmel, performansı ve rahatlığını çok bariz bi şekilde hissediyorsunuz.
   Birde Apple “düşmanlarında” şu varki, %99 u kesinlikle IOS kullanmamıştır ama hep Androidin üstünlüğüne inanmışlardır nedense. Tabi anlayış göstermek lazım, sonuçta en iyisi sahip olduğunuz cihazinizdir 😉 bu arada bende Android kullanicisiyim şu anda.

  86. cgrszone dedi ki:
   Alıntı celalim93 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   adobe flash player desteği niye gelmedi iphone a? ayrıca cydia yı karıştırmadan karşıma gelme dediğiniz insan 2 buçuk sene boyunca jb li ipod touch kullandı bilginize.bütün bu dediklerinizi jb olmadan yapın yapamazsınız. Andro mouse ile telefonumu hem bluetooth hem de wifi aracılığı ile bilgisayar faresi gibi kullanabiliyorum ayrıca teamviewer ile iş yerimden evimdeki bilgisayarımı kontrol edebiliyorum. Allshare ile dlna destekli televizyon vb cihazlarda sunum yapabiliyorum. Go launcher ex ile en ince detayına kadar cihazın menüsü ile oynamalar yapabiliyorum. .iso emulatorleri sayesinde sanal makine kurabildim telefonuma. hafıza dolduğunda cihazın stabilitesini görürsünüz. başlangıç 2

   Flash player yine jb’den sonra eklenebiliyor ama ben flashsız bir hayattan daha çok memnunum. Gereksiz kasıntıdan başka bir şey değil bana göre flash. Teamviewer zaten her platformda olan bir yazılım Mouse olayı için app store’da envai çeşit yazılım var ve dediğin gibi bt ayda wifi ile bağlanabiliyor DLNA olayı da bir yazılıma bakıyor hem server hem client mevcut Cihaza farklı şekil verebileceğin yazılımlar yine cydia’da var. emülasyon olayına bir şey diyemem nihayetinde "cep telefonunda" hiç ihtiyacım olmadı.

   bu arada iOS aletleri 2. monitör olarak kullanabiliyoruz

   olay sidik yarışına dönmesin boşuna çünkü bunların hepsi yazılım. hangi platforma yazarsan orada olur. o yüzden tartışmak gereksiz. hepsi için bir sürü argüman çıkarılabilir. Android’de bir çok şey için root olmak gerekir. iOS’da da jb bu kadar basit…

  87. orcnd dedi ki:

   çok yüzeysel bir haber sdn kalitesine yakışmamış

  88. byyasin dedi ki:
   Alıntı orcnd Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   çok yüzeysel bir haber sdn kalitesine yakışmamış

   Kesinlikle SDN kalitesi diye bir şey kalmamış taraflı bir yazı…

  89. celalim93 dedi ki:

   Root gerekmeden yapılabilen çok şey mevcut. Root olayında sadece cihazdaki tam yetki sistemde değil kullanıcıda oluyor. Cydia daki repoların yüklenmesini beklemek kadar lanet bir şey yoktur. En az 10 tane repo bile adamı 5 dakika bekletiyor. Ayrıca jb yapıp ta cydia denilen her girdiğinde repoların yüklenmesini beklemekten sıkılmayan ve bu kadar memnun olan gördüğüm ilk kişisiniz

  90. cgrszone dedi ki:
   Alıntı celalim93 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Root gerekmeden yapılabilen çok şey mevcut. Root olayında sadece cihazdaki tam yetki sistemde değil kullanıcıda oluyor. Cydia daki repoların yüklenmesini beklemek kadar lanet bir şey yoktur. En az 10 tane repo bile adamı 5 dakika bekletiyor. Ayrıca jb yapıp ta cydia denilen her girdiğinde repoların yüklenmesini beklemekten sıkılmayan ve bu kadar memnun olan gördüğüm ilk kişisiniz

   Benim işim devamlı Cydia’da değil ki. Ne lazımsa bir kerede yüklüyorum ve cydia ile işimi bitiriyorum Ayda bir açarım cydia’yı update varsa yapar geçerim bu kadar basit Cydia bana neden rahatsızlık versin ki. Ayrıca lüzümsuz repoları kaldırıyorum bu da süreyi azaltıyor. Şimdi yakın bir zamanda kendi repomu açıcam. En çok kullandığım şeyleri oraya atıp kurtulucam bu eziyetten.

  91. celalim93 dedi ki:

   Hayırlı olsun diyeyim. Umarım bir gün android e geçip iphone da telefon muydu dediginiz günleri de görürüz

  92. cgrszone dedi ki:
   Alıntı celalim93 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Hayırlı olsun diyeyim. Umarım bir gün android e geçip iphone da telefon muydu dediginiz günleri de görürüz

   O gün’ün olması için JB olayının bitmesi lazım Zira Androidi de çeşitli cihazlarda (LG Optimus Black, HTC Sensation, Samsung GSII) kullandım. Ben yazılımcı olduğum için bana en cazip ve performanslı sistem iOS geliyor. Başkalarının tercihleri ne yönde olur bilemem…

  93. celalim93 dedi ki:

   Hayırlısı

  94. SDN Okuru dedi ki:

   Cihaz çeşitliliği ve uygulama çeşitliliği android için neden olumsuz değerlendirilmiş anlamıyorum.Stabilizasyon konusundada acaba turkcell t20 ile iphone 4 mü karşılaştırıldı anlamış değilim bence değerlendirmeyi yapanlan çok tarafsız davranmamışlar.Açıkcası işim gereği her telefon modeli elimden mecburen geçiyor.Iphone un android cihazlardan daha iyi olan tek yanı luk fark ile dokunmatiğidir.Bunun dışında her uygulamanın aynısı ya da alternatifini androidde bulabiliyorsunuz.Stabilizasyon/performans konusunda da fiyat olarak eşdeğer bütün android modelleri iphone a kafa tutar.

   Değerlendirmenin son yorumu gibi teknolojiyi seviyorum sınırlara takılmak istemiyor telefonumu kendime göre kişiselleştirmek istiyorum diyorsanız Android,daha fazla para verip masaya koydugumda Marlboronun yanında güzel dursun diyorsanız Iphone alın derim.

   Saygılar

   [email protected]

  95. SDN Okuru dedi ki:

   @celalim93 kendi ağzınla söylemişşin iPod Touch kullamdım diye sen hiç iPhone 4S kullandınmı? Tabiki kullanmadın ayrıca sürekli google’ın elindesiniz ve ayrıca Android 4.0 ilede baya kısıtlar geliyor son olarakta iPhone olmasaydı ne android yada galaxy s2 olurdu

  96. 1ruby1 dedi ki:
   Alıntı cgrszone Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Flash player yine jb’den sonra eklenebiliyor ama ben flashsız bir hayattan daha çok memnunum. Gereksiz kasıntıdan başka bir şey değil bana göre flash. Teamviewer zaten her platformda olan bir yazılım Mouse olayı için app store’da envai çeşit yazılım var ve dediğin gibi bt ayda wifi ile bağlanabiliyor DLNA olayı da bir yazılıma bakıyor hem server hem client mevcut Cihaza farklı şekil verebileceğin yazılımlar yine cydia’da var. emülasyon olayına bir şey diyemem nihayetinde "cep telefonunda" hiç ihtiyacım olmadı.

   bu arada iOS aletleri 2. monitör olarak kullanabiliyoruz

   olay sidik yarışına dönmesin boşuna çünkü bunların hepsi yazılım. hangi platforma yazarsan orada olur. o yüzden tartışmak gereksiz. hepsi için bir sürü argüman çıkarılabilir. Android’de bir çok şey için root olmak gerekir. iOS’da da jb bu kadar basit…

   Madem iki platformda aynı şeyleri yapabiliyor neden daha fazla para vereyim ? Iphone 2.500 TL ve verilen parayı kesinlikle hak etmiyor, 1000 TL olsa alırdım. 2000 TL vereceksem eğer Galaxy Note alırdım sanırım, ki bir telefona 2000 TL vermem o ayrı mesele, verene mani olmam, ailemden biri almadığı sürece

  97. giresunlu_28 dedi ki:

   kesinlikle taraflı bir yazı olmuş android’in üstünlüğü bariz bir şekilde belliyken böyle saçma sapan bir sonuca varılması ilginç… ayrıca apple değil telefon klozet kapağı bile üretemez… 2 bin lira vericem bide apple kölesi olucam yok ya.. o kadar para veripde bluetooth dan hiçkimseye bir yollıyamıcam ve alamıyacam güncelleme oldumu para vericem allah korsunun bide bataryası bozuldumu yedin ayvayı garantisi bile devam etse adamlar para alyor ben bmyle cihazın afedersiniz ama anca içine ederim.. özgür platfom varken neden kendimi köle ediyim yaşasın ANDROİD diyorum başkada bişey demiyorum…

  98. cgrszone dedi ki:
   Alıntı 1ruby1 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Madem iki platformda aynı şeyleri yapabiliyor neden daha fazla para vereyim ? Iphone 2.500 TL ve verilen parayı kesinlikle hak etmiyor, 1000 TL olsa alırdım. 2000 TL vereceksem eğer Galaxy Note alırdım sanırım, ki bir telefona 2000 TL vermem o ayrı mesele, verene mani olmam, ailemden biri almadığı sürece

   Yalnız fiyatlar git gide yükseliyor biri 2000 der diğer 2500 Yurt dışından alın o zaman Yurt dışında her türlü daha ucuz

  99. 1ruby1 dedi ki:
   Alıntı cgrszone Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Yalnız fiyatlar git gide yükseliyor biri 2000 der diğer 2500 Yurt dışından alın o zaman Yurt dışında her türlü daha ucuz

   Hımm onun için yurt dışına gideyim teşekkürler bütün sorunlarımı çözdün kalsın ben Türkiye’de makul ücrete satılan (500 TL) Galaxy Gio almıştım, iphone ne yapıyorsa fazlasını yapıyor.. Artan para ile arabamı yeniledim 😉

  100. checkirge dedi ki:
   Alıntı giresunlu_28 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   kesinlikle taraflı bir yazı olmuş android’in üstünlüğü bariz bir şekilde belliyken böyle saçma sapan bir sonuca varılması ilginç… ayrıca apple değil telefon klozet kapağı bile üretemez… 2 bin lira vericem bide apple kölesi olucam yok ya.. o kadar para veripde bluetooth dan hiçkimseye bir yollıyamıcam ve alamıyacam güncelleme oldumu para vericem allah korsunun bide bataryası bozuldumu yedin ayvayı garantisi bile devam etse adamlar para alyor ben bmyle cihazın afedersiniz ama anca içine ederim.. özgür platfom varken neden kendimi köle ediyim yaşasın ANDROİD diyorum başkada bişey demiyorum…

   yorumlar iyice anlamsız olmaya başladı tamam apple düşmanısın da bu kadar da olmaz

  101. giresunlu_28 dedi ki:
   Alıntı checkirge Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   yorumlar iyice anlamsız olmaya başladı tamam apple düşmanısın da bu kadar da olmaz

   neresi anlamsız evet apple düşmanıyım çünkü apple telefonu tekeli altına almaya çalışıyor sanki telefonu kendi bulduya… bi kere apple işletim sisteminde başka bir şey üretmiyor bilgisyar dahil tüm parçalarını ya samsung ya lg yada diğer marklar üretiyor….he bu arada bu kapasitif ekranı da tabletide ilk çıkaran çekik gözlü arkadaşlar yani çinliler….

  102. checkirge dedi ki:

   tabi ki tekeline almak isteyecektir. her zaman daha çok para kazanmak isteyecektir adam babasının hayrına yapmıyor ki sonuçta herşey para kazanmak için. onların stratejisi böyle. ister alır ister almazsın. ama çıkıp da apple klozet kapağı bile yapamaz demek biraz saçma. neler yaptığı ortada apple’ın. burda sayıp da sidik yarısı yapmaya gerek yok

  103. SDN Okuru dedi ki:

   Beyazayeb kardesim guzelce aciklamis

  104. giresunlu_28 dedi ki:

   valla sidik yarışına giren çünkü apple hiçbir şey yapamadığı ortada daha deminde dediğim gibi kendileri sadece işletim sistemi üretiyor başkda birşey yapamıyor yapamadığı içinde morotola bu aralar apple fena bir şekilde kitleyip duruyor….

  105. mesa dedi ki:

   (Yazar: Yusuf Canpolat Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.)

   Ne diyebilirim ki Samsung Galaxy S 2 kullanicisi olarak, Sonuc zaten basta kendini belli etmiş..

  106. cgrszone dedi ki:

   Makaleyi sonuna kadar okumamak da bu aralar moda oldu

  107. giresunlu_28 dedi ki:
   Alıntı mesa Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   (Yazar: Yusuf Canpolat Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.)

   Ne diyebilirim ki Samsung Galaxy S 2 kullanicisi olarak, Sonuc zaten basta kendini belli etmiş..

   aynen katılıyorum sadece telefon markasını değiştirerek Sony Ericssın Xperia Ray Kullanıcısı Olarak 😉

  108. __L__ dedi ki:

   Benim anlamadığım, he herkes "salak" hiçbişi bilmiyor en iyiyi siz biliyosunuz, milletin canı sıkılmış, teknolojiden anlamıyor bi halt bildiği yok ondan iPhone alıyo di mi !!

   Takdir-e şaya.. Helal valla, hadi bakalım koçlar aynen devam, kralsınız aslansınız yürüyün kim tutar sizi!!!

  109. giresunlu_28 dedi ki:
   Alıntı __L__ Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Benim anlamadığım, he herkes "salak" hiçbişi bilmiyor en iyiyi siz biliyosunuz, milletin canı sıkılmış, teknolojiden anlamıyor bi halt bildiği yok ondan iPhone alıyo di mi !!

   Takdir-e şaya.. Helal valla, hadi bakalım koçlar aynen devam, kralsınız aslansınız yürüyün kim tutar sizi!!!

   ha şunu bileydin teknolojiden anlamayan adam alır zaten iPhone, çünkü iPhone kendisini teknoloji özürlü….

  110. SDN Okuru dedi ki:

   Giresunlu_28
   apple hic bisey yapamamis olsaydi,
   suanda kullandigin windows isletim sistemi olmazdi(çünkü bu isletim sistemleri windows serisi apple zamaninda patenti almadigi icin calindi ki microsoft da kabulleniyor bunu)

  111. SDN Okuru dedi ki:

   kapasitif dokunmatik ekranlari ilk olarak cinli kardeslerimiz yapmis olabilir ama patenti apple’ın elinde 
   apple donanim yapmada usta bir firma olmadigi icin patentleri dahilinde farkli firmalara urettirir parcalarini
   apple parcalarini farkli firmalara yaptiriyor diye onlara bagimli mi degil cunku her ince ayrintisina kadar apple planlamasi sonucunda olur
   C

  112. SDN Okuru dedi ki:

   androd ozgurluktur ios kapaliliktir,simdi her 10 saniyede bir rom’lu rom’suz androidli bir cihaza virus girisimi yapiliyo mu evet,iphone da jb yapilsa bile girmiyor
   6-neden flash player yok,flash player adobe’nin de kabul ettigi gibi guvenlik aciklariyla dolu bir yazilim applein bunu cihazlarina sokmamasinin nedeni sattiklari cihazin uzun yillar boyunca dayaniyor olmasindan dolayi
   7-motorola apple ı sıkıstirsa ne olur sanki saf saf konusmayin tum amerikan ekonomisinin dis borclari bir apple in satilmasiyla ortadan kalkabiliyor ve uste para kalabiliyor ki tum dunyanin en cok dis borcu olan ulkesi amerikadir,
   8-yurtdisindan iphone almak icin illaki yurtdisina cikmak gerekmez salak arkadasim,internet elinin altinda bir cok alisveris sitesinde zaten yurtdisindan getirilmis cihazlar satiliyor 
   9-bu 2000-2500 tl muhabbeti nedir allahini seversen ya 
   1150 tl ye 4s 16gb beyaz aldim ve ayni fiyata htc 3d evo,galaxy s2..hatta daha pahaliya htc sensation alinabiliyor
   Simdi hangisi daha pahali 
   10-evet arkadasim apple iphone teknoloji ozurlu ve bir cok teknoloji yorumcusu tarafindan dunyanin en iyi mobil isletim sistemi seciliyor
   11-bence artik su savunmanizi degistirn(500 tl’lik android ile 2000tl’lik iphone ayni seyi yapiyor)
   1-iphone un fiyati 2000 tl ye operatorler tarafidan somurulerek almak zorunda degilsin-800$ a en iyi alinabiliyor
   2-lan salaklar 500tl’lio androidli cihaz diyelimki 2000 tl lik iphone la ayni isi yapiyorda
   Sizin 500 liradan pahali olan cihazlariniz 500 tl lik olandan farkli bisey mi yapiyo,ki ikiside android
   Kulaktan duyma bilgilerle yazi yazmayin,bu arada apple teknoliden anlamiyosa siz yasamayin tum dunya teknolojiyi appledan takip eder

  113. SDN Okuru dedi ki:

   Fazla söze gerek yok apple her zaman tek telefonlar rekabete giriyor ve %29 lik pazar payina sahip
   Android yaklasik 300 cesit cihazla %46 lık pazae pyina sahip
   Sadece zekanızı mantiginizi kullanin
   29/1 mi daha fazladir
   46/300 mü ? Dogrusu haklisiniz icinizdeki anlasilmayan bu eziklik duygusu sizi dahada salaklastiriyor,boyle devam edin ANDROİDCİLER hayatniz boyunca kendinizi hakli sanin ve salakca ve mutlu sekilde ölün 🙂 yazik lan acidim size…

  114. aliitemel dedi ki:

   İsteyen istediğini kullanır arkadaşlar, tartışmalar gereksiz.

   Android’li telefon kullanıyorum, para sıkıntım olmasaydı iphone 4s alırdım

   Androidten memnun muyum? Tabi ki de

  115. SDN Okuru dedi ki:

   Selamlar,

   Gecenlerde Iphone4 cihazim ile bir mekanda djlik yaptim.(djay uygulamasi cift kanal decki simule ediyor. ve headphone’a splitter baglayarak sarki calarken ayni anda bir sonraki sarkiyi dinleyebiliyorsunuz.)Ve airport experess ile de dj kabinine girmeden oturdugum masadan muzik yaptim..Sanirim bu,Iphone’nun bir telefondan cok ote birsey oldugunu anlatiyor.

  116. SDN Okuru dedi ki:

   Bence Android kullanmak için uzman olmak gerekmiyor. Bu konuyu biraz fazla abartmışsınız.

  117. zuvay nidya dedi ki:

   bu isler uzadikca uzuyor ya.bunun sonu olmaz….
   ilk etapta windows mobile kullanirken,iphone lari öyle kötülerdim ki büyük konusmamda bile sonunda iphone 4s kollanicisi oldum..ilk iphone um ise 4 dü…aldigima da pisman degilim.simdi ise iphone 4s 64gb ligini kullaniyorum.
   bir cok deneme firsati buldugum halde bile samsung galaxy s2 ne yazikki beni tatmin edemedi.ama kalkip da samsung gs2 kötülemiyorum.zevk meselesidir….
   her iki telefonda isini görürüyor.bu neden ios android tartismasi da gereksiz duyuyorum.
   benim ip4s almanin nedeni ise bu cebin avantajlarindan faydalandigim icin dir.uygulamalar ise iphone 4s de kaymak gibi calis
   tigi icin dir…

  118. SDN Okuru dedi ki:

   bende androıd dıyodum ama apple pahalıgınıın hakkını verıyor.androıd kullanıyorum cok kasıyor.stabıl degıl.guncelleme desen oooo gelmıyor 1 yıl oldu.bu gıdısle apple alcam .androıdın tek ıyı yanı ucuz olması bıde donanımsal artıları var ama iphone ayrı bısey stabıl guzel pek sorunu olmuyor

  119. v0ld3m0rt1s dedi ki:

   Evet işte insanlara anlatamadığım kısım buydu. IOS, Androidden daha iyidir.

   Android’e ROM atarken sorun yok. IOS’ta JB ile uğraşıyorsun.(2 dk sürmüyor ) Ayrıca cihazların yurtdışı fiyatlarını baz alalım. Çünkü herkes Türkiye’de Apple’ın şişirildiğini biliyor.

  120. hayalci dedi ki:

   Android kullanıcısı olarak.
   Ben bütçeme göre galaxy gio aldım, memnunum, aylık maaşım 2000 yada 5000 tl olsa gider hiç düşünmez iphone 4s alırdım. tabi bu maaş alıpda, iphone alanda yok paraları önemliya o yüzden, bende durumum bu, gio aldım, pişmanmıyım hayır, elimdekiyle yetinmek zorundayım. Tek diyeceğim iphone teknolojiyi sonuna kadar kullanacaksanız alın, o zaman o parayı hakeder. Yok eğer ben sırf millete hava atacam diye alanları var. JB yapmadan, şunu bunu yapmadan sadece kamerası için alanlarını gördüm. Telefonun hiç özelliklerini bilmiyorlar. Elimdeki gio ile iphone 4 olan bir adamı rezil ettim, adam bilmiyor ama bilse zaten ben bişey diyemem. Alanlarada tavsiyem telefonu sonuna kadar kullanın, o zaman asıl iphone kullandım diyeceksiniz.Ben hiç iphone kullanmadım hayatımda, donanım ve uygulamaları bildiğim için yazıyorum.Saygılarımla

   Düşüncem bu, param olsa iphone 4s alırdım çünkü, iphone daki oyunları başka hiçbirinde bulamadım,

  121. orcnd dedi ki:

   android i tercih etmemin sebebi esneklik oldu. ios’da bu esneklik ne durumda ksonuyu bilen arkadaşlar cevaplasın lütfen

   jb yapmadan ;
   ana menü tamamamen değişebiliyor mu ? androidde launcher uygulamaları ile istersek wp7 bile olabiliyor.
   kilit ekranı değişebiliyor mu ? android’de animasyonlar havada uçuşuyor.
   klavye değişebiliyor mu ? android de bir çok klavye mevcut hem tasarım hemde işlev açısından çeşit çok hatta el yazısı tanımada var

   jb oldukdan sonra yapılanlar beni çok etkilemiyor çünkü olay üreticinin becerisinden çıkıyor.
   android’de root oldukdan sonra debian çekirdeğinin arm desteği ile ubuntuyu emülatörsüz çalışıtırabiliyorsunuz hatta nginx kurabiliyorsunuz

   dolayısıyla cihaz kırıldıkdan sonra yapılabileceker üreticilerin becerisi sayılmaz bu yüzden karşılaşırma yaparken jb ve root işlemleri yapılmadan önceki haller baz alınmalı

  122. v0ld3m0rt1s dedi ki:

   Eğer tartışılan şey cihazlarda özgürlükse o zaman en üstün OS Maemo ve MeeGo oluyor. Yapılabileceklerinin sınırı yok.

   Karşılaştırmada dikkatimi çeken şey o kadar güçlü donanımlara rağmen bir multitasking karşılaştırması göremedim MeeGo 1 Ghz tek çekirdekli işlemciyle multitasking olayını en üst seviyeye ulaştırmış. Umarım Samsung Tizen’leriyle karşımızda gerçek anlamda açık kaynağın üstünlüğünü göreceğiz (Tabi Samsung güncel donanım kullanırsa)

   Maemo’da yapılabileceklerin bir kısmını söyleyeyim;

   Win 98 kurulabiliyor.
   Android kurulabiliyor.
   WebOS oyunları oynatılabiliyor.
   Debian tabanlı dağıtımlar kurulabiliyor (Ubuntu, Linux Mint, BackTrack)
   %95 O/C edilebiliyor. (Aslında tam doğru değil. Çünkü Cortex A8 normalde 1Ghz de çalışıyor. Burda downgrade edilmiş.)
   Linux tabanlı masaüstleri kullanılabiliyor. (LXDE gibi)
   Bir Linux Server’ı haline getirilebilir.
   wine ile şuan PC’lerde kullanılan Windows uygulamaları kullanılabilir. (Kütüphane kısıtlamsıyla)
   Sistem donanımı her parça silikonuna kadar en iyi şekilde kullanıyor
   .
   .
   .
   .

   gider…

   Bu yazdıklarımın tamamını zaman içerisinde MeeGo ile de göreceğiz..

  123. SDN Okuru dedi ki:

   Hadi ordan!!! saçmalığa bak ios arayüzde açık ara öndeymiş! kişiselleştirilebilir hiç bir tarafı yok! milleti bari kandırmayın!

  124. SDN Okuru dedi ki:

   Hhahah bikere yazar tarafsız değilki 🙂 bu yazının nesini okuyalım 🙂 androidin kullanımı karışıkmışş pehh

   android forever!!

  125. SDN Okuru dedi ki:

   Kişiselleştirme neden bu kadar önem arz ediyor? Siz binbir emekle yazılmış kodları bozup çirkin temalar üreterek ne elde ediyorsunuz? Steve Jobs’ın biyografisini okudunuğuzda daha iyi anlarsınız.

  126. SDN Okuru dedi ki:

   @orcnd
   Arkadaslar işte anlamadığınız nokta bu soruda
   ios’da menu degisebiliyomu tema yukleniyo mu jailbreaksiz ?
   Demekki siz androidi sadece tema,tasarim icin aliyosunuz,ayrica bana yok android acik kaynak kodlu,yok linux tabanli diye savunmayin,Kaç kisi kullaniyor
   Bence android kullananlarin hepsi olmasa bile bir cogu
   Android kullanananlarin ios kullananlara gore hem maddi acidan hem teknolojik acidan avantajli oldugunu sanıp cevresinde hem akkiliyim bi telefona o kadar para vermiyorum,hemde esas ben teknolojiden anliyorum demek icin kullaniyoe ve yaniliyorlar
   İos teknoloji ozurluyse androidi dusunemiyorum ki bi kere ios olmasa android olmazdi iosla rekabet icin planlanan bi isletim sistemidir android,
   Bu arada ios telefonumu kullanarak
   -Şuan dünya üzerinde havadaki tüm ucaklari,firmalarini,hizini,yukselkligine kadar gorebiliyorum,isteyen olursa programin adini da verebilirim
   -telefonuma bakarak uydu yorungelerini bulup,tv mi ayarlayabiliyorum
   -intenet sayfalafinin ayrintili analizini yapip,kaynagini gorumtuleyebiliyorum
   -sonra coook övdügünüz ama gerek olmasa bile android isletim sistemini kurabiliyorum ki bu gercek manasinda bir kurulum
   -acikcasinfazla soze gerek yok
   Android herseydir
   İOS HEM ANDROİD-HEM İOS DUR
   Siz androidin Yanina, üzerine degil hic ios kuruldugunu gordunuz mu ? Yok
   Crs

  127. SDN Okuru dedi ki:

   Arkadaslar bende bir androdi kullanicisi olarak sunu soyleyebilirim ki daha cok param olsa falan meselesi degil galaxy s2 fiyatina 4s de alinabiliyor neresi ucuzluk,
   1400 e ikinci el galaxy s2 alabiliyosun,1700 e sıfìr
   1400 e sıfır 4s 16gb alabiliyosun,1700 64gb sıfır
   Simdi su salak tavrinizi degistirin android daha ucuz diye alin bakalim fiyat farki ortada
   Android cephesinin en iyi telefonu ile ios cephesinin en iyi telefonu
   Yorum size kalmis ama gercekleri carpitmadan anlatin androidciler !

  128. SDN Okuru dedi ki:

   Bence çok taraflı davranmışsınız arayüz konusunda widgetlarla Android 1. olmalıydı.Andorid kullanıyorum ve uygulama yükleme konusunda hiçbir sıkıntım yok.Üstelik teknolojiden anlıyorsanız android alın demişsiniz altıüstü ekrana widget ve kısayol eklenen bölümde biraz insanın aklı karışıyor onunda teknoloji bilmekle bir alakası yok.Birde “karşılaştırma yapmasak da fiyat anlamında iOS’un bu alanda da liderlik koltuğunu bırakmadığını hatırlatalım” demişsiniz bu İOS daha ucuza geliyor anlamına daha yakın ve 500 TLye bile Android bulabilirken en ucuz İPhone’nun fiyatı malum

  129. SDN Okuru dedi ki:

   Tarih 04.02.2012 Android 4.0 çıkalı ne kadar oldu? hangi telefonda var? vee halen ne zman geleceği belli değil sürekli tarih ileriye atılıyor.
   Ios 5 ne zaman çıktı? ilk çıktığı günden itibaren iphone 3gs/4/4s e aynı saat yüklendi güncelleme. Android ciler telefonlarına 4.0 yükledikleri zaman iphone 5 ve anında ios 6 gelmiş olur… bu arada ne ios ne android yaşasın BADA…

  130. SDN Okuru dedi ki:

   Subjektif bir yazı olmuş. Yazarın böyle önemli bir konuda yorum yaparken daha dikkatli olmasını isterdim.

  131. SDN Okuru dedi ki:

   SDN den daha tarafsiz yazarlar bekliyoruz.

  132. SDN Okuru dedi ki:

   Bu İos vs Andorid karşılaştırması,İPhone vs Galaxy s2 değil.Gelip gelipte iphoneu övmeyin.Affedersiniz ama İos diyenler ya hava atmaya bayılıyor yada çevresindeki herkesin İphoneu var.Yahu her müzik atmak istediğinizde İtunes lazım.Bluetoothu başka telefonlarla kullanamıyorsunuz.Flashsız browser.Neredeyse hiç kişiselleştirilemeyen bir ekran (her ne kadar taraflı yazarımız açık ara önde desede)Gidin galaxy note alın İPhonedan 1000 kat daha memnun olursunuz.İosda ana ekrana saat bile eklenemiyor ya İosun Androidden üstünlüğü varsa uygulama mağazasıdır.Fakat eğer İphone derseniz işler biraz değişir İPhoneunun performansı çok yüksek ancak yine galaxy note vs. alırsanız daha üstün bir performans alırsınız iphonenun dokunmatik hissi görünüşü ve -kesinlikle- insanlar arasındaki havası almaya itiyor yüksek seviyeli androidler karşısında(yüksek seviyeli derken galaxy s2,note gibi diğer androidlere göre yüksek seviyeli :D)

  133. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar: Yusuf Canpolat
   Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
   Arkadaşım bunu yazan kişi özellikle Androidin iOS dan daha geride olduğu konuları seçmiş özellikle ve konularda özellikle iOSu savunmuş. Mesela Androidin açık olduğunu, iOSun kapalı olduğunu söylemiş ve demişki iOS kapalı olduğundan daha iyi virüs girmiyor. Bir tablet kullanıcısı indirebileceği vs. şeyler için özgür olmak ister arkadaşından aldığı uygulamayı kendi tabletine rahatlıkla yükleyebilmek ister internete bağlandığında bir siteden istediği şeyi indirebilmek ister bu konuda Android daha iyi tabiki fakat yazar iOSu savunmak için elinden geleni yapmış maşallah.

  134. SDN Okuru dedi ki:

   Android
   Android işletim sisteminin en önemli avantajı (yerine göre dezavantaj da olan) düşük kapasiteli cihazlarda bile çalışabilmesi. Bu güzel bir şey olsa da performans isteyen uygulamaların sorun çıkarması kullanımda sıkıntılara yol açabiliyor.

   “Bu güzel birşey olsada” bak hele bak lafa bak adam iOS u savunmak için elinden geleni yapıyo arkadaşım işte nasıl çeviriyor lafı hemen ve karşılaştırmanın sonucu=

   Bu bölümde de galip iOS oluyor. Cihaz sayısının az olması dezavantaj gibi görünse de stabilizasyonun korunabilmesi açısından önemli bir etkin oluyor.

  135. sercankd dedi ki:

   en iyisi 3310 kardeşim 3310daki yılan oyununu oynarken özgür olduğum kadar hiçbir telefonu kullanırken bu kadar özgür olmadım. sahilde, işte,okulda, yolda heryerde yılan oynadım. yere düşürdüm kaldırdım tekrar hiçbişey olmamış gibi oynamaya devam ettim, 3. kattan yere düşürdüm yer delindi, telefona birşey olmadı tekrar aldım yılan oynamaya devam ettim. var mı daha ötesi atın bakalım o iphoneları, galaxyleri 3.kattan parça kalıyomu yerde. )

   not: galaxy s kullanıcısıyım, miui rom kullanıyorum kafam rahat. burdaki karşılaştırma ne benim iphone almamı sağlayacak ne de galaxy mi değiştirmeme yarayacak. bir web programcısı olarak projelerimi bilgisayarım yanımda olmadığı zaman silveredit programıyla düzenliyorum. istediğim oyunu kurup oynuyorum telefonun görüntüsü sıkmaya başladığında tema değiştirebiliyorum.DragonGO var saolsun beni hiç yalnız bırakmıyor ne söylersem yapıyor. bunların hepsini bir öğrencinin geçinebileceği parayla elde ettim ne güzel değil mi?

  136. SDN Okuru dedi ki:

   tamamiyla tarafli bir yazi olmus. Flash bile oynatamayan bir telefona bu kadar methiye dizmek niye. Tamam artilari olabilir ama android sistemini silip atmak yersiz olmus. Tarafsiz bir arastirmaci daha iyi olurdu…

  137. hayalci dedi ki:

   Haklısın sercan sonuna kadar katılıyorum sana

  138. zuvay nidya dedi ki:

   her insan özgür dür tercih ini yapiyordur.cogu kisi aldigi telefonu kendisine göre daha iyi,isine yaradigi icin aliyordur.yoksa aldigi telefonuyla insanin basina kalkmak ne ise yarar….sinir oluyorum.
   cene yormaya ne gerek var ki burdaaa.ben onu anlamiyorum.yok o bundan iyi dir yok su bundan daha iyi dir.
   birakin artik su göz dikmeleri.herkesin kullandigi cep telefon kendine göre daha cok iyi olabilir.ama camur atmaktan baska birsey degil bu..
   haliyle parasi olan en pahalisinida en ucuzunu da alir arkadas….

   benim gücüm hem sgs2 hemde ip4s hatta ikisini rahatlikla alabilecek durumdayim ama ne gerek.almadan önce ise bi güzel incelerim sonra kararimi veririm,ben ise tercihimi iphone 4s 64gb den yana kullandim.isime cok yariyor.

  139. checkirge dedi ki:
   Alıntı giresunlu_28 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   ha şunu bileydin teknolojiden anlamayan adam alır zaten iPhone, çünkü iPhone kendisini teknoloji özürlü….

   teknoloji bilgini hepimize belli ettin bu şekilde sadece gülüyorum bu yorumlara

  140. zuvay nidya dedi ki:

   dur giresunlu…nerden biliyorsun ilk ekrani cekik gözlüler ürettii diye.arastirdin mi…
   hemen baliklama atlamiyalim,lütfen.
   bu derinleme isine hic girmesen iyi olur.herseyin ilkine gidersen vay anam vay.tartisma daha alevlenir…
   ilk önce böyle birseyin icaat edilmesi icin kafa lazim,kafandaki projei uygulamasi icin de para lazim,paran olduktan sonra bunu yapabilecek malzemesi olan sirket gerekir.haaa.ilk tableti cinliler yaptigini duyurmusun dur.acaba bu proje i ya alman hazirladiysa ucuz maliyeti icin ise cin sectiyse ne olcak….
   o yüzden bi ise adim atarsan ilk önce saglam kaynak gerek.ondan sonra ne yaparsan yap…

   biliyorsun cinlilerin maaliyet cok ucuz oldugu icin yurt disindaki firmalar hep cini seciyorlar.
   sunu da belirtmek isterim ki.cinliler öyle usta ki kopya yapmada.adamlar her fuara katilir, foto cekmekten baska isleri yok….acaba kim burda ilkini yapiyor yada proje caliyor…

  141. SDN Okuru dedi ki:

   SDN açıkça taraf tutmuş. Android bugün herkesin tercih ettiği ve çok daha büyük bir kitleye başarıyla hizmet eden bir sistem. Ve çok daha hızlı büyüyor. Bence piyasanın şimdiki durumu ortada ama 2-5 yıl arası bir süre zarfında android açık ara öne geçer.

  142. 7.42 dedi ki:

   Ben Apple düşmanıyım, ama Google da aynı şekilde. SDN ve her teknoloji sitesinde iPhone reklamı dolu. Yeni iPhone geliyor, ne zaman gelecek, gelmek üzere, almamak için 10 neden, almak için 10 neden, yok bilmem ne… iPhone akıllı telefonların kralı olarak gösteriliyor. Dizilerde telefon varsa %90 iPhone. Bu yüzden çok sevimsiz geliyor bana. Ne zaman çok reklamı yapılan şeyi alsam pişman oldum. Yeni telefon alacak olsam ya Android ya da VVindovvs Mobile seçerim.
   Not: Her ikisini de kullanmadım, şu anda VVM kullanıyorum.

  143. SDN Okuru dedi ki:

   Lan bana ayak yapmayın,bana iphone u anlatiyolar
   Google nexus,iphone3/3s/4/4s galaxy s/s2 htc/3devo/sensation ve daha cok cesitli telefonlari kullandim ve diyorum ki android bokluk ötesi bi isletim sistemi android,androidi bilgisayardada kullandim acer d255e netbookumda var ve ios un yaninda berbat bir isletim sistemi

  144. giresunlu_28 dedi ki:
   Alıntı checkirge Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   teknoloji bilgini hepimize belli ettin bu şekilde sadece gülüyorum bu yorumlara

   arkadaşım seninle yarışa girecek değilim girecek olsam forumdan gitmek zorunda kalırdın

  145. SDN Okuru dedi ki:

   tabi sen git 2000 tl lik cihazla volvo nun sitesine bile gireme. hatta adı akıllı telefon olan cihazla giremiyorsun sonra da kazanan ios oluyor. multitasking diyip duruyorsunuz ios ta gercek bi multitasking bile yok! bırakın Allah aşkına mantıklı karşılaştırmalar yapın!.,

  146. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar cok ayip etmissin , Android gibi muthis bir isletim sistemini yerden yere vurmussun . Konuya hakim olmayan okuyucalara sesleniyorum , bu karsilastirmayi dikkate almayiniz.
   İos vasattir. Burasi teknoloji severlerin gelip okudugu bir site. Android her anlamda daha gelismistir. Eger bunu kullanmakta bir insan zorlaniyosa o onun sucudur.

  147. byyasin dedi ki:

   SDN de ahmet gözütok ve diğer bi kaç arkadaş varken gerçekten güze makaleler vardı.
   Şimdi tamamen taraflı yazılar reklam içerikli makaleler v.s. kaliteli içerik sıfıra indi.
   Artık scroolu takip ediyorum.

  148. SDN Okuru dedi ki:

   hadi len paso sallamışsınız..Android her türlü daha pratik çünkü kendi kullanım şeklinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz..Jb yaptıktan sonra ios un ne güvenliği kalıyor ne stabilliği..Bu kadar taraflı haber olmaz pes doğrusu..Not : ip4 ve galaxy s kullanıyorum

  149. SDN Okuru dedi ki:

   androidi savunan arkadaşlar androidli farklı iki cep telefonunu karşılaştırın ekran ve tuşları farklı olduğunu göreceksiniz ve buda farklı opsiyonda işletim sistemi anlamına gelecek tabiki ve samsung o kadar hgereksiz model saldı ki ortaya çoğu çöp yani yaygın olması değil geri dönüş yapabilmesi önemli ben mesela galaxy s 2 alacaktım sonra baktım ki android 4 kurulacak mı kurulmayacak mı geyiği var yuh dedim bir versiyon geldiği zaman önceki versiyon antika olamaz mesela iphone yi hiç sevmiyorum (şu anda windowslu telleri bekliyorum) ama hakkınıda vermek lazım ios 5 iphone 4s ede kuruldu 3gs yede 3 ede yani ürünü satana kadar değil sattıktan sonrada arkasında duruyorlar android se saldım çayıra mevlam kayıra zaten çok olması değil işe yaraması önemli…

  150. SDN Okuru dedi ki:

   arkadaşım iphone 3 aldığında yuh o
   ne para demiştim o günden bu güne o hala iphone 3 kullanıyor ben sırayla nokia 5800 samsung wave 8500 nokia c7 enson samsung galaxy kullanıyorum ve yine telin eskidiği kanaatindeyim sizce kim daha çok kazık yedi zamanında 1800 tl verip 5 6 senedir aynı ürünü kullanan arkadaşımmı yoksa yaklaşık 3400 tl verip hala aranan benmi…

  151. SDN Okuru dedi ki:

   İCS donanım olarak düşük cihazlara gelmemesin tek sebebi satış politikasıdır. İOS kendi arasında rekabet edecek firma olmadığı için 3gsye İOS 5 in gelmesi normal.Samsung bile galaxy nexus un satışları engellenmesin diye Galaxy SII İCS güncellemesini 2012 2 çeyrekte yapıcak.

  152. yokur dedi ki:
   Alıntı 1ruby1 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Fiyat/Performans olarak bakarsanız kral Android’dir, kimse kimseyi kandırmasın =) 2.500 TL para ver 3.5" ufak bir ekranla uğraş, widget desteği olmasın, 3G isteğe bağlı kapatılmasın vs vs.. Çoook paranız varsa, aynı zamanda da teknolojiden fazla anlamıyorsanız IOS almanızı öneririm, hakikaten sorunsuz ve kolay kullanımlı işletim sistemi. Diğer herşey ise Android.

   senin teknolojiden anladığından da ben şüpheliyim.

  153. AsDErA dedi ki:

   O değilde benim kıçı kırık x10 mini pro bile eniştemin 4s ine 10 basıp kıskanmasına yetiyorda artıyor bile.
   Bu ayın 18 inde kontratım bitiyor ve sony xperia s için sipariş veriyorum. KPN.nl sitesinde mart’ın ortalarında gelecekmiş ve çn siparişe başladı. Aboneliğimi sırf o telefon için uzatacağım. Ayrıyetten iphone 4s e burada aylık 45 euro ödeniyor. Ben ise mini pro ya 50 euro ödüyorum
   Hele birde CM7 V21 ( v21b kuramadım ) rom yükleyip şarjımın günlerce gitmesi yokmu owwww demesine sebep oluyor
   Karşılaştırma yapan arkadaş android 1.6 kullanıyor galiba.
   Rom yüklenmemiş bir android’li telefonda bile ayarlar menüsü hiç kafa karıştıracak yada zorlayacak bir görünüme sahip değil.
   Rom yükledikten sonra zaten ayarın babası gelip overclock bile yaptırıyor daha ne istiyorsunuz?
   Stabil diyerekten neyi kastediyorsunuz onu anlayamadım ben? evet benim telefonumda bazen takılmalar olur ama kilitlenme yada reboot falan olayı değil oda benim telefona aşırı yüklenmemden kaynaklanıyor widget lar arka arkaya açtığım programlar.
   Taraf tutmuyorsanız tutmayın ama bluetooth özelliğinide karşılaştırmaya eklemeliydiniz. Hala çok komik bir durum milyarları dök ve bluetooth u kullanama ma. 4s çıkmadan cameralarında flash nedir bilmiyorlardı bile, oda değil zil sesi ayarlayamam illa başka başka programmı indirmem gerekli

  154. oyungezgini dedi ki:

   Bende İphone 16GB 3GS var ve son versiyon olan İOS 5 i yükledikten sonra telefonda donmalar meydana geldi. Bu konuda bir bilgisi olan varmı. acep

  155. elyn_noyt dedi ki:
   Alıntı exop Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Yazarın kendini tanıtan yazsını okuduktan sonra bu haberi hiç okuma gereği duymadım.

   "Yazar: Yusuf Canpolat
   Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur. "

   aynen katılıyorum bu yazının üzerine okumanın hiç bir anlamı yok

  156. 1ruby1 dedi ki:
   Alıntı yokur Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   senin teknolojiden anladığından da ben şüpheliyim.

   nerden vardın bu kanıya ? aydınlat bizi ışığınla

  157. kosasker dedi ki:

   IOS BSD kerneli kullanır ve BSD linux değildir.

  158. SDN Okuru dedi ki:

   Hep ayni kavga malesef, sorun aslinda tamamen maliyet. Evet maliyet cunku yurtdisinda boyle bir durum yok malesef. Keske memleketimde de fiyatlar bu derece yuksek olmasa.

   Bakiniz yurtdisinda (ozellikle is hayatinda) apple veya blackberry ondedir. Sebeblerden ilk akliniza gelen mail olayi veya prestij meselesidir dogru fakat buyuk bir faktorde GSM operatorlerinin yaptigi kampanyalar. Gecen sene IPhone 4 32 GB icin on odeme olarak 425 TL verdim. Evet evet sadece 12 aylik bir kontrat ile. Aylik verilen bedava dakikalar, 3G paketi ise odeyeceginiz ufak taksitleri gozunuze de batirmiyor. Dolayisiyla ya BlackBerry ya Apple cunku Androidli telefon diye bir kapmanya malesef yok.

   Konu boyle olunca kanal saticilari da fiyatlari dusurmek durumunda kaliyor. Soyle ornek vereyim suan IPhone 4S – 16 GB ile Samsung Galaxy S2 i9100 arasindaki fiyat farki tam 200 TL, ister inanin ister inanmayin. Secim sizin.

   Yorumumum basinda da dedigim gibi keske ulkemizde de fiyatlar bu bazlarda olsa, keske…

   Suanki IPhone 4S 16 GB fiyati 1,320 TL, bilgilerinize…

  159. turgutreisfb dedi ki:

   Viral reklam dedikleri bu oluyor herhalde

  160. SDN Okuru dedi ki:

   Rekabet bize yarar

  161. SDN Okuru dedi ki:

   Fazla soze gerek yok samsungun aplle i sarz aleti hatta kutu tasarimima kadar dahi taklit ettigini herkes biliyo biraz bilen anlar demek istedigimi

  162. SDN Okuru dedi ki:

   Hey millet nedir bu kasinti
   İos ‘u sadece parasi olan mi ? Yada teknolojidn anlamayan mi kullaniyo ?
   Off ne sacma yorumlar
   Giresunlu teknoloji ozurlusu sen git kreş bebelerine televizyon acmayi ögret.
   Yukaridaki 4s’e x10 mini ile kafa tutan ve yenen arkadas,sana bi sorum var
   Hangi film o ? Geldik,uyan artik hayal dunyan amma genismis ulan x10 la gitte 6300 i kiyasla amk ne kadar yalan dolu ifadeler

  163. SDN Okuru dedi ki:

   sdn den bunu beklemiyordum. Allah aşkına sdn nin etiket bulutuna bir bakın 🙁

  164. Jestman360 dedi ki:

   Arkadaşlar öncelikle sürekli olarak kendimi tanıtan yazıyı bahane edip yazının taraflı olduğu, sırf benim iPhone kullandığımı belirttiğim için yazıyı okumama kararı aldığınızı belirten yorumlar görüyorum. Fakat sorun zaten o; eğer yazıyı okumazsanız yazının sonunda bulunan "Bu yazı iOS’da Yusuf Canpolat, Android kısmında Tolga Küçükyılmaz, karşılaştırma konusunda ise Özgür Çetin’in katkılarıyla hazırlanmıştır." yazısı göremezsiniz.

   Haberi istersek 10 kişi hazırlayalım, siteye sadece bir kişi girebiliyor. Haberi ben girdiğim için yazar tanımımda iPhone’u sevdiğim yazıyor. Eğer yazıyı Tolga siteye girseydi o zaman da Android tarafından taraflı bir yazı olduğu düşünülecekti. Gelin Android kısımlarını yazan editörümüz Tolga’nın yazar tanımına bakalım:

   "Overclock ve donanım tutkunu, bilgisayarını sınırlarını zorlayarak kullanan tam bir teknoloji hastası. Ayrıca çok sıkı bir Android sever."

   Yazının hazırlanmasıyla ilgili de bazı notları belirteyim..

   – Yazı 3 kişi tarafından hazırlandı. iOS tarafını ben, Android tarafını Tolga, ikisini okuyup karşılaştırma tarafını ise Özgür Çetin yaptı. Ben iPhone kullanıcısıyım, Tolga sıkı bir Android’ci, Özgür Çetin ise her ikisini de kullanan hatta Android’i daha çok seven ve kullanışlı olduğunu düşünen ancak yine de objektif bakan birisi.

   – Yazıyı hazırlarken kimse birbirinin yazısını görmedi. Sadece en başta konular belirlendi, ardından ben Tolga’nın, Tolga da benim yazımı görmeden hazırlayıp Özgür Çetin’e yolladık. Özgür Çetin ise iki tarafı okuyup karşılaştırma yazısını yazdı ve yazı yayınlanacak hale gelene kadar sonucu tek bilen kişi Özgür Çetin’di. Biz sadece yazıyı siteye girerken sonuçları görebildik.

   – İki taraf da yazıyı hazırlaken Android’de olmayan iOS’da var, iOS’da olmayan Android’de var tarzı söylemden kaçındık. Sanki rakibi yokmuş gibi, sadece ürünü tanıtmaya özen gösterdik. Birbirine taş atmadan hazırladık. Sadece karşılaştırma bölümünde iki tarafın yazısı karşılaştırıldı.

   – Elbette Android ve iOS kişiye göre değişkenlik gösteren işletim sistemleridir. Biz sadece yeni telefon alacaklara ya da arada kalanlara, hiç bir bilgisi olmayanlara genel olarak anlatmaya çalıştık. Bizim karşılaştırdığımız konularda iOS daha önde çıktı.

   – Yazar Tolga Küçükyılmaz’ın neredeyse bir Apple düşmanı olduğunu da belirtmek isterim.

   – Bu yazıdan SDN’nin aldığı bir reklam ücreti, birini yukarı çıkarmak gibi bir misyonu da yoktur. Tamamiyle yazarların görüşleriyle oluşturulmuştur.

   Yazıyı eleştirirken, "yazarın tanımını okudum, ben okumam bu yazıyı" derken, taraflı olduğumuzu savunurken bu yazdıklarımı dikkate almanızı rica ediyorum. Hem birbirimizin yazılarını görmeden iki karşıt kişinin hazırlayıp bir objektif kişinin sonucu belirlediği yazı nasıl taraflı bir yazı olabilir ki?

   Teşekkürler…

  165. karamamba dedi ki:

   adam tokatlamış beyler

  166. SDN Okuru dedi ki:

   Milyarlar verdiğim bir telefona JB yaparak garanti dışı kalması insanın oldukça canını sıkar.

   ccc Android ccc

  167. orcnd dedi ki:

   Android bilen biri tarafından hazırlanmışsa bunlar nasıl atlandı ?

   Kullanım Kolaylığı ve Arayüz
   – Android için karışık denmiş. Her üretici kendi arayüzünü sunuyor basit olan da var zor olan da. ayrıca marketten wp7 arayüzü indirip basit basit kullanabiliyoruz.

   Performans
   – Android ile davlikden bashedilip geçiştirilecek bir konu değil. Api level 11 ile Donanım hızlandırması geldi. bırakın takılmayı ics ile sayfa geçişlerindeki animasyonun hızını ayarlayabiliyoruz artık.

   Uygulama
   – Yerel uygulamalar kaç tane acaba merak ettim. 2011 rakamlarına göre android marketteki ücretsiz uygulamaların oranı %65, ios’da ise %33.

   Sınırlamalar ve Esneklik
   – Bu konuda söylenebilecek en son şey cihazın usb disk olarak gözükmesidir herhalde. o konuya gelene kadar klavye değiştirme, menü değiştirme, animasyonu wallpaperlar gibi özgürlükler var.

   Erişilebilirlik
   – Android’in tüm sürümleri tüm cihazlarda çalışmıyor. Örneğin Turkcell T10’a ics çıkmıyor. Üreticiler Cihazın kaldırabileceği yazılımı sunuyorlar. IOS’da da durum aynı burada bir farklılıkdan söz etmek mümkün değil.
   Ayrıca erişebilirlik kelimesi ile bu konunun ne ilgisi var onuda anlamadım

   Güncellemeler
   – Yenilik konusunda Android ile yarıştırmaya gerek yok. Androidde zaten olan şeyler o 200 yenilik arasında. Android cihaz güncellemelerinin geç yansıtıldığı ise doğru fakat bu sadece türkiyeye özel değil genelde üreticilerin seçtiği coğrafi bölgelere göre oluyor

  168. JuGoLaTe dedi ki:

   Saka misiniz ya.. Sdn officete android 1.6nin uzerini kullanan olmamis mi da boyle bir yazinin cikmasina onay verilmis..

  169. SDN Okuru dedi ki:

   yazıyı okumadan önce yorum yapip ios ve iphone aşığı olarak bildiğim shiftdelete.net karşılaştırmasını kesin ios kazanmıştır şimdi haberi okuycam ve inş yanılmışımdır 😉

  170. 3pio dedi ki:

   Adam akıllı bi yorum getiren olmuş, bence bu yorum dikkate alınıp öyle güncellenmeli yazı…Yani en azından bi kaç karşılaştırma yazısı okuyun düzgün sitelerin yaptığı te allahım..

   Alıntı orcnd Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Android bilen biri tarafından hazırlanmışsa bunlar nasıl atlandı ?Kullanım Kolaylığı ve Arayüz- Android için karışık denmiş. Her üretici kendi arayüzünü sunuyor basit olan da var zor olan da. ayrıca marketten wp7 arayüzü indirip basit basit kullanabiliyoruz.Performans- Android ile davlikden bashedilip geçiştirilecek bir konu değil. Api level 11 ile Donanım hızlandırması geldi. bırakın takılmayı ics ile sayfa geçişlerindeki animasyonun hızını ayarlayabiliyoruz artık. Uygulama- Yerel uygulamalar kaç tane acaba merak ettim. 2011 rakamlarına göre android marketteki ücretsiz uygulamaların oranı %65, ios’da ise %33. Sınırlamalar ve Esneklik- Bu konuda söylenebilecek en son şey cihazın usb disk olarak gözükmesidir herhalde. o konuya gelene kadar klavye değiştirme, menü değiştirme, animasyonu wallpaperlar gibi özgürlükler var. Erişilebilirlik- Android’in tüm sürümleri tüm cihazlarda çalışmıyor. Örneğin Turkcell T10’a ics çıkmıyor. Üreticiler Cihazın kaldırabileceği yazılımı sunuyorlar. IOS’da da durum aynı burada bir farklılıkdan söz etmek mümkün değil. Ayrıca erişebilirlik kelimesi ile bu konunun ne ilgisi var onuda anlamadımGüncellemeler- Yenilik konusunda Android ile yarıştırmaya gerek yok. Androidde zaten olan şeyler o 200 yenilik arasında. Android cihaz güncellemelerinin geç yansıtıldığı ise doğru fakat bu sadece türkiyeye özel değil genelde üreticilerin seçtiği coğrafi bölgelere göre oluyor

  171. zuvay nidya dedi ki:
   Alıntı orcnd Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   Android bilen biri tarafından hazırlanmışsa bunlar nasıl atlandı ?

   Kullanım Kolaylığı ve Arayüz
   – Android için karışık denmiş. Her üretici kendi arayüzünü sunuyor basit olan da var zor olan da. ayrıca marketten wp7 arayüzü indirip basit basit kullanabiliyoruz.

   Performans
   – Android ile davlikden bashedilip geçiştirilecek bir konu değil. Api level 11 ile Donanım hızlandırması geldi. bırakın takılmayı ics ile sayfa geçişlerindeki animasyonun hızını ayarlayabiliyoruz artık.

   Uygulama
   – Yerel uygulamalar kaç tane acaba merak ettim. 2011 rakamlarına göre android marketteki ücretsiz uygulamaların oranı e, ios’da ise 3.

   Sınırlamalar ve Esneklik
   – Bu konuda söylenebilecek en son şey cihazın usb disk olarak gözükmesidir herhalde. o konuya gelene kadar klavye değiştirme, menü değiştirme, animasyonu wallpaperlar gibi özgürlükler var.

   Erişilebilirlik
   – Android’in tüm sürümleri tüm cihazlarda çalışmıyor. Örneğin Turkcell T10’a ics çıkmıyor. Üreticiler Cihazın kaldırabileceği yazılımı sunuyorlar. IOS’da da durum aynı burada bir farklılıkdan söz etmek mümkün değil.
   Ayrıca erişebilirlik kelimesi ile bu konunun ne ilgisi var onuda anlamadım

   Güncellemeler
   – Yenilik konusunda Android ile yarıştırmaya gerek yok. Androidde zaten olan şeyler o 200 yenilik arasında. Android cihaz güncellemelerinin geç yansıtıldığı ise doğru fakat bu sadece türkiyeye özel değil genelde üreticilerin seçtiği coğrafi bölgelere göre oluyor

   yaa kardesim sen ya anlamak istemiyorsun yada kabullenemiyorsun,,,,editör buna karsi aciklik getirdi yaa.
   "yeni telefon almak isteyenler veya karar veremeyenler/birde yeni nesile ilk adim atanlar icin hazirlanmistir."
   kalkipta senin gibi insanlara hazirlarsaaa.
   yaklasik 10 veya daha fazla sayfa yazmak zorunda kalir….
   her baba yigit senin gibi kullanamaz android i…

   ben burda editöre hak vermek zorundayim…birakin artik bu fanboylugu….

  172. orcnd dedi ki:
   Alıntı zuvay nidya Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   yaa kardesim sen ya anlamak istemiyorsun yada kabullenemiyorsun,,,,editör buna karsi aciklik getirdi yaa.
   "yeni telefon almak isteyenler veya karar veremeyenler/birde yeni nesile ilk adim atanlar icin hazirlanmistir."
   kalkipta senin gibi insanlara hazirlarsaaa.
   yaklasik 10 veya daha fazla sayfa yazmak zorunda kalir….
   her baba yigit senin gibi kullanamaz android i…

   ben burda editöre hak vermek zorundayim…birakin artik bu fanboylugu….

   önce bir benim yazdıklarımı oku. yazdıklarım zaten bahsedilen kitleye hitab ediyor. android’i iyi kullanmakla ilgisi yok yani durumun. yazılanların bir kısmı yanlış ve bunun arkasında durmak daha büyük bir yanlış.

   Ben SDN’de kaliteli makaleler okumaya devam etmek istiyorum, Tepkim bu sebeptendir.

   Ayrıca Fanboyluk gibi bir sıfatı asla kabul etmiyorum. Böyle saçma bir yarışa girmenin anlamı yok.

  173. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar arkadaş iyi sallamış. Gerçi burda herkes kendi kullandığını övecektir ki herkesin zevki de kendisini ilgilendirir. Bu gibi durumlarda global bir karşılaştırma yapmak için birkaç arkadaşın fikrine bakılmaz Sonuçlara bakılır. Görüldüğü üzere Android 4 nala geliyor. Kimse kusura bakmasın. Haticeye değil neticeye bakalım.

  174. Alpaslanbey dedi ki:

   iPhone VS Htc, samsung, sonyericsson,Lg,Motorola……
   Sıkıyorsa tek tek gelin

  175. Alpaslanbey dedi ki:

   iPhone VS Htc, samsung, sonyericsson,Lg,Motorola……
   Sıkıyorsa tek tek gelin

   — Mesaj Güncellendi —

   Apple android icin uygulama geliştirmiyor ama goggle iPhone icin geliştiriyor

   Budamı gol değil

  176. REDFOKS dedi ki:
   Alıntı Alpaslanbey Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   iPhone VS Htc, samsung, sonyericsson,Lg,Motorola……
   Sıkıyorsa tek tek gelin

   — Mesaj Güncellendi —

   Apple android icin uygulama geliştirmiyor ama goggle iPhone icin geliştiriyor

   Budamı gol değil

   yerse apple ios’u açık kaynak yapsın

  177. 1ruby1 dedi ki:
   Alıntı Alpaslanbey Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   iPhone VS Htc, samsung, sonyericsson,Lg,Motorola……
   Sıkıyorsa tek tek gelin

   — Mesaj Güncellendi —

   Apple android icin uygulama geliştirmiyor ama goggle iPhone icin geliştiriyor

   Budamı gol değil

   iş Google ile Apple’ı karşılaştırmaya geldiyse Apple üzülür canı yanar

  178. Alpaslanbey dedi ki:
   REDFOKS Nickli Üyeden Alıntı:
   yerse apple ios’u açık kaynak yapsın

   O zaman bu tartışmalar son bulur iOS android seviyesine iner

  179. oyungezgini dedi ki:

   İos 5 ten özellikle nefret ediyorum. Şu flash oynatıcı yok ya. Bugün elime aldığım samsungu harbi harbi kıskandım

  180. cgrszone dedi ki:

   Çok merak ediyorum şu flash nerede lazım oluyo cep telefonunda. Bana hiç flash lazım oluyor yahu. Video izleyeceksem zaten bir çok sitenin HTML5 desteği var zart diye açılıyo videolar…

  181. zuvay nidya dedi ki:

   zaten adobe mesajini vermis artik 4.0 dan sonra flash destegini kesecekmis …bakalim kesecek mi ki.flash player i bende hic gerek duymadim…duyarmiyim sanmam.her isimi görüyor.haa flash player göre alternativ var dir.yukarda ki komsu beyan etmisidi….flashin ios olmasi tabiki bir arti olurdu.ama onsuz da oluyormus.

  182. SDN Okuru dedi ki:

   Yukarıdaki kriterler ışığında stabilizasyon ve güvenlik konusunda kazanan Java demek gerekir:))

  183. SDN Okuru dedi ki:

   Arladaslar cok sacma konusuyosunuz
   Bazilari demis iş applela google ı kiyaslamaya gelirse apple uzulur demis
   Sacma sacma ki bilmiylsun ne dedigini apple suanda samsung,htc,google,motorola,lg yi satın aldıktan sonra amerikanin dış borclarinin bir kismini ödeyecek bir firmadir ki buyukluk konusunda sacmalamayin,
   Bu arada android in calinti bir isletim sistemi olduguna dair buyuk bilgiler var

  184. SDN Okuru dedi ki:

   Taklitçiler hep biryerlerde toslamıştır. Bakınız:
   Google, web tabanlı temel sistemler üzerinde hakikaten müthiş başarılara imza atmış bir markadır. Microsoft, daha ucuz ve daha pazarlanabilir ürünler ortaya atmış bir markadır. Apple, yazılım ve donanım konularının her ikisinde birden dünyanın en disiplinli ve en gelişmiş ARGE’sine sahip bir markadır.
   Google, web tabanlı birçok projesinde farklı projeleri taklit etme gafletine düştüğü için (Facebook, Twitter, Rapidshare, Hotmail) ciddi prestij kayıpları yaşıyor.
   Samsung, iPhone’u ve Nokia’yı hem donanım hem de yazılım olarak taklit ederek günümüz mobil bilgisayar pazarında yer edinmiştir. Ve halen bu konuda sayısız mahkemesi mevcuttur.
   Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Mac sistemini taklit etme gafletine düştüğü için (Windows 95, Windows Vista, Mobil) günümüzde ciddi oranda mali ve prestij kayıpları yaşıyor.
   Gelelim Apple projelerine. (Mac, ios, .. , vs) Bugüne kadar kendisinden başka hiçbir markanın kolay kolay hayal bile edemeyeceği, hatta günümüzde iyi prim yapan birçok taklit markanın doğmasını sağlayan sayısız proje ortaya koymuştur.
   Bir yazılımcı özgürlük istiyorsa açık kaynak kodlu yazılım sistemlerini kuranların önce amaçlarını okumalılardır.

  185. SDN Okuru dedi ki:

   dostlar,,ben dell streak 5 kullanıyorum.alalı 10 ay oldu.hala 2.2.2. versiyonundadır.Dell bu telefonun devamını durdurdu.350.bin tane den fazla dünyada satıldığı halde,cimri,nankör,para canlısı,hain DELL hala bu telefona 2.3.. versiyonunu güncellemesini dahi yapmadı.
   sitesine giriyoruz,güncellemesi yok.
   halbuki 1200 lira para verdik,bu telefona,DELL parayı aldı,milleti unuttu.
   bu hainlikten,zulumden ve vurdumduymazlıktan başka ne olabilirki?
   Bir sitede okudum,doğrumu bilmiyroum.
   dediklerine göre,abd.ordusu bu dell streak 5,den 50.bin (ellbin)tane almış,eğer doğru ise,dahi dell bir güncelleme çıkarmadı.
   şu an bu streak 5,i satmak istiyorum,600 lira dahi vermiyorlar.
   işte ANDROİD,lanet olsun android,inede dell,inede..
   ama ios olsa (apple)adamlar 6 ay çekmeden yepyeni güncelleme çıkarıyorlar.hemde süper güncelleme.
   yine bir yerde okuduk.
   apple iphone 5,i 5 inç çıkaracakmış,diyorlar.vallahi hemen bu rezil dell.ve rezil andoid.ten kurtulmak için 3000 lira dahi olsa İPHONE 5,alacağım.o kadarki 4 inç üzerinde olsun.
   yok bulutut,u çalışmıyormuş,yok bilmem 3.g,yi kapatamıyormuş,bunlar hikaye…işte dell,de de 3g var,hiç kapatmıyoruzki.
   bazıları andoid,çller artık nereden ios,a veya apple,ye bahane bulacaklarını şaşırmışlar.
   ..
   apple bilgisayarım, 20 inç mac vardı,2 yıl evvel bir sıkıntımızdan dolayı sattık,onun yerine toplama vindovs aldık.20 defa versiyonlar atttık,hala şu an üzerinde 3 tane antivirus prg.mı var.
   apple,nin yanına dahi yaklamaz vindovs langırdı..
   vindovs 8 dahi apple kopyası gibi. şimdiki hali ile.

   andoid,te bir programı bulmak için yazılımcı veya usta telefoncu olmak gerekir.
   andoid,i sevmiyoruz.
   ………dell,i hiç sevmiyoruz…….
   millete saygısızlıkta tavan yapmış,kör olası dell.
   güncelleme yayınla dell.parayı almayı biliyorsun,,saygısız..

  186. SDN Okuru dedi ki:

   CM7 yükleyen kişi.
   cm7,nin özelliği nedir.
   ne işe yarar,açıklada arkadaşlarda anlasın ve nereden yüklediğinide belirt.lütfen..

  187. SDN Okuru dedi ki:

   Kesinlikle taraflı yazılmış bir yazı.

   “Öte yandan karşılaştırma yapmasak da fiyat anlamında iOS’un bu alanda da liderlik koltuğunu bırakmadığını hatırlatalım. ” Derken İosun fiyatın haberleri yok galiba sayın editörlerin.Yada arada kaynasın diye sözde liderlik zaferine cila atıvermişler.Kardeşim şuan bir İphone 4s 2.300 tl Samsung Galaxy S2 yada Nexus 1400-1800 lira.Nasıl oluyorda İos ucuz oluyor.Ki Androidler donanım olarak kat kat daha iyiler ve en azından flash içerlikleri sorunsuz görebiliyorlar.Yorum sizlere kalmış.Sdn de ayıp etmiş….

  188. SDN Okuru dedi ki:

   Motorola Atrix’i hayatında eline almamış arkadaşlar çok fazla burada 🙂

  189. SDN Okuru dedi ki:

   bu yüzeysel karşılaştırmanın yazarın eksik bilgisi ve taraflılığına bağlamak istiyorum. bir kere böyle bir işletim sistemini karşılaştırmak için öncelikle donanımsal özelliklerin en azından eşitlenmesi gerek. android üçüncü parti üreticiler tarafından kullanılan bir işletim sistemi, yani bir yazılım. turkcell t20 de android kullanıyor, samsung galaxy s2 de, bu iki android işletim sistemi yüklü cihazları arasında bile dağlar kadar fark varken kalkıp bu cihazların ios yüklü cihazlarla karşılaştırılması pek mantıklı ve tutarlı değil bence. ayrıca burdan yazarlara tavsiyem, bazen iphone’larını yanlarından ayırsınlar, biraz daha yaratıcı olsunlar

  190. SDN Okuru dedi ki:

   ne güzel,ne ateşli tartışmalar olmuş,sıkılmadan okudum hepsini:)
   şükredin halinize keşke iOS ya da android kullanan bi cihazım olsaydı,bada kullanan bi cihaz aldım ,gunlerim samsung a sovmekle geciyor

  191. SDN Okuru dedi ki:

   Android’i güncellemelerin tüm telefonlara çıkmadığı konusunda eleştirirken IOS 5’in tüm iphone’ları kapsamadığını es geçmek de taraflı bir bakış açısı.

  192. SDN Okuru dedi ki:

   flash player dan hiç söz etmemiş tamamen yanlı bi yazı yazılmış objektif değil

  193. SDN Okuru dedi ki:

   Androod isletim sistemi ozgurluk yani bluetooth ile veri aktarimi vesaire gibi konularda acik ara farkla onde ayrica galaxylerde ekran buyuklugu tamda olmasi gerektigi gbi( galaxy note haric).FAKAT;ios isletim sistemi guvenlik acisindan avantajli, uygulamalar cok daha iyi(suan iphone4s kullaniyorm onceden galaxy s1 kullaniyordum).bazi uygulamalar ayni olsada guncellemeleri androide daha gec geliyor.Sonuc olarak,android teknoloji ile DERİNDEN ilgilenenler icin.ekran buyuklugu guzel fakat uygulamalar iostakinden kotu.kamerada ise iphone acikara farkla onde.kredi karti olanlara gelince,kesinlikle appstore en uygunu.ben tarafsizim,ayrica androidde menuler arasi gecis bile iostakini hissetirmiyor.Android kullananlar hakli android ozgur ama iosta guvenli. sakin uygulamalar icin android almayn ios gercekten daha iyi uygulamalara sahip fakat androidde iyi bir sistem.Ayrica ekran olayini apple in iphone 5ile cozucegine adim gbi eminim..İphoneda ozgur olabiliyor fakat jb gerekli …….

  194. SDN Okuru dedi ki:

   Jb olmadan iphone kullanılmıyor. Jb yapıldıktan sonra da androidden tamamıyla üstün konuma çıkıyor.

  195. SDN Okuru dedi ki:

   Neyin kafasını yaşıyorsunuz? Apple’ı övmek için ses açma kapama tuşuyla fotoğraf çekme opsiyonu bile kullanılmış. Bunlar artı değil arkadaş. Apple’ı ilk çıkarttığı cihazlardan beri kullanan birisi olarak diyebileceğim odur ki Andorid 4.0 ile ios 5’i karşılaştırmak çok büyük mantıksızlık. ios 3 küsürden beri gelen gözle görülür değişiklik sayısı ne? Hala jb yapmazsan aynı tas aynı hamam. Notification bar da Andoridinki kadar kullanışlı değil.

   Bir de “karşıklık” mevzu var ki hastasıyım. Şahsen her şeyin elimin altında olmasını sevmiyorum, bu bir ” ” mıdır? Seveni var sevmeyeni var. Andorid’in menüleri, kullanımı, cihaz üstü güncellemesi (ki cloud’la ios’a da geldi ama andorid bu işte hala ezici) derken android işi bilenin tek tercihidir. Yok ben teknolojiye uzağım, bir sorunla karşılaşırsam internete yazmaya erinirim diyorsan alacağın iphone’dur; ancak işin içindeysen de Andorid biçilmiş kaftandır.

  196. SDN Okuru dedi ki:

   paraya kıyıp boş telefona bakacam diyorsanız ios rakipsiz ama param nispeten az, boş boş ta gezinmek istemiyorum diyorsanız android

  197. promidal dedi ki:

   cep telefonunda flash boşa batarya tüketmekten başka bir işe yaramaz. yazın laptopta bile flash video izlerken fan sesinden filmi anlamıyorsunuz. artık internet hızları yükselmişken flash ölmeye mahkum..

  198. beyazayeb dedi ki:

   Kedi ve ciğer.
   Flash player bana lazım oluyor.
   Her sitenin html5 desteği yok. Ve sadece flash player sorunu yok ios un.
   Bluetooth ve özelleştirme sorunuda var.
   istediğiniz cihazla bluetooth bağlantısını kuramamak ne kadar saçma.
   bluetooth wifi yada ekran ışığını açmak için ayarlar menüsünde boğulmakta saçma.
   Ölmek üzere olan symbian bile özelleştirme ve kısayol konusunda daha başarılı ios tan.

  199. paşazede dedi ki:

   sacma olmuş ..androidmi karışık bırak allah aşkına ..ıos al 3310 gibi kullan işte başkada bşy yok

  200. SDN Okuru dedi ki:

   Tek söz söylemek istiyorum.Android ile İOS karşılaştırılamamz.Çünkü android bu piyasanın kralı.

  201. SDN Okuru dedi ki:

   ikon görünümlü ios neymişte haberimiz yokmuş, görsel şölen sunuyormuş, fiyat olarak daha iyiymiş.ipod touch 4 kullanıyorum, telefonum 5130 xpressmusic.

  202. SDN Okuru dedi ki:

   Android İosun yanından bile geçemez boş konu arkadaşım

  203. SDN Okuru dedi ki:

   iphone kullanıcısıyım fakat yazarın tarafgirliğini yinede farkettim.

  204. SDN Okuru dedi ki:

   şurada androidi destekleyenlerin çoğuna 2500 tl verin bakın iosa nasıl geliyor paşa paşa kimse kendini kandırmasın. önemli olan arayüz mü yoksa performans mı ? iphone 4s kullanıyorum telefonu aldım 2 kere güncelledim onun dışında kesinlikle donma restart falan kesinlikle yaşanmadı. sözde androidcilere sorarım telefonun kaç kere kendi kendine uygulamadan dolayı kasıp resetlendi ? sayamazsın 🙂 senin android marketindeki bütün uygulamalarını benim iosum çalıştırır androidinden daha iyi çalıştırır ama sen apps store’dan pek bi hayır bekleyemezsin. tutturmuşsunuz bir arayüz başka da bişey bildiğiniz yok. he 3.5lik ekranı da az buluyosanız o zaman size iPad öneririm 🙂

  205. SDN Okuru dedi ki:

   Madem kolay bir işletim sistemi olsun istiyorsun git symbianlı nokia kullan. Taraflı yazdığın için IOS’a dahada gıcık olmaya başladım. İyi bir yazılımcı olmadan da bu konularda makale yazma 😉

  206. SDN Okuru dedi ki:

   HaHahahahaahaha yani bu yazıyı 1 saattir okuyorum (yazı 15, yorumlar 45 dk.). Yahu adamların taraflı yazıdığı daha paragrafın başından belli. 8 kategoriye almış 8inde de lafa android ile girmiş. Şimdi siz hikayenin sonunu söyleyip başını sonra anlatırsınız birileri dinler mi? Yani zaten anlatım şöyle olur: “A markası X konusunda kötü, B markası ise X konusunda daha iyi.” Siz şimdi paragrafa B markası daha iyi derseniz devamı okunur mu=? Saçmalık olmuş ben hiçbir teknik bilgi alamadım ne android kullanıcısıyım ne de ios belki bir fikir edinirim dedim ama yazı külliyen hevesimi baltaladı. Gidicem kafama göre alıcam. Ama bu yazıya rağmen android alacak gibiyim düşünün yani 7-1 lik skor hazırlamışsınız ama nafile ben androidi beğendim. Üstelik bu yazı daha da beğenmemi sağladı.

  207. SDN Okuru dedi ki:

   en iyisi android android insana çok seçenek sunuyor launcher sd card takma gibi ve windows gibi şiletimsistemi olması bu telefonda herşeyin yapılacağı anlamına geliyor tekkelimeyle ANDROİD

  208. SDN Okuru dedi ki:

   Ben hem android hemde ios kullanmıs bir kisi olarak karsılastrdm. Eger hep en son teknoleji diyorsanız ve yenilenmeyi seviyorsanız kesinlikle ios cunku ios her zaman sistemini kendi yeniler ve hep son teknolejiye ayak uydurur. Ama ben sadece bir anlık son teknolejiye uyarım diyorsanız android cunku android kendini yenilemiyor mesala anroid 2.2 asla 4.0 olmuyor ama bu ios de herzaman kendini otomatik yenileyerek oluyor ve her zaman ios sahipleri teknolejiyle ic ice kalıyor. Uygulama konusunda ise ios sadece app storeden indiren bir program fakat android her turlu siteden indiriyor sizce bu iyi birseymi peki ? Bence hayr cunku orjinal siteden indirilmeye programlar siz fark etmesenizde yavas yavas kasar ama ios de hep orjinal yuklemek zorunda oldugunuz icin boyle bir sıkıntısı yok zaten app storede de yeterince uygulama var bence. Birde bir samsung galxy olsun hep iphonu taklid ediyor mesela iphone 4 cıkardı hemen samsung galxy s2 cıkardı sora iphone 4s e siri ekledi hemen samsung bu programı galaxy s3 de caldı

  209. SDN Okuru dedi ki:

   İkisini de kullanmadım,mümkünse ekim veya kasım ayında Android işletim sistemini kullanan bir HTC ChaCha alacağım,tabi her an fikrim değişebilir 🙂

  210. SDN Okuru dedi ki:

   o parayı nokia 3310a da versen o da avantajlı görünür.elmacılar kendini avutuyo

  211. SDN Okuru dedi ki:

   tamamen taraflı ve eski bir karşılaştırma olmuş, başarısız.

  212. SDN Okuru dedi ki:

   yaa herkes esneklik yazmış.ne la bu don lastiğimi esneyip duruyo.
   😀

  213. SDN Okuru dedi ki:

   okudum ve güldüm. Sadece bu. 11 yıldır yazılımla uğraşıyorum, hiç böylesini görmemiştim !

   Tebrikler…

  214. SDN Okuru dedi ki:

   ah param olsada alsam…

  215. SDN Okuru dedi ki:

   taraflı bir karşılaştırma olmuş.

  216. bozok6666 dedi ki:

   ios sonuda emin olun symbian gibi aynı yolda emin adımlarla gidiyor ios abd dışında hangi ülkede güçlü android 4 sene önce çıktı bulunduğu konum çok çok iyi özgür yazılımlar iyidir herzaman.

  217. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar kendini tatmin etmiş durmuş, bir kaç sayfadan sonra okumaya gerek duymadım.

  218. SDN Okuru dedi ki:

   İOS yanlısı olarak yapılmış bir karşılaştırma, çoğuna katılmıyorum Android Markette viruslu olduğu uyarılan uygulamalar var indirmeyebilirsiniz, Android kötü telefonlarda da kullanılıyor fakat farklı sürümler ve güncelleştirmeler var, ayda yılda bir kere telefon ya da güncelleştirme çıkartarak büyüük bir yenilik yapabilirsiniz fakat bunu Android sürekli güncelleyerek daha da kullanışlı hale getirmeyi hedefliyor, Jailbreak konusunda katılıyorum androidde buna gerek kalmıyor fakat market alışverişinde sorunlar var, Arayüz konusunda İOSun daha bir anasayfası bile yok denebilir Androidin uygulama menüsü açık hali gibi, tabi ki herkes kendine göre yorumlayabilir ama ayrınlara dikkat edersek iyi olur. Teşekkürler saygılar 🙂

  219. SDN Okuru dedi ki:

   En çok da android kısmında Tolga Küçükyılmaz’ın olması ve böylesine saçma bir karşılaştırma çıkmasında bir terslik var

  220. SDN Okuru dedi ki:

   Kimse ağlamasın bendede android var ama apple bu alemde kral çok doğru bi inceleme olmuş,tamamen doğru,şu an s3 kullanıyom menülerde geçişte bile yavaşlıyor:)))

  221. SDN Okuru dedi ki:

   Açıkçası bu yazıyı yazarken Yusuf arkadaşımızdan öncelikle imza’sını düzenleyipte yazmasını tavsiye ederdim.Zira her türlü şu anda bu yazıyı şu tarih itibariyle tekrar düzenlesende iOS yazılım fanatiği olduğu bariz belli oluyor ve açıkçası benim düşünceme göre taraflı bir inceleme olduğunu düşünüyorum. Android ve iOS yazılımlarının çıkışlarına göre pazar paylarının dağılımına göre ve talebe göre inceleme de eklenseydi daha olumlu olacağını düşünüyorum. Zira gingerbread zamanındaki Androidi bir bakıma “deneme” tahtası olarak düşünmek ve sistemi uzun zamandır oturmuş ve oturmak zorunda olan ios ile bu şekilde karşılaştırılması hoş olmamış. Kimse yanlış anlamasın ben Android fan’ı falan değilim ama kamuya açık bu tarz yazılarda daha “tarafsız” olmasından yanayım.

   Daha tarafsız yazılarının devamını dilerim Yusuf arkadaşım.

   Burak “Porki” Akmeşe

  222. SDN Okuru dedi ki:

   iphone 4s de kullandım galaxy s3 de şunu söyleyebilirim ki yazılım olarak da telefon olarak da iphone kat kat daha iyi

  223. SDN Okuru dedi ki:

   Gerçekten kafam çok karıştı. Android kullananlar iyi diyor android e iOs kullananlar kötü.iOs bence kolay güncelleme yapamıyor fakat android de böyle bir sorun olmuyor diyorlar.Öte yandan uygulama çeşitliliği iOs bu konuda tartışılmaz deniyor.Xperia S telefonu ile Iphone 4 ün arasında kalmak çok zor.Tasarım ve dizayn olarak 😀

  224. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar: Yusuf Canpolat
   Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone’unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
   ———-
   Bu kadar taraflı yazı görmedim SDN’den daha iyi yazarlar bekliyoruz.

  225. SDN Okuru dedi ki:

   Valla hiç ağlamayın,yıllarca android kullandım,o romu yükle bu romu yükle bıktım,android işletim sistemi şişiyor,1 sene geçmeden cihaz güncellem fakiri oluyor,bu işin kralı apppledır bu kadar basit.

  226. SDN Okuru dedi ki:

   Merhaba Öncelikle bu yazıyı iPhone 5 sen yazıyorum. Benim kendi telefonum Galaxy s2 .Kimse yanlış anlamasın ama benim her iki telefonuda test etme imkanım oldu yani hem iOS kullanıyorum hemde Android İos işletim sistemi çok basit arayüzü kafa yormayan kafayı yormadığı içinde bize çok stabil hızlı gelen bir sistem Kısacası ırkçı bir sistem. Android sistemi ise biraz emek isteyen bir sistem ve emeğinizin sonundada iOS sistemine takla attıracak cinsten bir sistem ;)) unutmayın ben her iki işletim sistemini kullanarak bunları yazıyorum neymiş App Store da daha fazla uygulama varmış ;S yüzde 40 ı kullanılmayan fasa fiso uygulamalar ben galaxy s2 ile her işimi rahatça yapabiliyorsam olay bitmiştir aga 😉 he birde s3 olayı var onu şimdi yazmaya çalışırsam iPhone um bozulur ;D anladınız siz 😉 herkese saygılar sevgiler unutmayın bunların hepsi. Amerika’nın oyunu ;D;D

  227. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar İOS düşkünü . android asıl ios den daha basit. . android in hertürlü gideri var 🙂 ios i kötülemeye çalışmıyorum fakat android şu an açık ara önde

  228. SDN Okuru dedi ki:

   iPhone’unu yanından ayırmadığı için ne kadar yanlı bir yazı olduğu anlaşılıyor…

  229. SDN Okuru dedi ki:

   Bu karşılaştırmayı yapan ipohonecu belli kafasından övüp durmuş

  230. SDN Okuru dedi ki:

   Htc samsung ve ve motorla motoluxe kullandım ama ıphone 4s in grafiklerini tutan hiçbir cihaz yok ayrıca ne kadar uygulama yüklersen yükle iOS kasmıyo.androide iki program yüklüyorsun telefon feleğini şaşırıyo ki yüklenenen iki küçük tema

  231. SDN Okuru dedi ki:

   taraflı bir yazı olmuş. ios ve android bence başa baş gidiyor. Ancak “Kullanım Kolaylığı ve Arayüz” kısmında android in daha user friendly olduğunu düşünüyorum. bence tüm software ve işletim sistemleri kullanıcılara kendi arayüzlerini oluşturma konusunda daha açık ve esnek olmalılar.

   Performans kısmında da ios üstünlüğüne katılmıyorum. “…Bu güzel bir şey olsa da performans isteyen uygulamaların sorun çıkarması kullanımda sıkıntılara yol açabiliyor…” diye yazılmış mesela. Sadece pahalı cihazlarda çalışan bir ürün, her bütçedeki cihazlarda çalışan üründen daha iyi olamaz. ne kadar kötü performansla çalışırsa çalışsın diğer seçenekten daha önde bence.

   unutulmaması gereken en büyük nokta da bu zaten. dünyadaki tüm satın alma güçlerini ve mobile geleceği düşünürsek android bu konuda çok önde. ve ios sadece belirli bir gelirin üzerinden hedef kitle saplantısından sıyrılmalı.

  232. SDN Okuru dedi ki:

   en stabil çalışan symbian belle fp2 fakat uygulama fakiri

  233. SDN Okuru dedi ki:

   bence android de birçok gereksiz uygulama var ve oyun çeşitliliği bakımından kalitesi düşük oyunlar çok fazla kesinlikle şuan için ios en iyisi
   ama ilerisi için android diyorum. android çok hızlı gelişen bir sistem android=ÇİN ios=ABD diye düşünürseniz ne demek istedigimi anlarsınız.

  234. SDN Okuru dedi ki:

   İOS İŞLETİM SİSTEMİ NE KADAR KULLANIŞLI OLSADA OKADAR SIKINTILI BİR İŞLETİM SİSTEMİ NEDE DİYE SORARSANIZ ÇOK İNCE BİR AYRINTI BAŞTA İOS LARDA İŞLETİM HIZLI OLDUĞU KADAR ANDROİD SİSTEMLERDEN DAHA YAVAŞ NEDEN DİYE SORARSANIZ İOS SABİT BİR İŞLETİM SİSTEMİDİR AMA ANDROİD SABİT DEĞİLDİR YANİ İOS’DA FAZLA OYNAMA YANİ FAZLA GELİŞTİRME YAPAMASSINIZ AMA ANDROİD’DE ÇOK RAHAT YAPABİLİRSİNİZ VE İŞLETİM ARAYÜZÜNE GELİNCE İOS ÇOK RAHAT BİR ARAYÜZE SAHİP OLSADA ANDROİDLE ASLA YARIŞAMAZ ANDROİD AÇIK ARAYÜZLÜ OLSA BİLE ÇOK SIKI YANİ NASIL SÖYLESEM ÇOK SAĞLAM BİR İŞLETİMİ VARDIR AMA İOS YANİ APPLE ÖYLE DEĞİL ÇABUK BOZULABİLEN BİR SİSTEMİ VARDIR İSTERSENİZ DENEYEBİLİRSİNİZ ANDROİD 4 İŞLEMCİ İLE İOS 6 YI KARŞILAŞTIRIN YAPABİLDİĞİNİZ KADAR ÇOK İŞLEM YAPIN TELEFONU BOZACAK KADAR OLMADI TELEFONUNUZA EN AZ 58 TANE VİRÜS YÜKLEYİN ÖYLE BAKIN HANGİSİ DAHA KOLAY ÇÖKER VEYA BAOZULUR BEN HER ZAMAN ANDORİD DERİM ÇÜNKÜ KENDİSİNİ ÇABUK GELİŞTİREBİLEN VEDE SAĞLAM BİR İŞLETİM SİSTEMİDİR { HacKeRDaRkCaNN }

  235. SDN Okuru dedi ki:

   kullanım kolaylığı ve performans bakımından gerçekten ios daha iyi ama arayüz ve kişiselleştirilebilirlikte android ios a bin çeker bunun tartışılacak bir tarafı yok. zaten android te bu fark olmasa android almanın da bir mantığı olmazdı.

  236. SDN Okuru dedi ki:

   şimdi demiş ki
   1 android çok kaynak istiyor diye o kadar yazmışsın çizmişsin. ama kalkıp da andoid çok düşük cihazlara bile yüklenebiliyor demişsin. madem o kadar güç istiyor. madem o kadar güç istiyor o halde neden bu cihazlar çalışıyor?
   peki sadec sistem güncellemesi bir telefon için yeterli midir? ya da büyük güncelleme dediğiniz sadece sürüm yükseltme midir? sürüm güncelleme ile performans güncelleme konusunda hala bir şey anlamamış bir şirketi savnurken dikkat etmeniz gerekirdi. androidde her sürümde bir sürü yeni özellik geliyor ve çıkarılıyor. ios ise ilk geldiği gün gibi özelliklere bağlı. sadece çok küçük özellikleri var daimi kullanılacak. allah için bir söyleyin bakalım şu anda hangi ios kullanıcısı siri kullanıyor?
   peki bir söyleyin bakalım. 2.3 xperia neoya 4.04 yükleten sony var ken ve bu güncelleme ile muhteşem performans verirken siz daha neyin kafasını yaşıyorsunuz?
   eğer ki ios büyük güncellemelerini android mantığı ile yapsa inanın ki 3gs 6.0 değil 5.0 bile alamaz. ve hala widget yok. hala telefon çöplük gibi bin tane sitenin uygulaması var. ufacık ekranlı 3gs de video izlemek için bir video yükleyelim hayvan gibi yer kaplıyor. o kadarcık ekranda hayvan gibi çözünürlük açsan ne açmasan ne?

  237. SDN Okuru dedi ki:

   Tamamen apple kullanıcısı olarak iOS savunmuş ve kendi içini rahatlatmış bir yazar görüyoruz. Teknolojinin ayrıntılarını ve tamamen içinde olma fikri ile android çözmüş bir kullanıcı İOS farklarını daha iyi sentezler ve android işlemcinin ne kadar farklı ve sistemli çalıştığını anlıyarak galibi belirleyebilir. iphone 4s den sonra glaxy s3 kullandım ve birdaha android ve samsung ikilisinden vazgeçebileceğimi zannetmiyorum

  238. SDN Okuru dedi ki:

   yazıyı okudukca yazarın bu konuda ne kadar az bilgi sahibi olduğunu hayretle gördüm. bu karşılaştırmayı konuda uzman bir mühendisin yapmasını yeğlerdim. ancak her iki işletim sistemini de kullanmış biri olarak şunu belirtmem gerekir ki: anlıyorsanız = android, anlamıyor havam olsun diyorsanız = ios. hem iki farklı donanım seçeneği ile iki farklı işletim sistemini stabilite ve hız konusunda kıyas etmek hüsran olmuş. shift delete kalitesine yakışır bir yazı olmamış. saygılarımla. müdavim ziyaretçi.

  239. SDN Okuru dedi ki:

   500-600 liralık özgürlük dediğiniz telefonlar gerçekten yavaş

  240. SDN Okuru dedi ki:

   Flash Player Desteği Note 2 de Bile Yok.

  241. SDN Okuru dedi ki:

   KİSACASİ ALACAKSAN İ PHONE ALACAKSİN..

  242. SDN Okuru dedi ki:

   ben android kullanıcısıyım zevk alamıyorum

  243. SDN Okuru dedi ki:

   kim demiş yok diye kardeeeeeşim ben kullanıyorum flaşh player da kendi browser ında gayet güzel çalışıyo
   LÜTFEN İOS EKSİKLİKLERİNİ BAŞKA PLATFORMLARA YANSITMAYALIM ve KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM…LÜTFENN!!!

  244. SDN Okuru dedi ki:

   ios anlattığınıza göre androidden çok daha önde ama iosun en büyük eksikliği webde flash çalıştırmaması çokmu ihtiyaç var derseniz evet çok fazla ihtiyaç duyulabiliyo

  245. SDN Okuru dedi ki:

   Arkadaslar şimdi ben konuşmanızı okudum basından beri ama bence androidi savunan arkadaslar ben size androidi çok kotu demiyorum fakat iphone 5 kullanicisiyim ve lütfen androidin 4uyle iosun 6.1ini karşılaştırmayı bile denemeyin diyorum 1sene önce iphone 3gs kullanıyordum bedava satılıyor diyenler için arkadaşımın galaxy s3unun Qamoled ekraniyla bir gün benim apple Qplus LCD ekranımı karşılaştırdım ve iphone 3gem açık ara bir görüntü kalitesiyle fark açtı haa Buda demek olmuyor android çok kotu haa bide bakabilirsiniz bağımsız bir test sitesinde karşılaştırmada ios 198.948.184.734.052 uygulama android ise 160.010.180.820.184 uygulamadadir ayrıca artık android neredeyse tüm cihazlara atilabiliyor 100tllik bir tablete bile android 4 atilabiliyor halbuki ios özel bir surum ve apple işlemcisi haricinde hiç bir cihaza atilamiyor ayrıca benim şimdiki iphone 5ime ciddi diorum sadece soz değil 5tane galaxy s3 versinler ben yinede vermem android artık battı denecek kadar çoktu ve androidi savunan arkadaslar Google Store’de 2700p full hd kaç uygulama gördünüz diye sorsam ?

  246. SDN Okuru dedi ki:

   ben iphone 4 kullanıyorum ve memnun değilim bir şarkıyı bile zil sesi yapamıyorsun, uygulamaları hep teker teker kapatmak zorunda kalıyorsun resmen 1.300 tlm boşa gitti pişman oldum kamerası bile tatmin etmedi bir çok engel var yakın bi zamanda android telefon alcam samsung s3 veya xperia z gibi kullanımı kolay ama ben telefonu karıştırmayı seviyorum arkadaş BENCE İPHONE ALIRKEN İYİ ARAŞTIRIN ÖYLE KARAR VERİN SADECE İSMİNE PARA VERİYOSUNUZ…

  247. SDN Okuru dedi ki:

   Lütfen bu kıyaslamayı şimdi tekrardan yapın,yeni araştırma yapanlar içinde kolaylık olsun

  248. SDN Okuru dedi ki:

   iphone yi adam akılı kullanmayanlar yorum yapmasın lutfen ben bılg yazılımcısıyım dun yanın en ıyı yazılımına sahıp ıphone. bazı sıteler androıdın yazılımı daha ıyı dıyor ama yanılıyorlar ıos oyle bı sıstem kı ıyı bı kullanıcı herseyı yapabılır onun la fazla da soze gerek yok tartısmasız ıos ….

  249. SDN Okuru dedi ki:

   İOS’in kesinlikle yerini kimse alamaz.Ayrıca ay os diye okunma ay o es diye okunur

  250. SDN Okuru dedi ki:

   Artık androidi cin malı telefonlara bile yüklüyolar yani çıkan telefonların

  251. SDN Okuru dedi ki:

   valla ben iosu sevmiyorum her seye para 5 yıldır android kulannıyprum hiç bi sıkkıntı olmadı

  252. SDN Okuru dedi ki:

   her insan android kullanamaz çünkü bilgisayar gibi çok işlevi var allaha şükür ben çözdüm

  253. SDN Okuru dedi ki:

   Kullanım kolaylığı onemliyse o zaman en iyi symbian kotu karsılastırma

  254. SDN Okuru dedi ki:

   en mantıklı karşılaştırma: her iki sistemi de kullanmış kişilerin karşılaştırmasıyla olur…buradan yola çıkarak…karşılaştırmayı yapanların birer iphone kullanıcısı olduğunu anlamış olduk…..

  255. SDN Okuru dedi ki:

   Yazar Apple kullanıyor anlaşılan….Androidi yerin dibine vurmuş…Kamera kalitesinden bahset rahat MP3 atabiliyon mu ondan bahset bunları yapamadıktan sonra işletim sistemi tabi stabil olur.

  256. SDN Okuru dedi ki:

   Son resim her şeyi açıklıyor 🙂 Kesinlikle Android…

  257. SDN Okuru dedi ki:

   android kullanan fakirdir , iosla karşılaştıran salaktır

  258. SDN Okuru dedi ki:

   Android kamera ve ram disinda her alanda iOS’u ezer. Bu ozellikler de cihazdan cihaza degisiyor zaten. iOS sozelci, Andorid sayisalci isletim sistemi dersem aradaki fark daha kolay anlasilir sanirim 🙂

  259. SDN Okuru dedi ki:

   Android kamera ve ram disinda her alanda iOS’u ezer. Bu ozellikler de cihazdan cihaza degisiyor zaten. iOS sozelci, Andorid sayisalci isletim sistemi dersem aradaki fark daha kolay anlasilir sanirim 🙂

  260. Reychen dedi ki:

   Ben de aynısnı soyleyecektim.Siz şuna ios desenize.Bakın aslında ikisi de kendine gore ozellikleri yok değil.Ama bana gore Android…

  261. defectboy dedi ki:

   Haber biraz eskide kalmış ios5 ten bahsediyoruz bence yeni bir inceleme yayınlanmalı

  262. pumperking dedi ki:
   Alıntı celalim93 Nickli Üyeden Alıntı
   Mesajı göster
   @Jestman360 editörümüz değinmediğiniz bir iki ufak nokta var şimdi ios üzerinde uygulama yardımı olmadan konuştuğunu metin mesajı olarak gönderebilmek gibi bir özellik var mı?

   swype klavye kadar rahat ve akıcı orjinal bir klavyesi var mı?
   ios işletim sisteminde jailbreak hariç app store dışından uygulama yüklenebiliyor mu?
   ios işletim sistemi android kadar kişiselleştirilebiliyor mu?
   ios işletim sisteminin kapalı bir kutu olması geliştiriciler açısından düşünülüyor mu?
   ios işletim sisteminde uygulama sertifikası için 99 dolar gibi bir ücret istemesi ne kadar doğru?

   yanlış anlamayın ama taraflı haber diye buna derim

   jb hariç uygulama yüklemek için (bkz. tongbu) (bkz.25pp) gta serilerini böyle denedim.
   geri kalan kısımlarına girmiyorum bile.root mu ney diyorsunuz o haltı yapmadan android ne?
   2 sene güncelleme aldıktan sonra menüye bile girmekte zorlanan bir sistem

  263. SDN Okuru dedi ki:

   bana sorarsanız ios şimdilik daha iyi. her ne kadar kisitlamaları olsa da, hepsi kullanıcının iyiligi düşünülerek yapılmıs. ayrica app storedaki uygulamalar her cihazda son derece stabil calısiyor, çökmüyor. cunku hepsi denetimden geçerek oraya geliyor. tabii ki android de kotu bir işletim sistemi değil. fakat zilyon tane marka ve modelde kullanıldigindan samsung/sony/htc vs. markalar aldiginizda hic ama hic stabil calısmayan bir telefon almış oluyorsunuz. üstelik indirdiğiniz uygulamaların bazıları çalışmıyor ve cokuyor. fakat Google marka yani nexus bir telefon almışsanız bu sorun ortadan kalkıyor ve android, ios la yarışabilecek bir stabilite ve hıza kavuşuyor.
   ayrica android in cok ama cok önemli ve cok sinir bozucu bir eksiği var; o da yazilim güncellemesi. dünya kadar para veriyorsun android bir telefona, sonra telefonunuz yazilim güncellemesi almıyor. çünkü telefonunuzu aldığınız marka(samsung/sony/htc vs…) yeni modelleri satilsin diye eski modelleri güncel tutmuyor. böylece telefonunuzu uzun süre kullanamıyorsunuz. tabi ki yine Google marka bir telefon yani nexus almışsanız güncellemeler cıktıgı gibi sizin telefonunuza geliyor ve dünya kadar para verdiğiniz telefonunuz eski bir sürümde kalmıyor. ios ise yazılım güncellemesi konusunda nexus’dan bile iyi. telefonunuzun donanımı yettiği sürece en yeni sürümü telefonunuza veriyor böylece bir telefonu yıllarca güncel bir sekilde kullanabiliyorsunuz. üstelik telefonunuza hangi surum gelirse gelsin stabilligi korunuyor.

  264. SDN Okuru dedi ki:

   Kardeşim ben ios 7 kullaniyom memnunum ama traffic racer oyununu indiremiyom para istiyor ama öte yandan androidde bedava traffic racer oyunu (iPad mini)

  265. SDN Okuru dedi ki:

   Bunu hiç boşuna tartışmaya gerek yok arkadaşlar android çok kullandım bende s4 abimde sony xperıa vardı ben sattım ıpone 5 aldım hepsindende güzel ve daha hızlı ios gibi olamaz androıd hertelefonda olan bı ısletım ıstemı ama ıos sadece apple özel bir sistem androıdcler bazı programları ındıremez cnkı ıos ıcın uretılen prgramlar vardır aynı zamanda samsngun sony nın casperın veya nokıa nın herseyı androıd laptobuna kadar bırde apple nın tv olsun laptop olsn vs tablet olsun cok pahalı ama parasını hak edıyor kesınlkle ıos derım

  266. SDN Okuru dedi ki:

   editorler ya ios sisteme ait cihazlar (ipad,iphone ) kullanıyor ya da ; neyse,diğer şuçlamayı yapmak etik olmayabilir..
   en sakat yanlışdan başlayayim…multitasking yani çoklu görev yani birden çok uygulamayı aynı anda açtığınızda en iyi performansı veren iştletim sistemi windows 8(masa üstü sürümü ile karıştırmayın,masaüstünde apple daha iyi) windows 8 phone ler dikkat ettiyseniz çok düşük donanıma sahiptir (ram ve işlemci olarak) çünkü stabil sistemdir.. mesela aynı anda bir kaç uygulama açsanız bile,bir diğer uygulama otomatik olarak pause lanmış olur…yani sizin yerinize menüye girip durdur a basar oyle geçer… hani pc de bir oyun oynarken ,klavyeden windows logosuna basıp masaütüstüne geceriz ya,sonra görev cubugundan oyun üzerine gelince oyun o anda ansızın kaldığı yerden (size sormadan) istem dısı devem eder… işte windows phone da bu ozellik siz sanki menuye girip oyunu durdur,veya kaydet yapmışsınız gibi açılıyor tekrar geri döndugunuzde… (çok az arka plan verisi kullanır,hatta cok az enerji kullandığı için pili de tasaruflu kullanır .windows 8 akıllı telefon sistemi masaüstü win 8 sistemden bile daha hızlıdır… bu arada evet android en yavas sistemdir ve çok yüksek donanım ister (ram ve işlemci) ama i ios en hızlı sistem diyen zat yurt dışındaki teknoloji sitelerine baksın ios 7 en iyi ikinci sistemdir o da 5s ve yukarısı cihazlarda (LPDDR3 kullanan cihazlarda) sakın eski apple cihazınıza ios 7guncellemisi yapmayın (ilk aldığınız sürümde kalsın),telefonunuz çok yavaslar.. apple dünya da yalan reklam yapmakta ustadır… SON OLARAK,BİR CİHAZ SADECE ÜZERİNDEKİ İŞLETİM SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRMAKTAN SORUMLUDUR…! o yuzden cihaz alırken bilgisayar hastaları gibi donanımına veya gormemişler gibi pahalı fiyatına bakıp almayın…(andrid hariç,onda yüksek donanım şart) ama windows phone bir sitem alırsanız 512 mb ram 1.ghz işlemci bile işinizi görür,başlangıc olarak…ama şunu da kabul etmek lazım android her yerde her cihazda teknolojiden sonuna kadar faydalanmak istiyorsanız tartışmasız android cihaz derim… (tüm akıllı cihazların içinde andorid var cunku ) yakında akıllı soba yaparlarsa andorid işletim sistemine sahip bir cihazının olmadan ateş bile yalamayacaksınız… 😛

  267. SDN Okuru dedi ki:

   Bence Android çok daha kolay.Bende Samsung Tablet var ve annemler elime verdiği an herşeyi öğrendim.Buna karşın arkadaşımın Ipad’i ile oynadığımda ne bir şey anladım ne de yapabildim.Siz her şeyi teknolojiyi iyi kullananlara göre belirlemişsiniz.Eğer Ios daha kolaysa neden Android daha çok satıyor?

  268. SDN Okuru dedi ki:

   androidin arayüz sadeleği hiç bir işletim sisteminde yok. tüm işleri üstten parmkala çekilen şeyle yapıyoruz. ANDROİD CANDIR.

  269. SDN Okuru dedi ki:

   Arkadaşlar, neden bir karşılaştırma yaparken sadece o noktaya odaklanıyorsunuz. Apple yazılımı da cihazı da kendi yapıyor. Bunun yanı sıra Android sadece bir yazılım. Güncelleme meselesi cihazı yapan şirketle ilgili. Bunun yanı sıra uygulama geliştiriciliği ve modifikasyon olarak yine Android tercih edilebilir. Arayüz demişsiniz, İos tek bir arayüz kullanıyor. Android Samsung marka telefonlarda Touchwiz, HTC marka telefonlarda Sense, Sony marka telefonlarda Xperia Home olarak karşımıza çıkıyor. Siz neden hep stock ve yalın Android telefonu ele alıyorsunuz? Size Android kusursuz demiyorum. Aksine İOS görünüm açısından 8. versiyonunda sükse yaptı. Uygulamaların hepsi tek tip bir görüntü kalitesine sahip. Bu da çok büyük bir denetim işidir. Yani sonuç olarak sistem kıyaslamalarını bir kenara bırakıp telefon kıyaslaması yapmaya sizleri davet ediyorum. Birilerinin telefonunu kötüleyince veya kendi telefonunuzu göklere çıkarınca bir şey yapmış olmuyorsunuz. Size göre iyi olan özellikler başkalarına kötü gelebilir. Burada yapılan da aşağı yukarı kendi fikrinizi başkasına dayatmaktır. Kim neyi seviyorsa onu alır. Saygılar…

  270. SDN Okuru dedi ki:

   Çok güzel hazırlanmış teknik bir rapor olmuş.Ellerine sağlık. Bir de bu iki sistem ile Windows sistemleri arasında bir karşılaştırma yapılabilse. Saygılar. Tuncer Ataç

  271. SDN Okuru dedi ki:

   Yaw android kingdir. IOS taşıyan sayılı cihaz var ama Android taşıyan binlerce cihaz var. Fiyat aralığı ise Android’de feci büyük. 200Tl Android de var, 3000Tl Android de var. Ama IPhone’u 750Tl’ye almak için 5 yıl beklemelisiniz. Benim elimdeki telefon IPhone kadar iyi bir donanıma, hatta daha büyük ekran ve daha iyi bir kameraya sahip olup belkide (5S) IPhone 5S’den kat be kat daha ucuz. Niye 5″ varken daha ucuza 4.7″ civarında pahalıya alıyım. Ayrıca eğer IPhone görünümü istiyorsanız Espair Launcher 7 indirin alın size açık kaynak kodlu IOS.

  272. SDN Okuru dedi ki:

   5 yil felan once ip 3g kullandim sonra sattim galiba onu bisey aldim da kirmistim neyse nokianin kotu bi surumunude kullandim sonra s4 aldim su an s4 den yaziyorum android mi ios mu arastiriyorum ben tarihciyim objektif bakarim olaylara Kendim icin iphone diyorum cunku ben rootla ya da jb ile ugrasamam bana verin telefonu app indireyim kitap okuyaym internette dolasiyim yeter genel yargim donanim konusunda tabikide android ama yazilm konusunda giris seviyesindeyim bu konuda ios diyorum bu benim fikrim su anda da arastirmaya devam ediyorum aslinda iphone 6p ve note 4 arasinda kaldim iphone 6p 969$ note 4 ise 700 $ (Kanada) ama note un cikmasina daha 1 ay var bu cuma ise 19 eyl de iphone cikacak gidip inceliyecegim tabiki de ama note 4 de beni ceken birseyler var iki taraftan birisini incilttiysem ozur dilerim Not olarak bildigim kesin birsey var ipad, mac… cizim ve muzik bolumlerinde baska bir marka goremezsiniz en azindan kuzey amerikada cok ilginc geldi bu bana saygilar Can

  273. SDN Okuru dedi ki:

   ilk akıllı telefonum samsung galaxy ace idi.sonra iphone 4s aldım sonra galaxy S4 aldım sadece bir ay kullandım.şuan 5S kullanıyorum tek problemi şarj ama iphonedan aldığım zevki kullanım kolaylığını kesinlikle androidde bulamadım bu benim kişisel görüşüm.ama bu zevk ve kişiye göre değişen bişidir arkadaşlar bana göre ios candır gerisi heyecan 🙂 saygılarımla

  274. SDN Okuru dedi ki:

   defalarca donanım daha iyi diye kıvrandınız iphone6 daki grafik işlemcisi sizin amiralleri gömüyor, stabilite ve hız gömüyor, veri bağlantı hızı gömüyor.. ram ram diye kıvrandınız iphone da ddr3 ram var androidlerde ddr2.. zaten ram canavarı olmayan ios bu alandada sizi performansta gömüyor (asfalt oyunu iphone6-note karşılaştırması izleyin kendiniz görün) batarya ve ekran boyutu ve çözünürlükte artık eşitlendi.. 5 sene iphone 2 senedirde canavar bir android one m7 kullanan biri olarak size tek tavsiyem androidden uzak durun! 3. parti uygulamaların (facebook, twit, oyunlar uygulamalar aklınıza ne gelirse storedan indireceğiniz tüm uygulamalar) hepsi hatalı, optimizasyon 0, kasıyor, hata veriyor, atıyor. güncelleme desek iphone 4 yıl güncel dünya ile aynı saniyede tüm güncellemeler geliyor! bu sebeple değer kaybetmiyor ama android 1 sene en fazla maksimum 2 sene (bazı cihazlara) güncelleme veriyor oda verirse aylarca bekliyorsun o güncelleme için sonrası zaten çöp oluyor 2 küsüre aldığın cihaz bu yüzden 1 sene sonra yarı fiyatına iniyor satarken rezalet zarar ediyorsun sözün özü ben yandım siz yanmayın ilk fırsatta bir iphone6 plus alıp 4 yıl arkama bile bakmayacağımsizede tavsiyem bu yöndedir.. hiçbir markanın fanı değilim ama parayıda ağaçtan toplamıyoruz.. saygılar

  275. SDN Okuru dedi ki:

   Bu yazılanlar 2012 de kaldı beyler android her türlü daha iyi çok daha iyi olacak emin olun / ÖZGÜRLÜK HERŞEYDİR

  276. SDN Okuru dedi ki:

   Androide virüs bulaştı android iyi gidemiyor ondan dolayı ios aldım çünkü ios her türlü giderse iyi olucak apple'ın en popüler telefonu: iphone 5

  277. SDN Okuru dedi ki:

   Bu yazı güncelliğini yitirmiş yoksa android bin basar hem en kötü android telefonu alıp "Ayy Çok Kötüymüş" diyorsunuz.

  278. SDN Okuru dedi ki:

   Herkes ıphone kullanamaz

  279. SDN Okuru dedi ki:

   ios apple sadece tekilevar anlatmaya KUSURSUZ bu eko sistem kusursuz beyler herşey mukemel çalışıyor herşey başarılı ve cevremdeki on ınsanı ios'sa geçirdim ve herkez allah razı olsun diyor nezaman konuşsak mukemel birşey bukar ulaşilabilr oludugu için apple ve geliştiricilerine teşekürler

  280. SDN Okuru dedi ki:

   Öncelikle Türkçe 'de ya da başka bir dilde 'stabil' diye bir kelime yoktur. Stable diye bir kelime vardır, o da İngilizce 'dedir. Türkçe 'de stabil değil, 'KARARLI' diye bir kelime vardır.
   Google veri toplama araçlarını ve gömülü yazılımların varlığını cihazlarında sürdürdükçe android her zaman 'KÖTÜLÜĞÜN ADI' olacaktır. Aslen ikisi de birbirinden casus. Apple 'da veri topluyor. Ancak google gibi çılgınca et açlığı çeken bir yaşayan ölü gibi değil. Apple uygun olabilir idi ancak hafıza kartı girişine yer verilmiyor cihazlarında ve bilgisayara takıp istediginiz dosyaları atamıyorsunuz. Yazılım şartı koyuyor. Bu zaman kaybı anlamına gelmektedir.

  281. SDN Okuru dedi ki:

   Bi kere en iyi işletim sistemi google ın yazmış olduğu androiddir.Çünkü ios her şeye kapalı bluetooth kullanmak için bile ayrı bir program kullanmak gerekiyor(ios dışındaki cihazlarla).Çok kullanışsız.Ekran boyutu çok küçük(yani çoğunun).Android cihazlara virüs gönderiyor.Android kadar telefon üretemiyor.Hatta bana bakarsanız windows phone dan bile daha kötü.

  282. SDN Okuru dedi ki:

   Ben bilgisayar yazılım çizilim işinden zerre anlamam, diyeceğim şu . elimde apple ipod var hemde 2. jenerasyon yani bugünün sözde müzeliği , eşime samsung un son modeli aldım , internette girş yaprığım sayfaların uygulamasını samsun a da yükleyeyim dedim , gelde yükle , acayip benzeri türevde 5 para etmez uygulamaya dönüşüyor- apple demek ios gerisi için android kelimesi kullanılıyorsa, android boş iş.

  283. SDN Okuru dedi ki:

   Ne kadar mal varsa verdiği 3bin üzeri para için ios yalaması olmuş

  284. SDN Okuru dedi ki:

   BiZ TÜRKÜZ YA ÖZGÜRÜZ YADA ÖLÜRÜZ… O yüzden tabikide android…

  285. SDN Okuru dedi ki:

   s7 mi 6s mi alayim

  286. SDN Okuru dedi ki:

   2014'de Arkadaşımla birlikte telefon almaya gittik ben İphone 5 aldım o ise Samsung S4 aldı. İkisininde fiyatları aynıydı. 3. ayda arkadaşımın telefonunun açıp kapama tuşu bozuldu yani samsungun benimkine hiçbirşey olmadı. 7. ayda samsungun şarj soketi bozuldu benimki hâlâ çalışıyor. 1 yılı doldurunca telefonun ön ve arka kapağında solmalar meydana geldi benimkinde hâlâ birşey yokkk. 14. ayında telefonun çok yavaşladığını internete dahi gitemediğini söyledi arkadaşım yani samsungu olan benim telefondada ios varmışşşşşş ben sonradan öğrendim ki ioslarda donma kasma yavaşlama diye birşey yokmuşşş. ve son olarak telefonlarınız 2. yılına girdi arkadaşın telefonnn birgün birdenbire kapandıı. evet okuyan arkadaşları söylüyorummm telefonn birdenbire kapandııı. telefoncuya getirdin anakart yanmışşşş. iphone 5 3. yaşına girecekkk hâlâ taş gibiiiii. şimdi android veya samsung veya lg hastası olan arkadaşlara söylüyürummm ben sizin kullandığınız telefonların hepsini kullandımmmm ta ki iphone kullanana kadarmışşş. o geri zekalı arkadaşımda gitti şimdi lg aldı. o telefonda şarj tutmuyormuşşş aldığı daha bir ay oldu. zenginin bir lafı var bilirmisiniz, eski veya ucuz alacak kadar zengin değilim diyeeeeee. anlayana saz anlamayana sazı soksan az derler bizim mahallede

  287. SDN Okuru dedi ki:

   Yeter artık bıktık Androidinizden de IOS unuzdanda eski symbian sistemli tuşlu telefonları özler oldum. Bu ne böyle ya durmadan yenisini çıkarıyorlar sadece donanım güçlü ekran büyük başka bir numara yok. pARA TUZAĞI HEPSİ ! Nokia N8 arıyorum kendime, canavar gibi bir kamera ve gayet kullanışlı

  288. SDN Okuru dedi ki:

   Android dalvik sanal makine altyapısını kullandığı için zaman zaman yavaşlayabilir ama android kesinlikle açık kaynak kodludur ve androidin en iyi yanı budur ve ek olarak root yetkisi ile android üzerinde istrdiğinz oynamayı yapabilirsiniz yani işletim sistemi üzerinde yeni bi işletim sistemi çalıştırmaktan tutun da android işletim sistemini kök erişimi sayesinde istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz burada android yanlısı bir bakış açısı dışında obnektif bir bakış açısı uygulamak gerekirse ios un kasmamasının sebebi 1.olarak iosun temel bir arayüz kullanması 2.olarak ios işletim sistemi üzerinde çalışacak olan uygulamanın sadece bi platform uzerinde çalışacak şekilde dizayn edilmesi ayrıca iosunda aşırı korumacı tavrına karşı alınabilecek bi yöntem var "jailbreak" bu yöntem ile app store daki uygulamaları ücretsiz indirmeyi sağlayan, telefonun temasını kökten değiştirebilen, ve sistem dosyalarına erişebilmeyi sağlayabilen bi yöntem bu kadar laftan sonra benim fikrimi sorucak olursanız ben android taraftarıyım derim sağlıcakla kalın…

  289. SDN Okuru dedi ki:

   Android dalvik sanal makine altyapısını kullandığı için zaman zaman yavaşlayabilir ama android kesinlikle açık kaynak kodludur ve androidin en iyi yanı budur ve ek olarak root yetkisi ile android üzerinde istrdiğinz oynamayı yapabilirsiniz yani işletim sistemi üzerinde yeni bi işletim sistemi çalıştırmaktan tutun da android işletim sistemini kök erişimi sayesinde istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz burada android yanlısı bir bakış açısı dışında obnektif bir bakış açısı uygulamak gerekirse ios un kasmamasının sebebi 1.olarak iosun temel bir arayüz kullanması 2.olarak ios işletim sistemi üzerinde çalışacak olan uygulamanın sadece bi platform uzerinde çalışacak şekilde dizayn edilmesi ayrıca iosunda aşırı korumacı tavrına karşı alınabilecek bi yöntem var "jailbreak" bu yöntem ile app store daki uygulamaları ücretsiz indirmeyi sağlayan, telefonun temasını kökten değiştirebilen, ve sistem dosyalarına erişebilmeyi sağlayabilen bi yöntem bu kadar laftan sonra benim fikrimi sorucak olursanız ben android taraftarıyım derim sağlıcakla kalın…

  290. SDN Okuru dedi ki:

   tartışmasız ios androidi snuna kadar ezer geçer özgürlüğe gelirsek androide bi virüs bulaşşa anakart yanma ihtimali var bu yüzden ankart yanar en ucuz anakart da 250 ile 1000 tl arasınnda deişir

  291. SDN Okuru dedi ki:

   ios candır be

  292. SDN Okuru dedi ki:

   yalnız en son olarak saydığınız iOS a ait olduğunu söylediğiniz tüm kolaylıkları android de barındırıyor

  Yorum yazın