Okunma

iOS ile Android’i Karşılaştırdık


03 Şubat 2012 Cuma 17:00
iOS ile Android’i Karşılaştırdık

Son yıllarda teknoloji dünyasında en sıkı rekabet mobil dünyada ve özellikle cep telefonu pazarında yaşanıyor. Bu rekabetin önemli bir bölümü ise Apple tarafından geliştirilen iOS ve Google tarafından geliştirilen Android arasında yaşanıyor. Bu yazımızda her iki işletim sistemini karşılaştırıyoruz. 

Hem iOS hem Android Linux tabanlı işletim sistemleri. Her iki işletim sistemi de sadece cep telefonlarında değil aynı zamanda tablet bilgisayarlarda da çalışabiliyor. Birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlara sahip olan işletim sistemlerinden iOS kapalı bir eko sisteme sahipken, Android ise daha açık bir sistemadikle çalışıyor.

Açık ya da kapalı olmasının yine bazı avantaj ve dezavantajları var. Apple’ın geliştirdiği iOS kapalı bir sistem olduğundan dış saldırılara karşı daha güvenli. Ancak bu cihazlara dışarıdan müdahaleyi çok zorlaştırıyor. Hatta cihaza MP3 ya da fotoğraf yükleme işlemini bile özel bir yazılım ile (iTunes) yapmanız gerekiyor.

Android açık bir sistem ve isteyen üreticiler tarafından kullanılabiliyor. Cihaz çeşitliliği çok fazla ve bu işletim sistemine sahip bir telefona dışardan yazılım (uygulama) yükleyebiliyorsunuz. Bu ise hem esneklik hem saldırılara karşı açık hedef haline gelmesine sebep oluyor. Ayrıca cihaz çeşitliliği uygulama geliştiricileri zorlayan bir etken haline de gelebiliyor. 

Her iki işletim sisteminin de kendine has uygulama ekosistemi var. Apple online uygulama mağazasına App Store adını veriyor. Google ise Android Market adını tercih ediyor. App Store’dan Türkiye hesabı ile uygulama satın alınabilirken Android Market’te bu şimdilik mümkün değil.

Şimdi belli başlıklar altında her iki işletim sistemini ele alıyoruz.

Kullanım Kolaylığı ve Arayüz

Android

Android akıllı telefonlarında genelde 5 tane ana ekran bulunuyor (bu sayı üreticiye göre artabiliyor). Bu ekranlara widget adı verilen kısa yollar ekleyerek çok daha kullanışlı hale getirebiliyorsunuz. Menüye girmeden Twitter, Facebook, Foursquare, haberler ve hava durumu gibi onlarca widget ekleyip, anında bilgilere erişebiliyorsunuz.

Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda Android işletim sisteminin biraz karışık olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ayarlar birden fazla sekmenin altında bulunuyor ve teknolojiye hakim olmayan kullanıcılar için fazlasıyla karışık olduğunu belirtelim.

iOS

Son derece basit ancak kullanışlı bir tasarıma sahip olan iOS, telefonla ilgili tüm ayarları “Ayarlar” uygulamasının içinde barındırıyor. Ayırdığı kategoriler bakımından en ince ayarları yapmak bile oldukça kolay. iOS’un tüm özellikleri ve uygulamaları kutu şeklinde ekranda yer alıyor. Ayrıca istenilen uygulamalar klasör haline getirilerek kullanım kolaylığı daha da arttırılıyor. Ek olarak ekranı en sola getirdiğiniz zaman çıkan arama kısmında mesajlardan rehbere, uygulamalardan notlara kadar tüm bilgilere erişebiliyorsunuz.

Home tuşuna iki kere basılınca açık uygulamaların ve müzik çaların çıkması, kilit ekranındayken kameraya hızlı geçiş yapılabilmesi, artı tuşuyla fotoğraf çekebilmek, yeni bildirim sistemiyle tüm bildirimleri tek ekranda görmek gibi özellikleriyle de iOS kullanımı en kolay mobil işletim sistemi durumuna geliyor.

Kazanan

Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda iOS açık ara önde çıkıyor. Teknoloji bilgisi yeteri kadar iyi olmayanlar ve çocuklar bile iOS işletim sistemine sahip cihazları kolaylıkla kullanabiliyor.

Performans

Android

Android işletim sistemi, Linux çekirdeği üzerinde Dalvik sanal makinasının çalışması ile ortaya çıkan bir işletim sistemi. Kısaca ifade etmek gerekirse Android’i Dalvik sayesinde kullanıyoruz. Dalvik çalışmak için Linux çekirdeğine ihtiyaç duyuyor. Bu da belli bir işlem gücü istiyor.

Öte yandan Android işletim sistemi açık bir sistem ve birçok cihaz tarafından kullanılıyor. Ancak cihaz çeşitliliğinden dolayı genel bir performansa göre optimize edilebiliyor. Bu yüzden kapalı sistemler gibi kolayca performans odaklı bir şekilde optimize edilemiyor.

iOS

iOS, takılma gibi problemlerin olmadığı, ne kadar açık uygulama olursa olsun yavaşlamanın olmadığı bir işletim sistemi. Aslında widget sisteminin henüz gelmemiş olması da sistemin hızını arttırıyor.

Özellikle son çıkan iPhone modeli iPhone 4S, iOS’u en iyi kullanan cihaz durumunda. Zorlamanın sıfıra kadar indiği iPhone 4S’de tüm menülerin açılması, uygulamaların çalışması, yükleme süreleri gibi beklemeyi gerektiren etkenler oldukça düşük. Hatta multitasking performansı da son derece başarılı.

Kazanan

Kuşkusuz performans konusunda da iOS liderlik koltuğunu bırakmıyor. Stabilizasyon konusunda Andoid henüz iOS’un eline su dökemiyor.

Uygulamalar

Android

Android Market, 400.000 civarı uygulama sayısına sahip dev bir market platformuna sahip. Market’te birçok uygulamayı bulmak mümkün. Uygulamaların kalitesi ve çeşit sayısı de son aylarda ciddi anlamda arttığından aranılan uygulamaları bulmak sıkıntı olmuyor.

Android Market ile ilgili en büyük sıkıntı yazılım satın alma fonksiyonunu Türkiye’deki kullanıcılar tarafından kullanılamaması. Hatta geçen sene Mart ayına kadar Market uygulamasına Türkiye’de satılan telefonlardan resmi olarak ulaşmak mümkün olmuyordu.

Android telefonlara APK uzantılı uygulama dosyaları dışarıdan yüklenebiliyor. Bu Market’e bağımlı olmama adına güzel bir uygulama. Ancak bu aynı zamanda trojan ve benzeri zararlı yazılımların telefonlara yüklenebileceği anlamına geliyor ki ciddi bir güvenlik zaafı oluşturuyor.

iOS

Cep telefonları için uygulama konusu Apple’dan önce de vardı. Ancak Apple bunu düzenli bir online yazılım mağazası haline getirip milyonlarca kullanıcıya ulaşan ilk şirket oldu. Apple bu alanda ilk olmanın avantajını da  fazlasıyla kullandı ve kullanıyor.  Bu alanda ilk olması sebebiyle geniş uygulama ağına sahip. Dünya çapında 500 binden fazla uygulamasıyla beraber kullanıcılara geniş seçenek sunuyor. Ülkemizde de birçok firma, mobil uygulama geliştirirken kullanım oranı ve stabil çalışması bakımından ilk olarak iOS’a uygulama geliştiriyor.

Kazanan

Android son bir yılda atağa geçse ve uygulama adedini hızla artırsa da henüz iOS’taki çeşitliliğe ulaştığını söylemek zor. Ayrıca iOS’ta yerel (Türkiye’ye özel) uygulama sayısı da çok daha fazla. Yani bu kategoride de galip iOS oluyor.

Sınırlamalar ve Esneklik

Android

Android işletim sisteminin en güzel yanlarından biri sınırlama konusunda neredeyse hiç sınırının olmaması.  Telefonun ekran ışığından tutun, ses yükseklik sınırını kaldırmaya, işlemcinizi hızlandırmaktan, depolamayı kontrol etmeye kadar herşeye hükmedebiliyorsunuz.

Androidli bir telefonu bilgisayara bağladığınızda USB sürücü oluyor ve istediğiniz dosyayı içine atabiliyorsunuz. Ayrıca özel yazılım ve işletim sistemi modlarıyla istediğiniz özelleştirmeleri yapabiliyorsunuz.

Ancak bütün bu işlemler için ortalamanın üstünde (hatta yerine göre üst düzey) bilgi sahibi olmanız gerekiyor.  Bu da az bilgili kullanıcıların müdahalesini zorlaştırıyor.

iOS

Apple, sınırlamalar konusunda oldukça titiz. Güvenliği had safhada tutan Apple, uygulamaların hepsini kontrol ettikten sonra App Store’da yayınlıyor. Telefonu iTunes olmayan bir bilgisayara bağladığınız zaman içindeki fotoğrafları alabiiyorsunuz. Fakat yine güvenlik sebebiyle bu klasöre hiçbir dosya kopyalanamıyor. iOS, tamamiyle kapalı bir sistem durumunda. Bu, kullanıcıların bazı özellikleri yapmasını engellese de tam güvenlik sağladığı için büyük oranda tercih sebebi oluyor.

Öte yandan arayüz esnekliği ve benzeri özelliştirmeler konusunda iOS biraz daha korumacı davranıyor. Herşeyi değiştirmeniz ya da düzenleme yapmanız çok kolay değil.

Kazanan

Sınırlamalar ve Esneklik konusunda galip ise Android. Her ne kadar iOS güvenlik konusunda daha titiz olsa da bu titizlik zaman zaman can sıkabiliyor. Özelleştirmeler konusunda da çok başarılı olamayan Apple, bu kategoride liderlik koltuğunduan iniyor.

Erişilebilirlik

Android

Android işletim sisteminin en önemli avantajı (yerine göre dezavantaj da olan) düşük kapasiteli cihazlarda bile çalışabilmesi. Bu güzel bir şey olsa da performans isteyen uygulamaların sorun çıkarması kullanımda sıkıntılara yol açabiliyor.

iOS

Apple’ın kontrolcü tavrı burada da ortaya çıkıyor. iOS işletim sistemi Apple’ın mobil cihazlarından başka hiçbir üründe çalışmıyor. iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPad, iPad 2 ve iPod Touch modelleri, şuan için iOS kullanan Apple ürünleri. iOS’un son sürümünü olan iOS 5’i ise yukarıda saydığım ilk iki iPhone modeli kullanmıyor.

Cihaz sayısının az olması hem uygulama geliştirilecek hem kullanıcılar açısından önemli bir avantaj. Seçenek sayısı az olsa da stabilizasyon sıkıntısının olmaması iOS’u tercih edilebilir bir işletim sistemi haline getiriyor.

Kazanan

Bu bölümde de galip iOS oluyor. Cihaz sayısının az olması dezavantaj gibi görünse de stabilizasyonun korunabilmesi açısından önemli bir etkin oluyor.

Güncellemeler

Android

Google Android‘e çok sık olmasa da güncelleme yapıyor. Android 2.3 Gingerbread sürümünü 2.3.7‘ye kadar güncelledi. Bu güncellemeler ise telefonlara hız ve özellik kattı. Ama bütün üretici firmalar bu güncellemeleri telefonlara yansıtmıyorlar. Yansıtsa da çok geç yansıtıyorlar. Bu da özellikle Türkiye’de satılan telefonlar açısından sıkıntı oluşturabiliyor.

iOS

Her sene yeni bir iPhone ile büyük iOS güncellemesi yayınlanıyor. Bu güncelleme birbirinden fazla yenilik, hatta büyük değişimler içeriyor. Son yapılan iOS 5 güncellemesi telefona 200’ün üzerinde yenilik getiriyor.

Büyük güncellemelerin yanı sıra ortalama 2 ya da 3 ayda bir küçük güncellemeler yayınlanıyor. Bu güncellemeler genellikle yenilik getirmeden sorun çözme odaklı oluyor.

Kazanan

iOS bu kategorinin de galibi. Güncellemeler düzenli ve kullanıcı talepleri dikkate alınıyor. Android ‘de ise Google güncelleme yapsa bile her telefon üreticisi bunu cihazlarına yansıtmıyor. Yansıtma bile Türkiye’de bu güncelleme yayınlanmayabiliyor.

Sonuç

Telefon cephesinde Android ve iOS arasındaki rekabette kazanan iOS oluyor. Kullanım kolaylığı, stabilizasyon ve uygulama zenginliği iOS’u liderlik koltuğuna taşıyor. Android ise Sınırlamalar ve Esneklik konusunda bizden olumlu puan aldı. Öte yandan karşılaştırma yapmasak da fiyat anlamında iOS’un bu alanda da liderlik koltuğunu bırakmadığını hatırlatalım. 

Özetle kolay, kullanışlı ve kafa karıştırmayan bir işletim sistemi arıyorsanız iOS size göre. Uğraşmayı ve kurcalamayı seviyor, teknolojiden de anlıyorsanız Android size daha uygun olabilir. 

Bu yazı iOS’da Yusuf Canpolat, Android kısmında Tolga Küçükyılmaz, karşılaştırma konusunda ise Özgür Çetin’in katkılarıyla hazırlanmıştır.

:: Siz ne diyorsunuz? Android mi? iOS mu?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

322 yorum - “iOS ile Android’i Karşılaştırdık”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Abi tamam ios guzel muzelde apk bir uygulama yüklemek istersek imkansız apple bunada bir çözüm bulsaydı müthis olurdu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yalnız en son olarak saydığınız iOS a ait olduğunu söylediğiniz tüm kolaylıkları android de barındırıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  7 al..gerisine tekme vur..ucuz etin yağnisi yavan olur..unutma..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ios candır be

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tartışmasız ios androidi snuna kadar ezer geçer özgürlüğe gelirsek androide bi virüs bulaşşa anakart yanma ihtimali var bu yüzden ankart yanar en ucuz anakart da 250 ile 1000 tl arasınnda deişir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Boşuna kendinizi avutmayın IOS`dan daha iyisi yok.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Android dalvik sanal makine altyapısını kullandığı için zaman zaman yavaşlayabilir ama android kesinlikle açık kaynak kodludur ve androidin en iyi yanı budur ve ek olarak root yetkisi ile android üzerinde istrdiğinz oynamayı yapabilirsiniz yani işletim sistemi üzerinde yeni bi işletim sistemi çalıştırmaktan tutun da android işletim sistemini kök erişimi sayesinde istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz burada android yanlısı bir bakış açısı dışında obnektif bir bakış açısı uygulamak gerekirse ios un kasmamasının sebebi 1.olarak iosun temel bir arayüz kullanması 2.olarak ios işletim sistemi üzerinde çalışacak olan uygulamanın sadece bi platform uzerinde çalışacak şekilde dizayn edilmesi ayrıca iosunda aşırı korumacı tavrına karşı alınabilecek bi yöntem var "jailbreak" bu yöntem ile app store daki uygulamaları ücretsiz indirmeyi sağlayan, telefonun temasını kökten değiştirebilen, ve sistem dosyalarına erişebilmeyi sağlayabilen bi yöntem bu kadar laftan sonra benim fikrimi sorucak olursanız ben android taraftarıyım derim sağlıcakla kalın…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Android dalvik sanal makine altyapısını kullandığı için zaman zaman yavaşlayabilir ama android kesinlikle açık kaynak kodludur ve androidin en iyi yanı budur ve ek olarak root yetkisi ile android üzerinde istrdiğinz oynamayı yapabilirsiniz yani işletim sistemi üzerinde yeni bi işletim sistemi çalıştırmaktan tutun da android işletim sistemini kök erişimi sayesinde istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz burada android yanlısı bir bakış açısı dışında obnektif bir bakış açısı uygulamak gerekirse ios un kasmamasının sebebi 1.olarak iosun temel bir arayüz kullanması 2.olarak ios işletim sistemi üzerinde çalışacak olan uygulamanın sadece bi platform uzerinde çalışacak şekilde dizayn edilmesi ayrıca iosunda aşırı korumacı tavrına karşı alınabilecek bi yöntem var "jailbreak" bu yöntem ile app store daki uygulamaları ücretsiz indirmeyi sağlayan, telefonun temasını kökten değiştirebilen, ve sistem dosyalarına erişebilmeyi sağlayabilen bi yöntem bu kadar laftan sonra benim fikrimi sorucak olursanız ben android taraftarıyım derim sağlıcakla kalın…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yeter artık bıktık Androidinizden de IOS unuzdanda eski symbian sistemli tuşlu telefonları özler oldum. Bu ne böyle ya durmadan yenisini çıkarıyorlar sadece donanım güçlü ekran büyük başka bir numara yok. pARA TUZAĞI HEPSİ ! Nokia N8 arıyorum kendime, canavar gibi bir kamera ve gayet kullanışlı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  s7 al

 11. SDN Okuru dedi ki:

  2014'de Arkadaşımla birlikte telefon almaya gittik ben İphone 5 aldım o ise Samsung S4 aldı. İkisininde fiyatları aynıydı. 3. ayda arkadaşımın telefonunun açıp kapama tuşu bozuldu yani samsungun benimkine hiçbirşey olmadı. 7. ayda samsungun şarj soketi bozuldu benimki hâlâ çalışıyor. 1 yılı doldurunca telefonun ön ve arka kapağında solmalar meydana geldi benimkinde hâlâ birşey yokkk. 14. ayında telefonun çok yavaşladığını internete dahi gitemediğini söyledi arkadaşım yani samsungu olan benim telefondada ios varmışşşşşş ben sonradan öğrendim ki ioslarda donma kasma yavaşlama diye birşey yokmuşşş. ve son olarak telefonlarınız 2. yılına girdi arkadaşın telefonnn birgün birdenbire kapandıı. evet okuyan arkadaşları söylüyorummm telefonn birdenbire kapandııı. telefoncuya getirdin anakart yanmışşşş. iphone 5 3. yaşına girecekkk hâlâ taş gibiiiii. şimdi android veya samsung veya lg hastası olan arkadaşlara söylüyürummm ben sizin kullandığınız telefonların hepsini kullandımmmm ta ki iphone kullanana kadarmışşş. o geri zekalı arkadaşımda gitti şimdi lg aldı. o telefonda şarj tutmuyormuşşş aldığı daha bir ay oldu. zenginin bir lafı var bilirmisiniz, eski veya ucuz alacak kadar zengin değilim diyeeeeee. anlayana saz anlamayana sazı soksan az derler bizim mahallede

 12. SDN Okuru dedi ki:

  s7 tabi kardesim kıyaslanamaz bile ezber kafa gitmeyin sakın karsılastırın hatta magazaya gidip degerlendirin

 13. SDN Okuru dedi ki:

  s7 mi 6s mi alayim

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Lütfen güncelleyin 2012 yazısında sizce iOS 6 ile Android Ginger Bread'i (2009) karşılaştırmak mantıklımı. Siz bu yazıyı yazdığınız günden çok şey geçti Android Market, Play Store oldu Lollipop sürümü ile Material tasarıma geçtik, dalvik sanal makinesi kullanmayı bıraktık ve sayamayacağımız kadar yenilik ve geliştirme oldu. Yanlış bilgilendirmeyin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  BiZ TÜRKÜZ YA ÖZGÜRÜZ YADA ÖLÜRÜZ… O yüzden tabikide android…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar mal varsa verdiği 3bin üzeri para için ios yalaması olmuş

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bilgisayar yazılım çizilim işinden zerre anlamam, diyeceğim şu . elimde apple ipod var hemde 2. jenerasyon yani bugünün sözde müzeliği , eşime samsung un son modeli aldım , internette girş yaprığım sayfaların uygulamasını samsun a da yükleyeyim dedim , gelde yükle , acayip benzeri türevde 5 para etmez uygulamaya dönüşüyor- apple demek ios gerisi için android kelimesi kullanılıyorsa, android boş iş.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bi kere en iyi işletim sistemi google ın yazmış olduğu ***** ios her şeye kapalı bluetooth kullanmak için bile ayrı bir program kullanmak gerekiyor(ios dışındaki cihazlarla).Çok kullanışsız.Ekran boyutu çok küçük(yani çoğunun).Android cihazlara virüs gö***** kadar telefon ü***** bana bakarsanız windows phone dan bile daha kötü.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle Türkçe 'de ya da başka bir dilde 'stabil' diye bir kelime yoktur. Stable diye bir kelime vardır, o da İngilizce 'dedir. Türkçe 'de stabil değil, 'KARARLI' diye bir kelime vardır.
  Google veri toplama araçlarını ve gömülü yazılımların varlığını cihazlarında sürdürdükçe android her zaman 'KÖTÜLÜĞÜN ADI' olacaktır. Aslen ikisi de birbirinden casus. Apple 'da veri topluyor. Ancak google gibi çılgınca et açlığı çeken bir yaşayan ölü gibi değil. Apple uygun olabilir idi ancak hafıza kartı girişine yer verilmiyor cihazlarında ve bilgisayara takıp istediginiz dosyaları atamıyorsunuz. Yazılım şartı koyuyor. Bu zaman kaybı anlamına gelmektedir.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  ios apple sadece tekilevar anlatmaya KUSURSUZ bu eko sistem kusursuz beyler herşey mukemel çalışıyor herşey başarılı ve cevremdeki on ınsanı ios'sa geçirdim ve herkez allah razı olsun diyor nezaman konuşsak mukemel birşey bukar ulaşilabilr oludugu için apple ve geliştiricilerine teşekürler

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes ıphone kullanamaz

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yazı güncelliğini yitirmiş yoksa android bin basar hem en kötü android telefonu alıp "Ayy Çok Kötüymüş" diyorsunuz.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Androide virüs bulaştı android iyi gidemiyor ondan dolayı ios aldım çünkü ios her türlü giderse iyi olucak apple'ın en popüler telefonu: iphone 5

 24. SDN Okuru dedi ki:

  ıphone ların radyosu yok

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yazılanlar 2012 de kaldı beyler android her türlü daha iyi çok daha iyi olacak emin olun / ÖZGÜRLÜK HERŞEYDİR

 26. SDN Okuru dedi ki:

  defalarca donanım daha iyi diye kıvrandınız iphone6 daki grafik işlemcisi sizin amiralleri gömüyor, stabilite ve hız gömüyor, veri bağlantı hızı gömüyor.. ram ram diye kıvrandınız iphone da ddr3 ram var androidlerde ddr2.. zaten ram canavarı olmayan ios bu alandada sizi performansta gömüyor (asfalt oyunu iphone6-note karşılaştırması izleyin kendiniz görün) batarya ve ekran boyutu ve çözünürlükte artık eşitlendi.. 5 sene iphone 2 senedirde canavar bir android one m7 kullanan biri olarak size tek tavsiyem androidden uzak durun! 3. parti uygulamaların (facebook, twit, oyunlar uygulamalar aklınıza ne gelirse storedan indireceğiniz tüm uygulamalar) hepsi hatalı, optimizasyon 0, kasıyor, hata veriyor, atıyor. güncelleme desek iphone 4 yıl güncel dünya ile aynı saniyede tüm güncellemeler geliyor! bu sebeple değer kaybetmiyor ama android 1 sene en fazla maksimum 2 sene (bazı cihazlara) güncelleme veriyor oda verirse aylarca bekliyorsun o güncelleme için sonrası zaten çöp oluyor 2 küsüre aldığın cihaz bu yüzden 1 sene sonra yarı fiyatına iniyor satarken rezalet zarar ediyorsun sözün özü ben yandım siz yanmayın ilk fırsatta bir iphone6 plus alıp 4 yıl arkama bile bakmayacağımsizede tavsiyem bu yöndedir.. hiçbir markanın fanı değilim ama parayıda ağaçtan toplamıyoruz.. saygılar

 27. SDN Okuru dedi ki:

  ilk akıllı telefonum samsung galaxy ace ***** iphone 4s aldım sonra galaxy S4 aldım sadece bir ay kullandım.şuan 5S kullanıyorum tek problemi şarj ama iphonedan aldığım zevki kullanım kolaylığını kesinlikle androidde bulamadım bu benim kişisel görüşüm.ama bu zevk ve kişiye göre değişen bişidir arkadaşlar bana göre ios candır gerisi heyecan 🙂 saygılarımla

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki ***** ROM işlemi ile arayüzünü iOS yapıyoruz sıkıntı olmuyor noktasına kadar aynı ***** uygulamaları bedavaya APK olarak indiriyoruz markete ilintiliyoruz buda gü***** kötü birşeymiş gibi app storeyi öne çıkarıyorlar app storeymiş App storedeki uygulamaların %60ı paralı.
  Root erişimiyle söz sahibi siz oluyorsunuz noktasına ***** ROM’la
  istediğiniz android sürümünü yükleyebilir iOS’un kopya yazılımını kurabilirsiniz noktasına kadar aynı Kurcalamayı seviyorsanız ve teklonojiden anlıyorsanız android ***** öyle ben elit insanım diyorsanız alın iosu

 29. SDN Okuru dedi ki:

  5 yil felan once ip 3g kullandim sonra sattim galiba onu bisey aldim da kirmistim neyse nokianin kotu bi surumunude kullandim sonra s4 aldim su an s4 den yaziyorum android mi ios mu arastiriyorum ben tarihciyim objektif bakarim olaylara Kendim icin iphone diyorum cunku ben rootla ya da jb ile ugrasamam bana verin telefonu app indireyim kitap okuyaym internette dolasiyim yeter genel yargim donanim konusunda tabikide android ama yazilm konusunda giris seviyesindeyim bu konuda ios diyorum bu benim fikrim su anda da arastirmaya devam ediyorum aslinda iphone 6p ve note 4 arasinda kaldim iphone 6p 969$ note 4 ise 700 $ (Kanada) ama note un cikmasina daha 1 ay var bu cuma ise 19 eyl de iphone cikacak gidip inceliyecegim tabiki de ama note 4 de beni ceken birseyler var iki taraftan birisini incilttiysem ozur dilerim Not olarak bildigim kesin birsey var ipad, mac… cizim ve muzik bolumlerinde baska bir marka goremezsiniz en azindan kuzey amerikada cok ilginc geldi bu bana saygilar Can

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw android kingdir. IOS taşıyan sayılı cihaz var ama Android taşıyan binlerce cihaz var. Fiyat aralığı ise Android’de feci büyük. 200Tl Android de var, 3000Tl Android de var. Ama IPhone’u 750Tl’ye almak için 5 yıl beklemelisiniz. Benim elimdeki telefon IPhone kadar iyi bir donanıma, hatta daha büyük ekran ve daha iyi bir kameraya sahip olup belkide (5S) IPhone 5S’den kat be kat daha ucuz. Niye 5″ varken daha ucuza 4.7″ civarında pahalıya alıyım. Ayrıca eğer IPhone görünümü istiyorsanız Espair Launcher 7 indirin alın size açık kaynak kodlu IOS.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel hazırlanmış teknik bir rapor olmuş.Ellerine sağlık. Bir de bu iki sistem ile Windows sistemleri arasında bir karşılaştırma yapılabilse. Saygılar. Tuncer Ataç

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar, neden bir karşılaştırma yaparken sadece o noktaya odaklanıyorsunuz. Apple yazılımı da cihazı da kendi yapıyor. Bunun yanı sıra Android sadece bir yazılım. Güncelleme meselesi cihazı yapan şirketle ilgili. Bunun yanı sıra uygulama geliştiriciliği ve modifikasyon olarak yine Android tercih edilebilir. Arayüz demişsiniz, İos tek bir arayüz kullanıyor. Android Samsung marka telefonlarda Touchwiz, HTC marka telefonlarda Sense, Sony marka telefonlarda Xperia Home olarak karşımıza çıkıyor. Siz neden hep stock ve yalın Android telefonu ele alıyorsunuz? Size Android kusursuz demiyorum. Aksine İOS görünüm açısından 8. versiyonunda sükse yaptı. Uygulamaların hepsi tek tip bir görüntü kalitesine sahip. Bu da çok büyük bir denetim işidir. Yani sonuç olarak sistem kıyaslamalarını bir kenara bırakıp telefon kıyaslaması yapmaya sizleri davet ediyorum. Birilerinin telefonunu kötüleyince veya kendi telefonunuzu göklere çıkarınca bir şey yapmış olmuyorsunuz. Size göre iyi olan özellikler başkalarına kötü gelebilir. Burada yapılan da aşağı yukarı kendi fikrinizi başkasına dayatmaktır. Kim neyi seviyorsa onu alır. Saygılar…

 33. SDN Okuru dedi ki:

  androidin arayüz sadeleği hiç bir işletim sisteminde yok. tüm işleri üstten parmkala çekilen şeyle yapıyoruz. ANDROİD CANDIR.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Android çok daha ***** Samsung Tablet var ve annemler elime verdiği an herşeyi öğ***** karşın arkadaşımın Ipad’i ile oynadığımda ne bir şey anladım ne de ***** her şeyi teknolojiyi iyi kullananlara göre belirlemiş***** Ios daha kolaysa neden Android daha çok satıyor?

 35. SDN Okuru dedi ki:

  editorler ya ios sisteme ait cihazlar (ipad,iphone ) kullanıyor ya da ; neyse,diğer şuçlamayı yapmak etik olmayabilir..
  en sakat yanlışdan başlayayim…multitasking yani çoklu görev yani birden çok uygulamayı aynı anda açtığınızda en iyi performansı veren iştletim sistemi windows 8(masa üstü sürümü ile karıştırmayın,masaüstünde apple daha iyi) windows 8 phone ler dikkat ettiyseniz çok düşük donanıma sahiptir (ram ve işlemci olarak) çünkü stabil sistemdir.. mesela aynı anda bir kaç uygulama açsanız bile,bir diğer uygulama otomatik olarak pause lanmış olur…yani sizin yerinize menüye girip durdur a basar oyle geçer… hani pc de bir oyun oynarken ,klavyeden windows logosuna basıp masaütüstüne geceriz ya,sonra görev cubugundan oyun üzerine gelince oyun o anda ansızın kaldığı yerden (size sormadan) istem dısı devem eder… işte windows phone da bu ozellik siz sanki menuye girip oyunu durdur,veya kaydet yapmışsınız gibi açılıyor tekrar geri döndugunuzde… (çok az arka plan verisi kullanır,hatta cok az enerji kullandığı için pili de tasaruflu kullanır .windows 8 akıllı telefon sistemi masaüstü win 8 sistemden bile daha hızlıdır… bu arada evet android en yavas sistemdir ve çok yüksek donanım ister (ram ve işlemci) ama i ios en hızlı sistem diyen zat yurt dışındaki teknoloji sitelerine baksın ios 7 en iyi ikinci sistemdir o da 5s ve yukarısı cihazlarda (LPDDR3 kullanan cihazlarda) sakın eski apple cihazınıza ios 7guncellemisi yapmayın (ilk aldığınız sürümde kalsın),telefonunuz çok yavaslar.. apple dünya da yalan reklam yapmakta ustadır… SON OLARAK,BİR CİHAZ SADECE ÜZERİNDEKİ İŞLETİM SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRMAKTAN SORUMLUDUR…! o yuzden cihaz alırken bilgisayar hastaları gibi donanımına veya gormemişler gibi pahalı fiyatına bakıp almayın…(andrid hariç,onda yüksek donanım şart) ama windows phone bir sitem alırsanız 512 mb ram 1.ghz işlemci bile işinizi görür,başlangıc olarak…ama şunu da kabul etmek lazım android her yerde her cihazda teknolojiden sonuna kadar faydalanmak istiyorsanız tartışmasız android cihaz derim… (tüm akıllı cihazların içinde andorid var cunku ) yakında akıllı soba yaparlarsa andorid işletim sistemine sahip bir cihazının olmadan ateş bile yalamayacaksınız… 😛

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu hiç boşuna tartışmaya gerek yok arkadaşlar android çok kullandım bende s4 abimde sony xperıa vardı ben sattım ıpone 5 aldım hepsindende güzel ve daha hızlı ios gibi olamaz androıd hertelefonda olan bı ısletım ıstemı ama ıos sadece apple özel bir sistem androıdcler bazı programları ındıremez cnkı ıos ıcın uretılen prgramlar vardır aynı zamanda samsngun sony nın casperın veya nokıa nın herseyı androıd laptobuna kadar bırde apple nın tv olsun laptop olsn vs tablet olsun cok pahalı ama parasını hak edıyor kesınlkle ıos derım

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim ben ios 7 kullaniyom memnunum ama traffic racer oyununu indiremiyom para istiyor ama öte yandan androidde bedava traffic racer oyunu (iPad mini)

 38. SDN Okuru dedi ki:

  bana sorarsanız ios şimdilik daha iyi. her ne kadar kisitlamaları olsa da, hepsi kullanıcının iyiligi düşünülerek yapılmıs. ayrica app storedaki uygulamalar her cihazda son derece stabil calısiyor, çökmüyor. cunku hepsi denetimden geçerek oraya geliyor. tabii ki android de kotu bir işletim sistemi değil. fakat zilyon tane marka ve modelde kullanıldigindan samsung/sony/htc vs. markalar aldiginizda hic ama hic stabil calısmayan bir telefon almış oluyorsunuz. üstelik indirdiğiniz uygulamaların bazıları çalışmıyor ve cokuyor. fakat Google marka yani nexus bir telefon almışsanız bu sorun ortadan kalkıyor ve android, ios la yarışabilecek bir stabilite ve hıza kavuşuyor.
  ayrica android in cok ama cok önemli ve cok sinir bozucu bir eksiği var; o da yazilim güncellemesi. dünya kadar para veriyorsun android bir telefona, sonra telefonunuz yazilim güncellemesi almıyor. çünkü telefonunuzu aldığınız marka(samsung/sony/htc vs…) yeni modelleri satilsin diye eski modelleri güncel tutmuyor. böylece telefonunuzu uzun süre kullanamıyorsunuz. tabi ki yine Google marka bir telefon yani nexus almışsanız güncellemeler cıktıgı gibi sizin telefonunuza geliyor ve dünya kadar para verdiğiniz telefonunuz eski bir sürümde kalmıyor. ios ise yazılım güncellemesi konusunda nexus’dan bile iyi. telefonunuzun donanımı yettiği sürece en yeni sürümü telefonunuza veriyor böylece bir telefonu yıllarca güncel bir sekilde kullanabiliyorsunuz. üstelik telefonunuza hangi surum gelirse gelsin stabilligi korunuyor.

 39. pumperking dedi ki:
  Alıntı celalim93 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  @Jestman360 editörümüz değinmediğiniz bir iki ufak nokta var şimdi ios üzerinde uygulama yardımı olmadan konuştuğunu metin mesajı olarak gönderebilmek gibi bir özellik var mı?

  swype klavye kadar rahat ve akıcı orjinal bir klavyesi var mı?
  ios işletim sisteminde jailbreak hariç app store dışından uygulama yüklenebiliyor mu?
  ios işletim sistemi android kadar kişiselleştirilebiliyor mu?
  ios işletim sisteminin kapalı bir kutu olması geliştiriciler açısından düşünülüyor mu?
  ios işletim sisteminde uygulama sertifikası için 99 dolar gibi bir ücret istemesi ne kadar doğru?

  yanlış anlamayın ama taraflı haber diye buna derim

  jb hariç uygulama yüklemek için (bkz. tongbu) (bkz.25pp) gta serilerini böyle denedim.
  geri kalan kısımlarına girmiyorum bile.root mu ney diyorsunuz o haltı yapmadan android ne?
  2 sene güncelleme aldıktan sonra menüye bile girmekte zorlanan bir sistem

 40. defectboy dedi ki:

  Haber biraz eskide kalmış ios5 ten bahsediyoruz bence yeni bir inceleme yayınlanmalı

 41. Reychen dedi ki:

  Ben de aynısnı ***** şuna ios ***** aslında ikisi de kendine gore ozellikleri yok değ***** bana gore Android…

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Android kamera ve ram disinda her alanda iOS’u ezer. Bu ozellikler de cihazdan cihaza degisiyor zaten. iOS sozelci, Andorid sayisalci isletim sistemi dersem aradaki fark daha kolay anlasilir sanirim 🙂

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Android kamera ve ram disinda her alanda iOS’u ezer. Bu ozellikler de cihazdan cihaza degisiyor zaten. iOS sozelci, Andorid sayisalci isletim sistemi dersem aradaki fark daha kolay anlasilir sanirim 🙂

 44. SDN Okuru dedi ki:

  android kullanan fakirdir , iosla karşılaştıran salaktır

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Son resim her şeyi açıklıyor 🙂 Kesinlikle Android…

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar Apple kullanıyor anlaşılan….Androidi yerin dibine vurmuş…Kamera kalitesinden bahset rahat MP3 atabiliyon mu ondan bahset bunları yapamadıktan sonra işletim sistemi tabi stabil olur.

 47. SDN Okuru dedi ki:

  en mantıklı karşılaştırma: her iki sistemi de kullanmış kişilerin karşılaştırmasıyla olur…buradan yola çıkarak…karşılaştırmayı yapanların birer iphone kullanıcısı olduğunu anlamış olduk…..

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanım kolaylığı onemliyse o zaman en iyi symbian kotu karsılastırma

 49. SDN Okuru dedi ki:

  her insan android kullanamaz çünkü bilgisayar gibi çok işlevi var allaha şükür ben çözdüm

 50. SDN Okuru dedi ki:

  valla ben iosu sevmiyorum her seye para 5 yıldır android kulannıyprum hiç bi sıkkıntı olmadı

" iOS ile Android’i Karşılaştırdık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS ile Android’i Karşılaştırdık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS ile Android’i Karşılaştırdık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "