Okunma

iPad ve iPhone kullanıcıları için güvenlik uyarısı


17 Haziran 2019 Pazartesi 16:18
iPad ve iPhone kullanıcıları için güvenlik uyarısı

Her yıl yeni cihazlarını piyasaya süren Apple, bazı özellikler konusunda iddiasını korumak istiyor. Bu özellikler arasında gizlilik ve güvenlik ilk sırada yer alıyor. Ancak, ortaya çıkan son haberlere göre Apple güvenlik konusunda bazı sorunlar yaşıyor olabilir. iPad ve iPhone kullanıcıları için uyarı İsrailli şirketten geldi.

iPad ve iPhone kullanıcıları için uyarı

Apple’ı üzecek haber İsrailli şirketi Cellebrite‘den geldi. Şirketin iddiası ise, Apple’ın yıllardır iddiası olan ve kullanıcıların en çok güvendiği konu olan iPhone ve iPad cihazlarının şifresinin kırılabilmesi. Tim Cook daha önce yaptığı açıklamayla tüm dünyada 1.4 milyar kullanıcının olduğunu söylemişti. Bu veriden hareketle, toplamda 1.4 milyar kullanıcının tehlike altında olduğu söyleniyor.

Cellebrite firması, yaptığı açıklamada kullanıcılar ile bazı verileri paylaştı. UFED Premium ile iOS 12.3 kullanan iPhone ve iPad’ler dahil tüm cihazların kilidinin açılabilir olduğu belirtildi. Konu hakkında Apple tarafından halen bir açıklama gelmemiş olsa bile Cellebrite firması ciddiye alınması gereken bir firma.

Zira iddiaya göre, firma 2015 yılındaki önemli bir cinayeti aydınlatmada yardımcı olmuş,  FBI’ın isteği üzerine iPhone 5C‘nin kilidini kaldırmıştı.

Konu tek bir şirket hakkında olsa da, iPhone‘larda böyle bir arka kapının olması kullanıcılar tarafından hoş karşılanmıyor.

Bakalım Apple güvenlik hakkındaki bu haber için herhangi bir açıklama yapacak mı?
yazarFurkan Karaca

Henüz yolun başında olan Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “iPad ve iPhone kullanıcıları için güvenlik uyarısı”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Sonuçta ticaret yahudinin işi bunların dalları zaten aynı

  2. Devek dedi ki:

    Hiç bir şey tam güvenli değil.

" iPad ve iPhone kullanıcıları için güvenlik uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPad ve iPhone kullanıcıları için güvenlik uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPad ve iPhone kullanıcıları için güvenlik uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "