iPadOS 14 yayınlandı! iPadOS 14 nasıl yüklenir?


16 Eylül 2020 Çarşamba 22:52
iPadOS 14 yayınlandı! iPadOS 14 nasıl yüklenir?

Apple henüz iPhone 12 serisini tanıtmadı, ancak bugün yani 16 Eylül’de iPadOS 14 güncellemesini yayınladı. Tabi bu tek başına yayınlanmadı ve iOS 14’ten WatchOS 7’ye kadar beklenen güncellemeler karşımıza çıktı. Sadece macOS Big Sur henüz çıkmadı. Peki, iPadOS 14 nasıl yüklenir? İşte tüm detaylar!

iPadOS 14 güncellemesi nasıl yüklenir?

iPadOS’un en yeni sürümünü tabletinize yüklemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip etmeniz yeterli.Bu ekranda çıkan iPadOS 14 hakkında bilgilerin altında yer alan “İndir ve yükle” bağlantısına dokunmak gerekiyor.

iPadOS 14 yüklenebilen cihazlar şöyle:

-iPad Air 2 (2014)

-iPad Air (2019)

-iPad mini 4 (2015)

-iPad mini (2019)

-iPad (2017, 2018, 2019)

-iPad Pro 9.7 inç (2016)

-iPad Pro 10.5 inç (2017)

-iPad Pro 11 inç (2018, 2020)

-iPad Pro 12.9 inç (2015, 2017, 2018, 2020)

iPadOS 14 özellikleri / yenilikleri

Kullanıcılarla buluşan yeni sürümde birçok yenilik bulunuyor. İlk olarak “Araç Takımları” için çalışmalar kendisini gösteriyor. Yenilenen araç takımları sayesinde çok daha fazla uygulama için kullanım imkanı sağlanıyor. Özellikle Hava Durumu, Saat, Takvim, Notlar, Harita gibi uygulamalar için geliştirilen sistemle birlikte Akıllı Gruplama da çalışacak. Bunun sayesinde de araç takımı galerisi için kolaylık sağlanmış olacak.

Uygulamalar için de tasarım değişikliğine gidildi. Açılır menüler, üst öğeler ve yenilenmiş kenar çubukları sayesinde uygulama kullanımında ekran daha verimli kullanılmış olacak.

ipados 14 özellikleri

Modellere arama geldiği zaman arama ekranı, telefonu tamamen meşgul etmeyecek. Bir “banner” gibi çalışacak olan arama ekranı, istenilmediği zaman yukarıya doğru itilebilecek. Böylelikle çalışma ekranında kesinti olmayacak. Bununla birlikte Skype gibi VoIP olarak gerçekleşen aramalar için de API’ler bulunuyor.

Birçok kullanıcının merak ettiği Apple Pencil ile iPad deneyimi daha iyi bir hale gelecek. Yenilikle birlikte Apple Pencil ile şekil tanıma sağlanabilecek. Çizgi, eğri, kare, daire, yıldız, bulut vb. çizimler kolaylık algılanabilecek.

Daha gelişmiş Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik ile tanınan Apple, iPadOS 14 yenilikleri arasında bu konu için de geliştirmeler yaptı. Artık gelişmiş sistemler sayesinde alan taraması daha gelişmiş şekilde yapılabiliyor. Sanal olarak geliştirilen sistemlerde hassas ölçümler yapılabiliyor. Bununla birlikte yüz takibi de gelişmiş halde, ön kamera ile yapılabiliyor.

Mesajlar için de iğneleme özelliği geldi. Artık istenilen mesajlar en üst sıraya tutturulabilecek. Bu iğnelenmiş sohbetlerin de 9 taneye kadar olabileceği duyuruldu. Gruplar için de görsel belirlemek mümkün hale geldi. Ayrıca grup mesajlarında direkt cevaplar vermek de mümkün.

Memojiler için de yenilikler getirildi. Artık daha fazla saç ve aksesuar stili, çıkartmalar, ifadeler, yaş seçeneği ve yüz maskeleri bulunuyor.

Haritalar için Rehberler özelliği getirildi. Bunun sayesinde şehirde gezilecek önemli yerlerin tanıtımı sağlanacak. Bununla birlikte gezinti rotları da kendisini gösterecek.

ipados 14 nasıl kurulur

Evde kullanılan cihazlar için de otomatik otomasyon özelliği geldi. Evdeki akıllı cihazların kontrolü daha kolay olacak. Akıllı ampuller, video kameralar, hareket sensörleri gibi cihazlara erişim sağlanacak.

Safari için de varsayılan olarak gelen Favicon’lar bulunacak. Böylelikle hangi sitelerin açık olduğu kolayca belirlenebilecek. Öte yandan ziyaret edilen sitelerin gizlilik raporu da takip edilebilecek. Parola kontrolü ve performans için de iyileştirmeler yapılmış durumda.

AirPods kullanımı daha rahat

Uzalımsal ses kullanıcılara çok daha başarılı ses çıkışı sağlayabiliyor. Böylelikle izlenen video ve dinlenen müzikler için daha başarılı deneyim sağlanabiliyor. Ayrıca kulaklıkların ve kullanıcının başı izlenerek ses alanı oluşturuluyor. Böylelikle ses alanın aygıta göre sabit kalması sağlanıyor.

iPadOS 14 yenilikleri içinde kulaklıklar için erişim kolaylığı da bulunuyor. iCloud üzerinde hesapla eşleştirilmiş cihazlar arasında kolayca geçiş sağlanabiliyor. Böylelikle cihazlar arası geçişte zaman kaybı yaşanmıyor.

ipados 14 özellikleri

Apple tarafından geliştirilen asistan Siri için de kompakt kullanıcı arayüzü geliştirildi. Artık Siri ekranın sağ alt köşesinden işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Ayrıca Siri’nin 3 yıl öncesine göre 20 kat daha fazla bilgiyi sahip olduğu da belirtildi. Bununla birlikte 65 çift dil arasında çeviri gerçekleşebiliyor. Bu diller arasında Türkçe bulunmuyor.

iPadOS 14 özellikleri arasında gizliliğe büyük önem veren Apple, uygulamaların kullanıcıları takip etmesi için izin almayı şart koşacak. Ayrıca App Store üzerinden uygulama indirmeden önce gizlilik ve güvenlik konusunda raporlar kolayca incelenebiliyor. Bu raporlar oldukça basit ve şeffaf hazırlanıyor. Ayrıca uygulamalarda tam konum yerine yaklaşım konum kullanımı yapılabiliyor. Bir uygulama kamera veya mikrofonu kullandığında da kayıt göstergesi bildirim çubuğunda yer alacak.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Bununla birlikte 65 çift dil arasında çeviri gerçekleşebiliyor. Bu diller arasında Türkçe bulunmuyor. bu ne ya nedennnnnn

Enes
Enes
4 ay önce

Air 2’e iOS 14 yükleyen olursa yorumlarını bekliyoruz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce
Yanıtla  Enes

İos degil bu ipados

Akın
Akın
4 ay önce

İos 14 yükleyen varmı tavsiye ediyormusunuz…

" iPadOS 14 yayınlandı! iPadOS 14 nasıl yüklenir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPadOS 14 yayınlandı! iPadOS 14 nasıl yüklenir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPadOS 14 yayınlandı! iPadOS 14 nasıl yüklenir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi