iPad modelleri iPadOS ile iOS’ten ayrılıyor


03 Haziran 2019 Pazartesi 21:04
iPad modelleri iPadOS ile iOS’ten ayrılıyor

Apple, WWDC 2019 etkinliğinde sürprizlerine devam ediyor. Apple Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesi’nde etkinlikten önce adı görünen iPadOS tanıtıldı. Etkinlikle birlikte yeni iPadOS özellikleri belli oldu.

iPadOS

 

iPadOS özellikleri

Yakın zamanda iPad’in işletim sisteminin iOS’ten ayrılacağı söylenmişti. WWDC 2019 etkinliğinde yeni iPadOS işletim sisteminin detayları belli oldu.

WWDC 2019 etkinliğinde iPad’de yapılan büyük değişiklikler açıklandı. iPad nihayet çoklu pencereleri destekleme özelliğine kavuştu. Bu sayede aynı uygulamanın birden fazla penceresi açık şekilde kullanılabilecek. Pencereler istenen konuma sabitlenebilir ve boyutu ayarlanabilir olacak.

iPad kullanıcıları şimdi, Split View’a gelen güncellemeler sayesinde aynı uygulama üzerinde aynı anda birden fazla dosya ve belgeyle çalışabiliyor veya Slide Over’daki uygulamaları hızla görüp bunlar arasında geçiş yapabiliyor.

iOS 12’de gördüğümüz ana ekran düğmesi bulunmayan iPhone modellerinden aşina olduğumuz ekranın altında yer alan imleç, iPadOS ile yeni yeteneklere kavuştu. Uygulamalar arası geçiş, çoklu görev ekranına geçiş, ana ekrana geçme gibi yeni erişilebilirlik yetenekleri artık iPad kullanıcıları için daha pratik olacak.

iPad resmi olarak USB bellekler ile SD kartlar ile çalışmaya uygun hale geldi. Böylece yedekleme, düzenleme ve taşıma işlemleri için bulut servis zorunluluğu kalkmış oldu. Bu özelliğin özellikle iş amaçlı kullanımlarda oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Dosyalar uygulaması, iPadOS ile sunulan iCloud Drive dosya paylaşım desteği sayesinde daha iyi bir hale geliyor. Erişimi olan herkes, paylaşılan dosyayı iCloud Drive’da görebiliyor ve her zaman en yeni sürümüne erişebiliyor.

Notlar ve diğer yazılı içerikler için tek parmakla yazma özelliği eklendi. Yazı içerisinde herhangi bir kelime yada cümle öbeğinin yanına imleci getirdiğinizde klasik iPad klavyesinin küçük boyutu pop-up görünümünde açılıyor ve ana klavye özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

Apple Pencil için de bir geliştirme açıklandı. Hali hazırda 20 milisaniye tepkimesi süresi 9 milisaniyeye düşürüldü. Ayrıca artık kullanıcı Apple Pencil’ı ekranın köşesinden kaydırarak web sayfalarının, belgelerin veya maillerin tamamını işaretleyip gönderebiliyor.

Ana Ekran her sayfada daha fazla uygulama gösterecek şekilde yeniden tasarlandı. Ana Ekran’a eklenebilen Bugün Görünümü; haberler, hava durumu, takvim, etkinlikler, ipuçları ve daha fazla bilgiyi bir bakışta sunan araç takımlarına hızlı erişim sağlıyor.

iPad ana ekran düzeni geliştirilirken, yeni sistemin erişilebilirlik özelliği olarak fare kullanımına destek sunacak. Ayrıca, iPad’in macOS 10.15 ile gelen Sidecar kod adı verilen yeni bir masaüstü uzantısı ile MacBook’lar için harici bir ekran olarak kullanılmasını sağlayacak.

Otel ve araç girişi için kullanılacak yeni PassKit ile Apple Wallet özelliklerinin otel odalarına ve uyumlu araçlara erişmenizi sağlıyor.

iPad için Safari

Safari’ye masaüstü gücünde tarama özelliği eklendi. Böylece macOS üzerinde sergilenen Safari performansı iPadOS ile güçlendirilmiş oldu. Bu özelliğin yanı sıra MacBook’larda kullanılabilen tüm klavye kısayolları iPad için de kullanılabilir olacak.

iPad için Siri

iPhone, Apple Watch ve MacBook cihazlarda kullanılabilen Siri, yeni işletim sistemiyle beraber iPad modellerine geldi. Bilindiği üzere iOS 12 ile beraber iPhone modellerinde, kilit tuşuna uzun basıldığında Siri aktif edilebiliyordu. iPad’in boyutundan dolayı fiziksel tuş yerine macOS yazılımındaki gibi iPad için Siri, Dock üzerinden aktif edilebilecek.

iPad için Yeni Dock

Yeni Dock tasarımında çoklu görev ekranında herhangi bir içeriği, örneğin Haritalar içerisinden bulunduğunuz konumu Dock üzerine sabitleyebileceksiniz. iOS 12 özelinde dock üzerinde sadece uygulamalar değiştirilip sabitlenebiliyordu.

iPadOS’ta tanıtılan bir diğer özellik ise iOS 13 ile aynı olan Karanlık Mod. Ayrıca özel yazı tipleri de iPadOS’ta karşımıza çıkıyor. Harita uygulamasında tamamen baştan hazırlanan yeni bir temel harita kullanılıyor. Apple ile Oturum Aç özelliği, Apple ID’nizi kullanarak uygulamalarda ve web sitelerinde hızlı, kolay ve gizli bir şekilde oturum açmanızı sağlıyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “iPad modelleri iPadOS ile iOS’ten ayrılıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  En tuaf şirket Apple… Kendi içinde yaptığı yenilikleri sanki yeni bir teknolojiymiş gibi tanıtması çok komik ve çok küçük düşürücü bir durum veya müşterileri küçümseyen bir firma.
  Bu sundukları teknoloji sizce yeni mi bir teknoloji mi ?
  Apple’ın Sonu Nokia gibi olacak ! Hiç bir yeni teknolojinin öncülüğünü yapamayan beceremiyen ve başka firmaların daha önce yaptığı teknolojilerini uzun zaman sonra entegre eden bir firma veya
  Apple kullananları bunlar benim benim köleleştirdiğim müşterilerim gözü ile bakıp onlara hiç bir hatası olmayan eskimeyen apple cihazların üzerine bir cihaz aldırmak isteyen aç gözlü bir firma bakış açısımı ? Eğer böyle çok riskli ! kısa süre mükemmel karlılık uzun süreli ise hızlı ve kalıcı bir düşüş.
  Apple müşterilerinin cihazlarını yeni güncellemeler ile bilerek yavaşlatıp yeni bir cihaz aldıran bir firma !!!
  Nedense hiç kimse şunu demiyor apple alıyorum 1 yıl sonra yavaşlıyor. iyi bir sistem demiyor. Çoook Garippppp ki yeni bir apple alıyor. ve aynısı tekrar yaşanıyor…..

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanla yüksek ücretli özel klavyeler satmaya da başlayacaklardır Aslında bunlar yeni keşfedilmemişti. KOnsept zaten vardı ve bunlara betbook deniyordu. Tablet netbookları tahtından etti ama hiç bir zaman onların yerini tutamadı. Umarım yine ucuz ve güzel netbookların çıktığı bir dönem tekrar başlar

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki ama ne zaman?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Mükemmel

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yıl 2020. Apple kullandığı için kendini ayrıcalıklı sanan insan sayısı az da olsa halen var. İnsanlar kendilerini farklı görmeyi seviyor, firmalarda bunu çok güzel kullanıyor

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  DAndroidçiler yorumları ile çığır açiyeahhh…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Mouse ozelligi gelmeden olmaz, klavyebtakiliyken ekrana dokunkaya calismaj cok konforsuz oluyor

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Kıskanç Android kullanıcıları bu başlıkta yorumlaşıyor.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Gereksiz

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Aman Allah’ım bu özellikler çığır açacak 🤣😂🤣

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Hangi modellere gelecekmiş?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   IPhone 6 serisinin üst modelleri için

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel bende ipad 9.7 var ins onada gelir.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple Türkiye den kimseyi davet etmedi mi ?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bayram olduğu için

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Niye canlı yayın yapmıyorsunuz önemli olaylar olmuş

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  USB desteği de geldiğine göre ve multitasking özellikleri geliştirildiğine göre PC’nin yerine rahatlıkla kullanılabilir.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha da çok androide benzemiş

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Hesap mbakinesi geldi ? 🙂🙂🙂

" iPad modelleri iPadOS ile iOS’ten ayrılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPad modelleri iPadOS ile iOS’ten ayrılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPad modelleri iPadOS ile iOS’ten ayrılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 YouTube kanalımıza bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımıza bu hafta neler yayınlanacak?
 2. 2 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 3. 3 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 4. 4 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 5. 5 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
 6. 6 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
 7. 7 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
 8. 8 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?
 9. 9 Sokakta bize yardım edene Oppo A5 2020 hediye ettik! Sokakta bize yardım edene Oppo A5 2020 hediye ettik!
 10. 10 Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 4 - Büyük Kapışma! Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 4 - Büyük Kapışma!