Yeni iPhone güvenlik özelliği testte!


18 Ocak 2020 Cumartesi 19:00
Yeni iPhone güvenlik özelliği testte!

Güvenlik araştırmacısı Brian Krebs tarafından geçtiğimiz yıl iPhone 11 serisinin konumunuzu sürekli olarak kontrol ettiği ortaya çıkarılmıştı. Konum Servisleri’ni devre dışı bıraksanız bile iPhone’unuz izleniyordu. iOS 13.3.1 beta sürümünün çıkmasıyla birlikte iPhone 11 konum servisleri UWB özelliğinin de testte olduğu ortaya çıktı.

iPhone 11 konum servisleri için UWB özelliği testte!

Apple, iPhone 11 kullanıcılarına vaat ettiği konum değiştirme düğmesini test etmeye başladı. Geçtiğmiz yılın sonunda güvenlik araştırmacısı Brian Krebs, Konum Servisleri’ni devre dışı bıraksanız bile iPhone 11 serisinin konumunuzu sürekli kontrol ettiğini keşfetti.

Ardından Apple, iPhone 11 serisi için hala evrensel olarak onaylanmamış ultra geniş bantlı bir çip kullandığını açıkladı. Bu yüzden kullanıcıların cihazlarını düzenli konum kontrolleri yapması gerekir, böylece çipi yasal olarak kullanılamadığı durumlarda kapatabilir.

iPhone 11 konum servisleri UWB özelliği güvenliği testte! - ShiftDelete.Net(1)

Apple, şirketin konum verileri toplamadığını ve UWB kontrollerinin tamamen cihazda gerçekleştiğini vurgulasa da, bu durumun yeni güncelleme ile çözüleceğini vaadetti. Bugün ise isabetli sızıntılarıyla tanınan Brandon Butch, bu özelliği iOS 13.3.1 beta sürümünde gördüğünü Twitter üzerinden paylaştı.

“Ağ ve Kablosuz” olarak işaretlenen yeni geçiş, Konum Servisleri içindeki Sistem Hizmetleri altında Gizlilik Ayarları’nda bulunuyor. Fakat “Ağ ve Kablosuz” için konumun kapatılması Bluetooth, Wi-Fi ve Ultra Geniş Bant performansını etkileyebilir gibi duruyor.

Bu güvenlik açığının yanı sıra UWB çipinin önemli bir avantajı da bulunuyor. iPhone kullanıcılarıyla dolu bir yerde AirDrop ile paylaşım yapacağınız yanınızda bulunan doğru kişiyi bulma olanağı veriyor. Güncelleme ile birlikte de güvenlik açıklarının kapatılacağı düşünülüyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeni iPhone güvenlik özelliği testte! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni iPhone güvenlik özelliği testte! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni iPhone güvenlik özelliği testte! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti