Okunma

iPhone 5C’nin Başarısızlığının 5 Nedeni


20 Ekim 2013 Pazar 11:00
iPhone 5C’nin Başarısızlığının 5 Nedeni

Apple’ın iPhone 5S modeli ile birlikte tanıtımını gerçekleştirdiği ve satışa sunduğu iPhone 5C modelinin beklenilen ilgiyi yaratmadığı iddiaları bir süredir teknoloji dünyasında konuşulan konuların arasında.

Geçtiğimiz günlerde bu söylentileri doğrulayacak gelişmeler de yaşandı. Çin merkezli internet sitelerinin iddiası, yeni polikarbon kasalı iPhone 5C üretiminin yüzde 50’ye varan oranda azaltıldığı yönündeydi.

iPhone 5C Üretimi Yüzde 50 Azaltıldı

Gelişmeler iPhone 5C modelinin başarısızlığa doğru yol aldığını gösteriyor. Eğer yeni model gerçekten söylendiği gibi düşük satış performansı gösteriyorsa, durumun Apple açısından başarısızlık olduğu söylenebilir.

Peki olası iPhone 5C başarısızlığının ardında yatan unsurlar neler olabilir? İşte 5 maddede iPhone 5C’nin eksileri…

Sonraki sayfalara geçiniz…

 

1)Eski Model Yeni Kasa

iPhone 5C modeli rengarenk görünümünün yanı sıra bir yenilik içermiyor. Mevcut iPhone 5 modelinin giysi değiştirmiş halinden öteye geçemeyen model hali hazırda iPhone 5, hatta retina ekran ve gelişmiş kamera özelliklerine sahip iPhone 4S kullanıcılarında satın alma isteği oluşturmuyor. 

2) Makul Renk Seçenekleri Yok

iPhone 5C’nin renkli görünümü bir ölçüde ilgi çekici. Ancak telefon tercihinde beğenilerden öte başka faktörler de etkili. Her yaşta,  bir üniversite öğrencisi kadar özür olamayabilirsiniz. iPhone 5C’nin beyaz, pembe, sarı, mavi, yeşil renkleri iş dünyasından uzak.

Siyah ve gri gibi koyu renk seçeneklerinin bulunmaması da modelin geniş kitlelere ulaşmasının önündeki engeller arasında.

Ayrıca,  Apple’ın Çin pazarında payını artırmaya odaklanan modelde, Çin’de geleneksel olarak iyi şansı sembolize eden kırmızı renk seçeneğinin bulunmaması da yanlış bir tercih.

3) Tek Renkte Takılı Kalmak

iPhone 5C modelinin renkli kasasını farklılaştırmak çok mümkün değil. Apple’ın sunduğu silikon kılıflar ile farklı renk kombinasyonları yapılabilse de, üçüncü parti ürünlerde bu pek mümkün değil. iPhone 5C kullanıcıları ürünlerini değiştirmeye karar verene kadar tek renkte takılı kalabilirler.

4) Fiyat Şoku

Başlangıcından beri ucuz iPhone olarak adlandırılan iPhone 5C’nin fiyatının pek de ucuz olmaması birçok çevrede şaşkınlık yarattı.

Apple her ne kadar zamanında “ucuz iPhone yok” demiş olsa da beklentiler daha ucuz bir modelin geleceği yönündeydi. iPhone 5C ile 5S arasındaki 100 dolarlık fark oldukça az bulundu ve tercihler iPhone 5S’ye yöneldi.

5) İkinci “En İyi”

   

iPhone 5C modeli birçok açıdan Apple için bir ilk. Bunlardan belki de en önemlisi iPhone 5C’nin ilk kez ikinci bir model olarak karşımıza çıkması. Bugüne kadar Apple hiç ikinci bir yeni model seçeneği sunmamış, sadece yeni nesil iPhone modeli ile yetinmişti.

İlk kez bu güncellemede iki yeni model sunulması, diğer üreticilerden bildiğimiz kategorizasyonun Apple için de yapılmaya başlanmasını sağladı. Örneğin eskiden Apple’ın “amiral gemisi” denilebilecek bir modeli yoktu, şimdi ise iPhone 5S bu şekilde anılıyor.

Apple müşterilerinin hiç alışkın olmadığı bu durum, statü göstergesi olarak görülen bir ürünün tercihinde algı karışıklığı yarattı. iPhone’u statü göstergesi olarak gören bir kitlenin “ikinci” telefona değil “amiral gemisi”ne yönelmesi oldukça anlaşılır bir sonuç olarak öne çıktı.

:: iPhone 5C modelinin başarısız olacağını düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

113 yorum - “iPhone 5C’nin Başarısızlığının 5 Nedeni”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ya önyargıyla yanaşmayın iyi ki 5c aldım cok düşürdüm banamısın demedi hele bir defa balkondan düştü corbaya düştü kasa sAglam diger modeller olsa parcalanmıştı

  2. SDN Okuru dedi ki:

    alüminyumun kilosu yazıyla=iki 2lira… bu mudur maliyeti düşürmek?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    5s le arasındaki tek fark touch id yok bunun içinde 400 lira fark vermeye değmez 1 buçuk yıldır kullanıyorum çokta memnunum fazla para veripte 5s almaya gerek yok

" iPhone 5C’nin Başarısızlığının 5 Nedeni konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 5C’nin Başarısızlığının 5 Nedeni ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 5C’nin Başarısızlığının 5 Nedeni ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "