Okunma

iPhone 5s için Secure Enclave yazılımı açıklaması!


20 Ağustos 2017 Pazar 10:00
iPhone 5s için Secure Enclave yazılımı açıklaması!

Bir kaç gün önce GitHub’da iPhone 5s’in Secure Enclave yazılımını koruyan şifre çözme anahtarı yayınlanmıştı. A7 işlemci ile çalışan cihazlardaki şifreleme işlemlerinin yürütüldüğü yazılım anahtarının çözülmesi ile ilgili açıklama gecikmedi.

Apple güncelleme yayınlanmayacak!

Apple’dan gelen açıklamaya göre şifreleme yardımcı işlemcisinde güvenli bir şekilde saklanan kişisel bilgiler korunmaya devam ediyor. Bu sebeple Apple tarafından herhangi bir düzeltme yapılmayacak.

17-08/20/iphone-5s-secure-enclave-1.jpg

Anahtarın görünmesi araştırmacıların Apple’ın şifreleme yardımcı işlemcisinde çalışan gizli yazılımına daha yakından bakmalarını sağlıyor. Bu yazılım, parolaları doğrulama, Touch ID sensöründen veri taşıma, olumlu parmak izi eşleşmesi olup olmadığını kontrol etme, Apple Pay ödeme işlemlerini yetkilendirme, cihazın benzersiz kimliğini (UID) oluşturma, verileri şifreleme ve şifre çözme gibi işlemleri yürütüyor.

Şifre çözme anahtarını yayınlayan hacker Xerub’ın TechRepublic’e yaptığı açıklamaya göre Secure Enclave ürün yazılımının şifresinin çözülmesi, teorik olarak şifreleme işlemcisinin çalışmalarının izlenmesini mümkün kılıyor. Ancak kullanıcı verilerinin şifresi kesinlikle çözülemiyor.

Apple yetkililerine göre, Secure Enclave’da bir çok güvenlik katmanı var ve yazılıma erişim hiç bir şekilde sağlanamıyor. Bu sebeple yayınlanan anahtara erişme kişisel verilere erişim anlamına gelmiyor. Eğer tehlikeli bir durum ortaya çıksaydı Apple en kısa zamanda bir düzeltme yayınlayacaktı.

:: Apple cihazları sizce güvenli mi?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “iPhone 5s için Secure Enclave yazılımı açıklaması!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    eee neden bu panik? hiç haber için haber

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Nasil haberse hicbir halt anlamadim

" iPhone 5s için Secure Enclave yazılımı açıklaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 5s için Secure Enclave yazılımı açıklaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 5s için Secure Enclave yazılımı açıklaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "