Okunma

iPhone 5S’in A7 İşlemcisi Ne Sunuyor?


11 Eylül 2013 Çarşamba 10:00
iPhone 5S’in A7 İşlemcisi Ne Sunuyor?

Apple A7 çip modülü ile ilk 64bit destekli iPhone modelini iPhone 5S’i dün akşam duyurdu. iPhone 5S’in A7 SoC’si A6 SoC’nin özel bir uygulaması olarak görünüyor. Genel amaçlı iPhone kullanımında önemli bir performans artışı vaat eden yeni çipin vurgulanan “64-bitli ilk mobil işlemci” özelliği ise acaba günümüz koşullarında gerçekten önemli faydalar getirecek bir özellik mi?

 

64-bitin masaüstü ve iş dizüstü bilgisayarlarda kullanımında önceki yıllarda yararlı örnekler görüyoruz. AMD, 2003 yılında ilk 64-bit çipi üretmiş ve bugün tüm bilgisayar kullanıcıların yüzde 75’inden fazlasının işletim sistemlerinde bu çipli işlemciler kullanılıyor. Bir araştırmaya göre Windows 7’nin 32-bit sürümünü kullananların oranı sadece yüzde 13.22 ve bu oran zaten güncellikten çok uzak bilgisayarlarda kullanılmakta ve hızla düşüyor.

Bir teknoloji aygıtında 64-bit mimarisini benimsemenin iki nedeni vardır. İlk olarak RAM desteği; 32-bit sistemlerde işletim sistemi parametrelerine bağlı olarak tek bir uygulama için teoride 2-3GB, maksimum 4GB RAM kullanım sınırıdır. 64-bit işletim sistemi mimarileri ise 16-exabite’a kadar izin verir.

 

Yakın vadede 64-bit ne getirir?

iPhone 5S’te kullanılan çip, günümüz şartları için ekosistemi gelişime zorlayacak bir adım olarak görülüyor. 64-bit mimarisine dayalı çok az uygulama ve sistem var; 32-bit destekli sistemlerin 64-bit yapı taşlarına uyumluluk için daha istekli adımlar atması gerekiyor.

Günümüzde 64-bit destekli oyun sayısı da zaten yok denecek kadar az. Angry Birds, Infinity Blade ve Apple’ın geliştirdiği uygulamalar muhtemelen ilk 64-bit destekliler olacak. Ancak net bir şekilde görüldüğü üzere bir paradoks söz konusu. Şunu da belirtmekte fayda var; bilgisayarlardaki 64-bit desteği dahi günümüzde çok az yazılımda söz konusu; örneğin Adobe Photoshop

64-bit ve A7’nin avantajları

Peki 64-bit ne gibi avantajlar getiriyor? 32-bit üzerinden çalışan bir uygulama ile 64-bit üzerinden çalışan uygulama karşılaştırıldığında grafiksel fark açıkça görülecektir; bununla  beraber enerji verimliği de bir diğer soru işareti olarak karşımıza çıkabilir. 64-bit mimarisi günümüz koşullarında çok daha fazla enerji tüketimi anlamına gelmektedir. Her koşulda iPhone 5S’in 64-bit’li ilk işlemcisi bir inovasyon hamlesi, bir konsept hareket ve daha da önemlisi bir pazarlama hamlesi olarak yorumlanabilir özellikler taşıyor.

   

Sonuç olarak Apple, iPhone 5S’te yer alan A7 çipindeki “ilk 64-bitli…” konusu ile beraber bir inovasyon adımı atmakla beraber bir bakıma günümüz için faydası düşük bir adım da atmış gibi görünüyor. Özetle A7, yakın vade de A6’dan daha efektif olmayacak. Çünkü A7’nin desteklediği uygulama ekosistemi henüz hazır değil. Bakalım gelecekteki göstergeler –en azından kısa vadede- bizlere çok daha ileri seviye bir mobil işlemci yapı taşı olan 64-bit’in faydalarını sunabilecek mi?

:: Yeni işlemci hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Tıklayın forumda tartışalım.   

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

52 yorum - “iPhone 5S’in A7 İşlemcisi Ne Sunuyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Casper via5 gerısı yalan

  2. SDN Okuru dedi ki:

    sadece 64 biti zırvalayıp durmuşsunuz ve okuyuculara hibir ayrıntılı bilgi sunamamışsınız…

" iPhone 5S’in A7 İşlemcisi Ne Sunuyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 5S’in A7 İşlemcisi Ne Sunuyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 5S’in A7 İşlemcisi Ne Sunuyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "