Okunma

iPhone 6s Live Photos Nasıl Kullanılır?


09 Kasım 2015 Pazartesi 12:00
iPhone 6s Live Photos Nasıl Kullanılır?

Hareketsiz bir fotoğraf karesi, zamanın içerisinde dondurulmuş bir andır. Live Photos ile bu anları canlı anlara dönüştürebilirsiniz. Live Photo 12 Megapiksel çözünürlüğe sahip bir fotoğraf içeriyor. Bu fotoğrafla birlikte, çekildiği anın öncesi ve sonrası da hareketli ve sesli olarak kayıt ediliyor. Fotoğrafın herhangi bir yerine bastırarak bu anları canlandırabilirsiniz. Hatta Live Photo’nuzu kilit ekranınızda duvar kağıdı olarak da kullanabilirsiniz. Üstelik Live Photos‘u diğer Apple aygıtlarınızda da görüntüleyebiliyorsunuz.

Live Photo Nasıl Çekilir?

Live Photo çekimi yapabilmek için öncelikle kamera uygulamasını açıyoruz. Daha sonra HDR ile zamanlayıcı arasında kalan göz simgesine benzeyen simgeye dokunuyoruz ve Live Photo özelliğini aktifleştirmiş oluyoruz. Simge sarı renkte olduğunda Live Photo çekimi yapmaya hazırız demektir.

15-11/09/live_photos_on.png

Live Photo’larınızı hatasız çekmek istiyorsanız, çekimi yapacağınız karenin tam karşısında olmanız ve çekim bitene kadar telefonunuzu başka bir yöne eğmemeniz gerekiyor. Diğer bir püf nokta ise; Live Photo çekimi yapılırken sesin de kayıt edildiğini unutmamanız.

Live Photo’ları Görüntülemek

Çektiğiniz Live Photo’ları iPhone’unuzda görüntülemek için fotoğrafı açıp sert bir dokunuş yapmalısınız. Mac bilgisayarınızda da Live Photo’larınızı görüntülemeniz mümkün. Fakat burada önemli bir nokta var. iOS 9’lu Apple cihazlarında bu şekilde veya OS X El Capitan’lı Mac’lerde sadece fotoğrafa tıklanarak görüntülenebiliyor. Daha eski model iPhone ve iPad’lerde ise bu fotoğraflar video olarak gözükmekte ve açmak için uzun basmalısınız.

Çektiğiniz normal fotoğraflarınız ile Live Photo’larınızı ayırt etmeniz de çok kolay. Fotoğrafı seçtiğinizde eğer Live Photo ise üstte “LIVE” simgesi beliriyor. 

15-11/09/iphone-6s-1447068690.jpg

Son olarak Live Photo’larınız .mov formatında 3-4 MB, .jpg formatında ise 2-5 MB gibi bir alan kaplıyor. Yani Live Photolar cihazınızda iki formatta kayıt ediliyor.

:: Live Photos iPhone 6s almak için sizce geçerli bir sebep mi?
yazarMerter Kısık

Programlama ve Apple ürünleri ile yakından ilgili. Fotoğrafçılık ile uğraşan. Model uçak meraklısı Merter, haber ve özel içerikleriyle ShiftDelete.Net takipçilerine yeni içerikler sunmak için sabırsızlanıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “iPhone 6s Live Photos Nasıl Kullanılır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Live photos ses çıkarmıyor ne yapmam lazım?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba live foto sesi çıkmıyor ne yapmalıyım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  3D dokunuşla aktif olması asıl özellik ekrana dokunup beklemiyorsun diğer cihazlar gibi. Baskı etki Ve sonuç teknoloji Apple

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bu çekilen lıve photoyu sosyal medyaya atabiliyor muyuz sen ondan haber ver

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ciğdem ayata

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu daha once bazi modellerdede vardi….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu da demek oluyor ki iphone 6s i en az 64 lük alacağız.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Lumia cinemagraph

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Şuna kaliteli gif diyinde tam olsun. Birşeyi Apple çıkarınca sanki daha önce hiç yokmuş gibi davrananlardan nefret ediyorum

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Benim Htc 8x windows telefonumda da vardı bu ***** de Micosoft'un kendi uygulaması.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İnsan utanır bu özelliği sunumda anlatmaya var be Apple innovasyon firmasıydın moda firması oldun çıktın. hoş altı serisinin tasarımlarda ortalama altında maclerlerle ve diğer firmaların telefonları ile karşılaştırınca

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yani bildiğimiz gif

" iPhone 6s Live Photos Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 6s Live Photos Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 6s Live Photos Nasıl Kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "