Okunma

iPhone 7 Kulaklık Girişi Olmadan Ne Sunacak?


02 Şubat 2016 Salı 19:30
iPhone 7 Kulaklık Girişi Olmadan Ne Sunacak?

2016 yılının akıllı telefonlarından en merakla bekleneni, hiç şüphesiz muhtemel isimli iPhone 7 olmuş durumda.

Eylül 2016 tarihinde tanıtılması beklenen yeni nesil iPhone modeli iPhone 7, birçok farklı sızıntıyı ve söylentiyi de daha şimdiden gündeme getiriyor oldu. Bu söylentiler arasından öne çıkan detay ise; “iPhone 7 kulaklık girişi olmadan gelecek” ifadesi oluyor.

Peki, iPhone 7’nin kulaklık girişi olmadan tasarlanması, iPhone 7 cihazına neler kazandıracak. Bir başka deyişle Apple, neden iPhone 7’de kulaklık girişini kaldırmak istiyor?

iPhone 7 kulaklık girişi neden bulunmayacak?

Aslında 3.5mm kulaklı girişinin yer almaması iPhone 7 için, özellikle tasarım noktasında çok daha iyileştirmelere imkan verecek. Bu iyileştirmelerin ilk olanı da, “iPhone 7 daha ince olacak” iddiasını ortaya çıkartıyor.

16-02/02/news_1-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

iPhone 7 daha ince olacak!

3.5mm kulaklı girişi olmayan bir cihaz tasarlamak, Apple için en çok daha ince bir kasa yapılması konusunda yardımcı oluyor. Zira Lightning portu, 3.5mm kulaklık girişi portuna nazaran, daha kalın bir kasa yapısı gerektiriyor.

16-02/02/news_2-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Nitekim Apple, bu sebepten ötürü iPhone 7 için kulaklık girişini kaldırmayı planlamış olabilir. Eğer Apple, iPhone 7 kulaklık girişini kaldırmış ise, muhtemelen iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerine nazaran, iPhone 7 daha ince olacaktır.

iPhone 7 ses kalitesi artacak!

iPhone 7 kulaklık girişinin kaldırılmış olmasının bir diğer etkisi ise, iPhone 7 ses kalitesi üzerinde kendini gösterecektir.

16-02/02/news_3-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Bilindiği gibi Apple, iPhone 6 modellerine kadar, cihazların altında yer alan ses çıkış ızgaralarını eş olarak ayarlıyordu. Ancak bu eş görüntü iki farklı ses çıkışını değil, ses ve mikrofon çıkışı görevi için kullanılıyordu.

Şimdi ise Apple, iPhone 7 kulaklık girişini kaldırarak açılacak alanı Stereo ses yeteneği ile doldurabilir. Böylece iPhone 7 ses konusunda, selefi modellerine göre çok daha başarılı işler ortaya çıkartabilecektir

Bu durumu ise, iPad serisi cihazlarda daha net görmek mümkün oluyor. Zira yeni nesil iPad modellerinde, Stereo çıkışı mümkün hale getirilmiş. iPhone 7 ses çıkışı konusunda da, daha iyi başarılar yakalayabilir.

iPhone 7 ekran çerçevesi incelecek!

Bilindiği gibi Apple, iPhone 6 serisi ile ekran boyutlarında büyümeye gitmiş olsa bile, iPhone modellerinin karakteri olan üst ve alt çerçevelerin oranını değiştirmemişti.

iPhone 7 kulaklı girişi olmadan ise bu durum değişiklik gösterebilir. Zira 3.5mm kulaklık girişi, Lightning girişine nazaran cihaz içine daha derin bir alan istiyor. Lightning ise daha sığ.

16-02/02/news_4-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Dolayısıyla Apple, iPhone 7 ekran çerçevelerini daha ince yapabilir ve ekran-kasa oranını en iyi seviyeye getirebilir. Bu değişimin en net yansıması, iPhone 6s Plus ve Samsung Galaxy Note 5 arasında görülüyordu. Zira Galay Note 5, iPhone 6s Plus’a göre daha büyük ekran ve daha küçük kasa oranı sunabiliyordu.

Yani Apple’ın, iPhone 7 kulaklık girişini kaldırmasının bir diğer etkisi de, iPhone 7 ekran çerçevesi üzerinde kendini gösterebilir.

iPhone 7 kulaklıkları daha güçlü olacak!

16-02/02/news_5-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Tahmin edilenin aksine iPhone 7 kulaklık girişi olmaması, iPhone 7 ses deneyimi için dezavantaj değil, avantaj haline gelecek. Zira Lightning girişi üzerinden bağlantı sunacak bir iPhone 7 kulaklığı, hem gürültü engelleme hem de kristal berraklığında ses sunabilme yeteneğini, fazladan bataryaya ihtiyaç duymadan yapabilecek. iPhone 7 kulaklığı gerekli enerji ihtiyacını, Lightning portu üzerinden sağlayabilecek.

iPhone 7 batarya kapasitesi artacak!

16-02/02/news_6-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Daha önce belirtilen iPhone 7 ekran çerçeve oranı iyileştirmesi ile paralel olarak, az da olsa batarya konumlanmasında da iyileştirme yaşanabilir. Dolayısıyla iPhone 7 bataryasında, ufak bir mAh artışı yaşanabilir.

iPhone 7 kulaklık girişi olmadan, neler kaybedecek?

Şimdiye kadar iPhone 7 kulaklık girişi olmadan, hangi avantajlı detaylara sahip olabilir düşüncesi üzerinden devam ettik. Ancak iPhone 7 kulaklık girişi olmadan, beraberinde dezavantajlar da yaşayabilir.

iPhone 7 aksesuar gereksinimi artacak!

16-02/02/news_7-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Hemen hemen bütün mobil cihazlar için ses çıkış portu, 3.5mm giriş standardını kullanıyor. Ancak iPhone 7 kulaklık girişi olmaması, bu durumunu bir dezavantaj haline getirecek.

Elbette ki iPhone 7 için kulaklık modelleri de satışa sunulacaktır. Ancak elde olan ürünler için iPhone 7, bir aksesuar ihtiyacı oluşturacak. Apple bu konuda iPhone 7 kulaklık girişi aksesuarları sunacaktır.

Ancak bu durum da iPhone 7 için fazladan harcama anlamına geliyor.

iPhone 7 müzik dinleme kısıtlaması oluşturacak!

iPhone 7 kulaklık girişi olmamasının bir diğer etkisi de, aynı anda hem müzik dinleme hem de şarj olma imkansızlığını ortaya çıkartacak. Elbette bu konuda yine aksesuarlar devreye girecektir ancak, kullanıcılar tarafından olumlu bir durum olduğunu söylemek zor.

16-02/02/news_10-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Tabii ki bu dezavantajı, iPhone 7 kablosuz şarj olma özelliği olmadığını düşünerek geçerli sayabiliriz. Zira iPhone 7 sızıntıları arasında, iPhone 7 kablosuz şarj özelliği bulunduğu da yer alıyor.

16-02/02/news_9-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Özetle toparlamak gerekirse iPhone 7 kulaklık girişi olmaması, Apple için birçok avantaj anlamına geliyor olabilir. Ancak meydana gelebilecek dezavantajlar da düşünüldüğünde, Apple’ın nasıl iPhone 7 ile nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Öte yandan, net olarak söylenebilecek bir şey de var ki, iPhone 7 kulaklık girişi olmadan dezavantajlarından çok, avantajları ile ön plana çıkabilecek potansiyele sahip olabilir.

:: Sizce iPhone 7 kulaklık girişi olmadan, söz konusu bu değişimleri sağlayabilir mi? Sizce iPhone 7 kulaklık girişi olmadan, başka ne yenilikler sunabilir?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

119 yorum - “iPhone 7 Kulaklık Girişi Olmadan Ne Sunacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bizlere zulum yapsada inadına iphone 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  MUTLAKA OKUYUN✅ Birincisi : kullanmadığım telefon ve işletim sistemi kalmadı. Yazılanları okudum. Jailbreak ile lisans bozulur diyen arkadaş? Öyle bişey yok. Millet şuan deli gibi jailbreak bekliyor. 2.si androit kadar berbat bi mobil işletim sistemimi var o kadar version çıkardı hala kendini sistem düzeltme konusunda hala geliştiremedi. İos her zaman androitten üstün. Milyonlarca apple kullanan var en basiti gidin teknik servislere en çok sorun veren cihaz işletim sistemi androitmi? İosmu? 🙂 apple ın kalitesinden kimsenin şüphesi yok. İphone piyasada 2. El olsada her türlü alınıp satılır. İphone un dezavantajları: batarya hücresel veri kısayolu olmaması ve kişiselleştirme az ama onun dışında hala herkes kullanıyo. Senin 2 ram dediğin telefon iphone nun 1 gb lik ram ine ulaşamıyo en basiti örnek işte hem hızlı hem donanımsal kaliteli malzeme sistemsel olarak seri ve hızlı. Piyasada değeri düşmüyo hem şık zarif ve kalitesinden ödün vermiyo. Apple hakkında konuşurken bir daha düşünün. Diğer cihazlar gibi yavaş deil ve malzemeden çalmıyo bi karşılaştırın. İphone Türkiyede pahalı başka ülkelere bi bakın. Evet dünyada en pahalı telefon iphone ama hakkını veriyo em sağlam telefonda İPHONE…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kulaklık koblosuz olabilir bence

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dur tahmin edeyim… kutu içinden kulaklık çıkmayacak.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  telefonun kalınlığı niye bu kadar önemli LG gibi yapsınlar hem daha büyük batarya olur hem özellikler gelişir ve apple kullandım sonra LG4e geçtim dünya varmış dedim gidip bir telefona 3000tl vermenin mantığı yok yani ha ince olmuş ha kalın ne fark edecek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın aldığı patenti görmediniz sanırım. 3.5 mm kulaklık girişinin dikdörtgen şekline gelmiş hali var büyük ihtimalle de o şekilde olacak. öylede olsa illaki diğer kulaklıkları kullanmak içinde adaptör olması gerekecek. Eğer ki böyle yaparlarsa kendi kulaklıkları diğer cihazlarda kullanılabilecek ama kendi cihazlarında sadece kendi kulaklıkları kullanılacak. iyi bir pazar sonuçta. Buda alınan patent ile ilgili örnek :
  Google görsellere " iphone new headphone jack " yazarsanız görürsünüz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw ben anlam veremiyorum yaaa kulaklık girişini kaldirircaksaniz ozaman hic degilse sarj soketi gibi kulaklik girisi yapın iste hem apple inda istediği olur hemde kulanicilarinda ayrica siz incelik için ugrasmayin kullanicilar batarya sikintisi cekiyor bir akilli telefona en gerekli nimet batarya dir bunu duzeltin lutfen…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iphone çok güzel her zaman alırım telefonum iphone 6s 128 gb androidi sevmedim hiç de sevmem

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zamana kadar iphone'un tum serisini kullandım. Beni tutsak tutmasindan, her seyi ucretli yapip kevesimi kursagimda birakmasindan biktim. Androide gectim ve ferahligin tadini cikardim. Android candir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  elbetteki avantajları olacaktır ama gece taşınabilir bataryaya takıp kulaklıkla müzik dinleyen beni ve benim gibilerini düşüneceklerdir..bu dezavantaj avantajları yıkar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi teknolojiyi dibine kadar kullanıp herşeyinden faydalanan biriysen Apple hiç bir şey sunmaz. Ben şuan android ile rootsuz halde bir çok işimi PC olmadan yapabiliyorum (evde PC yok zaten) bide root yapıp dibine vursam 100% etki alırım. Ama Apple hiç bir şey sunmuyor PC ye bağlı bir telefon bi nevi. Ben sadece fatoğraf taşımak için yada hatalı dosyayı onarmak için PC bağlanmam. Haa jailbreak yaparsın ama garantiden çıkar ve yine android olamaz. Sırf hava atmak için o elmayı alıp hem kazık yiyorsunuz hemde onları zengin ediyonuz. Adamlarda özgüven o kadar yüksek oldu ki berbat bir ürün ile ürünü alacaklar çıkıyor. Kulaklık girişi ve radyo benim için olmazsa olmaz. Kulaklık girişi her zaman iyidir. Kalabalık bir yerde bir şey izlemen yada dinlemen lazım tak kulaklığı keyfine bak. Bence kulaklık girişini koyacak koymazsa fanlarına güvenip koymaz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  iphone kullanıyorum ailece ve kimse kulaklık kullanmıyor müzik dinlemiyor. Benim için olmazsa olmaz bir üzellik değil. Hafif ve ince kaliteli olsun yeter.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Apple batmak için kendini zorluyo

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar iyi yanları kötü yanları saymakla bitmez

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ayrı satıp bizi daha çok yolmaya çalışıyo anlaşıldı

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın getirdiği kaç tane ürün problemli oldu? Benim şuan ilk apple deneyimini yaşıyorum. iPhone 6 aldım. Herkes uyardı 1GB dediler yok 16GB dediler Samsung al olmadı Sony al dediler. Ama ben androidin dağınıklığından bıktım usandım ve gittim iPhone aldım. Açıkça söylüyorum. Android, İos in yanına gerçekten leş gibiymiş. Rakamlara aldanmayın millet, kullanıcı deneyiminin zirvesine bakın.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  olabilir aslında

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bu tasarım SAMSUNG E250 modelinden araklama…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  şarj girişini de kaldırsınlar bence çok yer kaplıyor pili bitince çöpe atar yenisini alır apple fanları, nasıl fikir 😀

 20. SDN Okuru dedi ki:

  salaklara bak lan çerçeve inceltmek için başka yol bulamamışlar mı samsung yapmış işte hem 3.5 var hem çerçeve yok hevesimi kaçırdılar bildiğin 5s ile devam

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yapıcak,bizim Apple'cılar atlıyıcak ***** sırf inceldi diye 7 almaya gerek yok,zaten ince diye uçuk fiyatlarda satılıcak,eskileri ucuzluyucak;o zaman alırsın 6 serisinden bir tane kullanırsın.Zaten IOS olduğu için 6 serisi hala stabil olucak ve güncelleme alı***** 7,6 serisinden bir telefon almak için büyük fı***** Apple'cı***** belki mart ayında S7 serisi çıkarsa,S6 Edge alırım.Ya da IPhone 7'nin çıkışıyla ucuzlayan 6 serisinden alırım veya çıkması beklenen 5Se(5Se=5Senhanced)yani 5S'in büyülenmiş versiyonu,yani daha performanlı bir 5S.Zaten elim küçük,4" elime tam oturucak :)Tabii pahalı olucaksa ***** Apple ve Samsung en iyi markalar ve ne kadar bu markaları kötüleyip Sony,HTC ve LG'yi övmeye devam etseler de bu değiş***** Note 5 isteyen ve tatile çıkacak olanlar,Güney Kore'yi ziyaret ***** Samsung Güney Kore'ye geleb turistle bedava Note 5 verecekmiş.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  demek ki en popüler araç 3.5mm'den lighting e dönüştürücü aparat olacak yakın zaman içinde

 23. SDN Okuru dedi ki:

  dandroidçiler, bahane arayıp durmayın. Apple jak girişini inceltmek için kaldırmıyor. Lightning bile daha çok yer kaplıyor. Az bilgi toplayıp gelin. Apple tek kompakt girişi yaymak istiyor. Zaten Apple kaldırdıktan sonra birçok şirkette kaldıracak. O iğrenç firmalar gibi düşündüğünüz için kaybediyorsunuz.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Apple TV üretse piyasayı sallar

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar iphone teller pahalı tamam ötekiler pahalı fiyat hemen düşüyo ama iphone hemen düşmüyo buda tüketiciye yarıyo kim para verdiği şeyin değer kaybetmesini ister akıl var mantık var bide arkadaş iphone 6s fiyasko demiş yani bişeyden anladığın yok yazmak için yazma şuraya boş şeyler

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Hem ince olup, hemde kablosuz şarj olma olasılığı biraz zor.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  note 5 kullanıyorum memnunum ama samsung a8 i bir inceleyin isterseniz hem kulaklık girişi var hem de bundan daha ince bir telefon çıkartmaya gerek var mı düşünün… apple a8 inceliğine ulaşmak derdindeyse bunu kulaklığı kaldırmadan da yapabilir ha eğer a8 den daha ince bir kasa çıkarmayı hedefliyorsa onu bilemem ki gerek te varmı bence yok zaten cihaz gereğinden fazla ince…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden sony ericsson telefonları da şarj girişiyle kulaklık girişi aynıydı daha sonra w995 modeliyle birlikte 3.5mm jack'a geçti yani 3.5mmjacj olayını ilk sony ericsson yaptı 😉

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Rihanna süper pahalı kulaklığını yeni sözde süper telefonuna takamayacak lanet olsun çok üzüldüm dostum

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Yine hayvan gibi kocaman çerçeveleri olacak yazın bi köşeye

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ayfon tam bir sacma urunler cikariyor nokia 3310 a devam

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Anca sallayın.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Klasik Apple sendromu. Her tanıtılan yeni üründe Apple'a sallanır, ürün çıktıktan sonra incelenir, gerçekten iyi bir ürün olduğuna kanaat getirilir, satın alınır. Her yıl aynı şekilde devam ediyor. Adamlar en iyisini yapıyor, 2-3 ay boş konuşup susarsınız, sonra da gidip en önce siz alırsınız, kandırmayalım birbirimizi. Apple gerçekten kaliteli bir marka.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  6S fiyaskosu mu? Hahahah! Tam velet toplama merkezi olmuş burası ya. 6S fiyaskoymuş. Hahahaha! Ulan ne günlere kaldık ya…

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Yazık.. Bu ergenlerdeki Apple düşmanlığını anlamak gerçekten zor! Kedi, ciğer ilişkisi bu kadar mı açık edilir şaşıyorum doğrusu.. Sahip olmak isteyipte olamayan çoluk çocuğun, Apple'a giydirmesi artık sıradan bir hal aldı zaten. Saf enayiler Nasıl da belli ediyorlar kendini hemen böyle.. Yalnızca acıyorum bu tür tiplere; ailesinden terbiye ve kültür alamamış zavallılar topluluğu.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Gürültü engelleme jack üzerindende sağlananabiliyor bkz Xperia Z serisi.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 7, 3.5mm kulaklık jakı ile gelecek.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Bose QC25 kullanıyorum, Apple bana bu kulaklıktan iyisini veremez, iPhone 7 çıktı ve aldım ama Bose QC25 gibi bir kulaklığı kullanamadıktan sonra kimse bana hikaye masal anlatmasın, şu işi samsung yapsa yerden yere vurulurdu ama aaaa apple ise tamam evet doğrudur, harbi bir idiot potansiyeli var apple'ın ve onlarda bunun farkında, biz bu idiotlara nasıl daha fazla aksesuar çakarız derdindeler, ya incelik için 3.5mm kulaklık girisini kaldırdın tamam telefonu kaç mm yapacaksın 2.5 mm falanmı ya hepsi hikaye, yarın birgün bir aksesuar çıkarır Lightning Dijital AV gibi HDMI girişinin yanında Lightning girişide var, bu kez Lightning girişinin yanında bir tanede 3.5mm jack girişli aksesuar çakar 99$ fiyatı çakar malum idiot bol ve satar..

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten 3.5 mm girişi telefonlarda standart haline getiren de apple dı. İnsanlar 2.5mm jakları samsungun nokianın 30 pin bağlantılı kulaklıklarını ne çabuk unutmuş…

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Kulaklık girişi yok ise bir zahmet pilini arttırsın

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar kendi Beats kulaklıklarını satabilmek için pazarlama kuyusuna bir taş attı, gerisini piyasa uydura uydura abarttı ! Bari sizin gibi siteler biraz daha profesyonel bakabilse keşke.

" iPhone 7 Kulaklık Girişi Olmadan Ne Sunacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 7 Kulaklık Girişi Olmadan Ne Sunacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 7 Kulaklık Girişi Olmadan Ne Sunacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "