Okunma

iPhone 8 ertelenebilir!


08 Temmuz 2017 Cumartesi 14:00
iPhone 8 ertelenebilir!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple ve Qualcomm arasındaki patent davası, Ocak ayından beri devam ediyor.

Qualcomm baş avukatının yaptığı açıklamaya göre dava, Apple için büyük problem yaratabilir. Qualcomm’un iddiasına göre Apple, şirketin 6 farklı mobil cihaz patentini ihlal ediyor.

Apple’ın iddiasına göre Qualcomm ise, makul bir lisans anlaşmasına yanaşmayarak Apple’dan milyonlar kazanmayı amaçlıyor.

Qualcomm baş avukatı Dan Rosenberg, “Apple şirketimizin teknolojilerini para ödemeden kullanmaya devam ediyor. Bize gerçekten başka bir seçenek bırakmadılar, bunu durdurmak zorundayız.” şeklinde açıklama yaptı.

17-07/08/abd-de-iphone-yasaklanabilir-1499510350.jpg

İki şirket arasındaki ipler tamamen kopmuş gibi görünüyor. Açıklamanın ardından Qualcomm, iPhone ve bazı iPad modellerinin ithalatının durdurulması için dava açtı.

Aslında iki şirkette birbirine oldukça muhtaç denebilir. Qualcomm için Apple’ın yüksek kazancı, Apple için ise Qualcomm’un teknolojisi oldukça önemli. 

ABD’de iPhone satışları yasaklanabilir!

Eğer dava Qualcomm’un lehine sonuçlanırsa, iPhone ve bazı iPad modellerinin ABD’ye girişi yasaklanabilir. Bu karar yeni iPhone’un çıkmasına aylar kala büyük bir pazarı kaybedecek Apple’ı oldukça zor bir duruma sokabilir.

Dolayısıyla eğer Apple davayı kaybederse, yeni iPhone’un tanıtımı ertelenebilir. Ancak yine de Apple’ın bu problemi çözmek için birkaç seçeneği var.

Qualcomm’un istediği daha yüksek lisanslama ücretini ödemek seçeneklerden bir tanesi ancak bu çözüm şimdiden fiyatı 1000 dolara yaklaşan iPhone’un fiyatını epey arttıracaktır.

Diğer bir seçenek ise ABD’de satışa sunulacak iPhone’larda başka bileşenlerin kullanılması olabilir. Ancak bu çözümün hayata geçirilmesi oldukça zor görünüyor.

Son olarak eğer dava Qualcomm lehine sonuçlanırsa, iPhone yasağının etkisini gösterebilmesi için neredeyse 18 ay gerekecek. Bu sürenin Apple’ın başka bir çözüm üretmesi için yeterli olduğu düşünülüyor.

 ::Sizce iPhone 8 ertelenecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “iPhone 8 ertelenebilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ertelerse gidip konseptcilerden birini vururum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnandık ya laaa

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple demek ABD demektir. Qualcommu siler Dualcomm yaparlar icabında. Tamam Qualcomm da küçük birşey değil. Büyük teknoloji bileşenleri üreticisi. Ama dünyanın genel bilgi seviyesindeki insanları için çok da bilinen bir marka değildir. Genel bilgi seviyesindeki insan da dünyada çoğunluğu temsil ettiğinden dolayı Qualcomm direkt az bilinen marka kategorisine dahil oluyor. Ama Apple'i dünya genelinde küçük çocuklara kadar çoğunluk bilir. Kimse dünyanın en pahalı teknoloji markası olan Apple'in ürünlerini, içerisinde Qualcomm bileşenleri olduğu için almaz. Ama Qualcommun bileşenlerini Apple kendi ürünlerinde kullandığı için gözü kapalı alırlar. Apple Qualcommu değil de inteli veya herhangi bir şirketin ürününü kullansa bile direkt alır Apple müşterileri. İşte bu yüzden Apple ABD için Qualcommdan veya diğer herhangi bir teknoloji üreticisi şirketten daha önemlidir. NOKTA

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Elma çürüyor beyler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  He he yeaa

 6. SDN Okuru dedi ki:

  olacak şey var olmayacak şey var amerikanın cari açığını devasa boyutlarda kapatan bir firma hiç yasaklanır mı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Dava ne zaman? İçeriksiz kulaktan doğma haberler…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Adamların işi gücü hırsızlık bir katar gibi biz zenginiz ne istersek onu yaparız havaları. Keşke burunları sürtse ama amerikan yargısından çıkmaz öyle karar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hahah

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hçbişey olmaz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Apple qualcomu 2 kere satın alır. Baska üreticimi Yok sanki. Kendi ayaklarına sikiyor salaklar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Appleda alışkanlık oldu artık özellik çalıp çalıp sonradan parasını vereyim ucuza kapatayım mantığı…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  apple kazanır… yedirmezler…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bastırır parayı davayı kazanır ıphone satışları falan durmaz

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ya Apple bence kazanır. Ne de olsa bu Apple. Ne yapar ne eder yine de kazanır.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Siz inanıyormusunuz abd de yasaklanacağını

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Çıkmaz bu 8 çıkmaz

 18. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone'u ABD'de yasaklayacak adam daha anasının karnından doğmadı. Dalga mı geçiyorsunuz ya siz?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  yav he he

" iPhone 8 ertelenebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 8 ertelenebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 8 ertelenebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "