iPhone’un düzeltilemeyen güvenlik açığı bulundu


02 Ağustos 2020 Pazar 11:55
iPhone’un düzeltilemeyen güvenlik açığı bulundu

Güvenlik açıkları ile ilgili her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Şimdi de Apple ile ilgili oldukça dikkat çeken bir güvenlik açığının detayları paylaşıldı. Yapılan açıklamaya göre ise söz konusu bu iPhone güvenlik açığı, yazılım güncellemesi ile de düzeltilebilenecek gibi görünmüyor.

Donanım bazlı iPhone güvenlik açığı ortaya çıktı

Apple’ın ürünlerinde güvenlik için kullandığı Secure Enclave, anlaşıldığı kadarı ile çözülmesi çok da olası olmayan başka bir güvenlik açığına neden oluyor. Çin merkezli Pangu Team tarafından yapılan açıklamaya göre, Apple’ın ürünlerinde kullandığı şifreleme işlemcisi Secure Enclave donanımda farklı güvenlik açıkları mevcut durumda.

iphone güvenlik açığı

Üstelik bulunduğu iddia edilen bu açıklar, yazılım güncellemesi ile çözülebilecek durumda değil. Bunun sebebi olarak ise güvenlik açığının donanım bazlı olması gösteriliyor.

Her ne kadar iPhone güvenlik açığı olarak gündeme gelse de Apple, birçok ürününde Secure Enclave isimli donanıma yer veriyor. Dolayısı ile Secure Enclave donanımını taşıyan birçok Apple ürünü, eğer iddia doğru ise kritik bir güvenlik açığı barındırıyor. Secure Enclave donanımının yer aldığı modellerin listesi ise aşağıdaki gibi sıralanıyor.

 • iPhone 5s ve sonrası
 • iPad 5. nesil ve sonrası
 • iPad Air 1. nesil ve sonrası
 • iPad mini 2 ve sonrası
 • iPad Pro
 • T1 ve T2 çip barındıran tüm Mac modelleri
 • Apple TV HD 4. nesil ve sonrası
 • Apple Watch Series 1 ve sonrası
 • HomePod

Şu an için bu donanım bazlı güvenlik açığı ile tam olarak neler yapılabileceği konusunda net bilgiler ortaya çıkmış değil. Öte yandan söz konusu bu iddianın ne derece doğruluk payı olduğu konusunda da tartışmalar mevcut. Apple tarafından ise şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama gündeme gelmiş değil.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “iPhone’un düzeltilemeyen güvenlik açığı bulundu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizi Apple koyunları siziiii.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  hakaret içeren mesajları yayınlamayın lütfen, en alttaki mesaj ne kadar çirkin, ne kadar seviyesiz, çocuk seviyesi bile değil, ayrıca tc kimlik numarası ile kontrollü olmayan kişilerin üyelikleri iptal edilmeli, buralar özgürce hakaret edilecek yerler olmamalı.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Açığın ne olduğu, nelere sebep olduğu, video ile gösterilmeli. O işlemcideki açığı kullanabilmek için donanıma ulaşmak gerekiyor olabilir. İntel işlemcilerdeki bazı açıklara ancak donanımdan girilip açık kullanılabiliyordu. Donankmınız elegeçirildiyse zaten açığa gerek yok.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen hangi markanın koyunusun ?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple ürünleri hiçbir zaman gerçekten güvenli olmadı zaten, bu Apple koyunlarının kendini kandırma yöntemiydi.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Koyun dediklerinin ırkından olabilirsiniz dikkat edin sülalenizde en az bir kişide bile vardır. Neden bukadar bir birimizi incitir olduk kardeşim isteyen istediğini kullanabilir yani herşeyi siz veya bizmi iyi biliyoruz bırakın insanlar istediklerini kullansın yok dandirioit miş yok koyunmuş bırakalım bu işleri bizler birşeyler yapalım çözüm olalım daha iyisini üretelim neden olmasın herşeyi çok iyi biliyor ve birbirimizi aşağlıyoruz biz yapalım biz kazanalım kardeşim.

" iPhone’un düzeltilemeyen güvenlik açığı bulundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’un düzeltilemeyen güvenlik açığı bulundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’un düzeltilemeyen güvenlik açığı bulundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti