iPhone format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler


19 Nisan 2021 Pazartesi 13:02
ABONE OL
iPhone format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler

Apple‘ın kendi işletim sistemi iOS ve iPadOS yüksek performansı ile kullanıcıları memnun ediyor. Bu sistemlerde yazılımsal sorunlarla ve çökmelerle sıkça karşılaşılmıyor. Ancak bazen sisteme format atma ihtiyacı da oluşuyor.

iPhone kullanıcılarının ciddi bir sorun olduğunda başvurduğu ilk yöntem iPhone Resetleme işlemi yani format atmak. En güncel haliyle iPhone format atma nasıl yapılır? Tüm modeller için güncel bilgilerle sizler için derledik.

iPhone format atma (Reset atma) nasıl yapılır?

Fabrika ayarlarına geri yükleme işlemiyle iPhone, iPad veya iPod’unuzdaki bilgiler ve ayarlar silinip geri yüklemeye hazır hale gelir.

Bu işleme başlamadan önce önemli verilerinizi ve fotoğraflarınızı yedeklemeniz büyük öneme sahip. Yedek almak için iTunes ya da iCloud kullanabilirsiniz.

Bilgisayar kullanarak format atmak

Öncelikle Mac veya Windows PC kullanıyorsanız iTunes’un en son sürümünü kullandığınızdan emin olun. iPhone, iPad veya iPod’unuzdaki verileri yedekledikten sonra yedek dosyasını harici bir ortama alın.

#1: İlk olarak cihazınız üzerinde Ayarlar > Adınız > Bul bölümüne giderek iPhone’umu Bul özelliğini kapatın. Bu özellik açıkken sıfırlama işlemi yapılamaz.

#2: Mac kullanıyorsanız Finderı açın. macOS Mojave veya önceki bir sürüm yüklü bir Mac’te ya da bir PC kullanıyorsanız da iTunes’u açın.

#3: iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın.

#4: Aygıtınızın parolasını soran bir ileti görüntüleniyorsa veya Bu Bilgisayara Güvenilsin mi? uyarısını alıyorsanız ekrandaki adımları izleyin. Bu onaydan sonra aygıtınız görüntülenecektir.

#5: Yedeklemediğiniz bir şey kalmadıysa Finder veya iTunes’daki iPhone’a Geri Yükle seçeneğine tıklayın.

iPhone format atma

#6: Karşınıza çıkan onay kutusunda da Geri Yükle‘yi seçin.

iPhone format atma

#7: Bu işlem internet hızınız ve bilgisayar performansınıza göre değişebilir, aygıtınız tamamen silinir ve en güncel iOS, iPadOS veya iPod yazılımı yüklenir.

Açılmayan iPhone’a format atma

Telefon yazılımının zarar görmesi bazı durumlarda cihazın açılmasını engeller. Telefonu açarken Apple logosunda kalıp açılmıyorsa, iOS sistemi çökmüş anlamına gelir.

#1: Bu durumda telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın.

#2: Telefon modelinize göre ana ekran tuşu ve güç tuşuna aynı anda basın.

Ana Ekran düğmesi bulunmayan iPad modelleri: Sesi Aç düğmesine kısaca basın. Sesi Kıs düğmesine kısaca basın. Üst düğmeye basın ve yeniden başlatma işlemi başlayana kadar basılı tutun. Aygıtınız kurtarma moduna girene kadar Üst düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

iPhone 8, iPhone X, iPhone Xs serisi, iPhone 11 serisi ve iPhone 12 serisi: Sesi Aç düğmesine kısaca basın. Sesi Kıs düğmesine kısaca basın. Ardından, kurtarma modu ekranını görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. nesil): Üst (veya Yan) düğmeyle Sesi Kıs düğmesini aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

Ana Ekran düğmesi bulunan iPad, iPhone 6s veya önceki modeller ve iPod touch (6. nesil) veya önceki modeller: Ana Ekran düğmesiyle Üst (veya Yan) düğmeyi aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

iPhone format atma

#3: Geri Yükle veya Güncelle seçeneklerini gördüğünüzde Güncelle‘yi seçin. Bilgisayarınız, verilerinizi silmeden yazılımı yeniden yüklemeyi dener. Aygıtınızın yazılımı bilgisayarınız tarafından indirilirken bekleyin. İndirme işlemi 15 dakikadan fazla sürerse ve aygıtınız kurtarma modu ekranından çıkarsa indirme işlemi bitene kadar bekleyip 2. adımı tekrarlayın.

iPhone format atma

iPhone format atma (resetleme) nasıl yapılır? Rehberimizin sonuna geldik. Eğer bu yöntemlerde takıldığınız noktalar olursa bizlere yorum yazarak sorunuzu iletebilirsiniz.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Ben ios çöktüğünü daha hiç görmedim bunca yıl

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 saat önce

hakkında

" iPhone format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone format atma nasıl yapılır? Adım adım işlemler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması