Okunma

iPhone Gelirinin Yüzde 1’i Onun Olabilir


09 Haziran 2014 Pazartesi 08:00
iPhone Gelirinin Yüzde 1’i Onun Olabilir

Apple’ın Samsung ile girdiği patent savaşı sonucu elde ettiği 1 milyar dolar, çok yakında bir başka patent trollünün kasasına girebilir. Apple’ın neredeyse tüm cihazlarında kullandığı FaceTime ve VPN on Demand özelliklerinin patentini elinde bulunduran VirnetX adlı şirket, Apple’a açtığı patent davasını kazandı. Üstelik geçtiğimiz yıl Apple’a 386 milyon dolarlık bir ceza kesen Doğu Texas jürisi, bu kez çok daha yüklü bir bedel belirledi.

Bugünlerde yaptığı tek iş patent avcılığı olan VirnetX, ABD Bölge Savcısı Leonard Davis‘in kararıyla ABD’de satılan her iPhone ve iPad’in gelirinin yüzde 0,98‘ine konmaya hazırlanıyor. Ancak karşısında Apple gibi patent savaşlarında deneyimli bir kurum var. Apple şimdiden karara itiraz için dilekçesini sundu. Üstelik savcının kararının yürürlüğe girmesi için Apple’ın halen Federal Mahkeme’de bir münazara hakkı bulunuyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/kuyruk1397416858.jpg

Yeni iPhone için oluşan kuyruklar artık VirnetX’i de mutlu edecek.

Yılda 340 milyon dolar

Pazar uzmanları tarafından yapılan hesaplamalara göre, Apple’ın her yıl VirnetX’e ödemesi gereken miktar 341 milyon doları bulabilir. Evet, bu aynı zamanda Apple’ın iPhone ve iPad modellerinden her yıl yaklaşık 35 milyar dolar kazandığı anlamına geliyor. VirnetX daha önce Microsoft’tan 200 milyon dolar tazminat almayı başardı. NEC, Siemens ve Avaya gibi devler ise lisans anlaşması yapma yoluna gittiler.

ABD’de faaliyet gösteren kurumların patent trollerine karşı çıkarmak için uğraştıkları yasanın Kongre’de henüz reddedilmesinin ardından oldukça hassas bir dönemde devam eden bu davanın nasıl sonuçlanacağını yakın zamanda göreceğiz.

:: Apple o parayı VirnetX’e yedirir mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iPhone Gelirinin Yüzde 1’i Onun Olabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone Gelirinin Yüzde 1’i Onun Olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone Gelirinin Yüzde 1’i Onun Olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "