Okunma

iPhone Güldürecek, iPad Üzecek!


22 Nisan 2014 Salı 05:50
iPhone Güldürecek, iPad Üzecek!

Apple, kendi mali takviminde ikinci çeyreğe karşılık gelen 2014 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını yarın açıklayacak. Resmi açıklamanın yapılacağı toplantı öncesi netleşen analist tahminleri ise bu çeyrekte iPhone satışlarının yükseldiği, iPad satışlarının ise bir miktar düştüğü yönünde.

iPad satışı hafif azalabilir

Aralarında 21 Wall Street profesyonelinin ve 13 amatörün bulunduğu finansal analistlerin tahminlerinin ortalaması, 2. çeyrekte 19.4 milyon adet iPad satıldığı yönünde. Bu rakan 2013 yılı 2. çeyreğiyle karşılaştırıldığında 0.7 puan düşük. Bir önceki yılın aynı döneminde satışan iPad sayısı 19.5 milyon olarak belirlenmiş.

iPhone’da iyimser beklenti

iPhone‘da ise hafif yukarı doğru bir hareket görünüyor. Analist tahminleri ortalamalarına göre, iPhone‘un 2. çeyrek satış  adeti 38 milyonun biraz üzerinde olacak. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 37.48 milyon iPhone satıldığı bildiriliyor. Analist tahminleri doğrulanırsa iPhone satışlarında yaklaşık yüzde 0.7 oranında bir yükselme gerçekleşmiş olacak. Bakalım Apple‘ın resmi sonuçları analist tahminleriyle ölçüşecek mi?

:: Bir sonraki akıllı telefon ve tablet tercihiniz iPhone/ iPad olabilir mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “iPhone Güldürecek, iPad Üzecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İyi de hiç ipad i olmayan aldıysa 3-4 sene kullanır. Adamlar ipad sattıkta ihtiyac karşılanacak ve azalacak haliyle. Bende 2 ipad var yetiyor. Çocuk büyürse 2-3 sene sonrada ona alırız birtane bize yeter. Kardeşimde 2 tane var onlar da bir tane daha alsa bir daha almazlar 4-5 sene. Satışlar düşebilir ama AppStore gelirleri düşüyor mu, çıkıyor mu? İndirme adetleri ne kadar. Bunda gerileme olursa hak verilebilir gerileme fikrine.
  Aynen dediklerine katılıyorum. Apple’ın ürünleri 3-4 sene güncelleme alıyor ve hala da stabil olarak çalışıyorlar. Özellikle iPad çok sağlam bir cihaz. Uzun süre kullanılacak bir cihaz. Apple yüksek karlılık politikasını başarıyla yerine getirmek zorunda. Çünkü Steve Jobs bunun üstüne kurdu Apple’ı. Diğer firmalardan daha kaliteli ve uzun süreli kullanımı Apple hep göz önünde bulundurmuştur. 2010 yılında çıkan iPhone 4’e bile güncelleme veriyor. Hatta yavaşladı diyenleri de dinleyerek yeni çıkan iOS sürümünü stabilleştirmeye çabalıyorlar. Bunu gidip de aynı özelliklere sahip bir Android telefondan böyle büyük bir güncelleme almasını bekleyemezsiniz. Bu politikasını yavaş yavaş Microsoft da Nokia ile uygulamaya başladı. Sadece yüksek karlılık üzerine kurulu değil. Adamlar giriş seviyesinden itibaren tüm Win 8’li telefonlarına Win 8.1 güncellemesini sundu. Apple aynı bu yolda devam etmeli.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  şekilsiniz ya….sanırsın adamların her biri doğa fotoğrafçısı.Bahattin dayısını çekiyor elindeki telefonla gelmiş burda çözünürlükten anlamayan insanlara hoşgörüyle yaklaşın ***** fotoğraf kalitesininde ne olduğunu biliyoruz çok şükür ama bir halt biliyormuşuz gibi insanların gözüne sokmuyoruz genelde.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çözünürlük ve fotoğraf kalitesinden anlamayan insanlar var. onlara hoşgörüyle yaklaşın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Amma whatsappla 5 mb fotoraf gonderdiyinde kalite 50 kb oluyor oda var 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bluetooth ile fotograf paylasan var mi ya?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İyi de hiç ipad i olmayan aldıysa 3-4 sene kullanır. Adamlar ipad sattıkta ihtiyac karşılanacak ve azalacak haliyle. Bende 2 ipad var yetiyor. Çocuk büyürse 2-3 sene sonrada ona alırız birtane bize yeter. Kardeşimde 2 tane var onlar da bir tane daha alsa bir daha almazlar 4-5 sene. Satışlar düşebilir ama AppStore gelirleri düşüyor mu, çıkıyor mu? İndirme adetleri ne kadar. Bunda gerileme olursa hak verilebilir gerileme fikrine.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Evet mail ,sms,whatsapp ,facebook gibi tonlarca yolla paylaşabiliyoruz kardeş***** çevrende whatsapp kullanmak yerine yarım saat bluetooth ile eşleyip fotoğraf gönderen birileri mi kaldı yoksa ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iPad Air’ı Touch ID ile tanıtsalardı çok daha başarılı olurdu. Ancak Apple Macbook serisindeki gibi Air ve Pro yapabilir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  iPhon daki fotografi paylaşa bilirmisiniz ?

" iPhone Güldürecek, iPad Üzecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone Güldürecek, iPad Üzecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone Güldürecek, iPad Üzecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "