Okunma

iPhone İçin En İyi Fotoğraf Siteleri


13 Kasım 2010 Cumartesi 08:11
iPhone İçin En İyi Fotoğraf Siteleri

Bundan yıllar önce Lomo denilen ilginç bir fotoğraf makinesi piyasada türedi. Rus yapımı olan Lomo’lar aslında Rus Ordusu için üretilmiş bir casus fotoğraf makinesiydi. Ne var ki zaman içerisinde (Lomo’yu geliştiren firmanın da tarihsel sürece katkısı var) Lomo adlı bu makineler popüler kültürün bir ikonu haline geldi ve günümüzde bile devam eden Lomo fotoğrafçılığı adı verilen özel bir alanda hayat buldu. Hatta işbu alana Lomography adı verildi.

Lomography, 20 sene önce için ne ise, şimdilerde iPhone da o diyebiliriz. Tabii ki iPhone başlı başına bir fotoğraf makinesi değil ve işlevsellik bakımından Lomo ile karşılaştırılamaz. Fakat popüler kültürün dinamikleri, çocuklarımıza bırakacağı miraslar arasına iPhone fotoğrafçılığını da eklemeye başladı.

 


iPhone fotoğrafçılığı günümüzün popüler kültür ikonlarından biri haline geldi

 

Apple’ın büyük bir başarıyla geliştirdiği ve piyasaya sunduğu iPhone’lar, artık fotoğrafçılık dünyasında resmen kendilerine farklı bir yer ayırttı. Şimdilik bu akıma iPhone fotoğrafçılığı diyoruz. Hatta yurt dışında bu alana iPhography denmeye başladı bile.

Bu yazıda sizlere iPhone kullanıcılarına hizmet veren popüler fotoğrafçılık sitelerini tanıtıyoruz. iPhone‘unuz ile çektiğiniz fotoğrafları bu sitelerde paylaşabilir, başkalarının fotoğraflarını yorumlayabilir, hemen her istediğinizi yapabilirsiniz.

Pixels at an Exhibition

Kendilerini “iPhone Sanatı” olarak tanımlayan Pixels at an Exhibition, dünyanın dört bir tarafından gelen iPhone fotoğraflarını tüm dünyaya paylaşıyor. WordPress altyapısını kullanan ve blog tadında bir site olan Pixels at an Exhibition’da iPhone fotoğraflarının sanatsal yönü ön plana çıkartılıyor.

 


Geniş fotoğraf arşivi ve ince yorumlarıyla bu siteyi takip etmenizde fayda var

 

Siteye her gün onlarca yeni fotoğraf ve yazı içeriği ekleniyor. iPhone kullanıcıları, bu sitedeki fotoğraflara bakarak ilham alabilir. Zira içeride gerçek anlamda iPhone ile nasıl yaratıcı fotoğraflar çekilebileceğine dair önemli ipuçlarına rastlanabiliyor.

http://pixelsatanexhibition.com/

Eye’Em

Az çok fotoğraf ya da görsel sanatlar ile ilgileniyorsanız, DeviantArt‘ı o ya da bu şekilde duymuşsunuzdur. İşte Eye’Em için de tam olarak Deviantart’ın mobil fotoğrafçılık versiyonu diyebiliriz. Eye’Em, DeviantArt’tan farklı olarak oldukça yaratıcı bir internet sitesine sahip. Ayrıca site kullanım açısından da son derece pratik.

 


Eğer DeviantArt’ın mobil platforma daha entegre bir versiyonunu arıyorsanız,
işte buldunuz bile

 

Eye’Em üzerinden fotoğraflarınızı tüm dünyayla paylaşabilir, başkalarının fotoğraflarını takibe alabilir, beğendiğiniz fotoğrafçıları/üyeleri takip altına alabilirsiniz. Bunların dışında fotoğrafları etiketleyebilme, yorumlayabilme ve konum bilgisi ekleyebilme gibi imkanlara da sahibiz.

http://www.eyeem.com/

iPhoneogenic

Edgar Cuevas isimli bir iPhone kullanıcısı tarafından geliştirilen bu blog, Tumblr altyapısını kullanıyor ve iPhone fotoğrafçılığını ön plana çıkartıyor. iPhoneographer kavramının üzerinde duran site sahibi Cuevas, iPhone sahibi olan herkesin cihazın fotoğraf çekme özelliğini daha sık kullanması gerektiğini belirtiyor.

 


iPhoneogenic için yaratıcı ve ilham verici bir site diyebiliriz

 

Ayrıca bu blog üzerinde iPhone fotoğrafçılığı ile ilgili temel bilgiler, teknik analizler ve kimi zaman adım adım teknik anlatım makaleleri paylaşılıyor.

Eğer yaratıcı ve ilham verici iPhone ile çekilmiş fotoğraflar görmek istiyorsanız, iPhoneogenic’e mutlaka bir uğrayın.

http://iphoneogenic.tumblr.com/

iPhoneography

Karşınızda iPhone fotoğrafçılığı kavramına sıkışmayıp, işi bir adım daha ileriye götürmeyi amaçlayan bir site duruyor. iPhoneography isimli bu sitede sadece fotoğraf ile ilgili bilgiler değil, aynı zamanda video ile ilgili bilgiler de bulabiliyorsunuz. Zaten sitenin başında da iPhone fotoğraf ve video blog’u yazıyor.

 


iPhoneography ismini ileride sık sık duyacağız gibi görünüyor

 

iPhoneography üzerinden iPhone’un multimedya özelliklerine dair hemen her bilgiye ulaşabilmek mümkün. Fotoğraf veya video ile ilgili yeni bir uygulama çıkmışsa bu site üzerinden uygulamanın incelemesini okuyabilirsiniz. Ayrıca kimi zaman adım adım nasıl yapıldığına dair makalelere rastlayabilmek mümkün.

http://www.iphoneography.com/

The Best Camera

iPhone bünyesinde yer alan çeşitli uygulamalar aracılığıyla fotoğraflarınızı The Best Camera adlı bu siteye gönderebilirsiniz.

Bir multimedya sosyal ağı olarak adlandırılabilecek olan The Best Camera, üyelerine sınırsız fotoğraf yükleyebilme, diğer üyelerin fotoğraflarına yorum yazabilme, tüm dünya çapındaki iPhone kullanıcılarının iPhone fotoğrafçılığına bakış açısını öğrenme gibi hizmetleriyle kullanıcıları tarafından oldukça el üstünde tutulan bir site.

 

 

iPhone üzerinden çektiğiniz fotoğrafı, ilgili bir uygulama aracılığıyla anında bu siteye yükleyebilirsiniz. Akabinde fotoğrafınızı tüm dünyaya paylaşmış oluyorsunuz.

The Best Camera’nın da bu kadar el üstünde tutan en büyük etmen, halihazırda kişiye göre son derece sıradan olan bir fotoğrafın tüm dünya tarafından yorumlanabilmesi diyebiliriz.

http://thebestcamera.com/

iPhone Photo

Son derece basit bir grafik tasarımına sahip olan iPhone Photo, işlevsellik olarak da sadeliği temel almış bir iPhone fotoğrafçılığı sitesi.

Caleb Kimbrough isimli biri tarafından 2009 yılında kurulan site, kurulduğu günden bu yana iPhone ile çekilen fotoğralar arasından seçkin örnekleri site üzerinden kullanıcılarına sunuyor.

 

 

iPhone Photo kullanıcıların iPhone ile çektikleri fotoğrafları yayınlayan bir site. Fakat ne var ki bu sitede fotoğraf yayınlatmak bir hayli zor. Dolayısıyla buraya yüklemek amacıyla çekeceğiniz iPhone fotoğrafı üzerinde bir hayli kafa yormalısınız ki, ortaya çıkan sonuç güzel olsun.

http://iphonephoto.us/

Life On LoFi

iPhone fotoğrafları üzerine kurulu bir site olsa da Life in LoFi, BlackBerry gibi diğer platformlardan çekilen fotoğraflara da site üzerinde yer veriyor.

Blog altyapısı kullanan sitede iPhone fotoğrafçılığının teknik yönlerinden seçkin örneklerine kadar geniş bir yazı içeriği bulabilirsiniz. Ayrıca Life in LoFi, iPhone için geliştirilen ücretsiz fotoğraf uygulamalarını inceleyerek, daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlıyor.

 


Gerek içeriğiyle gerek yazı diliyle Life in LoFi son derece şık bir site

 

Eğer iPhone’unuzdan fotoğraf çekmek için geniş bir bilgi arşivi ve teknik makale okumak istiyorsanız, Life in LoFi‘yi sık kullanılanlarınıza eklemenizi tavsiye ediyoruz.

 :: Siz hangi siteyi tercih ediyorsunuz?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iPhone İçin En İyi Fotoğraf Siteleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone İçin En İyi Fotoğraf Siteleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone İçin En İyi Fotoğraf Siteleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "