Okunma

iPhone ile mobil kanser taraması


24 Ekim 2016 Pazartesi 06:30
iPhone ile mobil kanser taraması

Washington State University’den bilim insanları, sahada da kanser taraması yapabilmek amacıyla yeni bir mobil laboratuvar geliştirmeyi başardılar. Bu taşınabilir kanser tespit laboratuvarının önemli bileşenlerinden birisi ise iPhone.

iPhone 5 ile kanser tespiti için sahada

Geliştirilen küçük ve portatif ünitenin kalbini iPhone 5 oluşturuyor. Evet, son nesil bir model değil, iPhone 5. Peki bu ünite ile gerçekleştirilen taramalarda başarı oranı ne mi derseniz, cevap ciddi anlamda tatmin edici. Geliştirilen cihazın hem yüzde 99 oranında başarılı olduğu hem de taramaları çok çabuk bir şekilde gerçekleştirebildiği ifade ediliyor.

16-10/23/iphone5cnc02.jpg

Ünite nasıl çalışıyor?

Mobil laboratuvar ünitesinin 8 adede kadar örneği bir kerede analiz edebildiği belirtiliyor. Bu analizler içinse bir spektrometre kullanılıyor. Bu spektrometre, örnek veya örneklerdeki kimyasalların miktar ve türünü saptamak için ışık tayfı ölçümü gerçekleştiriliyor. Ünite, bağışıklık sistemi cevabını artıran bir madde olan interlökinin türlerinden, interlökin-6 (IL-6)’yı tespit etme yeteneğine sahip. Bu madde; ciğer, böbrek, göğüs prostat ve epitel dokulardaki kanserlerin biyolojik göstergesi olarak biliniyor.

Araştırmacılar iPhone 5 ile oluşturdukları bu portatif ünitenin, daha sonra herhangi bir akıllı telefon modeliyle de çalışabilecek bir versiyonunu hazırlıyorlar.

:: Akıllı telefonların sağlık alanında kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “iPhone ile mobil kanser taraması”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bunu bir türk yapmıştı o haberi çok iyi hatırlıyorum onuda habere eklemelisiniz fikir farklı olabilir ama fikir babası bir türk prof…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Telefondan başka bir ürüne gerek kalmadan böyle taramalar yapılabilse keşke
    umarım ilerde böyle teknolojik telefonlar çıkar.

" iPhone ile mobil kanser taraması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone ile mobil kanser taraması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone ile mobil kanser taraması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "