iPhone iOS 4.0 Yayınlandı!


21 Haziran 2010 Pazartesi 18:00
iPhone iOS 4.0 Yayınlandı!

Haziranın ilk haftasında resmi duyurusunu yaptığı iPhone 4 ile birlikte, yeni nesil iPhone mobil işletim sistemi de duyurulmuştu. iPhone kullanıcıları, iOS adını alan yeni versiyon 4.0’ı merakla beklemeye başlamışlardı. O gün sonunda geldi ve iOS 4.0, resmi olarak yayınlandı!

Yeni versiyon mobil işletim sistemi, iPhone ve iPod Touch‘lar için geçerli olacak ve bu cihazlara yüklenebilecek. Eğer eski bir iPhone ya da iPod Touch’ınız varsa, üzülmeyin. Zira ilgili cihazların ilk nesilleri bile bu mobil işletim sistemini destekleyecek. Üstelik özellik bakımından herhangi bir kesintiye uğramayacak.

Yeni Özellikler

Yeni versiyon işletim sisteminde, arabirim açısından çok fazla değişiklik göze batmıyor. En büyük geliştirmeler, işlevsellik ve çeşitli teknoloji desteklemelerinde yer alıyor. Gelişmiş multitasking (çoklu işlem) özelliği, iOS 4.0’ın en beğenilen özelliklerinden biri diyebiliriz.

iOS 4.0 çoklu işlem yapabilme olanağı sağlıyor demiştik. Birden fazla uygulama, performans kaybı yaşanmadan eş zamanlı çalıştırılarak kullanılabiliyor. Uzun süredir beklenen bu özellik, iPhone 3GS‘de zaten vardı ve iPhone 4’te de varsayılan olarak desteklenerek gelecekti. Fakat iPhone 3G ve öncesinde bu özellik yoktu. Şimdi iOS 4.0 ile birlikte iPhone 3G ve öncesi de bu özelliği destekleyebilecek.

Multitasking

Multitasking ile birlikte kullanıcılar, bir uygulamayı çalıştırırken, arkaplanda başka bir uygulamayı çalıştırabilecek. Üstelik güncellemeler ve uyarılar da eş zamanlı olarak iletilmeye devam edecek. Bu özellik ile birlikte, iPhone 3GS için uygulamalar arası geçiş de hızlandırıldı. Kullanıcılar arkaplanda çalışan uygulamaların bir listesini görüntüleyebilecek ve bu listeden ilgili uygulamayı seçebilecek.

Bu özellik, en basit tanımıyla; kullanıcıların arkaplanda müzik dinlerken internette gezinebilmelerini sağlayacak. Aynı şekilde örneğin Google Maps üzerinden bir bölgeye bakarken, internette o bölgeyi araştırabilecek.

iOS 4.0 ayrıca, jailbreak yapılmış iPhone’lar tarafından desteklenen bir özelliği, resmi olarak destekleyecek. O özellik de, kullanıcıların arkaplan görsellerini değiştirebilme özelliği. Kullanıcılar, menülerdeki ikonların arkasında yer alan arkaplan görselini istedikleri gibi değiştirebilecek. Bu özellik sadece iPhone 3GS ve iPhone 4 tarafından destekleniyor. iPhone 3G’ler ise maalesef bu özellikten faydalanamayacak.

:: iOS 4.0’ın eksik yanları olduğunu düşünüyor musunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iPhone iOS 4.0 Yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone iOS 4.0 Yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone iOS 4.0 Yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?