Okunma

iPhone kamera uygulamaları sizi gözetliyor mu?


26 Ekim 2017 Perşembe 17:00
iPhone kamera uygulamaları sizi gözetliyor mu?

Google, sizden kamera izni alan herhangi bir iPhone uygulamasının sizi gizlice izleyebileceğini kanıtlayarak ortalığı karıştırmış durumda. Google mühendisi Felix Krause, iOS içerisindeki endişe veren bir gizlilik ayarının hiç çaktırmadan sizin fotoğraf ve videolarınızı çekebileceğini ifade ediyor.

iPhone kamera uygulamalarına izin verirken dikkat!

Krause, kamera izni vermenin uygulamanın cihazınızın hem ön hem de arka kamerasına erişmesini sağladığının altını çiziyor. Bu sayede uygulamanın ön planda olduğu her an fotoğraf çekimi ve video kaydı yapabilmesi, bu içeriği anında karşı tarafa yüklemesi, gerçek zamanlı yüz algılamayı çalıştırması ve yüz ifadelerini okumasının mümkün hale geldiği belirtiyor. Tüm bu sürecin sessiz, ışıksız ve LED’siz olması ve bunun bir hata değil özellik olması da ayrıca can sıkıcı.

iPhone kamera uygulamaları sizi gözetliyor mu?

Ayrıca, bu izinlerden yararlanmak isteyen herkesin kullanıcıları bulabilmesi, cihaz sahibinin mevcut fotoğraflarını görebilmesi ve hatta tuvalette bile diğer insanların sizi görebilmesi ve bunu başkalarının görebileceği şekilde yayınlaması gibi olasılıklardan da bahsediliyor. Kullanıcıların ise bunu önlemek için yapabileceği az şeyin olduğu belirtiliyor. Öte yandan, hiçbirinin kullanıcı deneyimi için olumlu sonuç ortaya koymayacağı vurgulanıyor. Kullanıcılardan yapabileceği şeylerden birisi kameralarınızı kapakla örtmek ya da tüm uygulamaların kamera erişimini pasif hale getirmek olarak öneriliyor.

Mühendis, bu konuyla ilgili olarak Apple ile iletişime de geçmiş ve yapılabilecekler konusunda ipuçları sunmuş. Çözüm olarak ise, kamera izinlerinin geçici hale getirilmesi ya da en azından cihaz kayıt yaparken kullanıcıyı uyaracak göstergeler eklenmesi önerilmiş.

Bakalım Apple bunları dikkate alarak kamera uygulamalarının izinleri konusunda değişikliğe gidecek mi?

:: Cihazınıza yüklediğiniz kamera uygulamalarına güveniyor musunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “iPhone kamera uygulamaları sizi gözetliyor mu?”

  1. yakup dedi ki:

    bilinmeyen bir şey değil ki snowden zaten tüm her şeyi açıklamıştı.
    nsa,

" iPhone kamera uygulamaları sizi gözetliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone kamera uygulamaları sizi gözetliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone kamera uygulamaları sizi gözetliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "